Re: Περί του ξαφνικού και απροσδοκήτου της Δευτέρας Παρουσίας

190
dominique, δούλοι του θεού ναί αλλά δούλοι συνειδητοί, όχι τού στιλ πίστευε καί μη ερεύνα.
Όσο για το πάθος μας, όσο κι άν είναι πάθος, καί η ίδια ύπαρξή μας απο πάθος προέκυψε, όσο καί απίστευτο να σας φαίνεται, μας ωφελεί!

Re: Περί του ξαφνικού και απροσδοκήτου της Δευτέρας Παρουσίας

191
Μακάρι να σε ωφελεί,στο εύχομαι πραγματικά ,αλλά νομίζω και με συγχωρείς αν το επαναλαμβάνω,αν ο καθένας δεν ασχοληθεί πρωτίστως με την ψυχή του που φωλιάζουν πάθη που δεν τα βλέπουμε,ώστε να τα βγάλει έξω και να την καθαρίσει,ο Χριστός πως θα μπεί μέσα μας,αν δεν είναι δοσμένη σε Αυτόν;

Τι μας ωφελεί επομένως περισσότερο;
Να έχουμε τον Χριστό μέσα μας,που θα μας διδάξει τα πάντα και θα μας οδηγεί ή κάτι άλλο;

Και δεν λεώ να μην διαβάζουμε και να μην ψάχνουμε τις προφητείες ή την Αποκάλυψη,αλλά νομίζω η υπερβολή είναι επικίνδυνη.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Περί του ξαφνικού και απροσδοκήτου της Δευτέρας Παρουσίας

192
Γιώργος έγραψε:
george1 έγραψε:Αυτο που πρεπει να ερευνηθει ειναι το πως αυτο το φορουμ μαζεψε τοση πλανη.
Aπο τότε που ήρθες εσυ,ο αιτωλος και ο gladiator!
Συνηθως σε πλανη πεφτουν οσοι δεν εχουν πνευματικο, και ειδικα οταν λενε οτι θα τον δοκιμασουν πρωτα για να δουν αν τους κανει. Μαλιστα καποιοι εχουν φθασει στο απιστευτο σημειο να ονομαζουν τους αγιους δοχεια πλανης.

Επισης σε πλανη πεφτουν και οσοι αλλοι αρεσκονται να κανουν καθοδηγηση ενω τα εργα τους εχουν δειξει καθαρα οτι βρισκονται μακρυα απο αυτο. Και πως θα μπορουσε να κανει κανεις καθοδηγηση οταν ειναι μερος του προβληματος.

Μπορει ο υβριστης και αυτος που τον καλυπτει, να πιστευει οτι μπορει να κανει καθοδηγηση ;
Μπορει αυτος που φιμωνει το χριστιανικο λογο να κανει καθοδηγηση ;
Μπορει αυτος που εκ συστηματος κατακρινει με σκληροτατο τροπο να κανει καθοδηδγησει ;
Μπορει καποιος που διαπρατει τα ανωτερω και δεν εχει αισθανθει την αναγκη να ζητησει συγνωμη να κανει καθοδηγηση ;

Οταν καποιος διαπρατει τα ανωτερω και πιστευει οτι πορευεται καλα, και μαλιστα δινει και οδηγιες και στους αλλους, μηπως ειναι ακριβως εντος της πλανης.
Μπορει ενας τυφλος να οδηγει αλλο τυφλο;
Σε αυτη τη περιπτωση που θα πεσουν και οι δυο ; (καθοδηγητης και καθοδηγουμενος )

Γιωργο, καποιοι ασχολουνται με το θεμα της αναλαμπης, οχι ομως ως παθος . Μαλιστα το εχουν γραψει και εδω οτι, η ορθη κατανοηση της εσχατολογιας και η αναλαμπη της ορθοδοξιας ειναι δοξολογια προς το φιλανθρωπο Θεο. Αυτη ακριβως η πιστη στη νικη του σχεδιου Του ειναι και πηγη δυναμης για το χριστιανο διοτι αισθανεται πλεον οτι πρεπει ενεργα να αγωνιστει ως στρατιωτης αυτης. Αυτο ακριβως το πνευμα μαρτυρουσε και ο Αγιος Νικολαος Βελιμιροβιτς με τα λογια που ειχα παραθεσει. Μαλιστα εχει αφιερωσει ενα ολοκληρο κεφαλαιο 20 περιπου σελιδων στο θεμα αυτο
Η πιστη στη νικη του καλου αποτελει βασικη δημιουργικη ωθηση για τη ψυχη.

Ας ειναι ευλογημενος αυτος που πιστευωντας στο Θεο πιστευει στη νικη του καλου στο κοσμο. Ο κοσμος αυτος θα συνεχιζει να επιβιωνει χωρις να καταστραφει για πολυ ακομα . Αυτος ο κοσμος θα τελειωσει με την νικη του καλου . Αμην.
- See more at: http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 9USiX.dpuf
Καποιοι ισως να το κρινουν παθος η πλανη. Ισως διοτι εξ ιδιων κρινουν τα αλλοτρια.
Ο συνειδητος χριστιανος ποτε δεν λεει οτι αυτος εχει το απολυτο δικιο και οτι η αλλοι ειναι πλαναμενοι. Βεβαια οφειλει να πει την αληθεια, και οποιος θελει προβληματιζεται. Και η αληθεια μπορει να ειναι οτι υπαρχει πλανη σε διαφορους χωρους, και αυτο ασφαλως δεν ειναι κατακριση αφ ενος διοτι τα γεγονοτα το μαρτυρουν αφ εταιρου δεν ειναι χαρακτηρισμος στο προσωπο αλλα σε μια γενικη κατασταση.Βεβαια για το γεγονος οτι σε ενα χωρο υπαρχει τοση συσωρευμενη πλανη θα υπαρχουν και ευθυνες. Διοτι ασφαλως δεν ειναι τυχαιο . Και υπηρξαν και οι προυποθεσεις για να συμβει αυτο. Ο λαος μας με την σοφια του λεει : το ψαρι βρωμαει απο το κεφαλι.

Βεβαια την αληθεια σε καθε θεμα δεν θα την δειξει παντα ο Θεος σε ολους, εκτος αν υπαρχουν καποιοι οι οποιοι πιστευουν οτι ειναι <<φωτισμενοι >> και τους φωτιζει ο Θεος.Διοτι δυστυχως υπαρχουν και καποιοι που λενε την εκφραση <<οτι με φωτισει ο Θεος >> νομιζωντας οτι οι επιλογες τους ειναι φωτιση Θεου.

Γιωργο, οι χριστιανοι γνωριζουν να συγκρατουνται και για αυτο δεν βριζουν, δεν κανουν ασχημιες, δεν κανουν διωγμους.Καποιοι βεβαια μπορει να εχουν ψευδαισθησεις και να εχουν την εντυπωση ( ισως κρινωντας απο τον ευατο τους ) οτι καποιοι αλλοι δεν συγκρατουνται.
Επειδη τυχαινει και γραφω για καποιες πικρες αληθειες, αν μπαναριστω απο κανενα ασυγκρατητο σε κανενα φορουμ, δεν θα ειναι θεμα τυχης. Θα ειναι μια συνειδητη πραξη. Θα την εχει κανει κανενας ασυγκρατητος καθοδηγητης . Δεν αποκλειεται βεβαια και αυτοι που θα το κανουν να ειναι και <<φωτισμενοι >> και να πιστευουν οτι ο Θεος τους φωτισε. Αλλα ως γνωστο διωγμους δεν πραγματοποιει το Πνευμα του Θεου, αλλα το πνευμα του αντιχριστου.Υπαρχει δηλαδη και η απιστευτη πλανη κατα την οποια χριστιανοι πιστευουν οτι αγωνιζονται εναντια στη νεα ταξη και στον αντιχριστο , και με εργα τους να τον υπηρετουν. Ασφαλως ομως ο καθε χριστιανος δεν πτοειται, ουτε απο ειρωνειες ουτε απο απειλες, ουτε απο επιθεσεις , ουτε απο απαξιωσεις , ουτε απο κατακρισεις.
Β Τιμ. 1,7 οὐ γὰρ ἔδωκεν ἡμῖν ὁ Θεὸς πνεῦμα δειλίας, ἀλλὰ δυνάμεως καὶ ἀγάπης καὶ σωφρονισμοῦ.
Β Τιμ. 1,7 Διότι δεν μας έδωκεν ο Θεός πνεύμα δειλίας, ώστε να φοβούμεθα δυσκολίας και απειλάς και διωγμούς, αλλά μας έδωκε πνεύμα δυνάμεως, δια να νικώμεν, και αγάπης και σωφρονισμού, ώστε με σύνεσιν να καθοδηγούμεν στον δρόμον του Θεού τον ευατόν μσας και τους άλλους.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος george1 την 25 Ιούλ 2014, 16:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
καί συγκόψουσι τάς μαχαίρας αυτών είς άροτρα καί τάς ζιβύνας αυτών είς δρέπανα, καί ού λείψετε έθνος επ έθνος μάχαιραν, καί ού μή μάθωσιν έτι πολεμείν (Προφητης Ησαιας β 4 )

Re: Περί του ξαφνικού και απροσδοκήτου της Δευτέρας Παρουσίας

194
Γιώργος έγραψε:george1,
αστα αυτά και πες μας για τις 2 αναλαμπες,πριν και μετα τον Αντίχριστο,αναλυσε το σκεπτικο σου για να ξέρω ακριβως τι πιστευεις......
Γιωργο οφειλω να σου πω οτι επειτα απο τοσο καιρο που επικοινωνουμε σε βλεπω σαν δικο μου ανθρωπο και μου εισαι συμπαθης.Ειλικρινα μακαρι να μπορουσα να σε βοηθησω σε οτι χρειαστεις. Ομως παρ ολα αυτα δεν θα σου ξανααπαντησω στο φορουμ, οσο δεν εξομολογησαι και δεν κοινωνεις, διοτι θα σου κανω μαλλον κακο, παρα καλο.
καί συγκόψουσι τάς μαχαίρας αυτών είς άροτρα καί τάς ζιβύνας αυτών είς δρέπανα, καί ού λείψετε έθνος επ έθνος μάχαιραν, καί ού μή μάθωσιν έτι πολεμείν (Προφητης Ησαιας β 4 )

Re: Περί του ξαφνικού και απροσδοκήτου της Δευτέρας Παρουσίας

196
Οταν λεμε να εξομολογηθεις, εννοουμε να του πεις και για τη θεωρια του 2018 και την τροποποιηση της η οποια ασφαλως ειναι εκτος εκκλησιας. Του τα ειπες και σου επετρεψε να ασχολεισαι με αυτο θεμα;

ΠΡΟΣΕΞΕ. Υπαρχει μια λεξη που λεγεται καθαρη εξομολογηση. Λεμε τα παντα .Οπως και το γεγονος οτι η πλανη ηρθε απο τοτε που ηρθαν τα τρια προσωπα κτλ.........
καί συγκόψουσι τάς μαχαίρας αυτών είς άροτρα καί τάς ζιβύνας αυτών είς δρέπανα, καί ού λείψετε έθνος επ έθνος μάχαιραν, καί ού μή μάθωσιν έτι πολεμείν (Προφητης Ησαιας β 4 )

Re: Περί του ξαφνικού και απροσδοκήτου της Δευτέρας Παρουσίας

197
Τι σχεση έχει η θεωρεία του 2018 με τις αμαρτίες μου;;;Δεν εχω πνευματικο,οποτε είναι να κοινωνήσω,πηγαινω στον ιερεα της εκκλησίας της γειτονιάς μου και εξομολογούμαι.....Δεν θεωρω όμως ότι πρεπει να του αναφέρω τι πιστευω για τα εσχατολογικα,γιατι δεν εχει αυτό να κάνει με αμαρτίες!Ποτε δεν το ειδα ετσι......

Re: Περί του ξαφνικού και απροσδοκήτου της Δευτέρας Παρουσίας

198
Και για να μην πεις ότι το αμελώ,σε ψάξιμο για πνευματικο ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ!Η τελευταια αποτυχημενη προσπαθεια έγινε πριν 2 μήνες,(δεν θα πω όνομα γιατι είναι γνωστός),αλλα και αυτος όπως και τόσοι άλλοι δεν καλυπταν τα στανταρ που έχω θέσει για τον εαυτο μου,τα στανταρ που θέλω να έχει ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες και Αποκάλυψη”

cron