Προφητείες - Που βρισκόμαστε και τι να περιμένουμε?

1
(Το παρόν thread παρακαλώ πολύ να περιοριστεί μόνο στις προφητείες που αποδέχεται το Ορθόδοξο Χριστιανικό Δόγμα).

Διαβάζοντας διάφορες προφητείες διαπιστώνουμε οτι πολλά δεινά έρχονται στην ανθρωπότητα τους "αίσχατους καιρούς".

Αρκετές προφητείες διασυνδέονται μεταξύ τους μετάξυ Παλαιάς (βλέπε Δανιήλ) και Καινής Διαθήκης (βλέπε αποκάλυψη Ιωάννη) καθώς επίσης έχουμε και τις προφητείες των Αγίων μας (βλέπε πχ. Αγ. Κοσμάς ο Αιτωλός, κλπ)

Το βασικό όμως ερώτημα παραμένει φαντάζομαι για πολλούς.

Πού βρισκόμαστε τώρα? Δηλαδή τι έχει εκπληρωθεί (και γιατί θεωρούμε οτι εκπληρώθηκε - πως αποδεικνύεται αυτό)
Τι περιμένουμε ακόμη να γίνει και με ποια σειρα?

Η απορία που έχω είναι
α) Σε ποιο μέρος της αποκαλύψεως Ιωάννη (και γιατί όχι και των άλλων όπως πχ. από Δανιήλ από παλιά διαθήκη) είμαστε τώρα. Δηλαδή τι έγινε μέχρι στιγμής και "γιατί θεωρούμε οτι "εκπληρώθηκε η τάδε και η δείνα προφητεία" (πχ. άψινθος = Chernobyl).
β) Τι περιμένουμε να γίνει στο μέλλον. Υπάρχει μεγάλο μπέρδεμα για παράδειγμα ως προς τα εξής:
i) Είναι ή όχι με την σωστή σειρά γραμμένη η αποκάλυψη του Ιωάννη του Θεολόγου? (αν όχι, τότε "γιατί λέει πρώτη σάλπιγγα, δευτερη, κλπ...?)
ii) Ποιά είναι τα γεγονότα που περιμένουμε να γίνουν?
iii) Είμαστε κοντά ή όχι για την έλευση του Αντιχρίστου? (πχ. λένε μερικοί οτι μετά τον πόλεμο που περιμένουμε που τάχα δεν θα είναι ο μεγάλος πόλεμος, έρχεται η εποχή διάδοσης του Ευαγγελίου σε όλη την γη. Θα κηρυχτεί το ευαγγέλιο πρώτα λένε για 50 χρόνια (θα τρώμε με χρυσά κουτάλια) και μετά θα έρθει ο αντίχριστος. Αν είναι έτσι, τότε γιατί αρχίζουν να έρχονται οι νέες ταυτότητες και το φακέλωμα και η οικονομική κρίση, κλπ. Δηλαδή η οικονομική κρίση ήρθε για να φύγει? ΑΝ δεν ήρθε για να φύγει, τότε πως είναι δυνατόν να αντέξει τόοοοσσαααα χρόνια ο πιστός άνθρωπος μέσα στην φτώχια και την πίεση του ΑΜΚΑ και των Ταυτοτήτων και συντόμως του ηλεκτρονικού χρήματος και των Microchips στο χέρι και το μέτωπο??


Ας τα βάλουμε σε μια σειρά ξεκινώντας πρώτα από το "που είμαστε τώρα" και "γιατί" (στις προφητείες)?
«Όσο κι αν είναι λίγοι αυτοί όπου διατηρούν την ευσέβεια, αυτοί είναι η Εκκλησία» (Αγ.Νικηφόρος)\n\n«Μὴ φοβοῦ τὸ μικρὸν ποίμνιον· ὅτι εὐδόκησεν ὁ πατὴρ ὑμῶν δοῦναι ὑμῖν τὴν βασιλείαν.» (Λουκ.ιβʼ32)

Re: Προφητείες - Που βρισκόμαστε και τι να περιμένουμε?

2
(Το παρόν thread παρακαλώ πολύ να περιοριστεί μόνο στις προφητείες που αποδέχεται το Ορθόδοξο Χριστιανικό Δόγμα).

Eδώ κρύβεται το πρώτο και το κυριοτερο μέρος για τις προφητείες.

Ποιοες είναι αληθινες,ποιες ψευτικες,ποιες αλλοιωμένς και ποιες προπαγανδιστικές,ποιες........

Πού βρισκόμαστε τώρα? Δηλαδή τι έχει εκπληρωθεί (και γιατί θεωρούμε οτι εκπληρώθηκε - πως αποδεικνύεται αυτό)
Τι περιμένουμε ακόμη να γίνει και με ποια σειρα?

Συμφωνα με την Αποκάλυψη είμαστε ακόμα στο ξεκίνημα,στην αρχή.

Δηλαδή τι έγινε μέχρι στιγμής και "γιατί θεωρούμε οτι "εκπληρώθηκε η τάδε και η δείνα προφητεία" (πχ. άψινθος = Chernobyl).
Κάποιοι την θεωρούν ότι εκπληρωθηκε..... εγώ προσωπικά όχι.
i) Είναι ή όχι με την σωστή σειρά γραμμένη η αποκάλυψη του Ιωάννη του Θεολόγου? (αν όχι, τότε "γιατί λέει πρώτη σάλπιγγα, δευτερη, κλπ...?)
Πάντα κατά την προσωπική μου άποψη είναι με την σειρά.

ii) Ποιά είναι τα γεγονότα που περιμένουμε να γίνουν?

Περιπου όλη η Αποκάλυψη!

iii) Είμαστε κοντά ή όχι για την έλευση του Αντιχρίστου? (πχ. λένε μερικοί οτι μετά τον πόλεμο που περιμένουμε που τάχα δεν θα είναι ο μεγάλος πόλεμος, έρχεται η εποχή διάδοσης του Ευαγγελίου σε όλη την γη. Θα κηρυχτεί το ευαγγέλιο πρώτα λένε για 50 χρόνια (θα τρώμε με χρυσά κουτάλια) και μετά θα έρθει ο αντίχριστος. Αν είναι έτσι, τότε γιατί αρχίζουν να έρχονται οι νέες ταυτότητες και το φακέλωμα και η οικονομική κρίση, κλπ. Δηλαδή η οικονομική κρίση ήρθε για να φύγει? ΑΝ δεν ήρθε για να φύγει, τότε πως είναι δυνατόν να αντέξει τόοοοσσαααα χρόνια ο πιστός άνθρωπος μέσα στην φτώχια και την πίεση του ΑΜΚΑ και των Ταυτοτήτων και συντόμως του ηλεκτρονικού χρήματος και των Microchips στο χέρι και το μέτωπο??
Είμαστε κοντά για την ελευση του Αντιχρίστου.
Θα είναι μεγάλος πόλεμος αλλά όχι ο Τρίτος Παγκόσμιος Πόλεμος!
Θα είναι κάτι σαν μινι παγκόσμιος πόλεμος.

Το ευαγγέλιο θα διαδοθεί στα πρωταρχικά χρόνια του Αντιχρίστου.
Θα τρώμε με χρυσά κουτάλια μόνο στα πρώτα 3,5 χρόνια του Αντιχρίστου.


Αυτά τα ολίγα για αρχή....
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Προφητείες - Που βρισκόμαστε και τι να περιμένουμε?

3
omg
Είμαστε κοντά ή όχι για την έλευση του Αντιχρίστου?
Ο αντίχριστος θα είναι μέσα στα πράγματα επτά χρόνια, τα πρώτα χρόνια θα είναι σχεδόν κρυμένος, και δεν θα τον ξέρουν αυτοί που είναι εκτός εκκλησίας, η επταετία του αντιχρίστου θα αποτελείτε από τρία στάδια, πρώτο στάδιο τώρα, η εξαθλίωση του κόσμου που περνάμε τώρα, και ειδικά το ορθόδοξο Ελληνικό κράτος, είναι κριμένος τώρα ο αντίχριστος στους πολλούς, δεύτερο στάδιο εμφάνιση του αντιχρίστου και επίλυση τον κρίσεων που περνά η ανθρωπότητα και τα οποία θα φτάσουν σύντομα σε μέγιστο βαθμό, και τρίτο στάδιο ενθρόνιση του αντιχρίστου και διωγμός τον πιστών.
Ο αντίχριστος είναι γνωστός σε εμάς τώρα κατά 99,% και σε λίγους ανθρώπους, όποιος θέλει να μάθει περισσότερα ας μου στέλλει π.μ.

Re: Προφητείες - Που βρισκόμαστε και τι να περιμένουμε?

4
Ο αντίχριστος είναι γνωστός σε εμάς τώρα κατά 99,% και σε λίγους ανθρώπους, όποιος θέλει να μάθει περισσότερα ας μου στέλλει π.μ.

Εννοείς φίλε μου ότι γνωρίζεις ποιος είναι ο Αντίχριστος?


Αν και θα ήταν καλό να το βάλεις εδώ να το βλέπουν όλοι,θα περιμένω πμ σου....
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Προφητείες - Που βρισκόμαστε και τι να περιμένουμε?

5
Mιας και αναφερθήκατε στον Αντίχριστο δείτε και αυτό

phpBB [video]
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Προφητείες - Που βρισκόμαστε και τι να περιμένουμε?

6
Μία ερμηνεία της αποκαλύψεως, αν θυμάμαι καλά, χαρακτηρίζει τις σφραγίδες, τις σάλπιγγες και τις φιάλες ως παράλληλους κύκλους-περιόδους.

Εγώ δε γνωρίζω βέβαια αν αληθεύει αυτό. Το καταθέτω απλά στη συζήτηση μας.

Στείλε μου και εμένα πμ. Αν και αμφιβάλω ότι γνωρίζει κάποιος εκτός από κάποιους «Αγίους» των ημερών μας. Φυσικά μπορεί και να έχεις δίκιο. Όλα είναι πιθανά.

Re: Προφητείες - Που βρισκόμαστε και τι να περιμένουμε?

7
Ε, άμα το πάτε έτσι, θέλω και εγω private message. :-)
«Όσο κι αν είναι λίγοι αυτοί όπου διατηρούν την ευσέβεια, αυτοί είναι η Εκκλησία» (Αγ.Νικηφόρος)\n\n«Μὴ φοβοῦ τὸ μικρὸν ποίμνιον· ὅτι εὐδόκησεν ὁ πατὴρ ὑμῶν δοῦναι ὑμῖν τὴν βασιλείαν.» (Λουκ.ιβʼ32)

Re: Προφητείες - Που βρισκόμαστε και τι να περιμένουμε?

8
eyrinos έγραψε:Μία ερμηνεία της αποκαλύψεως, αν θυμάμαι καλά, χαρακτηρίζει τις σφραγίδες, τις σάλπιγγες και τις φιάλες ως παράλληλους κύκλους-περιόδους.

Εγώ δε γνωρίζω βέβαια αν αληθεύει αυτό. Το καταθέτω απλά στη συζήτηση μας.

Στείλε μου και εμένα πμ. Αν και αμφιβάλω ότι γνωρίζει κάποιος εκτός από κάποιους «Αγίους» των ημερών μας. Φυσικά μπορεί και να έχεις δίκιο. Όλα είναι πιθανά.
Ο Βαρλαάμ αν και ειδωλολάτρης προφήτεψε ότι όταν θα δείτε ένα παράξενο αστέρι στον ουρανό τότε θα γεννηθεί ο Μεσσίας που θα σώσει τον κόσμο, αυτό το αστέρι είδαν οι τρείς μάγοι που ήταν και αυτοί ειδωλολάτρες πίστεψαν στην προφητεία του Βαρλαάμ ακλούθησαν το αστέρι και βρήκαν τον Χριστό και τον προσκύνησαν, δεν λέω ότι εμείς είμαστε προφήτες, δεν είμαστε όμως και ειδωλολάτρες, αμαρτωλοί ναι είμαστε, αλλά ορθόδοξοι με αγάπη στον Χριστό μας αγωνιζόμαστε να πολεμήσουμε τα πάθη μας ασχέτως ότι δεν το κατορθώνουμε πάντα, αλλά παρακαλούμε τον Χριστό να μας δώσει το έλεος Του και σε μας, και το Πνεύμα το Άγιο Του όπου θέλει πνει, και το στέλνει όπου θέλει, και φωτίζει και τους αμαρτωλούς να βρουν την αλήθεια για να σωθούν και αυτοί, γ΄ αυτό μην λες ότι μόνο οι Άγιοι ξέρουν, ο Θεός έχει παιδιά Του και τους αγίους ανθρώπους, και τους αμαρτωλούς ανθρώπους και θέλει όλοι να σωθούν και αυτό εύχομαι σε όλο τον κόσμο γιατί η εποχή μας είναι πονηρή και δύσκολη. σας στέλνω πμ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες και Αποκάλυψη”

cron