Re: Περί του ξαφνικού και απροσδοκήτου της Δευτέρας Παρουσίας

181
raimon έγραψε:
george1 έγραψε:Τα βρηκα εκει που τα βρηκε ο γεροντας Παισιος ο Σωτηροπουλος ο Τρεμπελας και πολλοι αλλοι. Το βρηκα και στην αγια γραφη. Εσυ που το βρηκες αυτο που λες σε καμια ερμηνεια μοναχου για το 2018 ;
Δεν θα κάτσω να συζητήσω τις πλάνες που λες, που θα μας πεις ότι ο κ. Σωτηρόπουλος πνευματικό παιδί του μακαριστού Αυγουστίνου λέει τέτοιες αΐδιες
Τωρα καταλαβαινω το ποιοι επεσαν θυματα του μοναχου. Αυτο που σου λεω το εχει γραψει σε βιβλιο του ο Σωτηροπουλος και μου το ειπε προσωπικα εμενα στο τηλεφωνο.

Εισαι κυριολεκτικα ασχετος απο εσχατολογια. Χθες εκανα αναφορα για το θεμα αυτο απο το φορουμ christian orthodox. Διαβασε πρωτα τι γραφεται
καί συγκόψουσι τάς μαχαίρας αυτών είς άροτρα καί τάς ζιβύνας αυτών είς δρέπανα, καί ού λείψετε έθνος επ έθνος μάχαιραν, καί ού μή μάθωσιν έτι πολεμείν (Προφητης Ησαιας β 4 )

Re: Περί του ξαφνικού και απροσδοκήτου της Δευτέρας Παρουσίας

182
Ησ. 6,10 ἐπαχύνθη γὰρ ἡ καρδία τοῦ λαοῦ τούτου, καὶ τοῖς ὠσὶν αὐτῶν βαρέως ἤκουσαν καὶ τοὺς ὀφθαλμοὺς αὐτῶν ἐκάμμυσαν μήποτε ἴδωσι τοῖς ὀφθαλμοῖς καὶ τοῖς ὠσὶν ἀκούσωσι καὶ τῇ καρδίᾳ συνῶσι, καὶ ἐπιστρέψωσι, καὶ ἰάσομαι αὐτούς.
Ησ. 6,10 Και τούτο, διότι η καρδία του λαού αυτού έγινε χονδρή και σκληρά. Με τα αυτιά του σώματος και της ψυχής ήκουσαν βαρειά τα θεία λόγια· έκλεισαν τα μάτια της διανοίας των, δια να μη ιδούν με τα ματία των τα θαυμαστά πράγματα, να μη οικούσουν τα λόγια μου με τα αυτιά των, ώστε να τα εννοήσουν, να μετανοήσουν και να επιστρέψουν εις εμέ, εγώ δε να τους θεραπεύσω”.
Ησ. 6,11 καὶ εἶπα· ἕως πότε Κύριε; καὶ εἶπεν· ἕως ἂν ἐρημωθῶσι πόλεις παρὰ τὸ μὴ κατοικεῖσθαι καὶ οἶκοι παρὰ τὸ μὴ εἶναι ἀνθρώπους, καὶ ἡ γῆ καταλειφθήσεται ἔρημος.
Ησ. 6,11 Εγώ τότε ηρώτησαν· “έως πότε, Κυριε, θα παραταθή αυτή η κατάστασις και η δικαία οργή σου;” Και εκείνος μου είπε· “μέχρις ότου ερημωθούν αι πόλεις, διότι δεν θα υπάρχουν οι κατοικούντες εις αυτάς· ερημωθούν και οι οίκοι, διότι δεν θα υπάρχουν άνθρωποι· η δε γη θα εγκαταλειφθή έρημος και ακαλλιέργητος”.
Ησ. 6,12 καὶ μετὰ ταῦτα μακρυνεῖ ὁ Θεὸς τοὺς ἀνθρώπους, καὶ πληθυνθήσονται οἱ ἐγκαταλειφθέντες ἐπὶ τῆς γῆς·
Ησ. 6,12 Και μετά ταύτα θα απομακρύνη και θα στείλη εις εξοριαν ο Θεός τους αμετανοήτους ανθρώπους, θα πληθυνθούν δε εκείνοι, οι οποίοι θα μείνουν οπίσω εις την χώραν της Ιουδαίας.
Ησ. 6,13 καὶ ἔτι ἐπ᾿ αὐτῆς ἔστι τὸ ἐπιδέκατον, καὶ πάλιν ἔσται εἰς προνομὴν ὡς τερέβινθος καὶ ὡς βάλανος, ὅταν ἐκπέσῃ ἐκ τῆς θήκης αὐτῆς.
Ησ. 6,13 Και τώρα ακόμη υπάρχει εις την χώραν του Ισραήλ το δέκατον του πληθυσμού, αλλά και αυτό πάλιν θα είναι εις λεηλασίαν και εις ερημωσιν, ωσάν την τερέβινθον, που της μαδούν τα φύλλα, και ώσαν το βελανίδι, όταν πέση από την θήκην του, τροφή στους χοίρους.

Μπορεις να καταλαβεις τι λεει το κειμενο ;
καί συγκόψουσι τάς μαχαίρας αυτών είς άροτρα καί τάς ζιβύνας αυτών είς δρέπανα, καί ού λείψετε έθνος επ έθνος μάχαιραν, καί ού μή μάθωσιν έτι πολεμείν (Προφητης Ησαιας β 4 )

Re: Περί του ξαφνικού και απροσδοκήτου της Δευτέρας Παρουσίας

183
Γιώργος έγραψε:
aetos64 έγραψε:Γιώργο σωστά τα λές αλλά με την θεωρία σου, φοβάμαι όχι μικρό ποίμνιο αλλά μόνος θα μείνεις!
αετε,
η θεωρεία ξέρω ότι δεν θα γίνει πιστευτή από κανέναν,οχι επειδή είναι λάθος,αλλα επειδή ΚΑΝΕΝΑΣ δεν σκέφτεται όπως εγω!Τα συμπερασματα τα δικα μου δεν τα έχει κανενας στην Ελλάδα μέχρι στιγμής,και ίσως και κανένας στον κόσμο!Ετσι,πορευομαι μόνος....
Μόνος πάνω στο καλάμι,
και κανένας δεν σε φτάνει.
Κάθε χρόνο μια π' τα ίδια.
Μας εζάλισες........

Re: Περί του ξαφνικού και απροσδοκήτου της Δευτέρας Παρουσίας

184
george1 έγραψε:
Ησ. 6,10 ἐπαχύνθη γὰρ ἡ καρδία τοῦ λαοῦ τούτου, καὶ τοῖς ὠσὶν αὐτῶν βαρέως ἤκουσαν καὶ τοὺς ὀφθαλμοὺς αὐτῶν ἐκάμμυσαν μήποτε ἴδωσι τοῖς ὀφθαλμοῖς καὶ τοῖς ὠσὶν ἀκούσωσι καὶ τῇ καρδίᾳ συνῶσι, καὶ ἐπιστρέψωσι, καὶ ἰάσομαι αὐτούς.
Ησ. 6,10 Και τούτο, διότι η καρδία του λαού αυτού έγινε χονδρή και σκληρά. Με τα αυτιά του σώματος και της ψυχής ήκουσαν βαρειά τα θεία λόγια· έκλεισαν τα μάτια της διανοίας των, δια να μη ιδούν με τα ματία των τα θαυμαστά πράγματα, να μη οικούσουν τα λόγια μου με τα αυτιά των, ώστε να τα εννοήσουν, να μετανοήσουν και να επιστρέψουν εις εμέ, εγώ δε να τους θεραπεύσω”.
Ησ. 6,11 καὶ εἶπα· ἕως πότε Κύριε; καὶ εἶπεν· ἕως ἂν ἐρημωθῶσι πόλεις παρὰ τὸ μὴ κατοικεῖσθαι καὶ οἶκοι παρὰ τὸ μὴ εἶναι ἀνθρώπους, καὶ ἡ γῆ καταλειφθήσεται ἔρημος.
Ησ. 6,11 Εγώ τότε ηρώτησαν· “έως πότε, Κυριε, θα παραταθή αυτή η κατάστασις και η δικαία οργή σου;” Και εκείνος μου είπε· “μέχρις ότου ερημωθούν αι πόλεις, διότι δεν θα υπάρχουν οι κατοικούντες εις αυτάς· ερημωθούν και οι οίκοι, διότι δεν θα υπάρχουν άνθρωποι· η δε γη θα εγκαταλειφθή έρημος και ακαλλιέργητος”.
Ησ. 6,12 καὶ μετὰ ταῦτα μακρυνεῖ ὁ Θεὸς τοὺς ἀνθρώπους, καὶ πληθυνθήσονται οἱ ἐγκαταλειφθέντες ἐπὶ τῆς γῆς·
Ησ. 6,12 Και μετά ταύτα θα απομακρύνη και θα στείλη εις εξοριαν ο Θεός τους αμετανοήτους ανθρώπους, θα πληθυνθούν δε εκείνοι, οι οποίοι θα μείνουν οπίσω εις την χώραν της Ιουδαίας.
Ησ. 6,13 καὶ ἔτι ἐπ᾿ αὐτῆς ἔστι τὸ ἐπιδέκατον, καὶ πάλιν ἔσται εἰς προνομὴν ὡς τερέβινθος καὶ ὡς βάλανος, ὅταν ἐκπέσῃ ἐκ τῆς θήκης αὐτῆς.
Ησ. 6,13 Και τώρα ακόμη υπάρχει εις την χώραν του Ισραήλ το δέκατον του πληθυσμού, αλλά και αυτό πάλιν θα είναι εις λεηλασίαν και εις ερημωσιν, ωσάν την τερέβινθον, που της μαδούν τα φύλλα, και ώσαν το βελανίδι, όταν πέση από την θήκην του, τροφή στους χοίρους.

Μπορεις να καταλαβεις τι λεει το κειμενο ;
Ησ. 6,12 Και μετά ταύτα θα απομακρύνη και θα στείλη εις εξοριαν ο Θεός τους αμετανοήτους ανθρώπους, θα πληθυνθούν δε εκείνοι, οι οποίοι θα μείνουν οπίσω εις την χώραν της Ιουδαίας.

Κι' εδώ δεν παραδέχεσαι την μετάφραση;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aetos64 την 24 Ιούλ 2014, 00:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Re: Περί του ξαφνικού και απροσδοκήτου της Δευτέρας Παρουσίας

185
Ειναι σιγουρο οτι πρωτη φορα το βλεπεις και ουτε καταλαβαινεις τι λεει. Για να παει καποιος στο μοναχο καποιος λογος θα υπηρχε.
καί συγκόψουσι τάς μαχαίρας αυτών είς άροτρα καί τάς ζιβύνας αυτών είς δρέπανα, καί ού λείψετε έθνος επ έθνος μάχαιραν, καί ού μή μάθωσιν έτι πολεμείν (Προφητης Ησαιας β 4 )

Re: Περί του ξαφνικού και απροσδοκήτου της Δευτέρας Παρουσίας

186
Ο Θεος μας ονομασε δουλους γιατι δουλευουμε για Αυτον.
Κοιτα να δεις που βγαλαμε και τον θεο εκμεταλευτη.

Ειμαστε σκλαβοι της αγαπης Του
Οχι οχι οχι δε το ειπε ποτε αυτο ο θεος αυτο το ειχα ακουσει παλιοτερα απο μια κοπελα που της εκανα ολα τα χατηρια ζωον κι εγω τοτε και μ αρεσε να τ ακουω χαχα

Μη μπερδευεις το θεο με τετοιες εκφρασεις αυτος δε θα μας εκμεταλευοταν ποτε.

Re: Περί του ξαφνικού και απροσδοκήτου της Δευτέρας Παρουσίας

187
Αυτο που πρεπει να ερευνηθει ειναι το πως αυτο το φορουμ μαζεψε τοση πλανη.
καί συγκόψουσι τάς μαχαίρας αυτών είς άροτρα καί τάς ζιβύνας αυτών είς δρέπανα, καί ού λείψετε έθνος επ έθνος μάχαιραν, καί ού μή μάθωσιν έτι πολεμείν (Προφητης Ησαιας β 4 )

Re: Περί του ξαφνικού και απροσδοκήτου της Δευτέρας Παρουσίας

189
Οχι Γιώργο, απο τότε που οι άνθρωποι πιστεύσουν σε κάτι τόσο πολύ που τους έχει γίνει πάθος και ασχολούνται πρωί βράδυ με αυτό και αντί να κοιτάνε πως θα καθαριστουν απο τα πάθη τους προσπαθούν να ερμηνεύσουν τις προφητείες και ο καθένας πιστεύει σε μια θεωρία,απο την μια η αναλαμπή,απο την άλλη ο Μάξιμος με διαφορετικές παραλλαγές ο καθένας και νομίζει οτι αυτός έχει το απόλυτο δίκιο και καταγγέλει ο ένας τον άλλο πλανεμένο και κατάνταει στο τέλος να μην γίνεται καμία συζήτηση,γιατί και τα καλά που λέγονται χάνονται μέσα στην πληθώρα των δημοσιεύσεων με τις κόντρες.


Εντάξει είπε ο καθένας σε τι πιστεύει και το ανέλυσε διεξοδικά στα ανάλογα θέματα ,εφόσον απόφασισε αυτο,μόνο ο Θεός και το πέρας του χρόνου θα πείσει τον καθένα,αλλά να καταντάει όλο το φόρουμ συνέχεια να ασχολείται με αυτά ,ακόμα και σε άσχετα θέματα να βλέπουμε μέσα να αναφέρεται η αναλαμπή και ο Μάξιμος,είναι υπερβολικό.




Και εφόσον δεν μπορείτε μόνοι σας να συγκρατήσετε τον ευατό σας και τύχει να σας μπανάρει κάποιος,το μόνο που θα σκεφτείτε είναι οτι είναι φανατικοί,αντιχριστιανοί,δεν αντέχουν τις αλήθειες σας και σας διώκουν και θα είστε μακάριοι για αυτό.




Αετέ και άγνωστε σχετικά με το θέμα που θέσατε περι των δούλων διαβάστε αυτό -----> http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 78&t=16116
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες και Αποκάλυψη”