Re: Οι Αγιορείτες Πατέρες σπάνε τη σιωπή τους για την Ι.Μ. Εσφιγμένου

10
Εσύ πες μου, κανονικά δεν θα έπρεπε να εκλέγονται άνθρωποι οι οποίοι αντιπροσωπεύουν την γνώμη του κόσμου ; Ή μήπως και στην εκκλησία βγαίνουν με αυτό που ονομάζουμε "αντιδημοκρατικές" διαδικασίες...;

Με ρωτάς τι ισχύει ή τι θα έπρεπε να ισχύει?

Δηλαδή ; π.χ. στην πολιτική έχουμε εκλογές... στην εκκλησία πως διαβαθμίζετε η ιεραρχία ;
Αναλόγως.....

Ας πούμε για τον Αρχιεπίσκοπο ψηφίζουν οι εκάστοτε Μητροπολιτες.

Οι εκάστοτε Μητροπολίτες παίρνουν την θέση αρχικά του πρωτοσύγκελου(που τους βάζει ο μητροπολιτης) και μετέπειτα παίρνουν την θέση ως μητροπολίτες.

Με λίγα λόγια πάνω κάτω όλοι βγαίνουν μεταξύ τους,χωρίς να έχει ούτε ο κόσμος ισχύς αλλά ούτε και οι απλοί ιερείς.

Σίγουρα. Όμως κανονικά έτσι έπρεπε να ήταν ; Έτσι ήταν από παλιά ; Οι απόστολοι έτσι λειτουργούσαν την εκκλησία της εποχής ;
Το πως θα επρεπε να ηταν είναι μια αλλα συζητηση....

Το μεγαλύτερο ποσοστό όσων γνωρίζουν ναι είναι νέοι, όμως όχι ότι το μεγαλύτερο ποσοστό τον νέων γνωρίζουν....διότι αν πάμε μία βόλτα στις καφετέριες και ρωτήσουμε 100 νέους πόσοι πιστεύεις θα γνωρίζουν τι παίζει ; πάνω από το 51% ή κάτω;

Εγώ νομίζω οι περισσότεροι δεν ξέρουν, μακάρι να κάνω λάθος βέβαια...
Εγώ πιστεύω είναι πάνω απο το 51%

Ομως αν δεις τα ποσοστα των μεγαλύτερων ηλικιων δεν νομίζω να είναι πάνω απο 5%
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Οι Αγιορείτες Πατέρες σπάνε τη σιωπή τους για την Ι.Μ. Εσφιγμένου

11
Η επιθυμία του Σαββίδη για βοήθεια στη Μονή Εσφιγμένου




Πολύ κοντά στην εκκλησία βρίσκεται ο Ιβάν Σαββίδης και αυτό είναι γνωστό σε όλους.
Σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες το τελευταίο διάστημα καταβάλλει προσπάθειες για να διευθετηθεί ένα θέμα που έχει δημιουργηθεί με την Μονή Εσφιγμένου και το Οικουμενικό Πατριαρχείο. Για όσους δεν γνωρίζουν υπάρχει μία "κόντρα" της Μονής Εσφιγμένου με το Οικουμενικό Πατριαρχείο, η οποία ξεκίνησε όταν ο Βαρθολομαίος είχε κάνει λειτουργία μαζί με τον Πάπα.
Από τότε υπάρχει ένταση στις σχέσεις Πατριαρχείου – Μονής Εσφιγμένου που έχει ως αποκορύφωμα να μην δέχονται οι μοναχοί τις επιχορηγήσεις που δίνονται από την Ευρωπαϊκή Ένωση σε όλα τα μοναστήρια. Μάλιστα το Πατριαρχείο απειλεί με έξωση τους μοναχούς της Μονής, καθώς το Αγιο Ορος βρίσκεται υπό την "ομπρέλα" του Πατριαρχείου.
Το θέμα το γνωρίζει ο μεγαλομέτοχος του ΠΑΟΚ και επιχειρεί με τις γνωριμίες που έχει να βοηθήσει στην επίλυσή του. Επί της ουσίας, να "βρεθεί η χρυσή τομή" ανάμεσα στο Πατριαρχείο και την Μονή Εσφιγμένου. Μάλιστα για το ίδιο θέμα ζητήθηκε και η βοήθεια του πρώην τεχνικού του ΠΑΟΚ Αγγελου Αναστασιάδη, ο οποίος διατηρεί πολύ καλές σχέσεις με τους μοναχούς της Μονής Εσφιγμένου.


paokmania.gr
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Οι Αγιορείτες Πατέρες σπάνε τη σιωπή τους για την Ι.Μ. Εσφιγμένου

13
emman έγραψε: Με ρωτάς τι ισχύει ή τι θα έπρεπε να ισχύει?
Σε ρωτάω ποιο είναι το σωστό. Αυτό που γίνεται είναι το σωστό ;
emman έγραψε: Αναλόγως.....

Ας πούμε για τον Αρχιεπίσκοπο ψηφίζουν οι εκάστοτε Μητροπολιτες.

Οι εκάστοτε Μητροπολίτες παίρνουν την θέση αρχικά του πρωτοσύγκελου(που τους βάζει ο μητροπολιτης) και μετέπειτα παίρνουν την θέση ως μητροπολίτες.

Με λίγα λόγια πάνω κάτω όλοι βγαίνουν μεταξύ τους,χωρίς να έχει ούτε ο κόσμος ισχύς αλλά ούτε και οι απλοί ιερείς.
Και πως γίνεται κάποιος πρωτοσύγκελος ;
emman έγραψε:
Σίγουρα. Όμως κανονικά έτσι έπρεπε να ήταν ; Έτσι ήταν από παλιά ; Οι απόστολοι έτσι λειτουργούσαν την εκκλησία της εποχής ;
Το πως θα επρεπε να ηταν είναι μια αλλα συζητηση....
Πως ήταν αρχικά ;
emman έγραψε: Εγώ πιστεύω είναι πάνω απο το 51%

Ομως αν δεις τα ποσοστα των μεγαλύτερων ηλικιων δεν νομίζω να είναι πάνω απο 5%
Σίγουρα υπάρχει καλύτερη ενημέρωση στους νέους. Που όμως βασίζεις ότι πάνω από τους μισούς νέους γνωρίζουν τι γίνεται ; Έχουμε κάποια στατιστική ή απλά μιλάμε εκ πεποιθήσεως ;
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Οι Αγιορείτες Πατέρες σπάνε τη σιωπή τους για την Ι.Μ. Εσφιγμένου

14
Σε ρωτάω ποιο είναι το σωστό. Αυτό που γίνεται είναι το σωστό ;
Ερώτηση κρίσεως είναι αυτη?

Εσυ πως τα βλέπεις τα πράγματα?


Και πως γίνεται κάποιος πρωτοσύγκελος ;

Στο έγραψα ήδη....... τον βάζει ο Μητροπολιτης του.


Σίγουρα υπάρχει καλύτερη ενημέρωση στους νέους. Που όμως βασίζεις ότι πάνω από τους μισούς νέους γνωρίζουν τι γίνεται ; Έχουμε κάποια στατιστική ή απλά μιλάμε εκ πεποιθήσεως ;
διότι αν πάμε μία βόλτα στις καφετέριες και ρωτήσουμε 100 νέους πόσοι πιστεύεις θα γνωρίζουν τι παίζει ; πάνω από το 51% ή κάτω;

Ε,κάπου εκεί το κόβω!

Γενικώς τα τελευταια χρόνια οι νέοι και όχι μόνο εχουν ξυπνήσει.

Παλαιοτερα θυμάμαι στις καφετερειες ο κόσμος μιλούσε για το μακρύ και το κοντό του...... όμως τα τελευταια χρόνια ακούω σε παρέες να γίνονται συνέχεια συζητησεις περί διάφορων σχετικών θεμάτων..... που δείχνει ότι ο κόσμος πλέον ενδιαφέρεται για ολα τα σχετικά θέματα που συζητάμε στο φόρουμ.


Ομως με όλα αυτά ξεφύγαμε απο το θέμα μας που είναι ο αφορισμός κάποιων επικίνδυνων Αρχιερέων με πρώτο και καλύτερο τον "αρχηγό" μας και οικονομικό μας Πατριαρχη Βαρθολομαίο :ex4
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Οι Αγιορείτες Πατέρες σπάνε τη σιωπή τους για την Ι.Μ. Εσφιγμένου

15
emman έγραψε:
Σε ρωτάω ποιο είναι το σωστό. Αυτό που γίνεται είναι το σωστό ;
Ερώτηση κρίσεως είναι αυτη?

Εσυ πως τα βλέπεις τα πράγματα?
Εγώ βλέπω ότι η εκλογή δεν γίνεται δημοκρατικά αλλά διαμορφώνεται με βάση την αρχαιότητα , όπως το στρατό... χωρίς να είναι σύμφωνος ο "στρατιώτης". Κι αν ο στρατιώτης δεν εμπνέεται από τον αρχηγό είναι φυσικό να έχει πεσμένο ηθικό.
emman έγραψε:
Και πως γίνεται κάποιος πρωτοσύγκελος ;

Στο έγραψα ήδη....... τον βάζει ο Μητροπολιτης του.
Με συγχωρείς αλλά δεν μου φαίνεται λογικό. Πρέπει να υπάρχουν προϋποθέσεις για να γίνει κάποιος πρωτοσύγκελος. Μπορεί ο Μητροπολίτης να κάνει π.χ. εμένα πρωτοσύγκελο ; Δε νομίζω , συνεπώς επιλέγει μία μερίδα από υποψήφιους. Ποιοι είναι αυτοί; τι "βαθμό" έχουν;
emman έγραψε:
Σίγουρα υπάρχει καλύτερη ενημέρωση στους νέους. Που όμως βασίζεις ότι πάνω από τους μισούς νέους γνωρίζουν τι γίνεται ; Έχουμε κάποια στατιστική ή απλά μιλάμε εκ πεποιθήσεως ;
διότι αν πάμε μία βόλτα στις καφετέριες και ρωτήσουμε 100 νέους πόσοι πιστεύεις θα γνωρίζουν τι παίζει ; πάνω από το 51% ή κάτω;

Ε,κάπου εκεί το κόβω!

Γενικώς τα τελευταια χρόνια οι νέοι και όχι μόνο εχουν ξυπνήσει.

Παλαιοτερα θυμάμαι στις καφετερειες ο κόσμος μιλούσε για το μακρύ και το κοντό του...... όμως τα τελευταια χρόνια ακούω σε παρέες να γίνονται συνέχεια συζητησεις περί διάφορων σχετικών θεμάτων..... που δείχνει ότι ο κόσμος πλέον ενδιαφέρεται για ολα τα σχετικά θέματα που συζητάμε στο φόρουμ.
Συμφωνώ, αλλά έχω την εντύπωση ότι ο κόσμος συνεχίζει να είναι αδρανής. Μάλλον επειδή έχω υψηλά στάνταρτ, περί του ποιος είναι γνώστης και ποιος όχι.
emman έγραψε: Ομως με όλα αυτά ξεφύγαμε απο το θέμα μας που είναι ο αφορισμός κάποιων επικίνδυνων Αρχιερέων με πρώτο και καλύτερο τον "αρχηγό" μας και οικονομικό μας Πατριαρχη Βαρθολομαίο :ex4
Δε νομίζω, από τη στιγμή που εμείς (ο λαός) δεν ορίζουμε την εκλογή του τότε είναι δύσκολο να "αφορίσουμε" τον αρχηγό. Ακούγεται μάλιστα αστείο όπως το συζητάμε. Το λογικό είναι να πάει ιεραχικά (πάλι όπως το στρατό) , δηλαδή θα πρέπει να εκφράσουμε τις αντιρρήσεις μας στον ηγούμενο της ενορίας, και αυτός στη συνέχεια να εκφράσει τις αντιρρήσεις του στον ανώτερο του κτλ κτλ...

έτσι δεν είναι ; Ποια λύση προτείνεις εσύ ;
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Οι Αγιορείτες Πατέρες σπάνε τη σιωπή τους για την Ι.Μ. Εσφιγμένου

16
Εγώ βλέπω ότι η εκλογή δεν γίνεται δημοκρατικά αλλά διαμορφώνεται με βάση την αρχαιότητα , όπως το στρατό... χωρίς να είναι σύμφωνος ο "στρατιώτης". Κι αν ο στρατιώτης δεν εμπνέεται από τον αρχηγό είναι φυσικό να έχει πεσμένο ηθικό.

Δημοκρατικα δεν γίνεται σιγουρα....

Με συγχωρείς αλλά δεν μου φαίνεται λογικό. Πρέπει να υπάρχουν προϋποθέσεις για να γίνει κάποιος πρωτοσύγκελος. Μπορεί ο Μητροπολίτης να κάνει π.χ. εμένα πρωτοσύγκελο ; Δε νομίζω , συνεπώς επιλέγει μία μερίδα από υποψήφιους. Ποιοι είναι αυτοί; τι "βαθμό" έχουν;
Διαλέγει ανάμεσα στους αρχιμανδρίτες.

Δε νομίζω, από τη στιγμή που εμείς (ο λαός) δεν ορίζουμε την εκλογή του τότε είναι δύσκολο να "αφορίσουμε" τον αρχηγό. Ακούγεται μάλιστα αστείο όπως το συζητάμε. Το λογικό είναι να πάει ιεραχικά (πάλι όπως το στρατό) , δηλαδή θα πρέπει να εκφράσουμε τις αντιρρήσεις μας στον ηγούμενο της ενορίας, και αυτός στη συνέχεια να εκφράσει τις αντιρρήσεις του στον ανώτερο του κτλ κτλ...

έτσι δεν είναι ; Ποια λύση προτείνεις εσύ ;
Ειναι σαν να θελουμε να ρίξουμε τον Σαμαρα και να πηγαίνω στον αντιδημαρχο,δημαρχο,περιφεριαρχη,βουλευτη,υπουργο κ.ο.κ

Δηλαδή στα δικά του παιδιά.....
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Οι Αγιορείτες Πατέρες σπάνε τη σιωπή τους για την Ι.Μ. Εσφιγμένου

17
emman έγραψε:
Εγώ βλέπω ότι η εκλογή δεν γίνεται δημοκρατικά αλλά διαμορφώνεται με βάση την αρχαιότητα , όπως το στρατό... χωρίς να είναι σύμφωνος ο "στρατιώτης". Κι αν ο στρατιώτης δεν εμπνέεται από τον αρχηγό είναι φυσικό να έχει πεσμένο ηθικό.

Δημοκρατικα δεν γίνεται σιγουρα....

Με συγχωρείς αλλά δεν μου φαίνεται λογικό. Πρέπει να υπάρχουν προϋποθέσεις για να γίνει κάποιος πρωτοσύγκελος. Μπορεί ο Μητροπολίτης να κάνει π.χ. εμένα πρωτοσύγκελο ; Δε νομίζω , συνεπώς επιλέγει μία μερίδα από υποψήφιους. Ποιοι είναι αυτοί; τι "βαθμό" έχουν;
Διαλέγει ανάμεσα στους αρχιμανδρίτες.

Δε νομίζω, από τη στιγμή που εμείς (ο λαός) δεν ορίζουμε την εκλογή του τότε είναι δύσκολο να "αφορίσουμε" τον αρχηγό. Ακούγεται μάλιστα αστείο όπως το συζητάμε. Το λογικό είναι να πάει ιεραχικά (πάλι όπως το στρατό) , δηλαδή θα πρέπει να εκφράσουμε τις αντιρρήσεις μας στον ηγούμενο της ενορίας, και αυτός στη συνέχεια να εκφράσει τις αντιρρήσεις του στον ανώτερο του κτλ κτλ...

έτσι δεν είναι ; Ποια λύση προτείνεις εσύ ;
Ειναι σαν να θελουμε να ρίξουμε τον Σαμαρα και να πηγαίνω στον αντιδημαρχο,δημαρχο,περιφεριαρχη,βουλευτη,υπουργο κ.ο.κ

Δηλαδή στα δικά του παιδιά.....
Σου εξήγησα , ότι δεν μπορείς να το ταυτίσεις με τη πολιτική (γιατί η πολιτική ακολουθεί τις εκλογές - δηλαδή ο λαός ψηφίζει σε αντίθεση με το ποίμνιο που δεν ψηφίζει) αλλά πρέπει να το ταυτίζεις με τον στρατό γιατί η εκκλησία ακολουθεί παρόμοιο σύστημα με το ιεραρχικό σύστημα του στρατού, όπου ο αρχαιότερος και ικανότερος λαμβάνει τον ανώτερο βαθμό.

Ως εκ τούτου , εάν πραγματικά θέλεις να "ρίξεις" τη "κεφαλή" με την οποία δεν συμφωνείς τότε πρέπει να μαζευτεί όλη η διμοιρία και να πιέσει τον διμοιρίτη να μην ακολουθήσει τις διαταγές που έρχονται από πάνω. Όταν αυτό συμβεί μαζικά τότε οι μισές διμοιρίες είναι κατά της εντολής από πάνω και οι άλλες μισές είναι υπέρ (όπως συμβαίνει τώρα με αυτούς που είναι υπέρ της μονής σφιγμένου και όσους είναι κατά) , και αυτό οδηγεί σε εμφύλιο. Ταυτόχρονα αναδεικνύεται ένας "ηγέτης" που εκφράζει την κοινή γνώμη του λαού ο οποίος υπερασπίζεται αυτή έναντι του άλλου.

Με τη διαφορά ότι στην εκκλησία , η "διαμάχη" πρέπει να γίνεται με επιχειρηματολογία. Όπως π.χ. η επιστολή που έστειλε ο Σεραφείμ Πειραιά όπως είδαμε εδώ : http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 61&t=15241 δηλώνοντας ότι είναι κατά του οικουμενισμού

Συνεπώς αν έχεις πράγματι αντίρρηση με τις επιλογές της "κεφαλής" της εκκλησίας το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να υποστηρίξεις της αντίθετη άποψη (με την οποία συμφωνείς) και να το συζητήσεις με την εκκλησία που εκκλησιάζεσαι , τους υπόλοιπους πιστούς, και τον ενορίτη σου.

Στις εκκλησίες όπου δεν υπάρχουν νέοι μάλλον δεν θα γίνει τίποτα... όμως εκεί όπου υπάρχουν πολλοί νέοι - οι οποίοι διαφωνούν και όπως υποστηρίζεις είναι πολλοί και ενεργοί - τότε εκεί θα υπάρχει επιτυχής αντίδραση , γιατί ο ενορίτης θα αναγκαστεί να πάρει θέση στους "ανώτερους" του.

Αυτή είναι η ταπεινή άποψη μου.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Οι Αγιορείτες Πατέρες σπάνε τη σιωπή τους για την Ι.Μ. Εσφιγμένου

18
Σου εξήγησα , ότι δεν μπορείς να το ταυτίσεις με τη πολιτική (γιατί η πολιτική ακολουθεί τις εκλογές - δηλαδή ο λαός ψηφίζει σε αντίθεση με το ποίμνιο που δεν ψηφίζει) αλλά πρέπει να το ταυτίζεις με τον στρατό γιατί η εκκλησία ακολουθεί παρόμοιο σύστημα με το ιεραρχικό σύστημα του στρατού, όπου ο αρχαιότερος και ικανότερος λαμβάνει τον ανώτερο βαθμό.

Σε ποιον στρατό συμβαίνει αυτό :blue

Πάντος στον δικό μας αποκλείεται.....

Ως εκ τούτου , εάν πραγματικά θέλεις να "ρίξεις" τη "κεφαλή" με την οποία δεν συμφωνείς τότε πρέπει να μαζευτεί όλη η διμοιρία και να πιέσει τον διμοιρίτη να μην ακολουθήσει τις διαταγές που έρχονται από πάνω. Όταν αυτό συμβεί μαζικά τότε οι μισές διμοιρίες είναι κατά της εντολής από πάνω και οι άλλες μισές είναι υπέρ (όπως συμβαίνει τώρα με αυτούς που είναι υπέρ της μονής σφιγμένου και όσους είναι κατά) , και αυτό οδηγεί σε εμφύλιο. Ταυτόχρονα αναδεικνύεται ένας "ηγέτης" που εκφράζει την κοινή γνώμη του λαού ο οποίος υπερασπίζεται αυτή έναντι του άλλου.

Με τη διαφορά ότι στην εκκλησία , η "διαμάχη" πρέπει να γίνεται με επιχειρηματολογία. Όπως π.χ. η επιστολή που έστειλε ο Σεραφείμ Πειραιά όπως είδαμε εδώ : viewtopic.php?f=61&t=15241 δηλώνοντας ότι είναι κατά του οικουμενισμού

Συνεπώς αν έχεις πράγματι αντίρρηση με τις επιλογές της "κεφαλής" της εκκλησίας το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να υποστηρίξεις της αντίθετη άποψη (με την οποία συμφωνείς) και να το συζητήσεις με την εκκλησία που εκκλησιάζεσαι , τους υπόλοιπους πιστούς, και τον ενορίτη σου.

Στις εκκλησίες όπου δεν υπάρχουν νέοι μάλλον δεν θα γίνει τίποτα... όμως εκεί όπου υπάρχουν πολλοί νέοι - οι οποίοι διαφωνούν και όπως υποστηρίζεις είναι πολλοί και ενεργοί - τότε εκεί θα υπάρχει επιτυχής αντίδραση , γιατί ο ενορίτης θα αναγκαστεί να πάρει θέση στους "ανώτερους" του.

Αυτή είναι η ταπεινή άποψη μου.
Δεν βλέπω φώς στο παραπάνω...

Προτιμώ τον "εμφυλιο" και να γίνει εκαθαριση.

Να χωριστεί η Ηρα απο το σιταρι με λίγα λόγια....
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”

cron