Re: Πληθαίνουν οι ενδείξεις για τη ζωή μετά το θάνατο;

28
http://www.pigizois.net/index2.htm

H ζωή μετά τη ζωή Ομιλια του ΓΕΡΩΝ ΝΙΚΩΝ
Νήφε και μέμνησα απιστήν\n(Να παραμένεις νηφάλιος\nκαι να θυμάσαι να δυσπιστείς)…\nκαι ιδίως απέναντι σε όσους σε θέλουν\nεφησυχασμνο\nΕπίμαχος φιλόσοφος από την Κω

Re: Πληθαίνουν οι ενδείξεις για τη ζωή μετά το θάνατο;

29
Πιστεύω ακλόνητα στην ζωή μετά τον θάνατο,
δεν γίνετε ένας άνθρωπος να γεννιέται έτσι απλά, μιας και η ψυχή του έχει έναν ρόλο.

Δεν είμαστε κομπάρσοι αλλά πρωταγωνιστές μέσα στην ζωή αρκεί να εξελισσόμαστε πνευματικά.
Όσο η ψυχή δεν εξελίσσετε γεννιέται και ξαναγεννιέται απ την αρχή.

Σαν ένα Βουνό με επίπεδα...η γέννηση μας είναι τέρμα κάτω...απ το μηδέν...όσο ζούμε,
βιώνουμε διάφορα, αυτά έχουν ένα αποτέλεσμα, να μας ανεβάζουν και να μας κατεβάζουν στην εξέλιξη μας
πάνω στο βουνό....όταν η ψυχή φτάνει στο τέρμα του Βουνού...και παραμείνει τότε δεν θα ξαναγεννηθεί,
θα γυρίσει πίσω στην πατρίδα της..όπου αυτή είναι ένας απ τους Πλανήτες...Υπάρχούν πολλές ψυχές γήινες,
αλλά και εξωγήινες..


Όταν βρίσκεσαι σε ένα μέρος για πρώτη φορά και σου μοιάζει οικείο ,
όπως και γνωρίζεις που βρίσκετε κάτι λεπτομερείς ενώ το βλέπεις πρώτη φορά,
δεν είναι τυχαίο...αλλά η ψυχή σου έχει ξαναβρεθεί εκεί.

Εννοήτε πως η μετενσάρκωση δεν θα βρεί έναν άνθρωπο ποτέ σε σώμα ζώου...
δεν είναι ίδιες οι δονήσεις Ζώων με Ανθρώπων.

Ο Απόστολος Θωμάς αναφέρετε στην μετενσάρκωση άλλο όμως πως η εκκλησία το αρνείτε..
Είμαι τυφλός,δώσε μου τα μάτια σου να δώ.\nΕίμαι μουγκός,δώσε μου τη γλώσσα σου να πώ.\nΕίμαι κουφός,δώσε μου τα αυτιά σου να ακούσω.

Re: Πληθαίνουν οι ενδείξεις για τη ζωή μετά το θάνατο;

30
Που ακριβως ο απόστολος Θωμάς ομιλεί για μετανσάρκωση;

Και μια άλλη ερώτηση πάνω σε όλα όσα ανέφερες πριν,η ψυχή και το σώμα βρίσκεται σε μια σχέση συνεκτική,απο την στιγμή που συλαμβάνεται στην κοιλιά της μάνας του,οταν πεθαίνει και βγαίνει η ψυχή (η ασύνθετη) απο το σώμα ( το υλικό που είναι και σύνθετο),πιστεύεις οτι χάνεται μια για πάντα η συνεκτική αυτή σχέση;
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Πληθαίνουν οι ενδείξεις για τη ζωή μετά το θάνατο;

31
Δεν θυμάμαι που ήταν , πλέον δεν το βρίσκω ... δυστυχώς.

Η σχέση του σώματος με την ψυχή χάνετε η μνήμη της ψυχής δεν χάνετε όμως ούτε η εξέλιξη της στο εκάστοτε
σώμα που βρισκόταν.
Είμαι τυφλός,δώσε μου τα μάτια σου να δώ.\nΕίμαι μουγκός,δώσε μου τη γλώσσα σου να πώ.\nΕίμαι κουφός,δώσε μου τα αυτιά σου να ακούσω.

Re: Πληθαίνουν οι ενδείξεις για τη ζωή μετά το θάνατο;

32
Διαφωνώ με την μετενσάρκωση,η όλη θεωρία αφήνει πολλά αναπάντητα ερωτήματα.Δεν πιστεύω οτι η σχέση του σώματος με την ψυχή χάνετε γιατι άλλιως πρέπει να δούμε το σώμα απλά ως ένα δοχείο προς χρήση,πραγμα το οποίο απο μόνο του υποβαθμίζει την έννοια του ανθρώπου.

Οταν γεννιέται ενας ανθρωπος και αναπτύσσεται και εξελίσσεται,παράλληλα με το την εξέλιξη του σώματος ,έχουμε και εξέλιξη του νου και εξέλιξη της ψυχής,αρα υπάρχει άρρηκτη σχέση και ,όταν ο ανθρωπος πεθαίνει και το υλικό σώμα διαλύεται ,δεν πιστεύω οτι η σχεση αυτή χάνεται.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Πληθαίνουν οι ενδείξεις για τη ζωή μετά το θάνατο;

33
dominique έγραψε:Διαφωνώ με την μετενσάρκωση,η όλη θεωρία αφήνει πολλά αναπάντητα ερωτήματα.Δεν πιστεύω οτι η σχέση του σώματος με την ψυχή χάνετε γιατι άλλιως πρέπει να δούμε το σώμα απλά ως ένα δοχείο προς χρήση,πραγμα το οποίο απο μόνο του υποβαθμίζει την έννοια του ανθρώπου.

Οταν γεννιέται ενας ανθρωπος και αναπτύσσεται και εξελίσσεται,παράλληλα με το την εξέλιξη του σώματος ,έχουμε και εξέλιξη του νου και εξέλιξη της ψυχής,αρα υπάρχει άρρηκτη σχέση και ,όταν ο ανθρωπος πεθαίνει και το υλικό σώμα διαλύεται ,δεν πιστεύω οτι η σχεση αυτή χάνεται.
Αλήθεια είσαι τόσο υλίστρια, έ ?

Στην "ανάσταση" των νεκρών που προσδοκάς, θα αποκτήσουμε όλοι το φθαρτό σώμα μας και θα είμαστε μόνιμα, λέει, στην ηλικία των 33 ? Μήπως θα έχουμε και τις αναπηρίες ή μήπως θα έχουμε και το IQ που μας συντροφεύει σε αυτή τη ζωή ?

Όλα αυτά εμένα προσωπικά δε με χαλούν καθόλου...Απλά για κάποιους ανθρώπους είναι άδικα...Σκέψου...Οι αδικημένοι από τη φύση (μήπως να πω το θεό ?) θα είναι στην αιωνιότητα αδικημένοι ? Αλλά θα μου πεις σε έναν άλλο κόσμο, με άλλους νόμους κι άλλη πραγματικότητα, μπορεί να μην έχει σημασία...
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: Πληθαίνουν οι ενδείξεις για τη ζωή μετά το θάνατο;

34
Εσυ αμνε το πήγες στην άλλη άκρη,δηλαδη επειδή λέω οτι ο ανθρωπος δεν ειναι μόνο ψυχή,αλλα και σώμα είμαι υλίστρια;

Ναι ,η ψυχή έχει μεγαλύτερη αξία,αυτή είναι που δίνει ενέργεια στο σώμα,αλλά μην ισοπεδώνουμε ως άχρηστο το σώμα...γιατι ουσιαστικά ισοπεδώνουμε την έννοια άνθρωπος...διότι ο άνθρωπος δεν είναι μόνο ψυχή....και η σχεση της ψυχής με το σώμα,μετα τον θάνατον δεν χάνεται οριστικα..ωστε να μπαίνει η ψυχή σε άλλα σώματα και να μετανσαρκωνεται... και δεν μίλησε κανείς για φθαρτο σώμα κατα την ανάσταση....


Απο Α 'Κορινθίους 15 κεφάλαιο.


51 ἰδοὺ μυστήριον ὑμῖν λέγω· πάντες μὲν οὐ κοιμηθησόμεθα, πάντες δὲ ἀλλαγησόμεθα, 52 ἐν ἀτόμῳ, ἐν ῥιπῇ ὀφθαλμοῦ, ἐν τῇ ἐσχάτῃ σάλπιγγι· σαλπίσει γάρ, καὶ οἱ νεκροὶ ἐγερθήσονται ἄφθαρτοι, καὶ ἡμεῖς ἀλλαγησόμεθα. 53 δεῖ γὰρ τὸ φθαρτὸν τοῦτο ἐνδύσασθαι ἀφθαρσίαν καὶ τὸ θνητὸν τοῦτο ἐνδύσασθαι ἀθανασίαν. 54 ὅταν δὲ τὸ φθαρτὸν τοῦτο ἐνδύσηται ἀφθαρσίαν καὶ τὸ θνητὸν τοῦτο ἐνδύσηται ἀθανασίαν, τότε γενήσεται ὁ λόγος ὁ γεγραμμένος· κατεπόθη ὁ θάνατος εἰς νῖκος. 55 ποῦ σου, θάνατε, τὸ κέντρον; ποῦ σου, ᾅδη, τὸ νῖκος;
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Πληθαίνουν οι ενδείξεις για τη ζωή μετά το θάνατο;

35
dominique έγραψε: Απο Α 'Κορινθίους 15 κεφάλαιο.

51 ἰδοὺ μυστήριον ὑμῖν λέγω· πάντες μὲν οὐ κοιμηθησόμεθα, πάντες δὲ ἀλλαγησόμεθα, 52 ἐν ἀτόμῳ, ἐν ῥιπῇ ὀφθαλμοῦ, ἐν τῇ ἐσχάτῃ σάλπιγγι· σαλπίσει γάρ, καὶ οἱ νεκροὶ ἐγερθήσονται ἄφθαρτοι, καὶ ἡμεῖς ἀλλαγησόμεθα. 53 δεῖ γὰρ τὸ φθαρτὸν τοῦτο ἐνδύσασθαι ἀφθαρσίαν καὶ τὸ θνητὸν τοῦτο ἐνδύσασθαι ἀθανασίαν. 54 ὅταν δὲ τὸ φθαρτὸν τοῦτο ἐνδύσηται ἀφθαρσίαν καὶ τὸ θνητὸν τοῦτο ἐνδύσηται ἀθανασίαν, τότε γενήσεται ὁ λόγος ὁ γεγραμμένος· κατεπόθη ὁ θάνατος εἰς νῖκος. 55 ποῦ σου, θάνατε, τὸ κέντρον; ποῦ σου, ᾅδη, τὸ νῖκος;
Ο ορισμός του "το παίρνεις τοις μετρητοίς" ! :cooll
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: Πληθαίνουν οι ενδείξεις για τη ζωή μετά το θάνατο;

36
Ε ναι,μου φαίνεται πιο λογικό αυτό,απο το να ανασταθεί σε φθαρτό σώμα,ποιος ο λόγος;

Αμα είναι φθαρτό θα ξαναπεθάνει!Φαύλος κύκλος!
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Επιστροφή στο “Θεός και επιστήμη”