Θεόδωρος Πάγκαλος : "Είμαι υπέρ του να χάνει κανείς την εθνική του κυριαρχία!"

1
Εικόνα
Νέα δήλωση- βόμβα, που αναμένεται να προκαλέσει εκ νέου θύελλα αντιδράσεων, έκανε σήμερα ο Αντιπρόεδρος της Κυβέρνησης, Θεόδωρος Πάγκαλος, μιλώντας στο γαλλικό ραδιοφωνικό σταθμό Europe 1.

«Είναι μεγάλο πρόβλημα για πολλούς συμπολίτες μου, ίσως για την πλειονότητα, κατανοώ την άποψή τους. Εγώ όμως είμαι υπέρ του να χάνει κάνεις την κυριαρχία του. Πάντα ήμουν», ανέφερε χαρακτηριστικά ο κ. Πάγκαλος και πρόσθεσε:

«Πάντα έλεγα ότι είμαι Ευρωπαίος και μάλιστα υπέρ του φεντεραλισμού. Ναι, μπορούμε να το δούμε με εθνικά κριτήρια. Αν ο αντιπρόεδρος της Κομισιόν ήταν Έλληνας, θα ήταν διαφορετική η κατάσταση; Εγώ θα έλεγα όχι. Αν έκανε βέβαια καλά τη δουλειά του...».

Κατά τα λοιπά, ο Αντιπρόεδρος της Κυβέρνησης επεσήμανε ότι «υπάρχει μπροστά μας επίπονος και δύσκολος δρόμος» ενώ τόνισε ότι «η κυβέρνηση κατέβαλε μεγάλες προσπάθειες για να παραμείνει η χώρα στο ευρώ».

Τμήμα ειδήσεων defencenet.gr
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Θεόδωρος Πάγκαλος : "Είμαι υπέρ του να χάνει κανείς την εθνική του κυριαρχία!"

5
Φυσικά και απολύτως καμμιά σχέση και με τον πατέρα του που πολέμησε ηρωικά για το ακριβώς αντίθετο:


Ο Θόδωρος Πάγκαλος είναι απρόβλεπτος,ανατρεπτικός πολυ συχνά και αιρετικός.
Πριν από λίγες ημέρες «ψήφισε» υπέρ των μηχανικών της Πολεμικής Αεροπορίας στην χρόνια διαμάχη που έχουν με τους ιπτάμενους συναδέλφους στους σχετικά με την αρχαιότητα. Που είναι το παράξενο θα πείτε.
Ο Θεόδωρος Πάγκαλος,είναι γιος αεροπόρου και μάλιστα ενός ήρωα και παρασημοφορημένου πιλότου από την Ελλάδα και τη Βρετανία.
Ο Γιώργος Πάγκαλος,που αποφοίτησε με την 1η σειρά Ικάρων το 1932 (στη φωτό πέμπτος από αριστερά όρθιος),υπήρξε ένας πιλότος «μπαρουτοκαπνισμένος» και σίγουρα πολύ …παραγωγικός.
23 Ιουλίου 1943. Η επιχείρηση ΘΕΤΙΣ ξεκινά. Αεροσκάφη των ελληνικών μοιρών δίωξης στη Μέση Ανατολή ξεκινούν τη σημαντικότερη ίσως αποστολή τους κατά το Β΄Παγκόσμιο Πόλεμο.
Και σίγουρα τη πιο επικίνδυνη: προσβολή γερμανικών στόχων στη κατεχόμενη Κρήτη. Σ΄ένα από τα 17 αεροσκάφη πιλότος ήταν ο σμηναγός Γιώργος Πάγκαλος,πατέρας του αντιπροέδρου της κυβέρνησης.

Πηγή αλλά και η συνέχεια...:http://national-pride.org/2010/11/28/%C ... %B1%CE%B9/
ΙΔΙΑ ΦΥΛΛΑΤΤΕ-ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΜΥΝΟΥ-ΘΝΗΣΚΕ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ\n\n-Δάσκαλε γιατί με διδάσκεις πολεμικές τέχνες και παράλληλα μου μιλάς για ειρήνη; \n-Γιατί καλύτερα να είσαι μαχητής σε κήπο παρά κηπουρός σε μάχη…

Re: Θεόδωρος Πάγκαλος : "Είμαι υπέρ του να χάνει κανείς την εθνική του κυριαρχία!"

8
Ασκός στο μυαλό ασκός στο σώμα.
Εικόνα
Εικόνα
Νήφε και μέμνησα απιστήν\n(Να παραμένεις νηφάλιος\nκαι να θυμάσαι να δυσπιστείς)…\nκαι ιδίως απέναντι σε όσους σε θέλουν\nεφησυχασμνο\nΕπίμαχος φιλόσοφος από την Κω
Απάντηση

Επιστροφή στο “Η εναντίον της Ελλάδος επιβουλή”

cron