Re: Πατήρ Σάββας Αχιλλέως

37
emman έγραψε:Δεν έχω τιποτα να σκεφτω,αυτα τα έχω ξεκαθαρισει χρόνια τωρα στο μυαλο μου.
Σοβαρά με νεφελιμ και πιπεριμ λίγο χλωμό....
Βλέπεις που όταν λέω εγώ για κολλήματα σε παγιωμένες και κρυσταλλωμένες απόψεις του παρελθόντος έχω δίκιο;
Το παραδέχεσαι μόνος σου.
Αφού λοιπόν "τα έχεις ξεκαθαρίσει χρόνια τωρα στο μυαλο σου" και "δεν έχεις τιποτα να σκεφτείς", μην εξετάσεις τα νέα δεδομένα που προκύπτουν.
Είναι σα να ακούω τον καφετζή της γειτονιάς μου που μου λεγε πρόσφατα
"εγώ είμαι ΠΑΣΟΚ. Τα χω ξεκαθαρίσει αυτά από παλιά. Πάει τώρα. Πες μου εσύ ότι θες, δεν πρόκειται να πάψω ποτέ να ψηφίζω Πασοκ."
Ωραίος τύπος, ε;

Όσο για το ότι δεν πρόκειται να πάρεις στα σοβαρά νεφελίμ και πιπερίμ, (καλά δε το βαρέθηκες ακόμα το "καλαμπουράκι" σου;) ένα θα σου πω.
Φαίνεται ότι έχεις απέχθεια στη λέξη νεφελίμ. Πολλοί το έχουν πάθει. Άμα τους πεις κάποια άλλη λέξη, πχ γίγαντες, μιαροί κλπ, τότε συζητάνε. Για νεφελίμ όχι. Επειδή τη χρησιμοποιεί ο Λιακό. Μιλάμε για προκαταλήψεις δηλαδή.
Ε λοιπόν, θα παραθέσω τώρα κάτι, που ούτε εσύ ούτε κανένας έχετε δικαίωμα να το περάσετε στο ντούκου, αλλά σας περιμένω να τοποθετηθείτε.
Ήθελα να το δείξω στο σαρωτό πρώτα, αλλά χαλάλι σου. Αν και θα έπρεπε να το έχεις διαβάσει ήδη στο βιβλίο το οποίο σου έδωσα αφού μου το ζήτησες, και αφού υποσχέθηκες ότι θα το διαβάσεις. Αλλά πουου! Τεμπελχανίο. Πάρτο τώρα λοιπόν κι αυτό, για να δεις περί αγγέλων που ήρθαν σε μίξη με γυναίκες και γεννήθηκαν Νεφελίμ, από Άγιο και τι Άγιο! (έχει και πιο δυνατούς όμως ο μπαξές).
Και επίσης περιμένω να τοποθετηθείς και εσύ και όλοι σ αυτό που έχει παραθέσει ο Λάπτονας απ τον άγιοΙουστίνο.
http://filoumenos.com/forum/viewtopic.php?f=40&t=15731
Τέτοια μουγγαμάρα πια. όταν όμως είναι να "ρίξετε μελάνι", πάει ροδάνι η γλώσσα!
Ιδού λοιπόν:
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Διάβασε προσεκτικά έμμαν, κι εσύ και όλοι. Και μη τυχόν και νομίσει κάποιος ότι δεν είναι αυθεντικά τα κείμενα. Πατρολογία Migne. Μπείτε και δείτε. Anytime.
Να τελειώνει σιγά σιγά η παράσταση.
Εσυ ψάχνε απο τώρα τι θα πείς όμως την επόμενη μέρα που θα στα παραθέσω...... :cooll
Αφού πρώτα πεις εσύ ΤΩΡΑ τι έχεις να πεις γι αυτά που σου παρέθεσα από Άγιο, θα σκεφτώ κι εγώ τι θα πω άμα μου φερεις βίντεο από καλογέρια.
Αλλά βρε συ, αυτή η σιγουριά θα σε φάει. Λες και ξέρεις 100% ότι θα μου φέρεις τις τρομερές μαρτυρίες απ το Όρος. Κοίτα να πας πρώτα καημένε.
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Πατήρ Σάββας Αχιλλέως

38
ρε παιδια..ο καθενας..εδω λεει την αποψη του για το ποιος την εχει πιο μεγαλη(την σκεψη)συμφωνω με τον σπαρταν (στο οτι αμεσως καποιοι βλεπω επιμονη να εμπλεκεται με μανια το ονομα του π.σαββα με τον λιακοπουλο)και λογω ονοματος χαχαχα και οτι κακως το θετετε λαθος το θεμα αφου ο τιτλος δεν ειναι ο λιακοπουλος αλλα ο πατηρ σαββας αχιλεως...δεν ειναι αγιος αλλα ΔΥΝΑΤΟΣ ΠΑΠΑΣ ΚΑΘΑΡΟΣ οποτε και λαθοι θα κανει ...αν κανει...οσο για τον λιακοπουλο νωμιζω με εναν θεολογο φιλο μου που ειχα καθησει μια φορα να κανω ερευνα..οτι λεει μισες αληθειες(παιρνει σαν τους ιεχωβαδες κομματια)και τα μεταφραζει οπως γουσταρη...μια φορα πηρα βιβλια απο εκεινον..και με πρηξανε στα τηλ..μετα να παρω και αλλα...μου θυμιζαν φιλαργυροι...(πολυ πιο πολυ εκτιμω την γνωμη βελοπουλου)τωρα τι να πω..εχω ακουσει οτι επιστημονες απο ξενα κεντρα εχουν καθησει και εχουν φτιαξει θεωριες περι γιγαντων με φωτο μουφα(για να διαβαλουν την αγια γραφη)ομως δεν μπορω να το αποριψω αφου ο οσιος αντρεας γραφει περι ρυπαρων εθνων...το θεμα ειναι οτι μεχρι στιγμης ουτε ζωντανα εχω δει εξωγηινους ουτε νεφελιν...μονο στα δαιμονια πιστευω στην μαυρη μαγεια..και στα διαβολακια που ολοι εχουμε μεσα μας με την αρνητικη σκεψη ..την κοκοπροαιρεση...(λογω οτι ειμαστε μακρια απο τα μυστηρια της εκλησιας ταχτικα αυτα δυναμωνουν μεσα μας)τωρα αν υπαρχουν και νεφελιν και ρυπαρα οντα και υβριδια...μπορει..μπορει και οχι...ας αρκεστουμε σε αυτα που εχουν δει τα ματια μας...και ευτηχως εχω δει προσωπικα σημαδια...θαυματα...μαρτυριες..και απο την αλλη πλευρα (μαυρη μαγεια)

Re: Πατήρ Σάββας Αχιλλέως

39
LAPTONAS έγραψε:
dominique έγραψε:Παιδιά ,είναι άδικο,να μιλάμε για εναν παπά,οποιοδήποτε παπά,μονο και μόνο επειδή τον αναφέρει και τον καλεί ο Λιακόπουλος.
Και δεν πρέπει να τους συνδέουμε μεταξύ τους.


Δημήτρη,μια ερωτηση μπορω να κάνω αν γνωρίζεις.
Αν ενας αιρετικός δεν παρει το χαραγμα,δεν θα οδηγηθει σε απώλεια;φυσικα και θα σωθει...αφου δεν γνωριζε αλλα χωρις να ξερω απολυτα νιωθω οτι ο θεος θα του δειξει την ορθοδοξια..(θα μας δωσει παραταση να ενημερωθουμε ολοι)αν παλι οχι..μαγκια του...νιωθω οτι θα κριθη αναλογα..με το τι επραξε..ολοι οι ανθρωποι εχουν συνειδηση χριστιανοι η μη..απλα εμεις ακομα πιο αυστηρα θα κριθουμε..
Σωματικά δεν έχει πάρει το χάραγμα,αλλά πνευματικά δεν έχει ηδη αρνηθεί τον Χριστό;δεν νωμιζω να τον νιαζει και πολυ τον χριστο..αυτο που νιαζει τον χριστο ειναι να ζεις με τροπο χριστιανικο...απλα εμεις που τον γνωριζουμε και παμε σε εκεινον μας δινει την προσευχη...ας πουμε μπονους για να ανταπεξελθουμε στις δυσκολιες της ζωης..
Το ίδιο και ένας άθεος και ένας αμετανόητος αμαρτωλός;
το ιδιο και για τον αθεο...ισχυει νωμιζω..(απο οτι εχω μιλησει με μοναχους σωστους)ακου ο θεος ξερει οτι ειμαστε αδυναμα πλασματα οτι θα πεσουμε στην αμαρτια..για αυτο το λογο δινει ας πουμε την ευκαιρια μετανοιας..ταπεινωσης(εξομολογηση)και προσευχη..ξερει ας πουμε οτι θα κανουμε ενα παθος θελει να δει ομως ποσο προσπαθησαμε πριν πεσουμε σε αυτο..και σε τι συχνοτητα το καναμε...παραδειγμα αναφερω...ακους εναν φιλο σου και σου λεει κανε προσευχη..η εναν γεροντα...και εσυ νιωθεις μεσα σου οτι ειναι το σωστο...αλλα ξεχνιεσαι και βαριεσαι οταν πας να κοιμηθεις να κανεις προσευχη..λες δεν βαριεσαι αυριο...εκει ο θεος νιωθει αχαριστο το παιδι του...θελει την ωρα που νησταζεις να κανεις κουραγιο και να την κανεις μια στιγμη,..δεν ζητα παραλογα πραγματα...μια προσευχη ειναι ανοιχτη γραμμη με τον θεο...ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω..οτι παν μετρον αριστον....τωρα ο αθεος πιστευω θα κριθη απο την αντιδραστικοτητα του..αν δηλαδη ηξερε την διδασκαλια και εκανε αμαρτιες η δεν την ηξερε...θα κριθη πιο αυστηρα η οχι...ελπιζω να σε καλυψα...

Αν είναι όμως πνευματικός του τότε δεν μιλάμε για έναν οποιοδήποτε παπά. Διότι όπως γνωρίζεις ίσως, αν κάνεις κάποια στραβή κίνηση κάποτε, ο Πνευματικός είναι εκεί για να σε επαναφέρει με το λόγο του. Ως εκ τούτου αν πράγματι είναι πνευματικός του ο Πάτερ Αχιλλέας του Λιακόπουλου, τότε γιατί δεν του βάζει ένα κανόνα, να μη γράφει για πλάνες & ψυχοφθόρα πράγματα.

Εκτός αν δεν είναι πνευματικός του.
επισης φρονω οτι ο οποιοσδηποτε πνευματικος κανει και λαθος εκτιμησεις...δεν ειναι αγιος...απλα καλυτερος απο το συνολο και δυνατοτερος σαν παπας...απλα...

Re: Πατήρ Σάββας Αχιλλέως

40
Kαι ένα καινούργιο βιντεακι για όσους ασχολούνται περι αυτων που συζηταμε και για όσους περιμένουν τον 44 τόμο του Λιακοπουλου.

Αντε μέχρι και διαφημιση σας κάνουμε :χουχου


phpBB [video]
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Πατήρ Σάββας Αχιλλέως

41
dimitrios έγραψε:ρε παιδια..ο καθενας..εδω λεει την αποψη του για το ποιος την εχει πιο μεγαλη
:χουχου :χουχου

αφού καταλήξαμε, ας πάρουν/πάρουμε τηλ τον ίδιο όσοι έχουν αμφιβολίες και θέλουν να το δουν εις βάθος. . . πέρα από αυτό δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα άλλο, ούτε είναι ορθό να φαγωνόμαστε.

Μας τη σφύριξε και ο διαιτητής.... :cooll
dominique έγραψε:Παιδιά,έχετε καταλάβει πως έχουμε χωριστεί σε εσεις και εμείς;

Αρχίζω και βλέπω πληθυντικούς..εχετε....κάνετε....είστε....δεν θελετε να δείτε,εγω εχω λογική,εσεις οχι....

Όλοι εγωισμό έχουμε και απαντάτε με αυτόν...σας την λενε και την λέτε...


Πωπωπω,θα σας βγάλω Κοκκινη Καρτα!

:D
Εικόνα
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Πατήρ Σάββας Αχιλλέως

42
Τι να πούμε για αυτόν τον άνθρωπο...Τα δικά μας λόγια περιττεύουν. Δείτε το.

phpBB [video]
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Πατήρ Σάββας Αχιλλέως

43
emman έγραψε:Kαι ένα καινούργιο βιντεακι για όσους ασχολούνται περι αυτων που συζηταμε και για όσους περιμένουν τον 44 τόμο του Λιακοπουλου.

Αντε μέχρι και διαφημιση σας κάνουμε :χουχου


phpBB [video]
Πέστα ρε emman...!!!

Βλέπουμε σε όλο το μεγαλείο...το "μεγαλείο" έκαστου...(Λιακόπουλος + Σάββας)...
(κύλησε ο Τέντζερης και βρήκε το καπάκι)

Σαν να λέμε "Τυφλός οδηγεί ΤΥΦΛΟΥΣ" ένα πράμα...!!!

Εγώ θα προσθέσω προς υπενθύμιση το παρακάτω...
Επιστολή Προς Τιμόθεον Β'.

3 ἔσται γὰρ καιρὸς ὅτε τῆς ὑγιαινούσης διδασκαλίας οὐκ ἀνέξονται, ἀλλὰ κατὰ τὰς ἐπιθυμίας τὰς ἰδίας ἑαυτοῖς ἐπισωρεύσουσι διδασκάλους κνηθόμενοι τὴν ἀκοήν,

4 καὶ ἀπὸ μὲν τῆς ἀληθείας τὴν ἀκοὴν ἀποστρέψουσιν, ἐπὶ δὲ τοὺς μύθους ἐκτραπήσονται.

Μετάφραση:
"..Διότι θα έλθει καιρός που οι άνθρωποι ΔΕΝ θα ανέχονται την ΥΓΙΑ και ΟΡΘΗΝ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΝ, αλλά σύμφωνα με τας ΙΔΙΑΣ των ΕΠΙΘΥΜΙΑΣ και ΑΡΕΣΚΕΙΑΣ θα ΕΚΛΕΓΟΥΝ εις τους ΕΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ σωρόν ολόκληρον ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΥΣ

(πχ. τους διάφορους "Γέροντες", "Λιακόπουλους", κλπ της εποχής μας...!!!).

Και θα προτιμούν ΕΚΕΙΝΟΥΣ, από την διδασκαλίαν των οποίων θα αισθάνωνται "ΓΑΡΓΑΛΙΣΜΟΝ και ΤΕΡΨΗΝ" εις τα αυτιά των.
Θα απωλεστεί πολύς κόσμος...δυστυχώς....!!!

Αλοίμονο-αλοίμονο...!!!
«Όσο κι αν είναι λίγοι αυτοί όπου διατηρούν την ευσέβεια, αυτοί είναι η Εκκλησία» (Αγ.Νικηφόρος)\n\n«Μὴ φοβοῦ τὸ μικρὸν ποίμνιον· ὅτι εὐδόκησεν ὁ πατὴρ ὑμῶν δοῦναι ὑμῖν τὴν βασιλείαν.» (Λουκ.ιβʼ32)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κληρικοί στην υπηρεσία του Χριστού και της Ελλάδας”

cron