Re: Η Διάσταση της Αποκάλυψης

10
Θα μπορούσες να το πεις,αν δεν το έλεγε η Καινή Διαθήκη και δεν το λέγανε και οι Πατέρες.
Απο την στιγμή που το λένε όμως....
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Η Διάσταση της Αποκάλυψης

11
Λοιπόν , η Αποκάλυψη όπως προείπα έχει αλληγορική σημασία και οι πατέρες λενε οτι τα χρόνια του αντίχριστου θα υπάρχει κοσμικό πνεύμα.
Ξερεται πότε στην εκκλησία είχαμε κοσμικό πνεύμα .
Επι ιεραρχίας κυρού Χριστόδουλου, και θα σας θυμίσω κάποια πράγματα που έγιναν επι της θητείας του.
Ο Χριστόδουλος όταν έγινε Ποιμένας της Ελληνορθόδοξης εκκλησίας χτύπησαν οι καμπάνες και τα σύμαντρα πολλοί δυνατά. Είπε ελάτε στην εκκλησιά όπως είστε με τα σκουλαρίκια τις φόρμες και τα σπορτέξ , σαν να λέμε. Τα έβαλε με τους ανώμαλους (οχι πως η ανωμαλία δεν είναι σοβαρό αμάρτημα , αλλά ένα είναι το τελώνιο της ομοφυλοφιλίας απο τα 23 -νομίζω- που υπάρχουν, και η ζυγαριά δεν μπορεί να γυρίσει κατά σου για έναν μόνο δαίμονα). Οταν έγινε αρχιεπίσκοπος ελευθέρωσε ένα περιστέρι όταν βγήκε απο το αυτοκίνητο. Έκανε λαοσυνάξεις σαν να είναι πολιτικός. Έβλεπε κάμερα και έτρεχε να μπεί πρώτος στο πλάνο.
Τι θέλω να πώ με όλα αυτά. Στην εκκλησιά πάς σιωπηλά χωρίς φανφάρες και τυμπανοκρουσίες .Με φόρμες εγώ τουλάχιστον παώ μόνο για καφέ , στην εκκλησιά θα φορέσω κάτι πιο σοβαρό. Επειδή έπρεπε να υπάρχει και ένας αποδιοπομπέος τράγος (κάτι σαν τα ακραία κόμματα της πολιτικής) τα έβαλε με τους ανώμαλους .Οι ομοφυλοφιλοι επειδή είναι μόνο ένα 10 % ήταν το εύκολο μειωψηφικό θύμα.
Έδωσε το πρότυπο του "θορύβου" σαν πνευματικό ηγέτης που ήταν και όλοι έμπαιναν στην εκκλησιά με έναν αντίστοιχο τρόπο.Σε όσους γάμους και βαφτίσεις έγιναν εκείνα τα χρόνια στολίζοταν οι εκκλησιές με αδιάκριτο στολισμό πολύ νεωτεριστικό , που δεν ταιριάζει στο "σοβαρό" χαρακτήρα που έχει ο ναός.
Τέλος θέλω να δώσω ένα παραδείγμα απο την προσωπική μου εμπειρία όταν πήγα κάποιες φορές στην εκκλησία. Όταν πήγα Μεγάλη Παρασκευή στην περιφορά του επιταφίου θέλαμε όλοι να πάμε μπροστά, όταν προσπαθήσαμε να μπούμε στην εκκλησία σπρώχναμε ο ένας τον άλλον. Όταν είχα παέι να προσκυνήσω την εικόνα Αξιον Εστί στη Πάτρα επίσης σπρώχναμε ο ένας τον άλλο. Όμως όταν πας ένα ταξίδι σημασία δεν έχει μόνο ο προορισμός αλλά και η πορεία - ξεκινάς για παράδειγμα να πάς στη Θεσσαλονίκη αν πηγαίνεις βολίδα μπορεί να σου συμβεί και κάποιο ατύχημα και να μην φτάσεις ποτέ. Ελπίζω να καταλαβένεται το παραλληρισμό που κάνω για τα λάθος πρότυπα που δώθηκαν τότε...

Re: Η Διάσταση της Αποκάλυψης

13
αιτωλος έγραψε:Κατα την γνωμη μου φιλε LeoCMan η Αποκαλυψη ειναι ρεαλιστικοτατη και περιγραφει χοντρικα(οι λεπτομερειες σε αλλες προφητειες)ολα οσα ζει η ανθρωποτητα στις μερες μας.
Kαι που να δεις,αιτωλέ,τι θα συμβει σε 6-7 μηνες που ολοι θα αναγκαστουν να ανοιξουν την Αποκάλυψη με αυτά που θα γίνουν,και να την διαβάσουν!

Re: Η Διάσταση της Αποκάλυψης

15
αιτωλος έγραψε:Ο μελας την εκανε την δουλεια του με την παγκοσμια οικονομικη κριση(5 χρονια),μολις αναλαβει δουλεια ο πυρρος δεν θα εχει κανεις καμμια αμφιβολια για την ρεαλιστικοτητα της Αποκαλυψεως
Aπο τις ελάχιστες φορες που συμφωνω απολυτως μαζί σου!Ναι,ερχεται ο πύρρος!!!(όχι ο Δημας!)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες και Αποκάλυψη”

cron