Re: Τι είναι πραγματικά η κόλαση και ο παράδεισος.

46
Δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο θεμα αλλα υποθετω λογικα θα ειμαι αφου δεν βρηκα παρομοιο στην αναζητηση.

Εγω πιστευω πριν γινει αναλυση το τι ειναι κολαση και παραδεισος θα πρεπει πρωτα για αρχη να μαθουμε πως οι ψυχες φτανουν ως εκει περα.

Η καλυτερη μεθοδος λενε ειναι αν ζησεις τι στιγμη ο ιδιος διλ εισαι νεκρος για λιγο η καποιο κοντινο σου προσωπο και σου πει.
Εμενα ειχε πεθανε μια κοπελα που ειχαμε σχεση πριν καποια ετη ακουγεται λιγο παραξενο αλλα εχει και συνεχεια.

η κοπελα ειχε μπει για μια εγχειριση ρουτινας στη γερμανια γερμανιδα η κοπελα ευαγγελιστρια κι οχι ορθοδοξη και πεθανε διλ τη χασαν οι γιατροι για καποιο χρονικο διαστημα και τελικα την επαναφεραν στη ζωη ποση ωρα ηταν νεκρη και πως την επαναφεραν η τι ακριβως εγινε δε μου ειπαν.

Και μετα απο αυτο η κοπελα ηταν για 3 μηνες σε κωμα.

Πριν μπει ομως στο κωμα επανηρθε στις αισθησεις και μετα τα χασε.

Ε λοιπον οταν η κοπελα ξυπνησε ειπε οτι ειδε διαφορα ονειρα οταν ηταν σε κωμα και μαλιστα πολυ παραξενα το πρωτο που λογικα το ειδε την ωρα που τα τιναξε εχει και τη μεγαλυτερη σημασια.

Εκτος αυτου να τονισω οτι η κοπελα μετα απ οτι ξυπνησε δεν βγηκε αμεσα απο το νοσοκομειο αλλα εκατσε μερικες βδομαδες για περαιτερω εξετασεις..

Το πρωτο ονειρο που ειδε: Ηταν λεει εξω απο το σπιτι της των γωνιον της το σπιτι οχι εκεινο που συζουσαμε και περιμενε.
Αυτο που περιμενε και ειδε ηταν λεει ενα μεγαλο καραβι - δε μιλαμε για θαλασσα αλλα για στερια - και επαιρνε ατομα μαζι του κυριως ηλικιωμενους και ερχοταν σιγα σιγα προς το μερος της σταματαγε για ν ανεβει ενας και μετα συνεχιζε.


Μετα ειδε κι αλλα διαφορα κι ακαταλαβιστικα οταν ηταν σε κωμα προφανως απο τα φαρμακα.

Ενα αλλο πραγμα που ειδε κι εμεις το καταλαβαμε σαν ονειρο αφου ειχε ηδη ξυπνησει απο το κωμα αλλα αυτη ειπε δεν ηταν ονειρο ηταν πολυ αλιθηνο για να ειναι.

Ειναι οτι στο παραθυρο καθοταν ενα παιδι το οποιο ειχε πεθανει και μιλαγε μαζι με μια κοπελα προφανως κι εκεινη νεκρη και τις ελεγε οτι δεν θελει ακομα να φυγει απο τη γη και δεν θελει να την αφησει προφανος ηταν ζευγαρι που τα ειχανε.

Οποτε συμπεραινουμε οτι η κοπελα μολις εφυγε απο τη ζωη και ξαναγυρισε της ανοιξε μια παραξενη πορτα που μπορουσε να δει εξωπραγματικα πραγματα που ο κοινος ανθρωπος δεν μπορει να δει.

Μετα απο αυτο δεν ξαναμιλησε για τιποτα παρομοιο και βγηκε απο το νοσοκομειο.

Οποτε τι ηταν το πλοιο ?το παιδι τι ηθελε στο παραθυρο??
Γιατι δεν εφευγε??

Αυτα τα ερωτηματα πρεπει αρχικα ν απαντηθουν και μετα να αρχισουμε να ψαχνουμε τι ειναι κολαση και τι ειναι παραδεισος..

Re: Μεταθανάτιες εμπειρίες - Ζωή μετά θάνατο - μέλλουσα ζωή

47
Αν υπάρχει μετά θάνατο ζωή, τότε η ύπαρξη μας σε αυτό το κόσμο είναι ένα μεγάλο μυστήριο, το οποίο έχει συνέχεια. Αν όμως δεν υπάρχει μετά θάνατο ζωή , τότε δικαιώνονται όσοι ζουν με το σκεπτικό του "όσα φάμε , όσα πιούμε".

Το ερώτημα ασφαλώς περί του τι ισχύει απασχόλησε τους ανθρώπους πολλά χρόνια προ Χριστού ακόμα. Αξιοπρόσεκτα δείγματα αρχαίων που μίλησαν υπέρ της μέλλουσας ζωής είναι για παράδειγμα ο ίδιος ο Σωκράτης (πριν πιει το κώνειο). Αλλά αυτό το ερώτημα νομίζω πρέπει να το απαντήσει ο καθένας μέσα του. Στο Χριστιανισμό ασφαλώς πιστεύουμε ότι αυτό είναι δεδομένο σύμφωνα με το λόγο του Κυρίου, αλλά χωράει και συζήτηση με βάση άλλες πηγές αν θέλετε.
Εγω πιστευω πριν γινει αναλυση το τι ειναι κολαση και παραδεισος θα πρεπει πρωτα για αρχη να μαθουμε πως οι ψυχες φτανουν ως εκει περα.
πριν γίνει ανάλυση του πως φτάνουν οι ψυχές από κάπου προς κάπου άλλου, πρέπει για αρχή να μάθουμε τι είναι η ψυχή, και αν η ψυχή είναι αθάνατη, ώστε να ισχυροποιήσουμε το συμπέρασμα ότι πράγματι ο κόσμος αυτός είναι προσωρινός και ακολουθεί μία άλλη κατάσταση, μετά τον θάνατο σε αυτό τον κόσμο.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Πληθαίνουν οι ενδείξεις για τη ζωή μετά το θάνατο;

48
Η καλλιεργεια ψυχων μαλιστα διλ η ψυχη ειναι στο σωμα το σωμα πεθαινει ο νους πεθαινει απενεργοποιειται η φυλακη (προστασια) του νου και η ψυχη ειναι ελευθερη και παλι αλλα και απροστατευτη δεν ειναι πια στον υλικο το κοσμο αλλα σε μια αλλη διασταση σ ενα αορατο κοσμο που ομως ειναι μπροστα μας.

Η ψυχη δε μενει στη γη η ψυχη γυριζει σ ενα μερος και μπαινει απο εκει που ηρθε παει διλ στη καλλιεργια των ψυχων.

Κι οταν ερθει η ωρα και η καταλληλη στιγμη η ψυχη μπαινει στο σωμα που εχει διαλεχθει.

Και η ψυχη συνεχιζει το ταξιδι της σε νεο σωμα..

Η ψυχη θυμαται δε ξεχναει ο Νους ομως επειδη τη προστατευει απο τα κακα της φυσεως που θελουν να την αρπαξουν διαμονια και παει λεγοντας δε την αφηνει να δρασει οπως πρεπει γι αυτο και μερικοι ανθρωποι βλεπουν ονειρα απο αλλες ζωες η απλα νιοθουν οτι σε αυτο το μερος απλα ξαναβρεθηκαν καπου σε μια αλλη εποχη..

Η φυλακη του νου δεν κλεινει αμεσως ξεκιναει το κλεισιμο απο τη στιγμη της γεννησης κι επειτα γι αυτο και λενε οτι τα παιδεια σε μικροτερη ηλικια μπορουν ν αναπτυξουν τις ψυχικες ικανοτητες καλυτερα.
Και υπαρχουν και παιδεια μικρης ηλικιας παλι που θυμουνται κατι απο τη προηγουμενη ζωη τους φυσικα εξαρταται κι απο το ποσο καιρο θα παραμεινει η ψυχη σε καλλιεργεια.

Η φυλακη του νου ομως κλεινει και για να ξανανοιξει θελει μεγαλη προσπαθεια ωρες ατελειωτες διαλογισμου κι αν ανοιξεις τη φυλακη θα ανοιξεις αλλη μια πορτα η οποια ομως θα σε βαλει σε κινδυνο αφου ο νους δεν θα μπορει 100% να προφυλασει τη ψυχη σου πλεον που θα εχει βρει το ανοιγμα για να φευγει οταν το θελησεις.

υπαρχουν βεβαια και οι ανθρωπου οσο κι αν διαλογιστουν δε καταφερνουν τιποτα γιατι ομως..?

Ενας ανθρωπος μπορει να ζησει χωρις ψυχη εχει οτι χρειαζεται και νου για να σκεφτεται η ψυχη δε σκεφτεται η ψυχη απλα επηρεαζει τον ανθρωπο στο δρομο που θα ακολουθησει..

Υπαρχουν ανθρωποι που ισως ζουν χωρις ψυχες εκει εξω? χμμ μεγαλη απορια ακομα μεγαλυτερη η θεωρια..

Υπαρχουν ακομα πολλες θεωριες και το θεμα ειναι ατελειωτο εκει που νομιζεις οτι βρηκες μια ακρη γεννιεται αλλη μια θεωρια μια καινουρια απορια.

Αυτα για την ωρα..

Re: Πληθαίνουν οι ενδείξεις για τη ζωή μετά το θάνατο;

49
Aν μου επιτρέπεις να σε ρωτήσω κατι;

Αυτα που είπες,τα έχεις διαβάσει κάπου και τα υιοθέτησες;
Και αν τα υιοθέτησες,τα υιοθέτησες επειδή ακούγονταν λογικά;
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Μεταθανάτιες εμπειρίες - Ζωή μετά θάνατο - μέλλουσα ζωή

50
Aν μου επιτρέπεις να σε ρωτήσω κατι;
Φυσικα οτι θες.
Αυτα που είπες,τα έχεις διαβάσει κάπου και τα υιοθέτησες;
Καποια εχω διαβασει καπου καποια αλλα αλλου καποια τα συνθετω απο δικες μου εμπειριες και συναθρωπων μου το ολο ειναι ενα παζλ βρισκεις ενα κομματι τη φορα κι εκει που νομιζεις οτι το τελειωσες βλεπεις οτι εισαι ακομα στην αρχη διλ. εκει που ησουν σιγουρος για μια θεωρια ξαφνικα βρισκεις ενα κομματι που ελειπε απο αλλου και αναθεωρεις και παλι απο την αρχη..
Και αν τα υιοθέτησες,τα υιοθέτησες επειδή ακούγονταν λογικά;
 
Στα θεματα που αφορουν τη ψυχη δεν υπαρχει λογικη αυτα τα θεματα ειναι ας πουμε κατι σα τη θρησκεια η τα πιστευεις η δε τα πιστευεις.

Η λογικη απο τη πιστη διαφερει εαν στη θρησκεια υπηρχε λογικη αλλα δεν υπηρχε πιστη δε θα πιστευε κανεις και δεν θα υπηρχε και θρησκεια γιατι κανεις δε βλεπει τον ιδρυτη του Χριστιανισμου το Χριστο η το πιστευεις η δε το πιστευεις.

Κι επειδη μπορει καποιος να πει οτι δε πρεπει να συγκρινουμε τη θρησκεια με τα θεματα της ψυχης.

Εχω ν απαντησω απο τωρα οτι τη θρησκεια δε τη πιστευουμε μονο για να εχουμε εδω καλη ζωη αλλα για μια καλητερη επομενη ζωη ειτε αυτη ειναι σ αλλο σωμα ειτε αυτη ειναι στους ουρανους..

Re: Η ζωή συνεχίζεται μετά θάνατο

54
LAPTONAS έγραψε: 16 Απρ 2022, 18:06 Πως γίνεται να πιστεύουμε στην μέλλουσα ζωή.... αλλά να φοβόμαστε να πεθάνουμε ;
Ο  φόβος του αγνώστου είναι υπέρτερος, αν και  κάτι άλλο έπρεπε να φοβόμαστε, την Τελική Κρίση.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Θεός και επιστήμη”