Re: Περί του ξαφνικού και απροσδοκήτου της Δευτέρας Παρουσίας

28
ΤΑ ΜΥΘΕΥΜΑΤΑ ΓΡΑΙΩΝ & Ο ΜΑΡΜΑΡΩΜΕΝΟΣ ΒΑΣΙΛΙΑΣ

Και το όνομα αυτού Ιωάννης Βατάτζης.
Τώρα τελευταία έχουν οργιάσει οι φήμες για τον μαρμαρωμένο Βασιλιά με το όνομα Ιωάννης Βατάτζης ο οποίος είναι άφθαρτος & κοιμόμενος σε μυστική σπηλιά λίγα χιλιόμετρα έξω από την Κωνσταντινούπολη. Μάλιστα διαβάζουμε στο Αγιορείτικο βήμα ότι Τούρκος Στρατηγός οδήγησε στην σπηλιά Ελληνα συνάδελφό του & του αποκάλυψε το μυστικό!!!
Γοργόνες λέει εμφανίζονται σε βραχονησίδες, που έχουν σχέση με τον μαρμαρωμένο Βασιλιά & άλλα τέτοια...& να δούμε τι άλλο θα ακούσουμε ακόμη. Γεροντάδες λέει από το Αγιο Ορος έχουν προφητέψει ανάσταση του μαρμαρωμένου βασιλιά & ανάκτηση της Πόλης....
Ενα έχω να πω: Τίποτε από όλα αυτά δεν προκύπτει από την διδασκαλία του Χριστού. Εξ΄άλλου δεν έχει καμία σημασία η αναμενόμενη (όνειρο θερινής νύχτας) αναλαμπή της Ορθοδοξίας, την οποία ορισμένοι γραφικοί εθνικιστές διατυμπανίζουν, αποπροσανατολίζοντας τους ανθρώπους από αυτά που πραγματικά πρόκειται να συμβούν. Και αυτά που ενδιαφέρουν είναι η συνειδητοποίηση ότι ζόύμε τους έσχατους χρόνους αυτής της ιστορίας, ζούμε στην εποχή του άνομου, του υιού της απωλείας & της μεγάλης αποστασίας. Αυτό σημαίνει ότι η Καινούργια Εποχή είναι πολύ κοντά όπως & το τέλος της ιστορίας της ανθρωπότητας, με την σημερινή της μορφή. Να επαναλάβω ότι δεν μιλάω για καταστροφολογία. Μιλάω για ζωή, για απαλλαγή από την πανούκλα. Είναι γεγονός ότι πολλοί είναι εκείνοι που τρομοκρατούνται, όπως είναι & πολλοί εκείνοι που ζητούν την συντόμευση & την Σωτηρία. Οτι καταστροφές θα προκληθούν στο άμεσο μέλλον, θα οφείλονται στην ανοησία των ανθρώπων & στον "διδάσκαλό τους" τον οποίο ακολουθούν τον άνομο & ανθρωποκτόνο υιό της απωλείας, τον πατέρα του ψεύδους. Και όλοι αυτοί, κόφτονται δήθεν για νομιμότητα.

Ιάκωβος Τίγκας.
http://iaktigas.blogspot.gr/2013/05/blog-post_29.html

Re: Περί του ξαφνικού και απροσδοκήτου της Δευτέρας Παρουσίας

30
αιτωλος έγραψε:Αγαπητε μου φιλε,φιλε μου αγαπητε.
1)Ουτε ερωτηθεις,ουτε φυσικα απαντησες
2)Υπαρχει το αναλογο νημα
3)Αυτος ο τΙΓΚΑΣ απο κι ως που γνωριζει την διδασκαλια του Ιησου;;
1. Δεν επιτρέπεται να απαντήσω;
2. Έχει σχέσει με το θέμα, κι εσείς γράφεται γι΄ αυτό!
3. Ο καθένας κρίνεται απο τον λόγο του καί όχι απο το πόσο διάσημη προσωπικότητα είναι!

Re: Περί του ξαφνικού και απροσδοκήτου της Δευτέρας Παρουσίας

31
george1,
να ξέρεις όμως ότι πιστεύοντας τον γεροντα Παίσιο για αναλαμπή ορθοδοξίας μετα τον Αντίχριστο,ακυρωνεις τον προφήτη Δανιήλ όπου είπε ότι στις 1335 μέρες από την έναρξη της βασιλείας του Αντίχριστου,θα γίνει η Δευτερα Παρουσία!Δηλαδη εμεις ποιον να πιστέψουμε,τον Παίσιο ή τον Δανιήλ;

Re: Περί του ξαφνικού και απροσδοκήτου της Δευτέρας Παρουσίας

32
Το γράφει η Παλαια Διαθηκη,ο προφήτης Δανιήλ!Και μην μου πεις ότι ετσι το ερμηνευει ο Αγιος Ιππόλυτος,γιατι θα σου έλεγα να μου φερεις Αγιο Πατέρα που να ερμηνευει το χωρίο διαφορετικά!Να λέει δηλαδή ότι στις 1335 δεν θα φτασει καποιος στην βασιλεία των ουρανών,αλλα κάτι άλλο!Και να μου δειξεις αυτό το κάτι άλλο!

Re: Περί του ξαφνικού και απροσδοκήτου της Δευτέρας Παρουσίας

33
Γιώργος έγραψε:Το γράφει η Παλαια Διαθηκη,ο προφήτης Δανιήλ!Και μην μου πεις ότι ετσι το ερμηνευει ο Αγιος Ιππόλυτος,γιατι θα σου έλεγα να μου φερεις Αγιο Πατέρα που να ερμηνευει το χωρίο διαφορετικά!Να λέει δηλαδή ότι στις 1335 δεν θα φτασει καποιος στην βασιλεία των ουρανών,αλλα κάτι άλλο!Και να μου δειξεις αυτό το κάτι άλλο!
Γιώργο, η ΠΔ έχει σχεδόν καταργηθεί σαν θεόπνευστο βιβλίο,
Προπαγάνδα Λιακό καί Τουλάτου!

Re: Περί του ξαφνικού και απροσδοκήτου της Δευτέρας Παρουσίας

35
inanm7 έγραψε:Συμφωνώ απόλυτα για την συνέχιση της μετά αντί εποχής. Έτσι μπορούμε να πούμε ότι ο χρόνος της Δευτέρας Παρουσίας παραμένει άγνωστος. Και εγώ προσωπικά όταν διάβασα προσεκτικότερα κείμενα του γέροντος Παϊσίου σ`αυτό κατέληξα. Όσον αφορά τις γνώμες των αγίων Πατέρων που λένε ότι μετά τον αντί ακολουθεί η Δ. Π να σας πω ότι δεν αφορά σωτηριολογικό ή δογματικό θέμα αλλά μία θέση θεολογούμενη. Βρισκόμαστε προς συζήτηση ακόμα. Βλέπουμε. Σιγά-σιγά θα ξετυλίγονται κάποια πράγματα. Δεν ήταν θέμα της εποχής των πατέρων, δεν είχε άμεση σχέση με την εποχή τους. Μπορεί μόνο τόση γνώση να παρείχε ο Θεός στους Αγίους Του και να άφησε να γίνουν γνωστά στα έσχατα χρόνια. Όλα είναι πιθανά.
Το ξανατονίζω: δεν έχει σχέση το θέμα αυτό με την σωτηρία μας, ούτε καταπατούμε δογματικούς κανόνες σε περίπτωση που πιστεύουμε στην ''αναλαμπή'' (ας το πούμε έτσι) μετά τον αντίχριστο.

Ακόμα και ο καθηγητής-κήρυκας του θείου λόγου Σωτηρόπουλος αναίρεσε τελευταία την άποψη που είχε κατά το παρελθόν, ότι δηλ. μετά τον αντίχριστο έρχεται ευθύς αμέσως η Δευτέρα Παρουσία και συμφωνεί πλέον με την άποψη της συνέχισης της ζωής μετά την ήττα του αντί.
ιnanm7,
και τους Αγιους μας,inanm7,τι θα τους κάνουμε;Θα τους πετάξουμε στα σκουπίδια;Επειδη το είπε ο λογισμος του πατρός Παισίου;Αν είχες ένα Ιωαννη Χρυσοστομο,εναν Εφραιμ Συρο,εναν Αγιο Ιππόλυτο,εναν Αγιο Κυριλλο Ιεροσολύμων και έναν Αγιο Νείλο από την μια πλευρά,και από την άλλη τον γεροντα Παίσιο,απο που θα έγερνε η ζυγαριά;Με το χερι στην καρδια απάντα!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες και Αποκάλυψη”