Re: Η ΑΝΑΛΑΜΠΗ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ

1118
Στο 14: 30


Το δεσιμο της γης απο το σατανα εχει ημερομηνια ληξης. Στο τελος θα νικησει ο Χριστος.

Απο το Θηβέτ στο Άγιο Όρος


phpBB [video]

Re: Η ΑΝΑΛΑΜΠΗ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ

1119
Για αλλη μια φορα βλεπουμε μαρτυρια συμφωνα με την οποια πριν τα μεγαλα γεγονοτα της εποχης του αντιχριστου θα προηγηθει η παγκοσμια διαδοση του ευαγγελιου. Τετοιες αναλογες μαρτυριες υπαρχουν και απο τον αγιο Παισιο και απο το γεροντα Σιμωνα Αρβανιτη απο το ιεροκηρυκα Δημητριο Παναγοπουλο και αλλους.Την αποψη αυτη εδω και χρονια την υποστηριξαμε και εμεις με πληθος αγιογραφικων χωριων αλλα και απο μαρτυριες αγιων και συγχρονων γεροντων..

Το τελος του κοσμου δεν συνδεεται με το μεγαλο πολεμο. Απλα ο μεγαλος πολεμος ειναι μερος του σχεδιου του Θεου. Ο λογος του Κυριου ειναι αδιαψευστος. Και επειδη ο πολεμος αυτος η το τελος αυτου θα μοιαζει με τη συντελεια τονιζεται ἀλλ᾿ οὔπω ἐστὶ τὸ τέλος.
Ματθ. 24,6 μελλήσετε δὲ ἀκούειν πολέμους καὶ ἀκοὰς πολέμων· ὁρᾶτε μὴ θροεῖσθε· δεῖ γὰρ πάντα γενέσθαι, ἀλλ᾿ οὔπω ἐστὶ τὸ τέλος.
Ματθ. 24,6 Θα ακούσετε δε πολέμους και φήμες περί πολέμων, που γίνονται μακράν. Προσέχετε, μη ταράσσεσθε, νομίζοντες ότι αυτά είναι σημεία του τέλους. Διότι πρέπει όλα να πραγματοποιηθούν, αλλά ακόμα δεν θα έλθη το τέλος.
Το τελος λοιπον του κοσμου δεν σχετιζεται με κανενα πολεμο αλλα με τη μετεπειτα διαδοση και επικρατηση του ευαγγελιου. Μαλιστα η διαδοση αυτη του ευαγγελιου θα ειναι εἰς μαρτύριον πᾶσι τοῖς ἔθνεσι, . Δηλαδη κανεις να μην μπορει να προφασιστει οτι δεν γνωριζε περι αντιχριστου

Ματθ. 24,14 καὶ κηρυχθήσεται τοῦτο τὸ εὐαγγέλιον τῆς βασιλείας ἐν ὅλῃ τῇ οἰκουμένῃ εἰς μαρτύριον πᾶσι τοῖς ἔθνεσι, καὶ τότε ἥξει τὸ τέλος.
Ματθ. 24,14 Και θα κηρυχθή αυτό το Ευαγγέλιον της βασιλείας του Θεού εις όλην την οικουμένην, ώστε να είναι η καλή μαρτυρία προς σωτηρίαν δι' όλα τα έθνη, και τότε θα έλθη το τέλος.
Μητροπολίτης Μόρφου: Η Παναγία δεν μας εγκαταλείπει ποτέ

Απο το 2:55 εως το 4:00

Την διαλυση ακουσον, της ταχα μου ταχα μου Ενωμενης Ευρωπης, την επελαση του Ισλαμ, την διαλυση της Τουρκιας , και τη δοξα για μερικες δεκαετιες της ορθοδοξιας οχι μονο μεταξυ των ορθοδοξων αλλα παγκοσμιως για να προετοιμαστει η ανθρωποτητα για τα μεγαλα τα τρισμεγιστα της αποκαλυψεως οποτε ο Θεος και μονο Αυτος ξερει ποτε θα γινουν . Αλλα θα γινουν .Αρα ζουμε τη προφητεια, δεν περιμενουμε να ακουσουμε προφητειας Ησαιου το αναγνωσμα , και να εχουμε αμφιβολιες οτι αυτα ειναι παραμυθια καποιων παπαδων. Οαγιος Παισιος μας αφοπλισε ολους και πιστους και ολιγοπιστους και απιστους. Οι λογοι του πραγματοποιουνται μερα με την ημερα.

απο το 18:20 εως το 18:30

Και ποιος τα διασφαλιζει αυτα ; Η Παναγια μας, η Θεοτοκος , η μητερα του φωτος.
Ευχομαι να σας προστατευει και σας και τη κοινοτητα σας και ολη τη νησο μας ολη την ορθοδοξια μας που πραγματι δοκιμαζεται
αλλα θα δοξαστει , απλα πριν απο τη δοξα πρεπει να ζησουμε το σταυρο. Και αναλογως εμεις και στην Ελλαδα και στη Κυπρο θα ζησουμε τα λιγοτερα. Ο Θεος να δωσει δυναμη στις υπολοιπες χωρες. Το τι θα ζησουμε δεν μπορουμε να μιλησουμε.......



phpBB [video]

Re: Η ΑΝΑΛΑΜΠΗ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ

1120
Και αναλογως εμεις και στην Ελλαδα και στη Κυπρο θα ζησουμε τα λιγοτερα. Ο Θεος να δωσει δυναμη στις υπολοιπες χωρες. Το τι θα ζησουμε δεν μπορουμε να μιλησουμε.......
O ΟΣΙΟΣ ΓΕΡΩΝ ΣΙΜΩΝ ΑΡΒΑΝΙΤΗΣ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΣΑ ΤΗΣ ΤΗΝ ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ ΤΟΥ 70 ΠΡΟΕΙΠΕ...


Ο ΟΣΙΟΣ ΓΕΡΩΝ ΣΙΜΩΝ ΑΡΒΑΝΙΤΗΣ
ΑΠΟ ΤΟ 1975 ΕΒΛΕΠΕ ΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ
ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΛΛΟΝΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ







Ο μακαριστός όσιος γέροντας Σίμων Αρβανίτης υπήρξε ο πρώτος μου πνευματικός όταν ήμουν 5 ετών! Η προσωπική μου μαρτυρία είναι ότι ήτο άγιος άνθρωπος, σε διαρκή σχέση με τον Χριστό και τους Αγίους του, ιδιαιτέρως με τον Άγιο Παντελεήμονα του όποίου το μοναστήρι έκτισε ο ίδιος στην Ν. Πεντέλη.

Το 1975 (τότε περίπου χρονολογούνται και οι παραπάνω προρρήσεις του) είχε πεί στην αδελφή μου ότι όταν θα γίνει ο πόλεμος, οι πιστοί θα βλέπουν τους αγίους ζωντανούς και θα τους βοηθάνε. "Αν είσαστε στο εξωτερικό, αμέσως να γυρίσετε στην Ελλάδα, η Ελλάδα δεν θα πάθει σχεδόν τίποτε..." της είχε πεί τότε επειδή επρόκειτο να μείνει με την οικογένειά της για κάποια χρόνια στη Αγγλία.

Την αγία του ευχή να έχουμε και να πρεσβεύει στον Χριστό για μας και την Ελλάδα μας.
http://oimos-athina.blogspot.gr/2012/07/o-70.html


Ο γ. Σίμων Αρβανίτης, Κατοικητήριο της Χάριτος (1/1/1901 – 4/3/1988)
Εικόνα

Προέκυπταν ουρολοιμώξεις, το σώμα του πλήγιασε, είχε αιμορραγίες και όλα αυτά τα υπέμενε αδιαμαρτύρητα. Επειδή οι πόνοι του ήταν αβάστακτοι κρατούσε ένα λαστιχένιο μπαλάκι στην παλάμη του και το έσφιγγε για να μην δείχνει ότι πονάει. Από το σφίξιμο, τελικά, η παλάμη του σάπισε και χρειάστηκε ειδική περιποίηση για να κλείσει η πληγή. Όσο πλησίαζαν οι μέρες προς το τέλος του, μάς προειδοποιούσε για αυτό παίρνοντας την στάση του νεκρού με σταυρωμένα τα χέρια στο στήθος. Στις 4 Μαρτίου 1988 παρέδωσε την αγία του ψυχή στον Κύριο πού τόσο αγάπησε. Η σορός του μεταφέρθηκε στον Ι. Ν. Αγίας Βαρβάρας, την οποία έκτισε και η νεκρώσιμη ακολουθία εψάλη στην Μονή του Αγίου Παντελεήμονα χοροστατούντος του μητροπολίτου πρώην Κεφαλληνίας Προκοπίου. Τότε κατά το «δεύτε τελευταίον ασπασμόν…» πραγματοποιήθηκε ένα τελευταίο αξοθαύμαστο γεγονός . Όταν πήγε ο μητροπολίτης να τον ασπαστεί, ο Γέροντας του πρότεινε το χέρι και εκείνος το ασπάστηκε. Ο τάφος του βρίσκεται εκεί και αποτελεί πόλο έλξης πολλών ταλαιπωρημένων ψυχών. Πολλοί προσέρχονται με βαθιά πίστη και έχουμε μαρτυρίες πολλών θαυματουργικών επεμβάσεων του Γέροντα σε ποικίλα προβλήματα

http://www.pemptousia.gr/2015/03/o-g-si ... 01-431988/
.

Re: Re: Η ΑΝΑΛΑΜΠΗ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ

1122
ROD έγραψε: 26 Σεπ 2023, 20:25 Ειμαι  ο  george 1    που  εγραφα  στο  παρον  τοπικ.  Εριξα  μια  προχειρη  ματια  στις  125   σελιδες  επειτα  απο  πολλα  χρονια. Τα  συμπερασματα  πολλα. Φανταζομαι  ολοι  μας  να  εχουμε  γινει  πιο  ωριμοι.


 
 
 
Γειά σου george καλώς ήλθες. 

Re: Re: Η ΑΝΑΛΑΜΠΗ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ

1123
ROD έγραψε: 26 Σεπ 2023, 20:25 Ειμαι  ο  george 1    που  εγραφα  στο  παρον  τοπικ.  Εριξα  μια  προχειρη  ματια  στις  125   σελιδες  επειτα  απο  πολλα  χρονια. Τα  συμπερασματα  πολλα. Φανταζομαι  ολοι  μας  να  εχουμε  γινει  πιο  ωριμοι.

 
Γειά σου και από εμένα ρε Γιώργο.

Πώς τα βλέπεις να εξελίσσονται τα πράγματα;

Επιστροφή στο “Προφητείες και Αποκάλυψη”

cron