Re: Το βδέλυγμα της ερημώσεως

10
O άγιος Ιωάννης ο Δαμασκηνός περί του Αντιχρίστου



πηγή: Ομολογία Πίστεως

Οφείλουμε να γνωρίζουμε ότι ο αντίχριστος πρέπει να έλθει. Καθένας βέβαια που δεν παραδέχεται ότι ο Υιός του Θεού, και Θεός ο ίδιος, δεν έχει σαρκωθεί, ότι δεν είναι τέλειος Θεός και δεν έγινε τέλειος άνθρωπος παραμένοντας Θεός, αυτός είναι αντίχριστος.

Όμως ιδιαίτερα και ξεχωριστά Αντίχριστος ονομάζεται αυτός που θα έλθει στα τέλη των αιώνων. Πρώτα, δηλαδή, πρέπει το ευαγγέλιο να κηρυχθεί σε όλα τα έθνη, όπως είπε ο Κύριος, και τότε (ο Αντίχριστος) θα έλθει για να ελέγξει την ασέβεια των Ιουδαίων. Διότι ο Κύριος τους είπε: «Εγώ ήλθα απεσταλμένος από τον Πατέρα μου, και δεν με δέχεσθε· θα έλθει όμως άλλος από δική του πρωτοβουλία, και εκείνον θα τον δεχθείτε»...
Και ο απόστολος (λέει): «Επειδή δεν δέχθηκαν την αγάπη και την αλήθεια (δηλαδή το Χριστό), για να σωθούν, γι’ αυτό και ο Θεός θα τους στείλει μια πλάνη, για να πιστέψουν στο ψέμα, και έτσι να καταδικασθούν όλοι όσοι δεν πίστεψαν στην αλήθεια, αλλά τους άρεσε η αδικία». Οι Ιουδαίοι, λοιπόν, αν και ο Κύριός μας Ιησούς Χριστός είναι Υιός του Θεού και Θεός ο ίδιος, δεν τον δέχθηκαν, ενώ θα δεχθούν τον απατεώνα που θα διαδίδει ότι δήθεν είναι Θεός.
Και πως θα τολμήσει να καλέσει τον εαυτό του Θεό, το πληροφορεί ο άγγελος στο Δανιήλ με τα εξής λόγια: «Δεν θα φροντίζει τους θεούς των πατέρων του». Το λέει και ο απόστολος: «Κανείς με κανένα τρόπο να μην σας εξαπατήσει· διότι (δε θα έρθει η ημέρα εκείνη της κρίσεως), εάν δεν έλθει πρώτα η αποστασία και δεν φανερωθεί ο άνθρωπος της αδικίας, ο γιός της απώλειας, αυτός που αντιτάσσεται και υψώνει τον ενάντια σε καθέναν που λέγεται θεός ή σέβασμα, ώστε αυτός να καθίσει σαν θεός στο ναό του Θεού, για να δείχνει τον εαυτό του ότι είναι θεός». Εννοεί, βέβαια, όχι το δικό μας ναό του Θεού, αλλά τον παλαιό, τον Ιουδαϊκό. Διότι δεν θα έλθει σε μας, αλλά στους Ιουδαίους· δεν θα έλθει για το Χριστό, αλλά εναντίον του Χριστού και των χριστιανών, γι’ αυτό και ονομάζεται Αντίχριστος. Πρέπει, λοιπόν, πρώτα να κηρυχθεί το ευαγγέλιο σε όλα τα έθνη. «Και τότε θα φανερωθεί ο άνομος, του οποίου η παρουσία θα είναι σύμφωνα με την ενέργεια του σατανά με πολλή δύναμη, με σημεία και τέρατα ψεύδους, με κάθε απάτη αδικίας σ’ αυτούς που χάνονται· αυτόν ο Κύριος Ιησούς θα εξολοθρεύσει με την πνοή του στόματός του και θα τον καταργήσει με την επιφάνεια της παρουσίας του».
Ο Διάβολος βέβαια δεν γίνεται άνθρωπος, όπως ο Κύριος έγινε άνθρωπος –αλίμονό μας–, αλλά γεννιέται πρώτα ένας άνθρωπος με τρόπο πορνικό και δέχεται μετά όλη την ενέργεια του Σατανά. Επειδή, δηλαδή, ο Θεός προγνωρίζει τη διαστροφή της μελλοντικής προαιρέσεως (αυτού του ανθρώπου), επιτρέπει ( ο Θεός) να μπει μέσα του ο Διάβολος.
Γεννιέται, λοιπόν, (ο Αντίχριστος) όπως είπαμε, με πορνεία, και ανατρέφεται κρυφά· και ξαφνικά επαναστατεί, ανταρτεύει και κυριαρχεί ως βασιλιάς. Και στην αρχή της βασιλείας του –ή καλύτερα της τυραννίας του–, προσποιείται αγιότητα· όταν όμως στερωθεί καλά στην εξουσία, τότε καταδιώκει την Εκκλησία του Θεού και εκδηλώνει όλη την πονηριά του. Και θα έλθει «με σημεία και τέρατα ψεύτικα», πλαστά και όχι αληθινά· θα εξαπατήσει και θα απομακρύνει από το ζωντανό Θεό όλους αυτούς που έχουν ετοιμόρροπη και χωρίς θεμέλιο τη βάση της διάνοιάς τους, με αποτέλεσμα να σκανδαλισθούν «και οι εκλεκτοί, αν είναι δυνατόν». Τότε θα αποσταλεί ο Ενώχ και ο Ηλίας ο Θεσβίτης και θα επιστρέψουν οι καρδιές των πατέρων κοντά στα παιδιά τους· θα επιστρέψει, δηλαδή, η συναγωγή κοντά στον Κύριό μας Ιησού Χριστό και στο κήρυγμα των αποστόλων, και τότε (ο Αντίχριστος) θα τους φονεύσει.
Και αμέσως ο Κύριος θα έλθει από τον ουρανό, όπως ακριβώς οι άγιοι απόστολοι τον είδαν ν’ ανεβαίνει στον ουρανό, με δόξα και δύναμη, δηλαδή ως τέλειος Θεός και τέλειος άνθρωπος, και θα εκμηδενίσει με την πνοή του στόματός του τον άνθρωπο της αδικίας και γιό της απωλείας (τον Αντίχριστο). Κανείς, λοιπόν, ας μην περιμένει ο Κύριος να έλθει από τη γη, αλλά από τον ουρανό, όπως ο ίδιος μας το βεβαίωσε.
Εικόνα

Re: Το βδέλυγμα της ερημώσεως

11
Νομίζω πως έχετε και οι δύο δίκιο. Αν λοιπόν δεν έχουν κηρυχθεί τα ευαγγέλια ακόμα όπως λέει και ο Gladiator τότε δεν μπορούμε να περιμένουμε το βδέλυγμα (δεδομένου ότι είναι ο αντίχριστος) της δεύτερης εκδοχής της "διπλής προτύπωσης που λες φίλε sarotos. Συνεπώς κάθε θεωρία περί αντίχριστου τύπου Μάξιμος δεν μπορεί να σταθεί (όχι ότι περιμέναμε αυτό για να το καταλάβουμε) - εκτός αν ο Μάξιμος ισχυρίζεται ότι έχουν διαδωθεί πλήρως όλα τα ευαγγέλια της Βασιλείας σε όλη την οικουμένη και έχει να μας δώσει ένα όνομα ή μία ένδειξη ότι έχει εμφανιστεί το "βδέλυγμα" και έχουν γίνει όλα αυτά που προλέγει ο Ιησούς. Αν όμως ισχυρίζεται ότι θα έρθει ο Αντίχριστος δίχως πρώτα να κηρυχθούν τα Ευαγγέλια, και μάλιστα ότι έχει εμφανιστεί κιόλας τότε ισχυρίζεται λάθος. Ως εκ τούτου είναι ένας από αυτούς που ο Ιησούς Χριστός αναφέρει ως :
11 Καὶ πολλοὶ ψευδοπροφῆται ἐγερθήσονται καὶ πλανήσουσι πολλούς
Βέβαια προτού πούμε οτιδήποτε καλό είναι να δούμε τι έχει να πει σχετικά με το θέμα ο ίδιος.

Προκύπτει όμως παράλληλα και το εξής ερώτημα που ίσως είναι και κάπως χαζό αλλά θα το κάνω: πότε θεωρούμε ότι θα έχουν κηρυχθεί τα ευαγγέλια σε όλη την οικουμένη ; Αν π.χ. αναρτηθούν στο διαδίκτυο που είναι παγκόσμιο τότε έχει εκπληρωθεί ο λόγος του Ιησού ;
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Το βδέλυγμα της ερημώσεως

12
LAPTONAS έγραψε:Προκύπτει όμως παράλληλα και το εξής ερώτημα που ίσως είναι και κάπως χαζό αλλά θα το κάνω: πότε θεωρούμε ότι θα έχουν κηρυχθεί τα ευαγγέλια σε όλη την οικουμένη ; Αν π.χ. αναρτηθούν στο διαδίκτυο που είναι παγκόσμιο τότε έχει εκπληρωθεί ο λόγος του Ιησού ;
Εγώ πιστεύω πως θα γίνει πως λέγει παρακάτω ο Αγιος Ιωάννης Μαξίμοβιτς

Υπάρχει ένα ερώτημα που απευθύνει ο Ευγένιος (κατόπιν π. Σεραφείμ Ρόουζ) στον Άγιο Ιωάννη Μαξίμοβιτς:

«Το Ευαγγέλιο του Χριστού έχει κηρυχθεί σχεδόν σε όλους τους λαούς στον κόσμο αυτό. Μήπως αυτό σημαίνει ότι έχει φτάσει το τέλος του κόσμου, όπως λένε οι Γραφές;»

«Όχι»
απάντησε ο αρχιεπίσκοπος.

«Το Ευαγγέλιο του Χριστού πρέπει να κηρυχθεί σε όλες τις γλώσσες ανά τον κόσμο με Ορθόδοξο πνεύμα. Τότε μόνο θα έρθει το τέλος του κόσμου…Τούτο σημαίνει, να κηρυχθεί όχι ένα οποιοδήποτε Ευαγγέλιο, όχι ένα οποιοδήποτε είδος χριστιανισμού αλλά η ορθοδοξία»

π. Σεραφείμ Ρόουζ, η ζωή και τα έργα του τ. Α΄, σελ.516, εκδ. Μυριόβιβλος
Εικόνα

Re: Το βδέλυγμα της ερημώσεως

13
λοιπον, η προφητεια αυτη της κυρηξης των Ευαγγελιων, ειναι και αυτο, προφητεια του Χριστου με διπλη προτυπωση, που εχει αναφορα τοσο στα πρωτα εσχατα, οσο και στα δευτερα.

στα πρωτα εσχατα, το Ευαγγελιο διαδοθηκε σε ολοκληρη την τοτε γνωστη Οικουμενη απο τους 70 αποστολους, αλλα και αλλους μαθητες των Αποστολων αυτων.
εξαλου, το γεγονος οτι το Ευαγγελιο κυρηχτηκε σε ολοκληρη την Οικουμενη το θετει ρητα τοσο ο Αποστολος Παυλος, οσο και η παραδοση της Εκκλησιας, καθοσον ψελνουμε: Εἰς πᾶσαν τὴν γῆν ἐξῆλθεν ὁ φθόγγος αὐτῶν καὶ εἰς τὰ πέρατα τῆς οἰκουμένης τὰ ῥήματα αὐτῶν

ενω ο Αποστολος Παυλος, μας θετει τοσο ρητα το ζητημα,

εἴ γε ἐπιμένετε τῇ πίστει τεθεμελιωμένοι καὶ ἑδραῖοι καὶ μὴ μετακινούμενοι ἀπὸ τῆς ἐλπίδος τοῦ εὐαγγελίου οὗ ἠκούσατε, τοῦ κηρυχθέντος ἐν πάσῃ κτίσει τῇ ὑπὸ τὸν οὐρανόν, οὐ ἐγενόμην ἐγὼ Παῦλος διάκονος

λοιπον, την εποχη εκεινη, το Ευαγγελιο κυρηχτηκε σε ολοκληρη την Οικουμενη.
εαν θα μπορουσε να πει με τοση σαφηνεια κατι τετοιο ο Αποστολος Παυλος, τοτε για την δικη μας εποχη, θα μπρουσαμε το πολλαπλασιασουμε επι πολλου.

αυτο ομως που πραγματικα θα γινει και θα διαδοθει το Ευαγγελιο εκ νεου, ειναι η εκπληρωση του λογου του Χριστου, Ηλίας μὲν ἔρχεται πρῶτον καὶ ἀποκαταστήσει πάντα·. βεβαιως αναφεροταν και εκει στα πρωτα εσχατα, ως τθπος του προφητη Ηλια, ο Ιωαννης ο Βαπτιστης, ομως θα λαβει χωρα και στα δευτερα εσχατα, ο ιδιος ο Ηλιας οπου θα κυρηξει μαζι με τον δευτερο προφητη, τον Ενωχ, το Ευαγγελιο σε ολοκληρη την Οικουμενη. θα κυρηξουν Χριστο αληθινο και θα καταδειξουν τον ψευτη τον αντιριστο.
ετσι λοιπον, κανεις δεν θα μπορεσει να πει οτι δεν γνωριζε, κανεις δεν θα μπορεσει να πει οτι δεν ακουσε, διοτι ολοι θα εχουν ακουσει τον λογο των προφητων, για 3.5 ολοκληρα χρονια.
η διαδοση του Ευαγγελιου στα δευτερα εσχατα θα λαβει χωρα με το κυρηγμα των προφητων.
στα πρωτα εσχατα, εχει ηδη εκπληρωθει.

Re: Το βδέλυγμα της ερημώσεως

14
sarotos έγραψε:λοιπον, η προφητεια αυτη της κυρηξης των Ευαγγελιων, ειναι και αυτο, προφητεια του Χριστου με διπλη προτυπωση, που εχει αναφορα τοσο στα πρωτα εσχατα, οσο και στα δευτερα.

στα πρωτα εσχατα, το Ευαγγελιο διαδοθηκε σε ολοκληρη την τοτε γνωστη Οικουμενη απο τους 70 αποστολους, αλλα και αλλους μαθητες των Αποστολων αυτων.
εξαλου, το γεγονος οτι το Ευαγγελιο κυρηχτηκε σε ολοκληρη την Οικουμενη το θετει ρητα τοσο ο Αποστολος Παυλος, οσο και η παραδοση της Εκκλησιας, καθοσον ψελνουμε: Εἰς πᾶσαν τὴν γῆν ἐξῆλθεν ὁ φθόγγος αὐτῶν καὶ εἰς τὰ πέρατα τῆς οἰκουμένης τὰ ῥήματα αὐτῶν

ενω ο Αποστολος Παυλος, μας θετει τοσο ρητα το ζητημα,

εἴ γε ἐπιμένετε τῇ πίστει τεθεμελιωμένοι καὶ ἑδραῖοι καὶ μὴ μετακινούμενοι ἀπὸ τῆς ἐλπίδος τοῦ εὐαγγελίου οὗ ἠκούσατε, τοῦ κηρυχθέντος ἐν πάσῃ κτίσει τῇ ὑπὸ τὸν οὐρανόν, οὐ ἐγενόμην ἐγὼ Παῦλος διάκονος

λοιπον, την εποχη εκεινη, το Ευαγγελιο κυρηχτηκε σε ολοκληρη την Οικουμενη.
εαν θα μπορουσε να πει με τοση σαφηνεια κατι τετοιο ο Αποστολος Παυλος, τοτε για την δικη μας εποχη, θα μπρουσαμε το πολλαπλασιασουμε επι πολλου.

αυτο ομως που πραγματικα θα γινει και θα διαδοθει το Ευαγγελιο εκ νεου, ειναι η εκπληρωση του λογου του Χριστου, Ηλίας μὲν ἔρχεται πρῶτον καὶ ἀποκαταστήσει πάντα·. βεβαιως αναφεροταν και εκει στα πρωτα εσχατα, ως τθπος του προφητη Ηλια, ο Ιωαννης ο Βαπτιστης, ομως θα λαβει χωρα και στα δευτερα εσχατα, ο ιδιος ο Ηλιας οπου θα κυρηξει μαζι με τον δευτερο προφητη, τον Ενωχ, το Ευαγγελιο σε ολοκληρη την Οικουμενη. θα κυρηξουν Χριστο αληθινο και θα καταδειξουν τον ψευτη τον αντιριστο.
ετσι λοιπον, κανεις δεν θα μπορεσει να πει οτι δεν γνωριζε, κανεις δεν θα μπορεσει να πει οτι δεν ακουσε, διοτι ολοι θα εχουν ακουσει τον λογο των προφητων, για 3.5 ολοκληρα χρονια.
η διαδοση του Ευαγγελιου στα δευτερα εσχατα θα λαβει χωρα με το κυρηγμα των προφητων.
στα πρωτα εσχατα, εχει ηδη εκπληρωθει.
Καλή απάντηση, συνεπώς προηγείται η εμφάνιση των δύο προφητών.

Όμως σε αυτό το σημείο θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι - και από όσο θυμάμαι δεν έχεις σε μεγάλη υπόληψη αυτά που γράφονται για τον Κοσμά τον Αιτωλό, όμως στο σχετικό βιβλίο αναφέρει τα εξής https://drive.google.com/folderview?id= ... zVVNGdaNlk [Διδαχές και προφητείες Αγίου Κοσμά] σελ 9
Και θα στείλη ο Θεός τον προφήτην Ηλίαν να διδάξη τους χριστιανούς να

φυλάγουν την πίστιν των. Ο αντίχριστος, αδελφοί μου, είναι άνθρωπος

οπού έχει κακήν γνώμην, κακήν προαίρεσιν και κατοικεί ο διάβολος εις την

καρδίαν του, και λέγει πως είναι Θεός · και ο αντίχριστος θα θανατώση τον

προφήτην Ηλίαν. Εγώ, αδελφοί μου, εξετάζοντας έμαθα και εκατάλαβα,

πως ο προφήτης Ηλίας και ο αντίχριστος ήλθε
· και εθανάτωσε τον

προφήτην Ηλίαν. Ο προφήτης Ηλίας, χριστιανοί μου, είναι ζωντανός τόσους

χρόνους και ηξεύρει ο Θεός πού τον έχει φυλαγμένον έως την σήμερον.

Ανίσως και θέλετε να μάθετε πού ευρήσκεται, εδώ κοντά είναι και αυτός ·

τα λόγια οπού σας λέγω εκείνου είναι. Ο προφήτης Ηλίας, όταν έλθη να

διδάξη δε θα φανερωθή εις τον κόσμο, καθώς λέγει το Άγιον Πνεύμα, ίνα

μη ελθών πατάξη την γην άρδην, ήτοι, λέγει το Άγιον Πνεύμα διά να μη

φοβίση και ταράξη τον κόσμον και την γην,
δεν θέλω τον φανερώσει εις

σας τους χριστιανούς. Αμή τι έχει, παιδιά μου, να φανερωθή; Ο ζήλος του

και η διδασκαλία του. Αυτά τα δύο με ηξίωσεν ο πανάγαθος Θεός διά την

ευσπλαγχνίαν του και μου εχάρισε και μη καρτερήτε άλλον Ηλίαν να σας

διδάξη.
ποια είναι η περίπτωση ο Ηλίας να έχει ήδη εμφανιστεί, όχι ως πρόσωπο , αλλά όπως αναφέρει εδώ ο Κοσμάς (σύμφωνα με τις μαρτυρίες των ανθρώπων δηλαδή που λένε ότι τα είπε εκείνος)
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Το βδέλυγμα της ερημώσεως

15
αυτο δεν ειναι απο τις προφητειες του, αλλα απο τις διδαχες του, που αν και παραλαγμενες και αλλοιωμενες εχουν φτασει στα χερια μας, οντος τις εχει πει..
σε αντιθεση με τις προφητειες του, που δεν ειπε ποτε, η ακομη και αν ειπε καποιες, μας ειναι απολυτως - απολυτως αδυνατον να γνωριζουμε αν εχει πει εστω και μια και ποια ειναι αυτη.

λοιπον, οσον αφορα τα λογια του αυτα, τα ειπε γιατι εκεινη την εποχη τον ρωτουσαν οι ανθρωποι για τους προφητες και τον αντιχριστο, ενω δεν ηξεραν τι ειναι Χριστος και τι Εκκλησια.
ο Αγιος Κοσμας, αυτο που εκανε, ηταν να επανευαγγελισει την Ελλαδιτσα, που δεν γνωριζε τι πιστευει εκεινη την εποχη. δεν κατηγορω βεβαιως, καθως ηταν τραγικες οι καταστασεις για τους πιστους επι τουρκοκρατιας, αφου δεν υπηρχε στοιχειωδης μορφωση.

τα λογια αυτα, τα ειπε για να μην περιμενουν αντιχριστο και προφητη ηλια οι χριστιανοι, διοτι δεν ηταν καιρος. εαν εβαζες ολοκληρο το κειμενο, θα εβλεπες οτι λεει πως ο αντιχριστος ηδη ΗΡΘΕ, και ειναι οι μουσουλμανοι.
και ο ψευδοπροφητης ηδη ΗΡΘΕ και ειναι "εις το κεφαλιν μας" και ειναι ο παπας..
και προφητης Ηλιας για εσας, ΗΡΘΕ και ειμαι εγω (ο Πατροκοσμας δηλαδη).

αυτη ειναι η εννοια των λογων του Πατροκοσμα, που ειναι ακριβεστατοι και Ορθοι.

Re: Το βδέλυγμα της ερημώσεως

16
καθως εγραψα απο μνημης, και δεν θυμομουν ακριβως τα λογια του Πατροκοσμα, παραθετω εκ των διδαχων του...

«Τέκνα μου αγαπητά εν Χριστώ, διατηρήσατε γενναίως και ατρομήτως την ιεράν ημών θρησκείαν και την γλώσσαν των πατέρων, διότι αμφότερα ταύτα χαρακτηρίζουσι την φιλτάτην ημών πατρίδα και άνευ τούτων το έθνος ημών καταστρέφεται.
Μην απελπισθήτε, αδελφοί μου, η θεία Πρόνοια θέλει πέμψει μίαν ημέραν την ουράνιον σωτηρίαν ίνα φαιδρύνη τας καρδίας ημών προς απαλλαγήν εκ της ελεεινής καταστάσεως εν τη οποία ευρισκόμεθα.»
«Τον Πάπα να καταράσθε διότι αυτός θα είναι η αιτία».
«Το σχολείον φωτίζει τους ανθρώπους και ανοίγουν και μανθάνουν τα μυστήρια της πίστεως και διαβάζουν τα αδέλφια την θείαν και Ιεράν Γραφήν, το Ευαγγέλιον, και ευρίσκομεν πώς ο προφήτης Ηλίας είναι ζωντανός και τον έχει ο θεός χιλιάδες χρόνους· και λέγει ο Θεός να στείλη τον προφήτην Ήλίαν, να διδάξη όλον τον κόσμον, και υστέρα να έλθει ο αντίχριστος και θέλει θανατώσει τον προφήτην Ήλίαν, και τότε θέλει να χαλάση όλος ο κόσμος.
Ό αντίχριστος είναι ο ένας ο πάπας και ο έτερος είναι αυτός οπού είναι εις το κεφάλι μας, χωρίς να ειπώ το όνομά του· (εννοεί τον Τούρκον) το καταλαβαίνετε, μα λυπηρόν είναι να σας το ειπώ, διότι αυτοί οι αντίχριστοι είναι εις την απώλειαν, καθώς το έχουν. Ημείς εγκράτεια, αυτοί απώλεια· ημείς νηστεία, αυτοί πολυφαγία· ημείς παρθενία, αυτοί πορνεία· ημείς δικαιοσύνη, αυτοί αδικία.»

Re: Το βδέλυγμα της ερημώσεως

17
Σημειώνω ότι συμφωνώ κι εγώ πως η προυπόθεση για το τελικό παγκόσμιο κήρυγμα που αναφέρει ο Κύριος θα εκπληρωθεί εν δυνάμει και σημείοις από τους δύο μάρτυρες, ασχέτως αν αυτοί είναι αυτοπροσώπως οι Ηλίας, Ενωχ, ή άλλοι. Αυτοί θα φέρουν ανοιχτά και χωρίς καμία αμφισβήτηση όλον τον πλανήτη ενώπιον των ευθυνών του ώστε να είναι άπαντες αναπολόγητοι για τις επιλογές τους και να μην μπορεί να πει κανείς "δεν το ξερα".

Re: Το βδέλυγμα της ερημώσεως

18
M__ έγραψε:Σημειώνω ότι συμφωνώ κι εγώ πως η προυπόθεση για το τελικό παγκόσμιο κήρυγμα που αναφέρει ο Κύριος θα εκπληρωθεί εν δυνάμει και σημείοις από τους δύο μάρτυρες, ασχέτως αν αυτοί είναι αυτοπροσώπως οι Ηλίας, Ενωχ, ή άλλοι. Αυτοί θα φέρουν ανοιχτά και χωρίς καμία αμφισβήτηση όλον τον πλανήτη ενώπιον των ευθυνών του ώστε να είναι άπαντες αναπολόγητοι για τις επιλογές τους και να μην μπορεί να πει κανείς "δεν το ξερα".
sarotos έγραψε:καθως εγραψα απο μνημης, και δεν θυμομουν ακριβως τα λογια του Πατροκοσμα, παραθετω εκ των διδαχων του...

«Τέκνα μου αγαπητά εν Χριστώ, διατηρήσατε γενναίως και ατρομήτως την ιεράν ημών θρησκείαν και την γλώσσαν των πατέρων, διότι αμφότερα ταύτα χαρακτηρίζουσι την φιλτάτην ημών πατρίδα και άνευ τούτων το έθνος ημών καταστρέφεται.
Μην απελπισθήτε, αδελφοί μου, η θεία Πρόνοια θέλει πέμψει μίαν ημέραν την ουράνιον σωτηρίαν ίνα φαιδρύνη τας καρδίας ημών προς απαλλαγήν εκ της ελεεινής καταστάσεως εν τη οποία ευρισκόμεθα.»
«Τον Πάπα να καταράσθε διότι αυτός θα είναι η αιτία».
«Το σχολείον φωτίζει τους ανθρώπους και ανοίγουν και μανθάνουν τα μυστήρια της πίστεως και διαβάζουν τα αδέλφια την θείαν και Ιεράν Γραφήν, το Ευαγγέλιον, και ευρίσκομεν πώς ο προφήτης Ηλίας είναι ζωντανός και τον έχει ο θεός χιλιάδες χρόνους· και λέγει ο Θεός να στείλη τον προφήτην Ήλίαν, να διδάξη όλον τον κόσμον, και υστέρα να έλθει ο αντίχριστος και θέλει θανατώσει τον προφήτην Ήλίαν, και τότε θέλει να χαλάση όλος ο κόσμος.
Ό αντίχριστος είναι ο ένας ο πάπας και ο έτερος είναι αυτός οπού είναι εις το κεφάλι μας, χωρίς να ειπώ το όνομά του· (εννοεί τον Τούρκον) το καταλαβαίνετε, μα λυπηρόν είναι να σας το ειπώ, διότι αυτοί οι αντίχριστοι είναι εις την απώλειαν, καθώς το έχουν. Ημείς εγκράτεια, αυτοί απώλεια· ημείς νηστεία, αυτοί πολυφαγία· ημείς παρθενία, αυτοί πορνεία· ημείς δικαιοσύνη, αυτοί αδικία.»
Συμφωνώ κι εγώ ότι πρέπει να αναμείνουμε πρώτα από όλα να δούμε την εμφάνιση των προφητών αφού πρώτα αυτοί έρχονται. Εδώ όμως σύμφωνα με τον Πατροκοσμά λέει τα εξής :

Ο προφήτης Ηλίας, όταν έλθη να διδάξη δε θα φανερωθή εις τον κόσμο, καθώς λέγει το Άγιον Πνεύμα, ίνα μη ελθών πατάξη την γην άρδην, ήτοι, λέγει το Άγιον Πνεύμα διά να μη φοβίση και ταράξη τον κόσμον και την γην.

Συνεπώς αν θέσουμε σαν σημείο αναγνώρισης την εμφάνιση των προφητών (προ του βδελύγματος) πρέπει να έχουμε σαφές τι ακριβώς περιμένουμε να δούμε. Θα είναι δύο προφήτες κυριολεκτικά άνθρωποι ή θα είναι κάτι σαν αυτό που λέει ο Πατροκοσμάς , δηλαδή κάτι αφανέρωτο στον κόσμο ;

Πως ακριβώς δηλαδή φανταζόμαστε τους 2 προφήτες;
M__ έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:
Μιας και αναφέρεις αυτό, σε πολλές ερμηνείες, όπως π.χ. σε διάφορες προτεσταντικές, ως βδέλυγμα αναφέρεται το θυσιαστήριο του Δία το οποίο τοποθέτησε ο Αντίοχος Δ' το 167 π.Χ. στο ναό της Ιερουσαλήμ (Α μακ 1.54). Τι γνώμη έχεις (έχετε γενικώς ) για αυτό ;
Αν και δεν νομίζω ότι ήταν μόνο το θυσιαστήριο αλλά και ένα άγαλμα του εαυτού του σαν Δία, οι αναφορές από το βιβλίο των Μακκαβαίων είναι αρκετά κοντινές.

Α Μακ1 54 καὶ τῇ πεντεκαιδεκάτῃ ἡμέρᾳ Χασελεῦ τῷ πέμπτῳ καὶ τεσσαρακοστῷ καὶ ἑκατοστῷ ἔτει ᾠκοδόμησαν βδέλυγμα ἐρημώσεως ἐπὶ τὸ θυσιαστήριον καὶ ἐν πόλεσιν ᾿Ιούδα κύκλῳ ᾠκοδόμησαν βωμούς

Α Μακ 6 7 καὶ κα θεῖλον τὸ βδέλυγμα, ὃ ᾠκοδόμησεν ἐπὶ τὸ θυσιαστήριον τὸ ἐν ῾Ιερουσαλήμ,

Σε συνδυασμό με αυτά που αναφέρει η Αποκάλυψη για την εικόνα του θηρίου που φτιάχνει ο ψευδοπροφήτης, την οποία και προσκυνούν, δείχνει να ταιριάζει αρκετά.

λέγων τοῖς κατοικοῦσιν ἐπὶ τῆς γῆς ποιῆσαι εἰκόνα τῷ θηρίῳ
Εγώ στο μυαλό μου τώρα, ίσως είναι και εντελώς λάθος αυτό, έχω το ιερό της εκκλησίας, και νομίζω πως εννοεί ότι θα γίνει μία αλλαγή στο εσωτερικό της εκκλησίας όπου θα μεταβάλλει το μυστήριο. Αυτό καταλαβαίνω όταν διαβάζω -> βδέλυγμα ἐρημώσεως ἐπὶ τὸ θυσιαστήριον.

Κάτι που λόγικα αναμένεται να συμβεί άλλωστε εν όψη της πανθρησκείας.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν
Απάντηση

Επιστροφή στο “"Ο Καιρός γάρ εγγύς"”

cron