Re: Πατήρ Σάββας Αχιλλέως

28
dominique έγραψε:Παιδιά ,είναι άδικο,να μιλάμε για εναν παπά,οποιοδήποτε παπά,μονο και μόνο επειδή τον αναφέρει και τον καλεί ο Λιακόπουλος.
Και δεν πρέπει να τους συνδέουμε μεταξύ τους.


Δημήτρη,μια ερωτηση μπορω να κάνω αν γνωρίζεις.
Αν ενας αιρετικός δεν παρει το χαραγμα,δεν θα οδηγηθει σε απώλεια;
Σωματικά δεν έχει πάρει το χάραγμα,αλλά πνευματικά δεν έχει ηδη αρνηθεί τον Χριστό;
Το ίδιο και ένας άθεος και ένας αμετανόητος αμαρτωλός;
Αν είναι όμως πνευματικός του τότε δεν μιλάμε για έναν οποιοδήποτε παπά. Διότι όπως γνωρίζεις ίσως, αν κάνεις κάποια στραβή κίνηση κάποτε, ο Πνευματικός είναι εκεί για να σε επαναφέρει με το λόγο του. Ως εκ τούτου αν πράγματι είναι πνευματικός του ο Πάτερ Αχιλλέας του Λιακόπουλου, τότε γιατί δεν του βάζει ένα κανόνα, να μη γράφει για πλάνες & ψυχοφθόρα πράγματα.

Εκτός αν δεν είναι πνευματικός του.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Πατήρ Σάββας Αχιλλέως

29
Τώρα μάλιστα, είπε ο γάίδαρος τον πετεινό κεφάλα; Μιλας εσύ για εξάψεις;

Βρισκεσαι μονίμως τις τελευταιες μέρες σε εξάψεις,αλλά ακόμα δεν το έχεις πάρει χαμπάρι...... ρώτα τρίτους να σου πούνε.

Τώρα μας δουλεύεις; Τι άλλο κάνετε δηλαδή τόσο καιρό; Εσύ και μερικοί άλλοι εδώ μέσα; Θες να αρχίσω τις παραθέσεις με ό,τι έχετε πει;
Άστο, κι εγώ θυμάμαι, κι εσύ και όλοι.
Αρχισε τις παραθεσεις σου, να αρχίσω και εγώ με τις δικές μου.
No problem!

Kαι μην μου πείς ότι εσύ δεν κάνεις...... :cooll

Μάλιστα! Σ΄επιασα μάγκα. Μάθε λοιπόν ότι και για τον Λιακόπουλο έχω πει στον πνευματικό μου, και για τον π. Σάββα και όλα.
Ξέρεις τι μου είπε: Άκου λοιπόν:
Επί λέξη: "Δεν ξέρω παιδί μου, τι να σου πω. Το μόνο που ξέρω είναι ότι παπα σάββας είναι Ορθόδοξος. Από κει και πέρα...θα το δούμε, θα δείξει. Να δούμε τι θα πει και η εκκλησία...."
ΠΑΡΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΛΟΙΠΟΝ.

Αρα είτε δεν γνωρίζει,είτε δεν ασχοληθηκε,είτε φοβάται να πεί την γνώμη του.
Αν και δεν πολυπιστευω να τον ρωτησες,αλλά τέλος πάντων!

Μην ρωτάς ομως μονο ειδικά περί Λιακοπουλου.

Ρωτα βρε παιδακι μου τον Γέροντα...... υπάρχουν Νεφελιμ,Ελοχιμ,Γιγαντες και όλα αυτα τα τρελα που λέει ο Λιακοπουλος να δούμε τι απαντηση θα πάρεις.

ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ έμμαν; Όλοι αυτοί οι μεγάλοι άγιοι και οι Πατέρες, αλλά και οι Απόστολοι που σου δωσα να δεις και να ξεστραβωθείς, είναι ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ; Τι άλλο θες; να στο ψυθιρίσει ο Θεός στο αυτάκι γλυκά-γλυκά;
Σε όλα αυτα που λεει ο Λιακοπουλος ΕΝΑΣ ΜΟΝΟ ιερέας συμφωνεί!
Αν κάνω λάθος διορθωσέ με....

Και μη μου πεις ότι βαριέσαι να ακούσεις, το 1ο δεκάλεπτο αν ακούσεις, θα πάρεις τις απαντήσεις σου. Και ειδικά στο 3'. Αλλά όλο άκουσέ το, θα σε ωφελήσει να καταλάβεις σε τι κατάκριση και τι συκοφαντία πέφτετε όλοι τόσο καιρο. Δυστυχώς...
Ποια ειναι πάλι αυτη η συκοφαντία που λες?

Επειδή δηλαδή είπε κάτι ο πατερ Σάββας τι σημαίνει?
Οτι είναι 100% έτσι...... και βγάζεις ως συμπερασμα απο αυτο ότι έτσι ειναι τα πράγματα και άρα εμείς συκοφαντούμε?

Τι άλλο θα ακούσουμε επιτέλους :blue

Ευχαρίστως φίλε μου, απ το στόμα μου τα πήρες όλα αυτά που λες. (εμμέσως πλην σαφώς)
Ειδες σε βοηθαω να πεις πράγματα που δεν μπορείς..... :cooll
Για κάτσε σκέψου τώρα λοιπόν τα λόγια σου αυτά, αλλά από την ανάποδη. Να τα λέω εγώ και να τα ακούς εσύ
Τι ακριβως έχεις να μου πεις? ακούω...

Οκ έμμαν. Πάρε λοιπόν κι άλλους Γεροντάδες, Αγιορείτες, και μάλιστα κελιώτες και ερημίτες, που στηρίζουν, ενισχύουν και συμπληρώνουν τα λεγόμενα του Λιακόπουλου.
Και του δίνουν τα βιβλία τους για να τα εκδόσει, και τον τροφοδοτούν με σπανια χειρόγραφα από το Αγιο Όρος, αλλα βεβαίως και τον νουθετούν και τον καθοδηγούν πνευματικά αλλά και πρακτικά με τις συμβουλές τους όλο αυτό τον καιρό.
Και υπάρχουν κι άλλοι, κάνε τον κόπο να μάθεις γι αυτούς, να διαβάσεις τι γράφουν, αξιολόγησέ τους.
Θα εκπλαγείς!
Γι αυτό σου λέω, ψάξτο λίγο ακόμα το πράγμα. Δε σημαίνει ότι επειδή οι περισσότεροι που λένε "φευγάτα" είναι λαμόγια, όλοι όσοι λένε "φευγάτα" είναι λαμόγια.
Υπάρχουν πάντα και κάποιος εξαιρέσεις σε όλα τα πράγματα.
http://shop.liako.gr/%CE%92%CE%B9%CE%B2 ... t.tpl.html

http://shop.liako.gr/%CE%9B%CE%99%CE%91 ... t.tpl.html


ΜΑΘΕ ΠΡΩΤΑ έμμαν (& Σία) και μετά έλα να μιλήσουμε σαν φίλοι.

Πως τα βγάζεις έτσι τα συμπερασματα σου δεν μπορώ να το καταλαβω!

Πρέπει να είσαι φαινόμενο!!!

Οπως θελεις τα χρησιμοποιεις,έτσι?

Τι πάει να πεί δηλαδή ότι υπάρχουν γεροντάδες απο το Αγιο Ορος που τα χουν κάνει πλακάκια με τον Λιακοπουλο?

Μα φίλε μου ολη αυτη η κλικα ειναι που διαλύει την Ορθοδοξία απο μέσα!
Οι ιδιοι ειναι που βγάζουν συνέχεια ψευδοπροφητείες και τις αναπαραγει μάλιστα και ο Λιακοπουλος στις εκπομπές του με μικρές παραλλαγές.
Οι ιδιοι ειναι που προωθουν τον βασιλέα πενία(Πολεμαρχος κατά Λιακοπουλο) τα τελευταια χρόνια και έχουν γεμισει όλο το ιντερνετ.

Ονοματα όμως πουθενα.

Εγώ λοιπόν ή αυτον τον μήνα ή τον άλλον θα πάω στο Αγιο Ορος.

Θα μιλήσω με οσους περισσότερους μοναχούς απο διάφορες μονές μπορέσω και θα στις φέρω να τις δεις σε βίντεο.

Θελω να δω τι θα πείς μετά.....διότι κάτι θα βρείς πάλι να πείς για να υπερασπιστείς σε αυτα που έχεις φάει μεγάλο κόλλημα.
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Πατήρ Σάββας Αχιλλέως

30
Αν υποθέσουμε σε ένα παράδειγμα ότι ο ένας υποστηρίζει πως η ορθή γωνία είναι 85 μοίρες, και ο άλλος 105, σίγουρα τότε υπάρχει διαφωνία και σύγχυση. Όταν όμως πάρουμε το μέτρο, και μετρήσουμε τότε δεν λύεται η παρεξήγηση και φαίνεται πως είναι σωστός και ποιος όχι ;

Λοιπόν Εμμαν εγώ βρίσκω καλή ιδέα την ακόλουθη
emman έγραψε: Αν θέλετε σας προκαλώ να τον πάρετε και τηλέφωνω και σαν δίνω και το Ελευθερο να χρησιμοποιησετε το site Φιλουμενος και να ηχογραφησετε την ομιλια του ρωτώντας καθαρά και ξάστερα περι ποια η αποψη του για τα Νεφελιμ,ελοχιμ,πιπεριμ και δεν συμμαζεύετε.

Θα έχει πραγματικά μεγάλο ενδιαφέρον κάτι τέτοιο....

Ομως δεν θα το κάνετε διότι γνωρίζετε τι απαντήσεις θα εισπράξετε....
και προτείνω να βρούμε ένα τρόπο να μιλήσουμε με τον πάτερ Σάββα. Αλλά και με το ακόλουθο συμφωνώ :
emman έγραψε: Εγώ λοιπόν ή αυτον τον μήνα ή τον άλλον θα πάω στο Αγιο Ορος.

Θα μιλήσω με οσους περισσότερους μοναχούς απο διάφορες μονές μπορέσω και θα στις φέρω να τις δεις σε βίντεο.

Θελω να δω τι θα πείς μετά.....διότι κάτι θα βρείς πάλι να πείς για να υπερασπιστείς σε αυτα που έχεις φάει μεγάλο κόλλημα.
Συνεπώς μην τη λέτε συνεχώς ο ένας στον άλλο. Το ζητούμενο είναι να δούμε τι πραγματικά θα μας πει ο γέροντας. Αν συμφωνείτε και οι υπόλοιποι τότε πείτε τη γνώμη σας και ας γίνει.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Πατήρ Σάββας Αχιλλέως

31
Σταματάω εδώ την κουβέντα, δεν πρόκειται να παίξω αυτό το παιχνιδάκι.
Ο έμμαν άρχισε πάλι να πετάει μελάνι. Άλλα του λέω, άλλα απαντάει, τα μπερδεύει, άλλα λέει η θειά μου, άλλα ακούν τα αφτιά μου.
Μήπως θες να μας πείσεις ότι έχεις πρόβλημα αντίληψης φίλε μου και δεν καταλαβαίνεις τι σου λένε; Περίεργο όμως να το κάνεις μόνο στο συγκεκριμένο θέμα...
Δεν πειράζει όμως.
Όποιος διαβάσει απ την αρχή και δει προσεκτικά όλα τα στοιχεία του τόπικ, θα βγάλει τα συμπεράσματά του.
Ένα θα σου πω: Λυπάμαι ειλικρινά που δεν μπορώ να σου βγάλω τις τσίμπλες από τα μάτια σου.
Ό,τι και να πεις τώρα απλά θα είναι αντανακλαστικά στον θιγμένο εγωισμό σου. Κάτσε και σκέψου φίλε μου, και εξέτασε από μηδενική βάση όλα τα δεδομένα, αν θες να ξαναμιλήσουμε σοβαρά. Αλλιώς μη το κουράζουμε άλλο.
Κράτα τις απόψεις σου κι εγώ τις δικές μου. Υγεία και χαρά να έχουμε καταρχήν. Φώτιση έπεται.


* Λάπτονα μόλις είδα το ποστ σου, αλλα κι αυτά που λέει ο έμμαν για άγιο όρος κλπ.
Εννοείται ότι είμαι μέσα, αλλά τι άλλο θέλετε ρε παιδιά; Δεν απάντησε ο παπα Σαββας σ αυτα που λεει ο έμμαν; Δε το είδατε το βίντεο;
Κι άμα πάει ο έμμαν σε μοναστηρια που έχουν μεσα σαουνα και εσπρεσο, και ρωτησει εκει περα 200 μοναχούς, που κανουν σαουνες και πινουν εσπρεσο, θα εχει η γνώμη αυτων των μοναχών καμια σχεση με τη βαρυτητα της γνωμης του παπα σαββα αλλα και των άλλων που μιλαει ο Λιακο, οι οποιοι ειναι κελιωτες και ερημίτες;
Ξερετε τι θα πει κελιωτες; Ερημιτες;
Πηγαινε εμμαν πρωτα στο ορος, γυρνα το στα απατητα του, βρες κελιωτες και ερημιτες, και μετα τα ξαναλέμε φιλε μου.
Άντε, πήγαινε μπας και σε φωτίσει ο Θεός εκεί και δεις κάποια πράγματα. Μη κλειστείς σε κανα βατοπαιδι μονο προσεχε. Οργωσε το.
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Πατήρ Σάββας Αχιλλέως

32
LAPTONAS έγραψε:
dominique έγραψε:Παιδιά ,είναι άδικο,να μιλάμε για εναν παπά,οποιοδήποτε παπά,μονο και μόνο επειδή τον αναφέρει και τον καλεί ο Λιακόπουλος.
Και δεν πρέπει να τους συνδέουμε μεταξύ τους.


Δημήτρη,μια ερωτηση μπορω να κάνω αν γνωρίζεις.
Αν ενας αιρετικός δεν παρει το χαραγμα,δεν θα οδηγηθει σε απώλεια;
Σωματικά δεν έχει πάρει το χάραγμα,αλλά πνευματικά δεν έχει ηδη αρνηθεί τον Χριστό;
Το ίδιο και ένας άθεος και ένας αμετανόητος αμαρτωλός;
Αν είναι όμως πνευματικός του τότε δεν μιλάμε για έναν οποιοδήποτε παπά. Διότι όπως γνωρίζεις ίσως, αν κάνεις κάποια στραβή κίνηση κάποτε, ο Πνευματικός είναι εκεί για να σε επαναφέρει με το λόγο του. Ως εκ τούτου αν πράγματι είναι πνευματικός του ο Πάτερ Αχιλλέας του Λιακόπουλου, τότε γιατί δεν του βάζει ένα κανόνα, να μη γράφει για πλάνες & ψυχοφθόρα πράγματα.

Εκτός αν δεν είναι πνευματικός του.
Όχι μόνο ο Πνευματικός είναι εκεί για να σε επαναφέρει με το λόγο του, αλλά και είναι υπεύθυνος για την πορεία σου εάν εσύ συνεχίσεις να ξεφεύγεις και αυτός συνεχίζει να είναι πνευματικός σου και να σε στηρίζει χωρίς να σου βάλει μετάνοια και κανόνα.

Εννοείται ότι ο παπα Σαββας είναι ο πνευματικός του Λιακόπουλου, είναι πασίγνωστο.
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Πατήρ Σάββας Αχιλλέως

33
Σταματάω εδώ την κουβέντα, δεν πρόκειται να παίξω αυτό το παιχνιδάκι.
Όποιος διαβάσει απ την αρχή και δει προσεκτικά όλα τα στοιχεία του τόπικ, θα βγάλει τα συμπεράσματά του.
Ένα θα σου πω: Λυπάμαι ειλικρινά που δεν μπορώ να σου βγάλω τις τσίμπλες από τα μάτια σου.
Ό,τι και να πεις τώρα απλά θα είναι αντανακλαστικά στον θιγμένο εγωισμό σου. Κάτσε και σκέψου φίλε μου, και εξέτασε από μηδενική βάση όλα τα δεδομένα, αν θες να ξαναμιλήσουμε σοβαρά. Αλλιώς μη το κουράζουμε άλλο.
Κράτα τις απόψεις σου κι εγώ τις δικές μου. Υγεία και χαρά να έχουμε καταρχήν. Φώτιση έπεται.
Μην Λυπάσαι που δεν δέχομαι τις πλάνες...... λυπήσου που έχεις πέσει σε ένα φαυλο κύκλο διάφορων πλάνων και δεν μπορείς να ξεφυγεις.

Δεν έχω τιποτα να σκεφτω,αυτα τα έχω ξεκαθαρισει χρόνια τωρα στο μυαλο μου.
Σοβαρά με νεφελιμ και πιπεριμ λίγο χλωμό....

Κι άμα πάει ο έμμαν σε μοναστηρια που έχουν μεσα σαουνα και εσπρεσο, και ρωτησει εκει περα 200 μοναχούς, που κανουν σαουνες και πινουν εσπρεσο, θα εχει η γνώμη αυτων των μοναχών καμια σχεση με τη βαρυτητα της γνωμης του παπα σαββα αλλα και των άλλων που μιλαει ο Λιακο, οι οποιοι ειναι κελιωτες και ερημίτες;

Πως γίνεται κάθε φορά να πιάνεις το άκρο του άκρου για να πεις αυτο που θέλεις,ήθελα να ξέρα?

Δηλαδή πιστευεις ότι θα πήγαινα στις σάουνες και θα ρωτούσα τον κάθε τυχοντα για να πάρω απαντησεις?

Τουλάχιστον εσύ με ξέρεις πόσο ψείρας είμαι με αυτα.....

Οταν λες ερημίτες πως ακριβώς του εννοείς?
Αυτους που ζούνε στις σπηλιές?
Για αυτους λίγο δύσκολα διότι ο χρόνος μου θα ειναι περιορισμένος για να ψάχνω στα βουνά να τους βρω.


Πηγαινε εμμαν πρωτα στο ορος, γυρνα το στα απατητα του, βρες κελιωτες και ερημιτες, και μετα τα ξαναλέμε φιλε μου.
Άντε, πήγαινε μπας και σε φωτίσει ο Θεός εκεί και δεις κάποια πράγματα. Μη κλειστείς σε κανα βατοπαιδι μονο προσεχε. Οργωσε το.

Λίγο υπομονη και θα γίνει.

Εσυ ψάχνε απο τώρα τι θα πείς όμως την επόμενη μέρα που θα στα παραθέσω...... :cooll
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Πατήρ Σάββας Αχιλλέως

34
emman έγραψε: Λίγο υπομονη και θα γίνει.

Εσυ ψάχνε απο τώρα τι θα πείς όμως την επόμενη μέρα που θα στα παραθέσω...... :cooll
Αν πας Άγιο Όρος πάρε και το βίντεο, που μου έδειξες, και ρώτησε αν είναι πλάνη - θέατρο ή αληθινό περιστατικό. Ωστόσο αν θέλεις μπορούμε να πάρουμε ένα τηλέφωνο, να ρωτήσουμε βρε αδελφέ τη γνώμη του ίδιου σχετικά με όλα αυτά, δε τρέχει και τίποτα.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Πατήρ Σάββας Αχιλλέως

36
Παιδιά,έχετε καταλάβει πως έχουμε χωριστεί σε εσεις και εμείς;

Αρχίζω και βλέπω πληθυντικούς..εχετε....κάνετε....είστε....δεν θελετε να δείτε,εγω εχω λογική,εσεις οχι....

Όλοι εγωισμό έχουμε και απαντάτε με αυτόν...σας την λενε και την λέτε...


Πωπωπω,θα σας βγάλω Κοκκινη Καρτα!

:D
Εικόνα
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Επιστροφή στο “Κληρικοί στην υπηρεσία του Χριστού και της Ελλάδας”

cron