Ο ιός της ρατσιστικής παράνοιας

1
Η «ρατσιστοποίηση» των πάντων. «Ρατσιστές» οι Tom και Jerry κατά την Amazon!


Τα πάντα στην εποχή μας γίνονται "ρατσιστικά", καθώς η παράνοια του «αντιρατσισμού» εξαπλώνεται παντού στις ζαλισμένες από την πολλή ‘πολιτική ορθότητα’ δυτικές κοινωνίες. Οι λέξεις πλέον έχουν χάσει το νόημά τους και σε λίγο δεν θα υπάρχει τίποτα που δεν θα είναι «ρατσιστικό».

Όπως γράφει η London Independent:

Οι φίλοι του Tom και Jerry μπορεί να κάνουν ασυναίσθητα κάποιο μορφασμό όταν το κεφάλι του άτυχου γκρίζου γάτου χτυπάει για πολλοστή φορά σε ένα παράθυρο. Όμως, σύμφωνα με την Amazon, ο πραγματικός κίνδυνος για τους σύγχρονους θεατές των κλασικών κινουμένων σχεδίων έγκειται στον «εγγενή ρατσισμό» τους.

Οι άνθρωποι που ελπίζουν να κατεβάσουν τα ηλικίας 70 χρόνων κλασσικά κινούμενα σχέδια μέσω της υπηρεσίας video streaming της εταιρείας, παλαιότερα γνωστή ως LoveFilm, έρχονται αντιμέτωποι με την προειδοποίηση ότι περιέχει «κάποιες εθνοτικές και φυλετικές προκαταλήψεις που κάποτε ήταν κοινές στην αμερικανική κοινωνία».
Εικόνα
Η ανακοίνωση είναι πιθανό να αναφέρεται στην απεικόνιση μιας μαύρης υπηρέτριας γνωστής ως “Mammy Two Shoes” στη σειρά κινουμένων σχεδίων. Ο χαρακτήρας της παχιάς μεσήλικης μαύρης γυναίκας, της οποίας το πρόσωπο εμφανίζεται μόνο μία φορά, είναι γενικά αποδεκτό ως «ένα ρατσιστικό στερεότυπο του υπηρέτη μιας οικογένειας λευκών». «Τέτοιες απεικονίσεις ήταν λάθος τότε και είναι λάθος σήμερα», προσθέτει η προειδοποίηση Amazon.

Η αρχική σειρά ταινιών μικρού μήκους των Τομ και Τζέρι παρήχθη από το κινηματογραφικό στούντιο MGM το 1940, και διήρκεσε μέχρι το 1957. Οι παραγωγοί William Hanna και Joseph Barbera έκαναν πάνω από 100 κινούμενα σχέδια, κερδίζοντας επτά βραβεία ακαδημίας.


http://redskywarning.blogspot.gr/2014/1 ... mazon.html
''...δεν είναι η πάλη ημών εναντίον εις αίμα και σάρκα, αλλ' εναντίον εις τας αρχάς, εναντίον εις τας εξουσίας, εναντίον εις τους κοσμοκράτορας του σκότους του αιώνος τούτου, εναντίον εις τα πνεύματα της πονηρίας εν τοις επουρανίοις''\n[/align]

Re: Ο ιός της ρατσιστικής παράνοιας

2
ΣΟΚ!!...ΒΡΕΤΑΝΙΑ: Η αστυνομία του «αντιρατσισμού» είναι εδώ. Αστυνομικοί επισκέφτηκαν γιαγιά για να της πουν να βγάλει τον λούτρινο γορίλα από το παράθυρό της γιατί είναι «ρατσιστικός»
Εικόνα

Για χρόνια η Anne Feast, φανατική με το πλέξιμο, διασκεδάζει τα παιδιά της γειτονιάς της με το να βάζει χειροποίητα μάλλινα ζώα μπροστά από το παράθυρό της.
Αλλά όταν έβαλε ένα γορίλα, η αστυνομία της χτύπησε την πόρτα.
Δύο αστυνομικοί της χτύπησαν την πόρτα και είπαν στην συνταξιούχο Anne, ότι υπήρξε μια καταγγελία σχετικά με το «μαύρο σώμα», προειδοποιώντας την ότι το λούτρινο ζωάκι ήταν ένα «δυνητικά φυλετικά προσβλητικό αντικείμενο».
Οι αστυνομικοί είπαν στην γιαγιά να κατεβάσει τον μάλλινο γορίλα, που είναι γοριλίνα και ονομάζεται Cilla, χωρίς να είναι σίγουρο ότι υπήρχε καταγγελία.
Φαίνεται τώρα ότι οι αστυνομικοί είχαν εφεύρει την καταγγελία και ενήργησαν με δική τους πρωτοβουλία, μόλις εντόπισαν το «ρατσιστικό» παιχνίδι κατά τη διάρκεια μιας περιπολίας ρουτίνας.
Η 70χρονη Feast είπε: «Δύο αστυνομικοί, ένας άνδρας και μια γυναίκα, μου χτύπησαν την πόρτα στις 19:30 περίπου.
«Μου είπαν ότι θα έπρεπε να μου μιλήσουν για το" μαύρο σώμα " που κρέμεται στο παράθυρο μου.
«Είπα “Ορίστε; Εννοείτε το μωρό γορίλα;” και μου απάντησαν «Αχ, ναι, αυτό δεν είναι;» Είπαν ότι ο γορίλας είχε «προσβάλει» έναν περαστικό και ότι έπρεπε να το κατεβάσω.

«Τους είπα ότι δεν υπήρχε περίπτωση να το κατεβάσω και για να είμαι ειλικρινής ουσιαστικά τους έκλεισα την πόρτα στα μούτρα τους. Ήμουν τόσο σοκαρισμένη».
Εικόνα
Και πρόσθεσε: «Θα ήθελα να τους ρωτήσω ποιο άτομο ήταν αυτό που είχε τόσο προσβληθεί, αλλά ήμουν πολύ θυμωμένη. Υποθέτω ότι ήταν είτε ο τρόπος που κρεμόταν ή το γεγονός ότι η Cilla είναι μαύρη, αλλά και τα δύο είναι, ειλικρινά, αξιολύπητα.


«Η αστυνομία δεν ξαναήρθε και σε όσους το έχω πει δεν μπορούν να το πιστέψουν.

«Δεν μπορώ να πιστέψω ότι κάποιος θα λυπηθεί τόσο πολύ ώστε να θεωρήσει προσβλητικό ένα μάλλινο παιχνίδι, πόσο μάλλον να το καταγγείλει στην αστυνομία. Είμαι βεβαία ότι η αστυνομία έχει πιο σημαντικά πράγματα να την απασχολούν.
Η κυρία Feast πλέκει ως χόμπι και έχει δύο βαλίτσες γεμάτες με τις δημιουργίες της.

Βάζει πάντα μια δημιουργία της στο μπροστινό παράθυρο του σπιτιού της στο Ely του Cambridgeshire, που ζει με τον σύζυγό Philip, 71 ετών, εδώ και 14 χρόνια και την αλλάζει τακτικά.

Ο γιαγιά συνταξιούχος υπάλληλος τράπεζας έφτιαξε την γοριλίνα Cilla πέρυσι και της είχε αλλάξει θέση στο παράθυρο μερικές φορές, σε διάφορες πόζες. «Είναι απολύτως γελοίο. Δεν είναι ρατσιστικό καθόλου – οι γορίλες είναι μαύροι. Δεν θα μπορούσα να κάνω έναν λευκό!», πρόσθεσε.
Μετά την επίσκεψη της αστυνομίας, ο σύζυγος της κυρίας Feast, συνταξιούχος οδηγός φορτηγού, έφτιαξε μια αφίσα και την έβαλε στο μπροστινό παράθυρο τους καλώντας τον «προσβεβλημένο» περαστικό να τους μιλήσει.
Έγραφε: «Είσαι το άτομο / τα άτομα που έκαναν την καταγγελία στην αστυνομία για το πλεκτό παιχνίδι;
«Λοιπόν, γιατί δεν χτυπάς την πόρτα μας και να μας πεις πρόσωπο με πρόσωπο τι σε ανησυχεί σε αυτό το παιχνίδι; Αυτά τα παιχνίδια φέρνουν συνήθως ένα χαμόγελο στα χείλη των περισσότερων ανθρώπων - ιδιαίτερα στα παιδάκια.

«Περιμένω με ανυπομονησία να δω το πρόσωπό σου, αλλά αυτό δεν πρόκειται να συμβεί, έτσι;»
Αλλά φαίνεται ότι δεν υπήρχε κανένα παράπονο τελικά. Ένας εκπρόσωπος της αστυνομίας, δήλωσε: «Η αστυνομία δεν έλαβε καμία κλήση για το θέμα αυτό.

«Οι αστυνομικοί που ήταν σε περιπολία είδαν ένα αντικείμενο να κρέμεται από ένα παράθυρο που νόμιζαν ότι θα μπορούσε να θεωρηθεί ως ένα δυνητικά φυλετικά προσβλητικό αντικείμενο. Χτύπησαν την πόρτα του σπιτιού και ρώτησαν τη γυναίκα τι ήταν αυτό. Μετά τη διαπίστωση για το ήταν το αντικείμενο, ένας χειροποίητος πλεκτός γορίλας, οι αστυνομικοί έφυγαν. Σε καμία περίπτωση δεν ζήτησαν από τη γυναίκα να αφαιρέσει το γορίλα από το παράθυρό της».


ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ

Re: Ο ιός της ρατσιστικής παράνοιας

4
Πυροβολούν» τους ομοφυλόφιλους Dolce και Gabbana γιατί τόλμησαν να υποστηρίξουν την παραδοσιακή οικογένεια!

Εικόνα


Οι ανοιχτά ομοφυλόφιλοι θρύλοι της μόδας Domenico Dolce και Stefano Gabbana έχουν γίνει το επίκεντρο επιθέσεων μηνυμάτων μισαλλοδοξίας, επειδή τόλμησαν να δηλώσουν ότι αντιτίθενται στους «γάμους» των ομοφυλόφιλων και στην υιοθέτηση παιδιών από ομοφυλόφιλα ζευγάρια, θεωρούν την εξωσωματική γονιμοποίηση αφύσικη και πιστεύουν ότι η τεκνοποίηση "πρέπει να είναι μια πράξη αγάπης".


«Είμαστε αντίθετοι στις υιοθεσίες από γκέι», είπαν και οι δύο στο ιταλικό περιοδικό Panorama. «Η μόνη οικογένεια είναι η παραδοσιακή οικογένεια».


«Γεννιέσαι από μια μητέρα και έναν πατέρα - ή τουλάχιστον έτσι θα έπρεπε να είναι», είπε ο Dolce.


«Η οικογένεια δεν είναι ένα καπρίτσιο. Σε αυτή, υπάρχει μια υπερφυσική αίσθηση του ανήκειν», πρόσθεσε Gabbana.


Το δίδυμο εξέφρασε την κατηγορηματική αντίθεσή τους στην εξωσωματική γονιμοποίηση, μια τεχνολογία που χρησιμοποιούν τα ομοφυλόφιλα ζευγάρια για να αποκτήσουν παιδιά.


«Δεν υπάρχουν χημικοί απόγονοι και ενοικιαζόμενες μήτρες: η ζωή έχει μια φυσική ροή, υπάρχουν πράγματα που δεν πρέπει να αλλάξουν», είπαν.


Ο Dolce είπε ότι αντιτάσσεται στην μεταβολή της φύσης προκειμένου να δημιουργηθούν «παιδιά από χημεία, συνθετικά παιδιά, μήτρες για ενοικίαση, σπέρμα που επιλέγεται από έναν κατάλογο».


Ο Elton John, έκανε έκκληση για μποϊκοτάζ των Ιταλών σχεδιαστών επειδή "συμπαρατάσσονται με τον Πάπα και την ακροδεξιά που υποστηρίζουν τις νομικές διακρίσεις".
(Να σημειωθεί ότι ο Elton John είχε πρόσφατα αποκαλέσει τον Πάπα Φραγκίσκο «ήρωά του» και είχε ζητήσει να τον κάνουν «άγιο», για τις θέσεις του στο θέμα της ομοφυλοφιλίας. Διάβασε εδώ. Επίσης, ο Elton John είχε παραδεχτεί πριν τρία περίπου χρόνια ότι ο γιος του «θα έχει δύσκολα παιδικά χρόνια χωρίς μητέρα!». Διάβασε εδώ).
Εικόνα
Ο Elton John και ο David Furnish, ο «σύζυγός» του, έχουν δύο παιδιά μέσω εξωσωματικής γονιμοποίησης από μια παρένθετη μητέρα στις Ηνωμένες Πολιτείες.


«Πώς τολμάς να αναφέρεις τα όμορφα παιδιά μου "συνθετικά"», έγραψε στο Instagram ο John. "Και ντροπή σε σας που κουνάτε επικριτική το δάχτυλό σας στην εξωσωματική γονιμοποίηση - ένα θαύμα που επέτρεψε σε πλήθος ανθρώπων που αγαπιούνται, τόσο “straight” όσο και οι ομοφυλόφιλους, να εκπληρώσουν το όνειρό τους να αποκτήσουν παιδιά».


«Η αρχαϊκή σκέψη σας δεν συμβαδίζει με την εποχή, όπως και μόδες σας», έγραψε ο John. «Ποτέ δεν θα φορέσω Dolce Gabbana, ποτέ ξανά», κατέληξε.


Οι Dolce & Gabbana που είναι και οι δύο ομοφυλόφιλοι και στο παρελθόν υπήρξαν ζευγάρι, έχουν σχεδιάσει μόδα για φιλικά προς την ΛΟΑΤ κοινότητα ποπ σταρ όπως η Madonna, η Lady Gaga και η Kylie Minogue.


Στην έκκληση του John για διακοπή κάθε συνεργασίας με το δίδυμο - οι οποίοι είπαν ότι η δική τους ομοφυλοφιλική σχέση επηρέασε το στυλ της μόδας τους – ανταποκρίθηκαν και άλλοι ομοφυλόφιλοι "celebrities", όπως ο Perez Hilton και ο Ricky Martin.

(Ο Hilton που ήταν κριτής στα αμερικάνικα καλλιστεία του 2009, είχε αποκαλέσει «ηλίθια σκύλα» την Carrie Prejean Boller, πρώην Miss California, επειδή στην ερώτησή του εάν πιστεύει ότι η Αμερική πρέπει να νομιμοποιήσει παντού τους «γάμους» των ομοφυλόφιλων, απάντησε: «Πιστεύω ότι ο γάμος πρέπει να είναι μεταξύ ενός άνδρα και μιας γυναίκας, χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν. Αλλά έτσι ανατράφηκα και έτσι πιστεύω»).


Οι Dolce & Gabbana, οι οποίοι θεωρούνται από τους πλουσιότερους ομοφυλόφιλους στον κόσμο, με εκτιμώμενη συνολική περιουσία στα 1,65 δισεκατομμύρια δολάρια, στην αρχή αποκάλεσαν τον Elton John «φασίστα», αλλά μετά προσπάθησαν να ρίξουν τους τόνους.


«Πιστεύουμε ακράδαντα στη δημοκρατία και τη θεμελιώδη αρχή της ελευθερίας της έκφρασης, που την επικυρώνει», έγραψε ο Gabbana. "Μιλήσαμε για τον τρόπο που βλέπουμε την πραγματικότητα, αλλά δεν ήταν ποτέ πρόθεσή μας να κρίνουμε τις επιλογές των άλλων ανθρώπων».


«Πιστεύουμε στην ελευθερία και την αγάπη», πρόσθεσε.


Ο Dolce αναφέρθηκε στην δική του σφιχτοδεμένη οικογένεια. "Είμαι Σικελός και μεγάλωσα σε μια παραδοσιακή οικογένεια, που αποτελείται από μια μητέρα, έναν πατέρα και παιδιά», έγραψε. «Έχω επίγνωση του γεγονότος ότι υπάρχουν και άλλα είδη οικογένειας και νόμιμα όπως αυτή που έχω γνωρίσει ... μιλούσα για την προσωπική μου άποψη, χωρίς να κρίνω τις επιλογές και τις αποφάσεις των άλλων ανθρώπων».


(Το 2006 σε μια συνέντευξη που είχε δώσει ο Stefano Gabbana, είχε δηλώσει ότι κάποτε σκέφθηκε την υιοθεσία παιδιού μέσω παρένθετης μητέρας, αλλά είναι αντίθετος με την ιδέα ένα παιδί να μεγαλώνει σε μια οικογένεια με δύο ομοφυλόφιλους γονείς. Τότε ο ίδιος είχε αναφέρει: «Ένα παιδί χρειάζεται μια μητέρα και έναν πατέρα. Εγώ δεν μπορούσα να φανταστώ την παιδική μου ηλικία χωρίς την μητέρα μου. Πιστεύω επίσης ότι είναι σκληρό να απομακρύνει κανείς ένα μωρό από την μητέρα του»).


Η οικογένεια έχει επηρεάσει έντονα τους σχεδιαστές.


Σε μια κίνηση σχεδόν ανήκουστη, οι Dolce & Gabbana φιλοξένησαν μια επίδειξη μόδας με μοντέλα που ήταν μητέρες – και κουβαλούσαν τα μωρά τους, ενώ πόζαραν.


Ένα από τα μοντέλα, η Bianca Balti, περπάτησε στο διάδρομο έγκυος κάτω από έντονα χειροκροτήματα.


Η συλλογή του διδύμου για το Φθινόπωρο / Χειμώνα 2015, που έκανε ντεμπούτο νωρίτερα αυτό το μήνα, είχε τον τίτλο "Viva la mamma!" και έλαβε διθυραμβικές κριτικές από τον Τύπο της μόδας.


Εδώ κόλλησαν την ταμπέλα του... «ομοφοβικού» στον Αλαίν Ντελόν επειδή είπε τόλμησε ο αθεόφοβος να πει ότι «εμείς οι άνδρες είμαστε φτιαγμένοι για να αγαπούμε τις γυναίκες..», στους οι Dolce και Gabbana θα κολλούσαν;


Πηγή


http://redskywarning.blogspot.gr/2015/0 ... bbana.html
''...δεν είναι η πάλη ημών εναντίον εις αίμα και σάρκα, αλλ' εναντίον εις τας αρχάς, εναντίον εις τας εξουσίας, εναντίον εις τους κοσμοκράτορας του σκότους του αιώνος τούτου, εναντίον εις τα πνεύματα της πονηρίας εν τοις επουρανίοις''\n[/align]
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”