Re: Εμφανίστηκε το πρώτο θηρίο της Αποκάλυψης με τα 7 κεφάλια και τα 10 κέρατα; video

10
Αγαπητή Ντομινίκ...

Μου λες ότι η Κίνα θα εισβάλει στη Μέση Ανατολή με 200 εκατομμύρια στρατό, επειδή έχει 1,3 δις πληθυσμό και οροφή 750 εκατομμύρια "μάχιμου" προσωπικού ?
Αγαπητέ Κώστα,

μίλησα κάπου για 200 εκατομμύρια στρατό Κινέζων ;
Λέει κάπου για 200 εκατομυρια Κινέζους;
200 εκατομμύρια στρατου λέει και στο λινκ ,σου έδειξα οτι εύκολα μαζεύονται 200 εκατομυρια..αν κοιτάξουμε τα νούμερα μόνο των πρώτων 5 χωρών...θεωρητικά τουλάχιστον

Οσο για την λογική..και μενα η δική μου λογική δεν καταλαβαίνει πολλα,αλλα γίνονται...δεν ζουμε σε εποχή που επικρατεί η λογική!
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Εμφανίστηκε το πρώτο θηρίο της Αποκάλυψης με τα 7 κεφάλια και τα 10 κέρατα; video

11
dominique έγραψε: Αγαπητέ Κώστα,

μίλησα κάπου για 200 εκατομμύρια στρατό Κινέζων ;
Λέει κάπου για 200 εκατομυρια Κινέζους;
200 εκατομμύρια στρατου λέει και στο λινκ ,σου έδειξα οτι εύκολα μαζεύονται 200 εκατομυρια..αν κοιτάξουμε τα νούμερα μόνο των πρώτων 5 χωρών...θεωρητικά τουλάχιστον
Όντως δεν είπες κάτι τέτοιο...Απλά εγώ θεώρησα έτσι, αυθαίρετα, έχοντας διαβάσει το παρανοικό αυτό σενάριο αρκετές φορές και σε αυτό το φόρουμ...

Κάνουμε άθροισμα του στρατού όλων των κρατών του κόσμου δηλαδή ?

Και ποιό είναι το σενάριο ? Το μακελειό του ΓΠΠ ?
Οσο για την λογική..και μενα η δική μου λογική δεν καταλαβαίνει πολλα,αλλα γίνονται...δεν ζουμε σε εποχή που επικρατεί η λογική!
Εντάξει, γίνομαι υπερβολικός κι άδικος κάποιες φορές... :sorry

Απλά δε μπορούν όλοι να γνωρίζουν, όλα τα θέματα...κάθε φορά...

Η έναρξη της επιχείρησης Μπαρμπαρόσσα στο ΒΠΠ βρήκε θηριώδεις δυνάμεις ύψους 8 περίπου εκατομμυρίων αντρών να συγκρούονται...Μέσα στα επόμενα τέσσερα χρόνια οι απωλειες σωρευτικά έφτασαν στο ύψος των 20 περίπου εκατομμυρίων αντρών...είτε στις μάχες είτε στην αιχμαλωσία...

Το ανατολικό μέτωπο αποτέλεσε το μεγαλύτερο σφαγείο του ΒΠΠ...

Η μορφή του σύγχρονου πολέμου είναι άλλη...χωρίς την εμπλοκή τέτοιων μαζών...

Αν αλλάξουν τα δεδομένα δραματικά...βγουν νεφελίμ και σεραφείμ ή εισβάλουν εκατομμύρια ρομποτικών πολεμιστών από την Ανδρομέδα...αλλάζει βέβαια το πράγμα...
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: Εμφανίστηκε το πρώτο θηρίο της Αποκάλυψης με τα 7 κεφάλια και τα 10 κέρατα; video

12
Δεν νομίζω να είπε κανεις οτι τα γνωρίζει όλα ή το είπε;

Προσωπικά πιστευω οτι δεν ξέρω και πολλά,απλα ψάχνομαι όπως όλοι..και οποιος ψάχνει βρίσκει..

Αν η μορφή πολέμου είναι άλλη και όντως είναι γιατι καθε χώρα έχει τόσους στρατιωτες;Οι στρατιώτες πάντα χρειάζονται..τωρα το πόσο εφικτό είναι... με τα σημερινά δεδομένα...είναι άλλο θέμα.. και μένα αν μου έλεγες οτι 2 αεροπλανα θα πέσουν στους δίδυμους πύργους και στο πενταγωνο..οπως λέει η "ιστορία" και όλη η αεραμυνα των ΗΠΑ δεν θα εκανε τίποτα..θα έλεγα καλα τρελός εισαι;

Και ομως εγινε!

Η Αποκάλυψη μπορεί να εννοεί πολλά,τα οποία προσπαθούμε να τα καταλάβουμε με την δική μας λογική και σημερινες γνώσεις..
Αλλωστε δεν αναφερεται μονο σε εμψυχο δυναμικό που θα πολεμήσει.
Αλλά κάτσε να ζούμε μέχρι τότε!
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Εμφανίστηκε το πρώτο θηρίο της Αποκάλυψης ; (Αποκ 13:1)

13
Οι ισραηλινοί μπορεί να ονόμασαν Λεβιάθαν το τεράστιο κοίτασμα αερίου αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι το θηρίο της Αποκάλυψης.
1 Καὶ ἐστάθην ἐπὶ τὴν ἄμμον τῆς θαλάσσης· καὶ εἶδον ἐκ τῆς θαλάσσης θηρίον ἀναβαῖνον, ἔχον κέρατα δέκα καὶ κεφαλὰς ἑπτά, καὶ ἐπὶ τῶν κεράτων αὐτοῦ δέκα διαδήματα, καὶ ἐπὶ τὰς κεφαλὰς αὐτοῦ ὀνόματα βλασφημίας.
πως εξηγούνται τα δέκα κέρατα και τα επτά κεφάλια κτλ κτλ ; πόσο μάλλον ότι είναι όμοιο πάρδαλης κτλ (Αποκ 13:2)

Όπως εμείς στην Ελλάδα ονομάζουμε πολλές φορές πράγματα σύμφωνα με την παράδοση μας (π.χ. Πρόγραμμα Καλλικράτης) έτσι κι αυτοί έδωσαν ένα όνομα στο κοίτασμα σχετικό επειδή είναι θηριώδες = τεράστιο κοίτασμα.

Κατ εμένα απορρίπτεται :down1
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Εμφανίστηκε το πρώτο θηρίο της Αποκάλυψης ; (Αποκ 13:1)

14
Είναι μια εξτριμ ερμηνεια και τιποτα περισσοτερο....Γενικα,την Αποκαλυψη μπορείς να την δεις με οποιον τροπο θες και να αντιστοιχησεις με οποιο γεγονος θες το καθετι που γραφεται μεσα,γιατι τα περισσοτερα είναι σε συμβολικο επίπεδο.....

Re: Εμφανίστηκε το πρώτο θηρίο της Αποκάλυψης ; (Αποκ 13:1)

15
Γιώργος έγραψε:Είναι μια εξτριμ ερμηνεια και τιποτα περισσοτερο....Γενικα,την Αποκαλυψη μπορείς να την δεις με οποιον τροπο θες και να αντιστοιχησεις με οποιο γεγονος θες το καθετι που γραφεται μεσα,γιατι τα περισσοτερα είναι σε συμβολικο επίπεδο.....
Γιαυτό πρέπει να έχει προηγηθεί φωτισμός, ώστε η ερμηνεία να είναι εκ Αγίου Πνεύματος, και όχι ανθρώπινη πλέοντας τη μία έτσι και την άλλη αλλιώς.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Είναι ο αγωγός φυσικού αερίου το πρώτο θηρίο της Αποκάλυψης (Αποκ 13:1) ;1

16
Είναι απλά το τεράστιο κοίτασμα φυσικού αερίου που βρίσκεται νότιο-ανατολικά της Κρήτης. 
Εικόνα
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες και Αποκάλυψη”

cron