Re: Η χιλιετής βασιλεία της Αποκαλύψεως (Αποκ 20:1-15)

496
Να σαι καλά φίλε Σαρωτικέ για τα καλά σου λόγια και να σε φιλάει η Παναγία και οι Αγιοί μας.

Αν θα διαθέσεις λίγο χρόνο και για έναν πλανεμένο γράψε σε word τουλάχιστον τα επιχειρήματά σου πάνω στις απόψεις μου που θα σου χρειαστούν στο μέλλον.Μην σκίζεις τα ιμάτιά σου αλλα επιχειρηματολόγησε. Ως χριστιανός ν αντέχεις το διάλογο διότι αν διαθέτεις θεολογική γνώση μπορείς να την χρησιμοποιήσεις εποικοδομητικά και όχι με κατάκριση. Το να λες κάτι ''χύμα'' είναι καλό.Κι εγώ μιλάω 'χυμα' στην οικογένειά μου. Να διαθέτεις το αλάθητο δεν είναι όμως θεμιτό και φυσιολογικό κι εγω δεν διαθετω το αλάθητο αλλα εκφράζω με κάποιο τρόπο τα επιχειρηματά μου που ίσως να ειναι και λάθος. τα εκφραζω όμως και θέλω απαντήσεις ωστε να μάθω σε τί κάνω λάθος αλλα δεν με πειθουν τα επιχειρήματα διότι χτυπούν το πρόσωπό μου μετά από λίγο. Η ερμηνεία που δίνεις εσυ ομως σ αυτά, στηριζομενος και σε άλλες, ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΚΟΥΝ διότι πολύ επιπόλαιες.

Σ ευχαριστώ πάντως που μ έκρινες εστω και χωρις επιχειρήματα. Άλλο επιχειρήματα και άλλο ερμηνείες ΩΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ. Διαφέρει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PiFreeman την 22 Απρ 2015, 16:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Re: Η ημέρα του Κυρίου η μεγάλη και επιφανής

497
aetos64 έγραψε:
PiFreeman έγραψε: Ο Αντίχριστος έρχεται μέσα στη χιλιετία δεσίματος του Σατανά κάποια στιγμή.
Εδώ φάσκεις και αντιφάσκεις:
Χιλιετή Βασιλεία του Χριστού με λυμένο τον Σατανά δεν νοείται!
Όταν λυθεί ο Σατανάς ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΟΛΑΒΕ ΠΡΟΛΑΒΕ μπήκε στη χιλιετία. Και αν μπήκε πάει κατευθειαν στην ΑΙΩΝΙΟ ΖΩΗ. Πουθενα δεν αντιφάσκω. Σου ειπα ο Αντίχριστος είναι μέσα στην περιοδο την ιστορικη της Χιλιετιας. ΜΕΤΑ τη χιλιετια εχουμε ΠΟΛΕΜΟ ΓΩΓ, ΣΑΤΑΝΑ. ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ.


(Εφτιαξα ενα πινακακι να σου εξηγησω τί εννοω αλλα θα το στειλω αυριο , δεν μπορω να το βαλω, με πεταει εξω)

Re: Η χιλιετής βασιλεία της Αποκαλύψεως (Αποκ 20:1-15)

501
sarotos έγραψε:
http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... &start=468
5. ο σατανας και ο ψευδοπροφητης πιανονται και ριχνονται ζωντανοι στην λιμνη του πυρος.
αυτο σημαινει οτι θα ριχτουν στην κολαση.
ομως, τοσο η βασιλεια των ουρανων, οσο και η κολαση, ανοιγουν μονο κατα την Δευτερα Παρουσια και οχι πιο πριν.
οι ανθρωποι τωρα δεν εχουν κριθει οριστικα για να πανε στην Βασιλεια των ουρανων η στην κολαση, αλλα βρισκονται σε μια κατασταση προγευσεως.

αυτο αποδεικνυει πως με την καταργηση του αντιχριστου, ανοιγει η κολαση, δηλαδη η Δευτερα Παρουσια και η τελικη Κριση.
φιλε sarotos, υπαρχει το προηγουμενο με το ληστη που ως αλλος Αδαμ βρισκεται ηδη στον παραδεισο, ετσι δεν ειναι;
Ματθαίου ιη΄\n18 Ἀμὴν λέγω ὑμῖν, ὅσα ἐὰν δήσητε ἐπὶ τῆς γῆς, ἔσται δεδεμένα ἐν τῷ οὐρανῷ, καὶ ὅσα ἐὰν λύσητε ἐπὶ τῆς γῆς, ἔσται λελυμένα ἐν τῷ οὐρανῷ.\n

Re: Η χιλιετής βασιλεία της Αποκαλύψεως (Αποκ 20:1-15)

502
Πουθενα η Αγια Γραφη δεν λεει οτι ο αντιχριστος ερχεται οταν λυνεται ο Σατανας διοτι ο Σατανας δεθηκε ωστε να μην διεξαγει τον πολεμο Γωγ ενω συνεχιζει να πλανα τους ανθρωπους απο το 33 μ.Χ. και πειτε μου το αντιθετο. ΠΟΥΘΕΝΑ Η ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΔΕΝ ΤΑΥΤΙΖΕΙ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ ΓΩΓ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΜΑΓΕΔΔΩΝΑ . ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ ΣΗΜΕΙΑ ΕΡΜΗΝΕΥΤΗΚΑΝ ΛΑΘΟΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΕΙ Η ΠΑΠΑΓΑΛΙΑ ΚΑΙ Η ΠΑΤΕΡΟΛΑΤΡΕΙΑ. ΟΙ ΠΑΤΕΡΕΣ ΕΥΧΟΝΤΑΝ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΝ ΣΤΗ ΓΕΝΙΑ ΜΑΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΗΝ ΑΛΛΗΛΟΥΧΙΑ ΞΕΚΛΕΙΔΩΜΕΝΗ.

Re: Η χιλιετής βασιλεία της Αποκαλύψεως (Αποκ 20:1-15)

503
Κυρ,

δεν υπαρχει μονο το προηγουμενο με τον ληστη, αλλα πολλα παραδειγματα, οπως ο Ιωαννης, και τοσοι ανθρωποι που πιστεψαν στον Χριστο στο μεσοδιαστημα μεχρι την ιδρυση της Εκκλησιας.
το ερωτημα για την κατανοηση του ζητηματος ειναι το εξης.
τι ειναι ο παραδεισος ;
ο παραδεισος ειναι η μεθεξη του Χριστου.
ακριβως το αντιθετο η κολαση.
αναλογα με την καθαρση του καθε ανθρωπου, βιωνεται το ακτιστο φως και η ακτιστη ενεργεια του Θεου.
οι δικαιοι ως φως ιλαρον ενω οι αμετανοητοι ως πυρ καταναλισκον.
τελοσπαντων, μεγαλη η αναλυση περι παραδεισου και κολασεως. τοσες αιρεσεις ξεπηδησαν για το θεμα αυτο.
για να εχουμε μια σχετικη κατανοηση θα πρεπει να μελετησουμε τους Πατερες που θεολογησαν επι τουτου.

το θεμα ειναι πως τοσο εδω στην γη, οσο και μετα θανατον οι ψυχες βιωνουν μερικως τον παραδεισο και την κολαση.
εχουν δηλαδη προγευση παραδεισου η κολασεως.
οι ψυχες θα βιωσουν εξολοκληρου τον παραδεισο, στην Βασιλεια των ουρανων που ανοιγει κατα την Δευτερα Παρουσια.


PiFreeman,

πως βγαζεις τετοια ασυναρτητα συμπερασματα συνεχεια ;

ποιος συνδεσε τον πολεμο Γωγ Μαγωγ με τον Αρμαγεδων ;
η ιδια η Αγια Γραφη ξεκαθαριζει την διαφορετικοτητα των 2 αυτων πολεμων.

ειπα να μην απαντησω ξανα καθως ειμαι αρκετα σιγουρος περι της καταληξης, το εχω δει πολλακις το εργο, αλλα με οριζει μια δυναμη απροσδιοριστη.
τα παθη μου οπως φαινεται...

Re: Η χιλιετής βασιλεία της Αποκαλύψεως (Αποκ 20:1-15)

504
Κανε ενα γκαλοπ για τον γωγ και αρμαγεδδων και ενα ποτε ερχεται ο αντιχριστος. Και ολα αυτα χωρις αγιογραφικη τεκμηριωση αλλα απο επαναληψη παλαιων ερμηνειων. Καλα κανεις και συνεχιζεις. Και αυτο διοτι εγω δεν εγκαταλειπω ακομη και αν με κρινεις. Με κανεις καλυτερο και περιμενω απαντησεις. Η αληθεια θα λαμψει μεσα απο την ιδια την Αγια Γραφη.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες και Αποκάλυψη”