Re: ΠΑΤΕΡΑΣ ΕΛΠΙΔΙΟΣ 2013 - ΝΕΕΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙΣ

19
Δυστυχως ή ευτυχώς όσοι λένε ακριβείς ημερομηνίες πέφτουν έξω
Ε,όχι και όλοι!Ο πατέρας Μάξιμος δεν έχει πέσει έξω ακόμα για να το λες αυτό...Ας περιμένουμε καλύτερα.....
Οπως και να έχει πάντος ο π.Ελπιδιος είναι αγαπητός στον κόσμο και δεν αλλάζει κάτι με όλα αυτα!
Εδώ θα διαφωνήσω!Το πρόσωπο το οποίο δίνει ημερομηνίες και δεν βγαίνουν μετά,χαρακτηρίζεται ως ''ψευδοπροφήτης'' και μετά δεν είναι καθόλου αγαπητό στον κόσμο!Μας έχει μιλήσει για αυτούς ο Χριστός και μας λέει να προσέχουμε μην πλανηθούμε.Αν και ο πατέρας Μάξιμος έχει πέσει έξω,ούτε να τον δω δεν θα θέλω μετά!

Re: ΠΑΤΕΡΑΣ ΕΛΠΙΔΙΟΣ 2013 - ΝΕΕΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙΣ

20
Ε,όχι και όλοι!Ο πατέρας Μάξιμος δεν έχει πέσει έξω ακόμα για να το λες αυτό...Ας περιμένουμε καλύτερα.....
Γιωργο πλάκα μας κάνεις ε?


Ο π.Μαξιμος έχει πέσει έξω απο τότε που τα είπε και έγραψε...... δεν χρειάζεται να περιμένουμε τις ημερομηνιες του! :cooll

Στο μόνο που έπεσε και θα πέσει μέσα είναι στο χρήμα που εβγαλε απο τα θύματα που πήγαιναν -πηγαίνουν και αγοράζουν τα βιβλία του.

Εδώ θα διαφωνήσω!Το πρόσωπο το οποίο δίνει ημερομηνίες και δεν βγαίνουν μετά,χαρακτηρίζεται ως ''ψευδοπροφήτης'' και μετά δεν είναι καθόλου αγαπητό στον κόσμο!Μας έχει μιλήσει για αυτούς ο Χριστός και μας λέει να προσέχουμε μην πλανηθούμε.Αν και ο πατέρας Μάξιμος έχει πέσει έξω,ούτε να τον δω δεν θα θέλω μετά!
Αρα εσένα θα πρέπει να σε βάλουμε στα 10 μέτρα στα αμέτρητα που έχεις πέσει έξω εδώ και δύο χρόνια :happy2 :happy2 :happy2 :happy2
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: ΠΑΤΕΡΑΣ ΕΛΠΙΔΙΟΣ 2013 - ΝΕΕΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙΣ

21
Γιωργο πλάκα μας κάνεις ε?


Ο π.Μαξιμος έχει πέσει έξω απο τότε που τα είπε και έγραψε...... δεν χρειάζεται να περιμένουμε τις ημερομηνιες του!

Στο μόνο που έπεσε και θα πέσει μέσα είναι στο χρήμα που εβγαλε απο τα θύματα που πήγαιναν -πηγαίνουν και αγοράζουν τα βιβλία του.
Έξω έπεσε για το 2012,το 2013 το διανύουμε ακόμα....Ας περιμένετε άλλους 7,5 μήνες,και αν Αντίχριστος δεν εμφανιστεί,τότε θα έχετε δίκιο όσοι τον λέγατε ''ψευδοπροφήτη''.Ακόμα όμως βρίσκεται μέσα στο παιχνίδι!
Αρα εσένα θα πρέπει να σε βάλουμε στα 10 μέτρα στα αμέτρητα που έχεις πέσει έξω εδώ και δύο χρόνια
Να με βάλετε,δεν έχω πρόβλημα.Αν αυτά που σας λέω και σας γράφω δεν είναι αληθινά,τότε να με στήσετε στα 10 μέτρα....Αλλά και εγω και ο μοναχός σας καταθέτουμε αυτά που πιστεύουμε,αυτά που έχουμε πιστέψει...Δεν σας κοροιδεύουμε,ουτε απατεώνες είμαστε....Τα έχουμε πιστέψει πρώτα εμείς αυτα που σας λέμε.Αν τώρα ο Μάξιμος έχει βγάλει και μερικά λεφτά απο αυτό,το τερπνόν μετά του ωφελίμου!Αφού η αγορά του τα έδωσε,δεν τα έκλεψε απο κανέναν ώστε να πεις οτι έκανε κατι το μεμπτό,η αγορά του τα έδωσε και η αναγνωρισιμότητα του....Στην τελική,ας μην αγόραζαν τα βιβλία του!

Re: ΠΑΤΕΡΑΣ ΕΛΠΙΔΙΟΣ 2013 - ΝΕΕΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙΣ

22
Άρα το μόνο που δεν θα ήθελε να δεί ο π.Ελπίδιος είναι ακριβώς το παραπάνω που έγραψες.
Σίγουρα φίλε μου, αλλά το μόνο που δεν θέλω να δω εγώ είναι να διαψευστεί για ακόμα μια φορά ο π.Ελπίδιος και να περάσει το 2013, (το έτος του πολέμου)όπως πέρασε το 12. Και μην ξεχνάς ότι και για το Πάσχα του 12 ,τα ίδια υποστήριζε πάνω κάτω λέγοντας ‘’θα έχουμε δύο επιταφίους’’ και άλλα παρόμοια. Ρίξε μια ματιά στο τι γράφεται και ακούγεται ΤΩΡΑ για το πρόσωπό του μετά από όλα αυτά, και θα δεις πόσοι έχουν ήδη σκανδαλιστεί και πόσοι ακόμα καραδοκούν να τον πετροβολήσουν αν πάλι τολμήσει να αναφέρει την λέξη ‘’αναβολή.’’
Και τι έγινε αν εγώ κι εσύ τον εκτιμούμε βαθύτατα και η στάση μας δεν αλλοιώνεται; Ισχύει το ίδιο και για τον κόσμο; Πες μου, δεν είναι κατάντια πνευματική αλλά και κοινωνική να ‘’ευχόμαστε’’ να μην διαψευστεί, δηλαδή να μας έρθει φέτος το κακό; Κατάντια είναι.
Όσο για το παλαιοδιαθηκικό παλούκωμα , εννοείται ότι όσο ισχύει αυτό που έγραψες για τον Γιώργο χαριτολογώντας, να τον στήσουμε στα 10 μέτρα, άλλο τόσο θα συνηγορούσα κι εγώ στην εξόντωση του πλάνου εκείνου. Μετάνοια χρειάζεται και μάλιστα όσο είναι καιρός. Να απομακρυνθούν αυτοί οι πλάνοι που μιλούν ψευδώς στο όνομα του Θεού και προκαλούν τα σκάνδαλα για να προστατευτεί το ποίμνιο. Φυσικά μπορεί να πρόκειται για πολύ φιλικό πρόσωπο γιατί και το παράδειγμα του Ιούδα αυτό ακριβώς μας διδάσκει. ’’ὁ τρώγων μετ᾿ ἐμοῦ τὸν ἄρτον ἐπῆρεν ἐπ᾿ ἐμὲ τὴν πτέρναν αὐτοῦ.’’ Πίσω όμως από όλα αυτά κρύβεται το πνεύμα της πλάνης που λυσσομανά να καταστρέψει τη διακονία του πατρός Ελπιδίου και να κατασπαράξει τα πρόβατα του ποιμνίου του.
Κάπου αλλού είπε ο πατήρ Ελπίδιος: Ξέρετε πόσοι γονάτισαν και πήγαν στην Εκκλησία όταν άκουσαν ότι έρχεται κακό; Δεν διαφωνούμε, αλλά κάντε μια καταμέτρηση το 2014 και θα δείτε πόσοι σκανδαλίστηκαν και βλασφήμησαν, και τα ξανασυζητάμε.
[και για να επιστρέψω στην κατάντια μου: Μακάρι να γίνει ο πόλεμος φέτος, για να γλιτώσουμε τον σκανδαλισμό.]

Υ.Γ.1 Αν θες να γνωρίσεις μια πλευρά της σατανικής πλάνης μπορείς να μελετήσεις λιγάκι το ύφος των ‘’προφητικών μηνυμάτων ‘’της Βασούλας, αλλά και τα ‘’προφητικά μηνύματα’’ αποδεδειγμένα πλανεμένων αιρέσεων. Σε όλους αυτούς ο ‘’Χριστός’’ μιλάει.


Υ.Γ.2 Και κάτι ακόμα. Άλλο είναι να παρουσιάζεις ένα περσινό προφητικό κείμενο και ένα φετινό, (πράγμα που θα ήταν δεκτό και Βιβλικό) και άλλο είναι να ξαναπαρουσιάζεις το περσινό μήνυμα αναμορφωμένο και να παίζεις με τους χρόνους των ρημάτων και τις λέξεις. Ούτε ο Θεός δεν το ανέχεται αυτό. Η τεχνική του λάστιχου είναι σατανική. Το τραβάω δηλαδή όσο πάει και αν δεν μου βγει παίζω με καινούργιο λάστιχο μέχρι να φτάσω εγώ τα γεγονότα.
Θεμέλιο όλων αυτών, η κενοδοξία.

Re: ΠΑΤΕΡΑΣ ΕΛΠΙΔΙΟΣ 2013 - ΝΕΕΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙΣ

23
Σίγουρα φίλε μου, αλλά το μόνο που δεν θέλω να δω εγώ είναι να διαψευστεί για ακόμα μια φορά ο π.Ελπίδιος και να περάσει το 2013, (το έτος του πολέμου)όπως πέρασε το 12. Και μην ξεχνάς ότι και για το Πάσχα του 12 ,τα ίδια υποστήριζε πάνω κάτω λέγοντας ‘’θα έχουμε δύο επιταφίους’’ και άλλα παρόμοια. Ρίξε μια ματιά στο τι γράφεται και ακούγεται ΤΩΡΑ για το πρόσωπό του μετά από όλα αυτά, και θα δεις πόσοι έχουν ήδη σκανδαλιστεί και πόσοι ακόμα καραδοκούν να τον πετροβολήσουν αν πάλι τολμήσει να αναφέρει την λέξη ‘’αναβολή.’’

Αυτό θα πρέπει να το προσέξει ο ίδιος του απο εδώ και πέρα.
Δεν νομίζω να μην κατάλαβε πλέον τι ακριβώς συμβαίνει.

Και τι έγινε αν εγώ κι εσύ τον εκτιμούμε βαθύτατα και η στάση μας δεν αλλοιώνεται; Ισχύει το ίδιο και για τον κόσμο; Πες μου, δεν είναι κατάντια πνευματική αλλά και κοινωνική να ‘’ευχόμαστε’’ να μην διαψευστεί, δηλαδή να μας έρθει φέτος το κακό; Κατάντια είναι.
Εμείς δεν είμαστε ανάμεσα στον κόσμο?
Ο κόσμος που γνωρίζει μπορεί και καταλαβαίνει όλα αυτά που συμβαίνουν.
Μπορείς να κάνεις και ένα μικρό γκάλοπ εδώ στο φόρουμ για να δείς αν έχει αλλάξει κάτι ως προς το πρόσωπο του π.Ελπίδιου.

Αυτοί λοιπόν που καραδοκούν για να πούνε τις εξυπνάδες τους,είναι οι γνωστοί που περιμένουν γενικώς όλους τους Προφητες και τις προφητείες για να χλευάσουν και να ειρωνευτούν.
Μαζί με αυτούς παίρνει η μπάλα και κάποιους αδύνατους που επηρεάζονται εύκολα.

Ολοι γνωρίζουμε το έργο του π.Ελπίδιου!

Αν θυμάμαι καλά δεν έχει πάνω απο 1,5 χρόνο που άρχισε να ασχολείται με τις προφητείες...... και όπως είχε τονησει σε μία ομιλία του,είπε ότι εγώ δεν γνώριζω απο αυτά,αλλά μου έκαναν εντυπωση κάποια λόγια και σκέψεις των παιδιών.

Απο εκεί και μετά άρχισε να ασχολείται με όλα αυτά.

Σίγουρα λοιπόν απευθύνθηκε σε κάποιους γέροντες ή μοναχούς για να μάθει περισσότερα και όπως ήταν φυσικό έπεσε σε πλάνες,όπως και πολλοί άλλοι.


Παίζει πολύ προπαγάνδα με τις προφητείες και το κακό είναι οι περισσότερες βγαίνουν μέσα απο την "Ορθοδοξία",με διάφορους μοναχούς του Αγίου Ορους,γερόντισες κ.ο.κ


Το θέμα είναι ότι με του που επαληθευεται μία ή δύο προφητείες τρέχουν όλοι να πούν ότι ξεκινάει ο πόλεμος ή το γενικό κακό,χωρίς όμως να περιμένουν να επαληθευτούν και οι υπόλοιπες.

Οτι είμαστε κοντά για τον πόλεμο είμαστε κοντά απο όσο δείχνουν τα πράγματα,όμως οι εξέλιξή των προφητειών για το τελική υλοποιησή τους είναι αγνωστο το πόσο καιρό θα πάρουν.
Μπορεί ένα μήνα,μπορεί δύο μήνες ή και χρόνια!


Όσο για το παλαιοδιαθηκικό παλούκωμα , εννοείται ότι όσο ισχύει αυτό που έγραψες για τον Γιώργο χαριτολογώντας, να τον στήσουμε στα 10 μέτρα, άλλο τόσο θα συνηγορούσα κι εγώ στην εξόντωση του πλάνου εκείνου. Μετάνοια χρειάζεται και μάλιστα όσο είναι καιρός. Να απομακρυνθούν αυτοί οι πλάνοι που μιλούν ψευδώς στο όνομα του Θεού και προκαλούν τα σκάνδαλα για να προστατευτεί το ποίμνιο. Φυσικά μπορεί να πρόκειται για πολύ φιλικό πρόσωπο γιατί και το παράδειγμα του Ιούδα αυτό ακριβώς μας διδάσκει. ’’ὁ τρώγων μετ᾿ ἐμοῦ τὸν ἄρτον ἐπῆρεν ἐπ᾿ ἐμὲ τὴν πτέρναν αὐτοῦ.’’ Πίσω όμως από όλα αυτά κρύβεται το πνεύμα της πλάνης που λυσσομανά να καταστρέψει τη διακονία του πατρός Ελπιδίου και να κατασπαράξει τα πρόβατα του ποιμνίου του.

Οπως έγραψα και παραπάνω δεν πιστευω να συμβεί κάτι τέτοιο και σε τέτοιο βαθμό όπως το φαντάζεσαι.

Κάπου αλλού είπε ο πατήρ Ελπίδιος: Ξέρετε πόσοι γονάτισαν και πήγαν στην Εκκλησία όταν άκουσαν ότι έρχεται κακό; Δεν διαφωνούμε, αλλά κάντε μια καταμέτρηση το 2014 και θα δείτε πόσοι σκανδαλίστηκαν και βλασφήμησαν, και τα ξανασυζητάμε.
[και για να επιστρέψω στην κατάντια μου: Μακάρι να γίνει ο πόλεμος φέτος, για να γλιτώσουμε τον σκανδαλισμό.
Αυτοί που βλασφημούν και σκανδαλίζουν το κάνουν σε καθημερινή βάρδια για όλους και για όλα........ με λίγα λόγια δεν μετράνε διότι ήταν ανεκαθεν έξω απο την εκκλησία!
Αυτοί όμως που επέστρεψαν στην εκκλησία σίγουρα ανεβάζουν τον αριθμό των πιστών!

Οπως καταλαβαίνουμε ο περισσότερος ο κόσμος έχει αφεθεί στο Έλεος του Θεού.
Ξέρει ότι ο μόνος που μπορεί να μας βγάλει απ όλο αυτό το αδιεξοδο είναι Αυτός...... και απλώς αναμένει!

Και αυτό ίσως να μας βγεί σε καλό στην τελική!

Υ.Γ.1 Αν θες να γνωρίσεις μια πλευρά της σατανικής πλάνης μπορείς να μελετήσεις λιγάκι το ύφος των ‘’προφητικών μηνυμάτων ‘’της Βασούλας, αλλά και τα ‘’προφητικά μηνύματα’’ αποδεδειγμένα πλανεμένων αιρέσεων. Σε όλους αυτούς ο ‘’Χριστός’’ μιλάει.
Για ποιά Βασούλα μιλάς?
Αυτη που έχει τα ιδεογραφήματα?

Οσο για τις πλανεμένες αιρέσεις που ανέφερες,όπως έγραψα και παραπάνω δεν είναι μόνο απο τις αιρέσεις αλλά και μέσα απο την Ορθοδοξία.....δυστυχως!
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: ΠΑΤΕΡΑΣ ΕΛΠΙΔΙΟΣ 2013 - ΝΕΕΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙΣ

25
Ε,όχι και όλοι!Ο πατέρας Μάξιμος δεν έχει πέσει έξω ακόμα για να το λες αυτό...Ας περιμένουμε καλύτερα.....
.Ας περιμένετε άλλους 7,5 μήνες,και αν Αντίχριστος δεν εμφανιστεί,τότε θα έχετε δίκιο όσοι τον λέγατε ''ψευδοπροφήτη
Προσωπικά δεν ελπίζω να τον παραδεχτούν οι οπαδοί του ως ψευδοπροφήτη, με το που θα μπει το 2014.

ΑΔΥΝΑΤΟΝ.

Όλοι αυτοί είναι ικανοί να κοπανιούνται για μια τετραετία ακόμα,οτι ο αντί δρά μυστικώς και υπογείως, και πως τις κινήσεις του τις αντιλαμβάνονται μόνο αυτοί -ως εκλεκτοί που είναι.
Μάλιστα είναι ικανοί να φέρνουν και ''νεα στοιχεία'' στο φως της δημοσιότητας.
Την 1 Ιανουαρίου 2019 αναμένεται να ξυπνήσουν οι πρώτοι.Το μεγαλύτερο ποσοστό.
Οι υπόλοιποι θα συνεχίσουν να διερευνούν μέχρι αηδίας το λάθος στην χρονολόγηση των μ.χ. ετών. :χουχου

Re: ΠΑΤΕΡΑΣ ΕΛΠΙΔΙΟΣ 2013 - ΝΕΕΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙΣ

26
iroas έγραψε:
Ε,όχι και όλοι!Ο πατέρας Μάξιμος δεν έχει πέσει έξω ακόμα για να το λες αυτό...Ας περιμένουμε καλύτερα.....
.Ας περιμένετε άλλους 7,5 μήνες,και αν Αντίχριστος δεν εμφανιστεί,τότε θα έχετε δίκιο όσοι τον λέγατε ''ψευδοπροφήτη
Προσωπικά δεν ελπίζω να τον παραδεχτούν οι οπαδοί του ως ψευδοπροφήτη, με το που θα μπει το 2014.

ΑΔΥΝΑΤΟΝ.

Όλοι αυτοί είναι ικανοί να κοπανιούνται για μια τετραετία ακόμα,οτι ο αντί δρά μυστικώς και υπογείως, και πως τις κινήσεις του τις αντιλαμβάνονται μόνο αυτοί -ως εκλεκτοί που είναι.
Μάλιστα είναι ικανοί να φέρνουν και ''νεα στοιχεία'' στο φως της δημοσιότητας.
Την 1 Ιανουαρίου 2019 αναμένεται να ξυπνήσουν οι πρώτοι.Το μεγαλύτερο ποσοστό.
Οι υπόλοιποι θα συνεχίσουν να διερευνούν μέχρι αηδίας το λάθος στην χρονολόγηση των μ.χ. ετών. :χουχου
Δεν ξέρω τι θα γίνει απο 1/1/2014 και αν δεν έχει εμφανιστεί ακόμα ο Αντίχριστος.Δεν ξέρω δηλαδή απο τώρα τι θα βγεί και θα πει ο μοναχός,πως θα δικαιολογηθεί.Ειλικρινά,δεν έχω ιδέα.Για μένα όμως προσωπικά (δεν γνωρίζω για τους άλλους),θα έχει τελειώσει αυτή η ιστορία.Δεν θα τίθεται πλέον θέμα εμφανισης το 2014,το 2015 κ.ο.κ.
Μετά έχω πει ποια θα είναι η στάση μου.''Περι δε της ημεράς και ώρα,ουδείς οίδεν''.Και πραγματικά,μετά δεν θα ξέρει κανένας!

Re: ΠΑΤΕΡΑΣ ΕΛΠΙΔΙΟΣ 2013 - ΝΕΕΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙΣ

27
Εγώ σου εύχομαι ολόψυχα το μαρτύριό σου τα τελειώσει σε 7.5 μήνες όπως λές,αλλά ο μάξιμος έχει φροντίσει για το αντίθετο.Διαβεβαιώνει πως ο αντί ξεκινά την βασιλεία του μέχρι... το τέλος του 14, το ....αργότερο αργότερο αρχές του 15!..οπότε έχεις μέλλον ακόμα.Το λάστιχο που λέγαμε χθες.Τράβα κι όσο πάει.Μη μου πεις πως δεν το έχεις ακούσει! :hmmm
Απάντηση

Επιστροφή στο “Σημεία των Καιρών”