Re: ''Φωτιά'' άναψε ο πατέρας Ελπίδιος στους αναλαμπιστές!

10
Aνθρωποι ειμαστε, λαθη θα κανουμε. Πρεπει ομως να τα εντοπιζουμε και να τα διορθωνουμε.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος george1 την 26 Φεβ 2014, 22:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
καί συγκόψουσι τάς μαχαίρας αυτών είς άροτρα καί τάς ζιβύνας αυτών είς δρέπανα, καί ού λείψετε έθνος επ έθνος μάχαιραν, καί ού μή μάθωσιν έτι πολεμείν (Προφητης Ησαιας β 4 )

Re: ''Φωτιά'' άναψε ο πατέρας Ελπίδιος στους αναλαμπιστές!

11
Γιώργος έγραψε:Εγω δεν τα βλέπω σαν ''προφητεία'' αυτα που λέει η Μaria Divine Mercy,πιο πολύ σαν ''γνώση'' μου κάνει...Γνωρίζει δηλαδή πως θα εξελιχθούν τα πράγματα,με τον Αντίχριστο να εμφανίζεται μετά τον πόλεμο.....''Γνώση''!
Και απο που πήρε αυτή την δήθεν γνώση Γιώργο;

Μην μου πεις απο τον Θεό,γιατί θα καραφλιάσω και εγω και δεν κάνει! :cooll
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: ''Φωτιά'' άναψε ο πατέρας Ελπίδιος στους αναλαμπιστές!

12
Προφανώς απο έκεί που την πήραν και οσοι υποστηρίζουν οτι μετα το πόλεμο εμφανίζονται και οι 2 προφήτες,αρα και ο Αντίχριστος ταυτόχρονα,απο την Αποκάλυψη!Γεγονότα 6ης σάλπιγγας,να θυμίσω!Είναι στην ίδια σάλπιγγα,στο 2ο ουαί,και ο πόλεμος και η εμφάνιση των 2 προφητών,απλά χρονικά προηγείται ο πόλεμος!

Και να συμπληρώσω οτι για να είναι ο Αντίχριστος φορέας παγκόσμιας ειρήνης,θα πρέπει λογικά να έχει προηγηθεί πόλεμος!Και πόλεμος σε όλα τα κράτη του κόσμου,οχι μόνο τοπικός ,αρα μιλάμε για παγκόσμιο πόλεμο!Διότι πως θα φέρεις την ειρήνη εκεί που ήδη υπάρχει;Ετσι λοιπόν βλέπουμε οτι οι πρωτεργάτες της Νέας Τάξης έχουν ώς σκοπό να ξεκινήσουν σύντομα τις διαδικασίες και τις προετοιμασίες αυτου του πολέμου,ωστε να εμφανιστεί μετά απο τα συντρίμμια του,ο Σωτήρας της Ανθρωπότητας,που θα φέρει είς πέρας το ανατεθειμένο έργο!

Re: ''Φωτιά'' άναψε ο πατέρας Ελπίδιος στους αναλαμπιστές!

13
Έχεις κάποια στοιχεία για τον Ελπίδιο Γιώργο ότι είναι προφήτης;
Δεν κρίνω τον άνθρωπο αλλά είμαι επιφυλακτικός με οποιονδήποτε.
Όποιος φοράει ράσο και αναφέρει κάτι για το μέλλον, είναι προφήτης;

Re: ''Φωτιά'' άναψε ο πατέρας Ελπίδιος στους αναλαμπιστές!

14
Γιώργος έγραψε:Γιατι να μην έχουν;Και οι καθολικοι,χριστιανοί είναι....Αλλιμονο να λέμε οτι θα σωθουν μόνο οι ορθόδοξοι,οι καθολικοι είναι η τεράστια πλειοψηφία των χριστιανων σήμερα στον πλανήτη.....
Άκουσαν καλά τα αυτάκια μου???
Τι λέτε ρε παιδιά?
Πάτε καλά?
Καλα και οι υπολοιποι απλα το δεχτήκατε και το προσπερασατε??? Τέτοια μεγάλη βλασφημία?
Δεν σας έκανε εντύπωση αυτό? Απλά το "προσπεράσατε"??? Έτσι απλά??

(και ύστερα σου λέει το 1924 οτι αδίκως αντισταθήκαμε στο φραγκέψαμε-φραγκέψαμε...!!! Ιδού το "ορθόδοξο αισθητήριο" των σημερινών νεοημερολογιτών....μετά από 90 έτη σχίσματος... και ιδίως μετά τις "άρσεις αναθεμάτων" του 1965 και των Παγκόσμιων Συμβουλίων Εκκλησιών...!!!!

Άρνηση Ορθοδοξίας σε όλο του το μεγαλείο...!!!
Οι σημερινοί άνθρωποι ξεπέσανε στο να ΝΟΜΙΖΟΥΝ οτι η ΜΙΑ Εκκλησία του Χριστού είναι όλα τα σχίσματα και οι αιρέσεις....(και μάλιστα και λόγω αριθμητικής υπεροχής)...
Είδατε το "ορθόδοξο" φρόνημα των σημερινών νεοημερολογιτών??? Έφτασαν σε τέτοιο σημείο ΑΛΛΟΤΡΙΩΣΗΣ και ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΗΣ μέσα σε όλα αυτά τα 90 έτη....που θεωρούν "Εκκλησίες (του Χριστού)" και "συγκληρονόμους της Βασιλείας του Θεού" τα σχίσματα και τις αιρέσεις (όπως πχ. τους Λατίνους που είναι αιρετικοί)....(βλέπε αιρετικη εγκυκλιο 1920).

Είδατε οι "σημερινοί λατινόφρονες"?
Κάνανε τον κόσμο άβουλα όντα που δεν σκιάζονται να δούν τις κακοδοξίες τους και θεωρούν τους εαυτούς τους και δήθεν ορθοδόξους από επάνω...

Three are Singing...and Two are Dancing....!!!
(Τρείς λαλούν και δυο χορεύουν...)


Το ένα δήθεν δεν φταίει, το άλλο δήθεν δεν είναι σχίσμα, το παραάλλο δεν το κάναμε εμείς αλλά οι παπάδες..., δεν κόβουμε κοινωνία για να μην προκαλέσουμε δήθεν σχίσμα, Προσθέσες και Αφαιρέσεις εμείς δήθεν δεν κάναμε, δεν ανατρέψαμε τις παραδόσεις, δεν πέφτουν σε εμάς τα αναθέματα (πχ. 1848 Πανορθόδοξη Σύνοδος) αλλά στους αιρετικούς, δεν καινοτομήσαμε...δεν αλλοιώσαμε...δεν κάνουν οι παπάδες παπικά ραντίσματα (αντί για ορθόδοξες καταδύσεις), δεν κάνουν "μικτούς γάμους" (ορθόδοξοι με αιρετικούς, με νονούς ή κουμπάρους, παπικούς, κλπ), δεν αφαιρέσαμε δυο ολόκληρα Ευαγγέλια όταν ανοίγει το Τριωδιο για να "συνεορτάσουμε" το Πάσχα με τους Ορθοδόξους (όταν ξαφνικά αλλάζουν το ημερολόγιο για να κάνουν ορθόδοξο Πάσχα οι νεοημερολογίτες πηδάνε (αφαιρούνε) δυο ολόκληρα Ευαγγέλια που δεν τα διαβάζουν ΚΑΝ) .... και κολοκύθια τούμπανο...!!! Δικαιολογίες....

Φάτε την τώρα...
Τελικώς, μετά από 90 έτη (από το 1924 μέχρι σήμερα) όχι μόνο είστε μέσα στην σχισματο-αίρεση του "Νεοημερολογιτισμού - Οικουμενισμού",....αλλά χάσατε και τα ορθόδοξα αισθητήριά σας (σας κάψανε τα ορθόδοξα αισθητήριά σας και σας τα αχρηστέψανε εντελώς πλέον)...πλέον δεν έχετε ικανότητα να διακρίνετε ΚΑΝ μεταξύ σωστού και λάθους....!!! Τα ισοπεδώσατε όλα για όλα....

Δεν καταφέρομαι σε εσένα προσωπικά "Γιώργο" αλλά στην ΠΛΑΝΗ που σε διέπει. Εσύ απλά επιβεβαιώνεις όλα όσα βλέπουμε να συμβαίνουν στους νεοημερολογίτες όλα αυτά τα χρόνια με αργό αλλά σταθερό τρόπο (απλώς με πιο τρανταχτό τρόπο σε σχέση με άλλους νεοημερολογίτες)...!!!! Αλλοίωση του Ορθοδόξου φρονήματος μέχρι αηδίας...!!! Λάου-λάου...!!! Σιγά-Σιγά....όπως τα βατράχια που τα ανεβάζουν την θερμοκρασία σιγά-σιγά μην τυχόν πηδήξουν έξω από το νερό και σωθούν...

Και πως να σας ξυπνήσει κανείς?
Δύσκολο...δυστυχώς....!!! Μόνο να αντιδράτε στις υγιείς ορθόδοξες διδασκαλίες ξέρετε και να τις απορρίπτετε...συκοφαντώντας και υβρίζοντας όσους προσπαθούν να σας ξυπνήσουν....

Τι να πει κανείς...? :-(
Θα απωλεστεί πολύς κόσμος... :-(
Δύσκολα τα πράγματα για τους πολλούς όπως φαίνεται.... :-(
«Όσο κι αν είναι λίγοι αυτοί όπου διατηρούν την ευσέβεια, αυτοί είναι η Εκκλησία» (Αγ.Νικηφόρος)\n\n«Μὴ φοβοῦ τὸ μικρὸν ποίμνιον· ὅτι εὐδόκησεν ὁ πατὴρ ὑμῶν δοῦναι ὑμῖν τὴν βασιλείαν.» (Λουκ.ιβʼ32)

Re: ''Φωτιά'' άναψε ο πατέρας Ελπίδιος στους αναλαμπιστές!

15
eyrinos έγραψε:Έχεις κάποια στοιχεία για τον Ελπίδιο Γιώργο ότι είναι προφήτης;
Δεν κρίνω τον άνθρωπο αλλά είμαι επιφυλακτικός με οποιονδήποτε.
Όποιος φοράει ράσο και αναφέρει κάτι για το μέλλον, είναι προφήτης;
Δυστυχώς για μένα που το λέω αυτο,αλλα ο πατέρας Ελπίδιος έπεσε έξω και στις 2 προβλέψεις που είχε κάνει:Η μία ήταν οτι το 2012 θα ξεκινούσε η Αποκάλυψη και το δεύτερο οτι το 2013 θα ήταν έτος πολέμου!Επεσε έξω και στα 2!Αρα,μάλλον δεν είναι προφήτης....

Re: ''Φωτιά'' άναψε ο πατέρας Ελπίδιος στους αναλαμπιστές!

16
Omg,να με συγχωρείς,αλλα το γενικεύεις πάρα πολύ,έχουμε ανοίξει όλοκληρο θέμα σχετικά με αυτό,όπου λέμε τι είναι το ορθό,τωρα αν ο Γιώργος έχει αυτήν την άποψη,καλό είναι να του πούμε τι είναι σωστό,όχι να γενικεύουμε οτι όλοι οι νεοημερολογίτες τα λένε αυτά,επειδή είναι πλανεμένοι,έλλειψη κατήχησης έχουν κάποιοι.


Αλλωστε του απάντησε ο george1
Το Αγιο Πνευμα ο Χριστος το αφησε στην εκκλησια Του. Δεν το αφησε στους αιρετικους. Δεν ειπε καποιος οτι δεν θα σωθουν οσοι απο αυτους κρινει ο Θεος. Ο Θεος δεν θα αδικησει κανενα. Το Πνευμα το Αγιο ομως διδει το προφητικο χαρισμα εντος της εκκλησιας. Και ασφαλως δεν εχει προφητες μεσα στην αιρεση κατι που θα προκαλουσε συγχυση μεσα στους Χριστιανους περι της αληθους εκκλησιας.
Όταν το βρω το σχετικό θέμα θα το βάλω,εσυ άραγε γιατι δεν το εβαλες;
Αφού θυμάμαι πολύ καλά οτι συμμετείχες.
Μου δημιουργείς την εντύπωση οτι είσαι σφόδρα προκατελλειμένος και περιμένεις στην γωνία ,πότε θα πει καποιος κατι λάθος,για να καταφερθείς εναντίον των νεοημερολογιτών.
Που και κάποιος λάθος να πιστεύει κάτι,το κανονικό είναι να του καταδεικνύεις το σωστό για να το μάθει.

Εδω νόμιζα οτι υποτίθεται οτι βοηθάμε ο ένας τον άλλον,αν κάτι δεν βλέπω εγω(γιατί δεν μπορώ να τα βλέπω όλα,δεν ειμαι μηχανή),το βλέπει ο άλλος,αν κάτι δεν βλέπεις εσυ,το βλέπει ο τρίτος και στο υποδεικνύει.
Αλλά μάλλον κάνω λάθος.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: ''Φωτιά'' άναψε ο πατέρας Ελπίδιος στους αναλαμπιστές!

17
dominique έγραψε:Omg,να με συγχωρείς,αλλα το γενικεύεις πάρα πολύ,έχουμε ανοίξει όλοκληρο θέμα σχετικά με αυτό,όπου λέμε τι είναι το ορθό,τωρα αν ο Γιώργος έχει αυτήν την άποψη,καλό είναι να του πούμε τι είναι σωστό,όχι να γενικεύουμε οτι όλοι οι νεοημερολογίτες τα λένε αυτά,επειδή είναι πλανεμένοι,έλλειψη κατήχησης έχουν κάποιοι.


Αλλωστε του απάντησε ο george1
Το Αγιο Πνευμα ο Χριστος το αφησε στην εκκλησια Του. Δεν το αφησε στους αιρετικους. Δεν ειπε καποιος οτι δεν θα σωθουν οσοι απο αυτους κρινει ο Θεος. Ο Θεος δεν θα αδικησει κανενα. Το Πνευμα το Αγιο ομως διδει το προφητικο χαρισμα εντος της εκκλησιας. Και ασφαλως δεν εχει προφητες μεσα στην αιρεση κατι που θα προκαλουσε συγχυση μεσα στους Χριστιανους περι της αληθους εκκλησιας.
Όταν το βρω το σχετικό θέμα θα το βάλω,εσυ άραγε γιατι δεν το εβαλες;
Αφού θυμάμαι πολύ καλά οτι συμμετείχες.
Μου δημιουργείς την εντύπωση οτι είσαι σφόδρα προκατελλειμένος και περιμένεις στην γωνία ,πότε θα πει καποιος κατι λάθος,για να καταφερθείς εναντίον των νεοημερολογιτών.
Που και κάποιος λάθος να πιστεύει κάτι,το κανονικό είναι να του καταδεικνύεις το σωστό για να το μάθει.

Εδω νόμιζα οτι υποτίθεται οτι βοηθάμε ο ένας τον άλλον,αν κάτι δεν βλέπω εγω(γιατί δεν μπορώ να τα βλέπω όλα,δεν ειμαι μηχανή),το βλέπει ο άλλος,αν κάτι δεν βλέπεις εσυ,το βλέπει ο τρίτος και στο υποδεικνύει.
Αλλά μάλλον κάνω λάθος.
Όχι σωστά, εδώ έχεις δίκειο.
«Όσο κι αν είναι λίγοι αυτοί όπου διατηρούν την ευσέβεια, αυτοί είναι η Εκκλησία» (Αγ.Νικηφόρος)\n\n«Μὴ φοβοῦ τὸ μικρὸν ποίμνιον· ὅτι εὐδόκησεν ὁ πατὴρ ὑμῶν δοῦναι ὑμῖν τὴν βασιλείαν.» (Λουκ.ιβʼ32)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες και Αποκάλυψη”