Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

20
Δεν με εννοείται δεν με εννοείται.... :0307


Καταρχήν το ερωτημα εξαρχής ήταν αυτο:
Και για να μιλησω με αποδείξεις πείτε μου ποιοι εκτός απο τους εσφιγμενίτες δεν υμνούν το πατριαρχη τα λένε όλα έξω απο τα δόντια και αφυπνίζουν τον κόσμο για ολα αυτά που συμβαινουν και θα συμβούν!
Αυτο για όποιους λένε ότι το πάω αλλού και όλο ζηταω και άλλα.


Ας φερω ένα παραδειγμα για να καταλαβετε τι εννοω:

Υπάρχουν καλοί πολιτικοί(δημαρχοι,νομαρχες,βουλευτες κτλ) :blue

Βεβαίως υπάρχουν!

Το πολιτικό σύστημα όμως είναι σάπιο..... σωστά?

Αυτοί οι οποίοι είναι καλοί πολιτικοί δίνουν αγώνα εναντίον ως προς αυτο το σάπιο σύστημα ή κοιτάνε να είναι καλοί αυτοί και για τα άλλα δεν βαριέσαι?

Σου λέει που θα πάω να εναντιωθώ με όλους αυτούς? θα με φάνε και δεν θα καταφέρω και τίποτα!

Απο μια μεριά έχουν δίκιο,δεν λέω!


Οταν κάποιος βλέπει ότι εκεί που είναι διαφωνεί ή παραιτείτε ή μένει ανεξάρτητος(τουλάχιστον να μην είναι συννενοχος)!

Στην εκκλησία τώρα συμβαίνει ακριβώς το ίδιο το πράγμα!

Μπορεί να υπάρχουν καλοί ιερείς όμως το "συστημα" είναι σάπιο και δεν βλέπω κάποιος απο αυτούς να αγωνίζεται και μένουν όλα όπως έχουν.... και πάνε απο το κακό στο χειρότερο!

Αν φοβάσαι να το αντιμετωπίσεις τουλάχιστον βγες απο αυτό εφόσον βλέπεις ότι η σημερινή Ιεραρχία είναι σε λάθος δρόμο.

Αλλιώς γίνεσαι συννενοχος!


Όμως βλέπετε το χρήμα και η εξουσία είναι μέλι...
Οπως πολυ σωστά είπε για τους ασκητές η dominique οι οποίοι την βγάζουν χωρίς χρήματα με ταπεινότητα μακριά απο τα εγκώσμια....

<Ο κόσμος πεινάει,δουλευουν σε 2 και 3 δουλειες για να μπορέσουν να ανταπεξέλθουν στους δύσκολους καιρούς και οι παπαδες με 3-4 ωρες κυριε ελεησον την κυριακή παίρνουν 1500-2000ευρω..... χώρια τα υπόλοιπα.>

Και μην μου πείτε το γνωστό που ακούω πάντα,οτι γιατι δεν γίνεσαι και εσυ παπάς... δεν είναι απαντηση αυτό... διότι αν είναι να γίνεις παπάς για να κοροιδευεις πρώτα τον εαυτο σου και μετά τον Θεό.... ε,δεν ειναι και ότι το καλύτερο!


Καλές οι προσευχές,όμως σε αυτην την εποχή που ζούμε θέλουμε αγωνιστές οι οποίοι θα δώσουν αγώνα ενάντια σε όλους αυτούς που θέλουν να μας καταστρέψουν την Ελευθερία και να μας οδηγησουν στον Αντίχριστο!


dominique καλοί οι ασκητές όμως δεν έχουμε όλοι την δυνατότητα και περισσότερο εσείς οι γυναίκες(Αγιο Ορος) για να ψάχνουμε να τους βρούμε.

Θέλουμε και χρειαζόμαστε δίπλα μας αγωνιστές ιερείς!



Εδω που έφτασε η συζήτηση ας αναφερθώ και στους πάτερ Παισιο,τον βατοπεδινό κ.α

Γιατί δεν είπαν τίποτα για τις πανθρησκειακες-οικουμενικές συναντησεις όπως επίσης και για τις συμπροσευχες?

Δεν γνώριζαν,δεν ήξεραν?

Γιατί δεν είπαν τίποτα για τον Βαρθολομαίο αλλά και για άλλους πατριαρχες,ιερείς,αρχιερεις κτλ κτλ?

Οταν αυτοί οι άνθρωποι που έχουν ρευμα και αγάπη απο τον κόσμο και μπορούν να κινήσουν τα νήματα, δεν λένε τίποτα ποιος θα τα πεί?

Εμείς ή ο κούκος?

Μας προετοιμαζαν με χίλιες δυο προφητείες,μας μιλούσαν για τόσα πράγματα, αλλά για αυτά τα βασικά που ήδη γίνονται εδω και 70 χρόνια και τα ζήσανε γιατί ούτε λόγος?


Εδω λοιπόν μου γεννάται η απορία και βεβαίως η καχυποψία!

Δηλ τρελένομαι μόνο εγώ τα βλέπω έτσι ρε παιδια?

Θα αρχίσω σαν τον Τελάλη να λέω τρελενομαι,με αφησατε μονο μου κτλ κτλ :D


Δηλαδή τι να κάνουμε?

Να μην τα λέμε,να κάνουμε συνέχεια τα στραβά τα μάτια για να μην τους θίξουμε?

Να μην λεμε λόγια που ισοπεδώνουν τα ισοπεδωμένα?

Δεν ξέρω αρχίζω και απογοητευομαι.... απο αλλού το περίμενα και απο αλλού μου ήρθε!
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

21
emman έγραψε: Ας φερω ένα παραδειγμα για να καταλαβετε τι εννοω:

Υπάρχουν καλοί πολιτικοί(δημαρχοι,νομαρχες,βουλευτες κτλ) :blue

Βεβαίως υπάρχουν!

Το πολιτικό σύστημα όμως είναι σάπιο..... σωστά?

Αυτοί οι οποίοι είναι καλοί πολιτικοί δίνουν αγώνα εναντίον ως προς αυτο το σάπιο σύστημα ή κοιτάνε να είναι καλοί αυτοί και για τα άλλα δεν βαριέσαι?

Σου λέει που θα πάω να εναντιωθώ με όλους αυτούς? θα με φάνε και δεν θα καταφέρω και τίποτα!

Απο μια μεριά έχουν δίκιο,δεν λέω!

Οταν κάποιος βλέπει ότι εκεί που είναι διαφωνεί ή παραιτείτε ή μένει ανεξάρτητος(τουλάχιστον να μην είναι συννενοχος)!
Δεν είναι καλό παράδειγμα αυτό...Υπάρχουν καλοί μητροπολίτες και κακοί μητροπολίτες, καλοί ιερείς και κακοί ιερείς...Άλλο το σύστημα το εκκλησιαστικό κι άλλο το πολιτικό...

Και σίγουρα καλοί πολιτικοί που ανήκουν στο ΠΑΣΟΚ και ΝΔ δεν υπάρχουν...Ακούω μέχρι και σήμερα να μιλούν για τον τάδε ή το δείνα ότι τάχα είναι "καλός", "έντιμος", "πατριώτης" κλπ κλπ και μου γυρίζουν τα άντερα... :help
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κληρικοί στην υπηρεσία του Χριστού και της Ελλάδας”