Re: ΠΑΤΕΡΑΣ ΕΛΠΙΔΙΟΣ 2013 - ΝΕΕΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙΣ

55
O Ἐπίσκοπος Ἀντιοχείας Ἰγνάτιος ὁ Θεοφόρος, μελλοθάνατος στὰ χέρια τῶν ἐθνικῶν δημίων του.
Ἔγραψε καὶ ἔπραξε: «Σιτάρι εἶμαι τοῦ Θεοῦ, κι ἂς μὲ ἀλέσουν τὰ δόντια τῶν θηρίων,
ὥστε νὰ γίνω ψωμὶ καθαρὸ γιὰ τὸν Χριστό… Καλλίτερα νὰ πεθάνω γιὰ τὸν Χριστό, παρὰ νὰ
βασιλεύσω στὰ πέρατα τῆς γῆς. Ἐκεῖνον ζητῶ, Τὸν ὑπὲρ ἡμῶν ἀποθανόντα. Ἐκεῖνον θέλω,
Τὸν δι’ ἡμᾶς Ἀναστάντα… Ὁ ἐμὸς Ἔρως ἐσταύρωται»!
«Ὁ ἐμὸς Ἔρως», ὁ Ἰησοῦς, ἡ Ἐσταυρωμένη καὶ Ἀναστημένη Ἀγάπη

Ας είμεθα προσεκτικοί και τα συμπερασματά μας να βγαίνουν εν προσευχή και εν ταπεινώσει...
Μην ρίχνουμε εις τον καιάδα ευκόλως ψυχές...
Εικόνα

Re: ΠΑΤΕΡΑΣ ΕΛΠΙΔΙΟΣ 2013 - ΝΕΕΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙΣ

56
Κανείς δεν αρνείται την ύπαρξη του θείου έρωτα. Όποιος Άγιος Πατέρας μίλησε γι’ αυτόν, το έκανε στα μέτρα και στα πλαίσια που αρμόζουν σε Αγίους χωρίς να ξεφύγει από τα όρια. Χωρίς να πάρει την πνευματική τροφή των τελείων και να την κάνει κομπολόι στα χεράκια αφρόνων νηπίων, ξεφτιλίζοντάς την.

Δεν εντοπίζεται η πλάνη, ψάχνοντας για ομοιότητες(εδώ είναι περισσότερες), αλλά ΜΕΛΕΤΩΝΤΑΣ τις διαφορές. Και αυτό, όπως ακριβώς λες, είναι καρπός προσευχής, θλίψης και ταπείνωσης. Αυτό μας δίδαξε ο Χριστός.

Το Πνεύμα (Του Κυρίου) έγραψε :
Ψαλ. 90:11-12 ὅτι τοῖς ἀγγέλοις αὐτοῦ ἐντελεῖται περὶ σοῦ τοῦ διαφυλάξαι σε ἐν πάσαις ταῖς ὁδοῖς σου· ἐπὶ χειρῶν ἀροῦσί σε, μήποτε προσκόψῃς πρὸς λίθον τὸν πόδα σου·

Το πνεύμα (του Θηρίου) επανέλαβε για να πλανήσει:
Ματθ. 4,6 εἰ υἱὸς εἶ τοῦ Θεοῦ, βάλε σεαυτόν κάτω· γέγραπται γὰρ ὅτι τοῖς ἀγγέλοις αὐτοῦ ἐντελεῖται περὶ σοῦ, καὶ ἐπὶ χειρῶν ἀροῦσί σε, μήποτε προσκόψῃς πρὸς λίθον τὸν πόδα σου.

Υ.Γ. Οι ψυχές που ξυπνάνε το πρωί και αρχίζουν ‘’Σ’ αγαπώ ,σε λατρεύω και είμαι τρελά ερωτευμένος μαζί σου’’ γιατί τους είπαν πως έτσι γίνονται Άγιοι δεν μπορούν να πάθουν χειρότερη ζημιά, ούτε ο καιάδας δεν τις φτάνει. Με πιο απλά λόγια ,το πρόβατο που υπακούει σε φωνή ξένου, πλην του Ποιμένα του, δύσκολα γλιτώνει.

Re: ΠΑΤΕΡΑΣ ΕΛΠΙΔΙΟΣ 2013 - ΝΕΕΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙΣ

57
Πουθενά δεν άκουσα τον Π.Ελπίδιο να λέγει πως θα γίνει κάποιος άγιος
λέγοντας μόνον (’Σ’ αγαπώ ,σε λατρεύω και είμαι τρελά ερωτευμένος μαζί σου)’’ ...

Δές τα πράγματα καλοπροαίρετα και όλα θα ανοιχθούν εμπρός σου...
με αγάπη και όπως αναπαύει τον καθένα.
Εικόνα

Re: ΠΑΤΕΡΑΣ ΕΛΠΙΔΙΟΣ 2013 - ΝΕΕΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙΣ

58
Εγω πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί τα βάζετε με τον πατέρα Ελπίδιο...Πέρασε το 2013 και δεν έγινε πόλεμος;Ας περιμένουμε μέχρι τέλους του έτους,και αν δεν γίνει πόλεμος,ο πρώτος που θα το στηλιτεύσει θα είμαι εγώ!

Re: ΠΑΤΕΡΑΣ ΕΛΠΙΔΙΟΣ 2013 - ΝΕΕΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙΣ

59
Γιώργος έγραψε:Εγω πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί τα βάζετε με τον πατέρα Ελπίδιο...Πέρασε το 2013 και δεν έγινε πόλεμος;Ας περιμένουμε μέχρι τέλους του έτους,και αν δεν γίνει πόλεμος,ο πρώτος που θα το στηλιτεύσει θα είμαι εγώ!
Δεν έχεις το δικαίωμα να τον στηλιτεύσεις αν περάσει το 2013 και δεν γίνει ο τρίτος παγκόσμιος πόλεμος που λέει,γιατί σε φετινό κήρυγμά του ξεκαθαρίζει τη θέση του, τονίζοντας επανειλημμένα οτι ''Η ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΙ''
Σήμα κατατεθέν ο Ιωνάς. :sorry

To θέμα Γιώργο, δεν είναι αν θα γίνει πόλεμος φέτος.

Re: ΠΑΤΕΡΑΣ ΕΛΠΙΔΙΟΣ 2013 - ΝΕΕΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙΣ

60
GLADIATOR έγραψε:Πουθενά δεν άκουσα τον Π.Ελπίδιο να λέγει πως θα γίνει κάποιος άγιος
λέγοντας μόνον (’Σ’ αγαπώ ,σε λατρεύω και είμαι τρελά ερωτευμένος μαζί σου)’’ ...

Δές τα πράγματα καλοπροαίρετα και όλα θα ανοιχθούν εμπρός σου...
με αγάπη και όπως αναπαύει τον καθένα.
Ίσως δεν πρόσεξες όσο έπρεπε το θεικά μηνύματα που διαβάζει στα κηρύγματά του.
Ο καθένας βέβαια θα κρατήσει για τον εαυτό του αυτά που τον ωφελούν ή νομίζει πως τον ωφελούν.

π.Ελπίδιος:
''Όταν αυτό το τόσο αποκαλυπτικό μήνυμα του Θεού το διάβαζα, έμεινα πραγματικά
έκπληκτος. Θέλω να σας το δώσω σε όλους και ο καθένας ας το κρίνει. Αν νομίζει ότι είναι από τον Θεό Πατέρα, ας το κρατήσει, ας το πιστέψει και ας το εφαρμόσει. Αν όμως δεν το πιστέψει, τότε ας το πετάξει.''

Re: ΠΑΤΕΡΑΣ ΕΛΠΙΔΙΟΣ 2013 - ΝΕΕΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙΣ

61
GLADIATOR είσαι τόσο σίγουρος ότι όλα αυτά που διαδίδονται στο ίντερνετ είναι όντως μηνύματα απο τον Θεό?

Εφόσον είσαι σίγουρος ότι είναι αληθινά μηνύματα του Θεού,γιατί δεν βγαίνει κάποιος απο αυτούς που έλαβε τα μηνύματα απο τον ίδιο τον Θεό να μας τα πεί...... και βάζει άλλους ιερείς να τα λένε?


Ας βγεί λοιπόν κάποιος και να μας πεί ότι έλαβε αυτοπροσωπως μήνυμα απο τον Θεό,όπως επίσης να μας πεί και πως το έγραψε.

Μιλούσε ο Θεός και εκείνος τα έγραφε?
Τα έβλεπε σε όραμα και τα έγραφε?
Πως ακριβώς????

Διότι όλα τα μηνύματα του Θεού που κυκλοφορούν ευρέως στο ίντερνετ έχουν τον ίδιο χαρακτήρα και ορολογία..... που σημαίνει ότι τα γράφει προφανώς το ίδιο πρόσωπο.


Αυτός λοιπόν ο ψευδοπροφητης που τα γράφει και μετά τα μοιράζει απο εδώ και απο εκεί στο ίντερνετ...... και βάζει και ιερείς αγαπητούς απο τον κόσμο για να προπαγανδίσουν τα δικά του κειμενάκια απεσταλμένα(ακουσον,ακουσον) τάχαν απο τον ίδιο τον Θεό........ είναι για λύπηση.

Μεγάλη αμαρτία, που εκτός απο τον ίδιο παίρνει μαζί του και άλλες ψυχές.
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: ΠΑΤΕΡΑΣ ΕΛΠΙΔΙΟΣ 2013 - ΝΕΕΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙΣ

62
προφανώς το ίδιο πρόσωπο
Θα μπορούσε να ήταν ένας, αλλά με την έκταση που έχουν πάρει αυτές οι ''αποκαλύψεις'' σίγουρα είναι πολλοί.
Επίσης, σε κάποια κηρύγματα ο π.Ελπίδιος λέει οτι σύγκρινε πολλά τετράδια απο Ελλάδα και Ουγκάντα με μαρτυρίες (υπαγορεύσεις λόγων) που άκουσαν και κατέγραψαν όχι μόνο παιδιά αλλά και ενήλικες. Στην αρχή δεν έδωσε βάση, αλλά παρατήρησε οτι πολλές μαρτυρίες ταίριαζαν.Έτσι αποφάσισε να τις εκδόσει και να τις μοιράσει.

Re: ΠΑΤΕΡΑΣ ΕΛΠΙΔΙΟΣ 2013 - ΝΕΕΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙΣ

63
iroas έγραψε:
Γιώργος έγραψε:Εγω πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί τα βάζετε με τον πατέρα Ελπίδιο...Πέρασε το 2013 και δεν έγινε πόλεμος;Ας περιμένουμε μέχρι τέλους του έτους,και αν δεν γίνει πόλεμος,ο πρώτος που θα το στηλιτεύσει θα είμαι εγώ!
Δεν έχεις το δικαίωμα να τον στηλιτεύσεις αν περάσει το 2013 και δεν γίνει ο τρίτος παγκόσμιος πόλεμος που λέει,γιατί σε φετινό κήρυγμά του ξεκαθαρίζει τη θέση του, τονίζοντας επανειλημμένα οτι ''Η ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΙ''
Σήμα κατατεθέν ο Ιωνάς. :sorry

To θέμα Γιώργο, δεν είναι αν θα γίνει πόλεμος φέτος.
Aφου λέγεται για να μην γίνει,τότε να μην την λέει καθόλου!Τώρα πλέον,την είπε,είναι αργά.Θα συμφωνήσω μαζί σου αν σταματήσει στο 2013 και δεν πάει στο 2014 μετά.Αν σταματήσει στο 2013,και πάψει να τρομοκρατεί τον κόσμο κάθε χρόνο,τότε δεν θα τον στηλιτέψω...Περιμένω όμως να γίνει πράξη ε;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Σημεία των Καιρών”