Re: π.Ελπίδιος- Βασική πηγή του η Καθολική ψευδοπροφ. Maria DM

11
GLADIATOR έγραψε:Δογματικά iroa
που σφάλλει ο π.Ελπίδιος;
Μονομάχε,αυτά που αναφέρονται,είναι απο μια καθολική οραματίστρια την Μαρία,η οποία λέει οτι λαμβάνει μυνήματα απο τον Χριστό και απο την Παναγία και μάλιστα αναφέρει και περι φωτισμού συνείδησης.

Υπάρχει περίπτωση να προερχονται όντως απο κει;
(Ρητορικό ερώτημα).

Ακόμα και αν δεν υπάρχει δογματικό ζήτημα,δεν πρέπει να ενημερωθεί ο πάτερ οτι αυτά που μεταφέρει ,είναι πλάνες καθολικών;

Γιώργο ,το οτι βγαίνουν ή οχι,δεν σημαίνει οτι είναι και αληθινά και πρέπει να τα εμπιστευόμαστε.

στην ελληνική έκδοση το Πιστεύω το εχει με τον ορθόδοξο τρόπο

Κώδικας: Επιλογή όλων

http://proeidopoiisi.wordpress.com/agio-rozario/
στην αγγλική έκδοση το εχει με τον καθολικό τρόπο

Κώδικας: Επιλογή όλων

http://www.thewarningsecondcoming.com/how-to-pray-the-rosary/
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: π.Ελπίδιος- Βασική πηγή του η Καθολική ψευδοπροφ. Maria DM

12
Θελώ να με διαβεβαιώσει κάποιος οτι ο Θεός της Ορθοδοξίας είναι ΑΥΤΟΣ που αναφέρεται στα παρακάτω δύο αποσπάσματα από κηρύγματα και αποκαλύψεις του π.Ελπίδιου.

1.ΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ Η ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΝΑ ΓΙΝΩ ΕΓΩ ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥ ΚΑΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΜΑΜΑ ΤΟΥ. Η ΑΝΑΓΚΗ ΤΟΥ ΝΑ ΜΑΣ ΑΠΟΚΑΛΕΙ ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΜΠΑΜΠΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΑΠΟΚΑΛΟΥΜΕ ΜΩΡΑΚΙ ΜΑΣ.

2.ΚΑΙ ΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΟΤΙ Ο ΤΡΙΑΔΙΚΟΣ ΘΕΟΣ ΕΙΧΕ ΕΛΛΕΙΨΗ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΛΕΙΠΕ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΕΝΟΣ 16ΧΡΟΝΟΥ ΚΟΡΙΤΣΙΟΥ


Η πεντάκτινη δύναμη των Χριστιανών
Σήμερα θέλω να σας μιλήσω για την πεντάκτινη δύναμη των Χριστιανών, που πηγάζει μέσα
από την ίδια τη ζωή του Χριστού και συγκεκριμένα μέσα από την όλη πορεία της ζωής Του,
από την Γέννηση, μέχρι την Ανάστασή Του.
Η πρώτη δύναμη:
Λέει ο Ιησούς:
«Αγαπήστε Με σαν Βρέφος, που ζητάει να μπει στου καθενός σας
την ψυχή. Θέλω όπως Με αγάπησε η Μητέρα Μου Μαριάμ και ο
θετός Μου πατέρας Ιωσήφ να Με αγαπήσετε κι εσείς.
Θέλω όπως φώναζα εκείνους «Μαμά! Μπαμπά!», να φωνάζω κι εσάς».
Αυτή θα είναι η πρώτη σας δύναμη, παιδιά Μου».

-Που να το φανταστεί αυτό κανείς, πως ο Θεός θα μπορούσε να
φωνάξει μέσα από το στόμα του Γιού Του, του μικρού Ιησού, αυτές τις πιο γλυκές λέξεις,
που υπάρχουν στη γη «Μαμά! Μπαμπά!» και να θέλει πάντα με ανοιχτές τις αγκάλες να
τρέχει μέσα σε γλυκές αγκαλιές, που θα Τον κλείνουν στοργικά στην καρδιά τους και θα
θελήσουν να Τον κάνουν Βασιλιά τους;
Αυτή είναι η πρώτη σας δύναμη.
Ελάτε λοιπόν στη Βηθλεέμ σαν μικρό παιδί, σαν μικρό
τσοπανόπουλο, σαν μικρή τσοπάνισσα και πάρτε Τον στα
χέρια και σφίξτε Τον τρυφερά στην αγκαλιά σας.
Αποκτήσετε ένα γλυκό Μωρό στην καρδιά σας, πέστε του
τα πιο ωραία ερωτόλογά σας και τότε θα ακούσετε κι
εσείς την πιο γλυκιά λέξη, όχι από άνθρωπο, αλλά από
τον Θεό, που έγινε άνθρωπος: «Μαμά! Μπαμπά!».


==============================

-Τι είναι εκείνο που έλειπε από τον Θεό, αν και σαν παντοκράτορας έφτιαξε τα πάντα;
Του έλειπε κάτι μέχρι που το απέκτησε.
Να το πω σαν γρίφος, γιατί είναι μεγάλο μυστήριο.
Να τω πω σαν ερώτημα, γιατί είναι μεγάλο θαύμα.
Να το πω σαν αναζήτηση, γιατί κανείς μας χωρίς αυτό δεν κάνει.
-Τι είναι εκείνο, που ο Θεός αν και σαν Παντοκράτορας τα έφτιαξε όλα, κάτι Του έλειπε;
Το απέκτησε όμως εν καιρώ και χρόνο.
Είναι το πιο ιερό πρόσωπο εδώ στη γη, που εμείς χωρίς αυτό δεν μπορούμε να έχουμε απόλυτη αγάπη και στοργή.
-Ποιο είναι αυτό το πρόσωπο;
-Η Μάνα Του!
-Πέστε μου, πως γεννιέται ένας άνθρωπος;
-Πως μπορεί να ζήσει ένας άνθρωπος;
-Πως μπορεί ένας άνθρωπος να ζήσει εδώ στη γη το μεγαλείο της μητρικής αυτής στοργής και τρυφερότητας, αν δεν υπάρχει μάνα;
Αυτό δεν το είχε ο Θεός και το απέκτησε στο πρόσωπο μιας μικρής κοπέλας, ενός μικρού κοριτσιού, της Μαριάμ, της Βασίλισσάς Του.

Re: π.Ελπίδιος- Βασική πηγή του η Καθολική ψευδοπροφ. Maria DM

13
Παραθέτω επίσης ενα δικό μου ποστ από κάποιο άλλο φορουμ και ζητώ κάποιον να με ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΣΕΙ για τον Ορθόδοξο χαρακτήρα του παρακάτω κηρύγματος του π.Ελπίδιου και να με διδάξει ΠΩΣ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ στην πνευματική ζωή του Ορθόδοξου.



Ποστ:

==========================================================
Δεν χρειάζεται να αντιπαραβάλλω τίποτα περισσότερο σ’ αυτές τις νέες καταστρεπτικές ασυνάρτητες και ανυπόστατες διδασκαλίες τις απώλειας, ούτε χρειάζεται να υποστηρίξω την μετάνοια,τη νηστεία και τα δάκρυα της τεθλιμμένης οδού του αγιασμού της ψυχής.
Παλιά έπρεπε να ψάχνει κάποιος με επιμέλεια για να εντοπίσει λάθη και κακοδοξίες σε κηρύγματα Πνευματικών. Σήμερα οι πλάνες διατυμπανίζονται ως θείες αποκαλύψεις και καινοτομίες.
Το συγκεκριμένο παρακλάδι μάλιστα ‘’ο δρόμος του μωρού’’ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.
Όσο κι αν προσπάθησα να την ερμηνεύσω δεν κατάφερα να βρω πρακτική εφαρμογή στη ζωή του πιστού.
Πρόκειται για μια αντιφατικότατη και ανορθοδοξότατη θεωρία/φάντασμα που ουδείς δύναται να συλλάβει και να εκτελέσει τις αντικρουόμενες πνευματικές διαστρεβλώσεις που προστάζει.
Ασυμβίβαστη με την Ορθόδοξη πίστη και τη σωτηρία της ψυχής.
==========================================================================================


Πάτερ Ελπίδιος."Ουράνια μηνύματα στην Ανάληψη του Κυρίου μας".
https://www.youtube.com/watch?v=F-8sf_4xj2w

(28:30΄)…..Την ώρα που ο Θεός ευλογούσε τους μαθητές του, ευλογούσε την Αγία του Μητέρα,
τους υπεδείκνυε και αυτό που έπρεπε να κηρύξουν:

''Θα κηρύξετε μετάνοια στο όνομά μου για να δώσετε άφεση αμαρτιών στο όνομά μου.''

Ο ένας δρόμος, ο πλέον διαδεδομένος(της μετανοίας)!
‘Όλοι οι άνθρωποι ΣΑΝ ΜΕΓΑΛΟΙ αμαρτάνουμε,
ΣΑΝ ΜΕΓΑΛΟΙ φεύγουμε από την αγκαλιά του ουράνιου Πατέρα μας.
Είδατε κανένα μωράκι να φεύγει έξω από την αγκαλιά της μαμάς του;
Πότε φεύγει; Όταν μεγαλώσει.
ΣΑΝ ΜΕΓΑΛΟΙ φεύγουμε από την αγκαλιά του Θεού Πατέρα μας, γι αυτό και
ΣΑΝ ΜΕΓΑΛΟΥΣ μας ζητάει μετάνοια, μας ζητάει τα δάκρυα, μας ζητάει ασκητική ζωή,
μας ζητάει επαναφορά μέσα από την ασκητική ζωή.
Γι’ αυτό και λέχθηκε ότι η ασκητική θεολογία είναι Ορθόδοξη θεολογία…

Αυτή είναι η μισή αλήθεια!

Εικόνα

Γιατί; Ένας μεγάλος που αμάρτησε με γνώση… με γνώση τώρα δακρύζει!
Έπραξε λάθος με γνώση… με γνώση τώρα ικετεύει! Κάνει νηστείες , αγρυπνίες, προσευχές!

Ο ΕΝΑΣ ΔΡΟΜΟΣ (είναι αυτός), για να φτάσεις κοντά στο Θεό μέσα από την μετάνοια.
Αυτός όμως είναι ο μοναδικός δρόμος; Αυτός είναι ο τέλειος δρόμος;

Εγώ είδα ότι πολλοί άνθρωποι που έζησαν ασκητική ζωή, τους μπήκε ο λογισμός του εγωισμού και χάθηκαν. Είδα τον φαρισαίο να νηστεύει να προσεύχεται να κάνει χίλια δυο κι όμως να χάνεται γιατί δεν είχε ταπείνωση.
Γι’ αυτό ο Θεός αναδεικνύει κι έναν άλλο δρόμο, αλλά δεν είναι για τους πολλούς - αν και ο Θεός θα ήθελε να είναι για όλο τον κόσμο.
Τον ανέδειξε ο ίδιος ο Θεός μέσα από τον Γιό του, όταν πήρε ο Ιησούς ένα μικρό παιδάκι στην αγκαλιά του
και λέει ‘’αν δεν γίνετε σαν αυτό το μικρό παιδάκι δεν θα μπείτε στη Βασιλεία Των Ουρανών’’

Τι τους έλεγε με λίγα λόγια;
‘’ Έχετε δύο δρόμους να επιλέξετε:

Ο ένας είναι μέσα απ’ την ασκητική ζωή, μέσα από τον κόπο να φτάσετε στην άφεση των αμαρτιών, γιατί εκεί υπάρχει μετάνοια.

Υπάρχει όμως και ένας άλλος ο δρόμος: ‘’Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ’’, του παιδιού!

Το παιδί δεν χρειάζεταιούτε να νηστέψει ούτε να ασκητέψει ούτε τίποτα!

Εικόνα

Το μόνο που κάνει το παιδί είναι να μένει απόλυτα μέσα στην αγκαλιά της μαμάς του με απόλυτη αφοσίωση,
με απόλυτη υπακοή, με απόλυτη λατρεία.
Δεν ανταλλάσει την καρδιά της μαμάς του με τίποτα άλλο.
ΈΝΑ ΜΩΡΟ παιδί έχει εγωισμό;
ΈΝΑ ΜΩΡΟ παιδί έχει ανυπακοή;
ΈΝΑ ΜΩΡΟ παιδί σκέφτεται διαφορετικά απ’ ότι σκέφτεται η μαμά του;
Αφού η μαμά του είναι η ζωή του.

Λέει (ο Θεός Πατέρας):
‘’Θα ζήσουνε, τον δρόμο του απόλυτου θεϊκού έρωτα μόνο εκείνοι οι άνθρωποι που θα θελήσουν
ΣΑΝ ΜΩΡΑ να κρυφτούν μέσα στην αγκαλιά Μου.

Εγώ σας δίνω τους δύο δρόμους, διαλέξτε!

Γι’ αυτό έχω και πολλούς πνευματικούς, άλλοι είναι αυστηροί άλλοι είναι μαλακοί για να μη μου πει κανένας δεν βρήκα αυτό που μου ταιριάζει.
Να ξέρετε όμως ότι ο γρηγορότερος δρόμος για την καρδιά Μου είναι ο δρόμος του θεϊκού έρωτα!
Είναι ‘’Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ’’

είναι ο δρόμος που εσείς μπαίνετε μέσα στην καρδιά μου ΣΑΝ ΜΩΡΑ πλήρως αφοσιωμένα με πλήρη υπακοή κι εμπιστοσύνη σε Μένα .Κι Εγώ τότε σας σφίγγω γερά στην αγκαλιά μου και δεν σας ζητώ τίποτα άλλο μόνο ‘’Μείνε ΜΩΡΟ ΜΟΥ στην αγκαλιά Μου’’

Από όλους εσάς όμως που δεν θέλετε να μικρύνετε, να γονατίσετε ΝΑ ΓΙΝΕΤΕ ΜΩΡΑ και έχετε επιλέξει ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ, τότε ΣΑΝ ΜΕΓΑΛΟΙ θα κλάψετε για τα λάθη σας θα πονέσετε για τις θλίψεις σας θα υποφέρετε για όλα αυτά που με εγκαταλείψατε και που τα έφερε έτσι η ζωή να καταλάβετε τι υποφέρουν όσοι βγαίνουν μέσα από την αγκαλιά Μου.

Ο δρόμος Του Αγίου Πνεύματος , της Πεντηκοστής που έρχεται είναι θέμα επιλογής δικιάς μας,
ή ΣΑΝ ΜΕΓΑΛΟΙ θα κλάψουμε και θα ταπεινωθούμε μέσα από τις ασκήσεις
ή ΣΑΝ ΜΩΡΑ θα μπούμε μέσα στην καρδιά Του με τα γλυκά ερωτόλογα και τη γλυκιά ματιά που έχει ΕΝΑ ΜΩΡΟ και την απόλυτη αφοσίωση στη μαμά του.

Πιστέψτε με, αυτό που είπε ο Ιησούς είναι το τελειότερο , πόσοι όμως θα το ακολουθήσουν, όταν οι περισσότεροι από εμάς διαλέγουμε πιστεύοντας ότι ο Θεός ζητάει από εμάς πόνο βία και θλίψη! Λάθος. Θα μπορούσα να πω και να τονίσω δυναμικά ότι ακόμα κι αυτοί που επιλέγουν την άσκηση δεν έχουν μεγάλη αξία ενώπιον του Θεού αν αυτή η άσκηση δεν περνάει μέσα από τον έρωτα μέσα από την αγάπη για τον Θεό…..

===========================

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

Re: π.Ελπίδιος- Βασική πηγή του η Καθολική ψευδοπροφ. Maria DM

14
Και μιας και μπήκα σε αυτή τη διαδικασία, ορίστε ένα ακόμα δικό μου ποστ με μπόλικο Filioque...
iroas έγραψε:ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟΥΣ ΔΗΘΕΝ ΦΩΤΙΣΜΕΝΟΥΣ,ΤΟΥΣ ΠΛΑΝΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΨΕΥΔΟΠΡΟΦΗΤΕΣ
Αρχιμ. Θεοφίλου Λεμοντζή
http://www.egolpion.net/prosoxi_fwtisme ... nt.el.aspx

Τί λένε; Τι διδάσκουν;
Ισχυρίζονται, πως παίρνουν μαθήματα από την Παναγία και εντολές από την Παναγία.
Λένε λόγια γεμάτα ασυναρτησίες, αγραμματοσύνες, ασυνταξίες, παραφροσύνες,
και προ παντός λένε αιρετικά και βλάσφημα λόγια.

Το να λέει κάποιος λαθεμένα πράγματα, αυτό είναι δικαιολογημένο. Αλλά το να ισχυρίζεται, πως τα λαθεμένα αυτά τα λέει η Παναγία και ο Χριστός και ο Θεός Πατέρας, αυτό είναι βλασφημία.




=================================================================================================
Π.Ελπίδιος Συγκλονιστικό όραμα της Θεοτόκου για το Άγιον Όρος.
http://www.youtube.com/watch?v=Y2SVy3oui0Y


Aγραμματοσύνες - ασυνταξίες

Επίσης επιθυμεί με αυτό τον τρόπο να σε διδάξει πως δεν είναι η κλήση και η αφιέρωση που αγιάζει την ψυχή,
αλλά η απόλυτη παραδοχή της ψυχής στον Θεό της.
(15:30)


Αιρετικά
Πολλοί πιστεύουν και αγαπούν τον γλυκύ μας Ιησού, μα λίγοι νιώθουν και αναζητούν με αγωνία τον Ουράνιο τους Πατέρα. Μα Αυτός είναι ο αληθινός και μοναδικός χορηγός του Παναγίου Πνεύματος.
Από τον Πατέρα θα ζητάτε το Άγιο Πνεύμα μέσα απ’ το Γιο μου
(12:10')


Αν και το παραπάνω ψευτοόραμα είναι από την ''Παναγία'',μη νομίζετε οτι αυτοί που το διαδίδουν στο facebook δεν του έβαλαν χέρι. Η τελευταία φράση που ακούγεται στο βίντεο και αφορά το Άγιο Πνεύμα:
''μέσα απ’ το Γιο μου'' δεν βρέθηκε ΠΟΥΘΕΝΑ.
( …Μα Αυτός είναι ο αληθινός και μοναδικός χορηγός του Παναγίου Πνεύματος. Από τον Πατέρα θα ζητάτε το Άγιο Πνεύμα. Μιλήστεhttps://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =1&theater )

Φαίνεται πως κάπου τους παραπέμπει και μάλλον θα σκανδάλιζε. Γιατί ρε παιδιά; Εύκολα μπορούσε να δικαιολογηθεί. Όλα δικαιολογούνται με τα ανάλογα επιχειρήματα. Δεν φοβήθηκαν όμως να αλλοιώσουν τα λόγια της ''Θεοτόκου'';
Αν έψαχναν λίγο καλύτερα τις ασυναρτησίες και πάνω απ ’όλα τις βλασφημίες από τις οποίες είναι ΓΕΜΑΤΟ,
θα έπρεπε να το αφαιρέσουν και να μετανοήσουν, όσο είναι καιρός.
Για την... ''απόλυτη παραδοχή της ψυχής στον Θεό'' ...χρειάζεται λίγη φαντασία.
Είναι ΠΟΛΥ μακρύς ο κατάλογος.

Ψάξτε στο συγκεκριμένο όραμα και είναι πολύ εύκολο να βρείτε τα σημεία που υποδηλώνουν οτι η Παναγία είναι ....πανταχού παρούσα και στη καλύτερη περίπτωση ΙΣΗ με τον Θεό.

Re: π.Ελπίδιος- Βασική πηγή του η Καθολική ψευδοπροφ. Maria DM

15
Απάντηση του πατέρα Ελπίδιου, 7.9.2013

Αποσπάσματα από την τελευταία ομιλία του πατέρα Ελπίδιου με τίτλο: Ανοίγοντας τις σφραγίδες της Αποκάλυψης, που έγινε στις 7.9.13. δηλαδή, τρεις μέρες μετά το ζήτημα που δημιουργήθηκε εδώ:

http://hellas-orthodoxy.blogspot.gr/201 ... _6323.html

Παραθέτουμε - ως επί το πλείστον- απαντήσεις που σχετίζονται με το παρακάτω βίντεο:

phpBB [video]


Τα συμπεράσματα ανήκουν στον σκεπτόμενο (Ορθόδοξο Χριστιανό) αναγνώστη.

==============================
phpBB [video]


''Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ ΛΕΕΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ ΓΙ’ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ ΘΕΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΕΙ ΑΛΛΑ ΣΤΟΝ ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟΝ!''

[02:45] …ενημερώνει ο Θεός πατέρας σε όλο τον κόσμο, σε όλα του τα παιδιά, όχι πλέον σε τοπικό επίπεδο, αλλά σε όλον τον κόσμο όλα του τα παιδιά ενημερώνει μέσα από μια πλειάδα, μια ποικιλομορφία αποκαλύψεων, μέσα από ενύπνια, σε νέους, σε νέες, σε γέρους, σε μεγάλους, σε μικρούς, σε άνδρες, σε γυναίκες.



>>>>Γίνεται δηλαδή αυτό που ειπώθηκε κάποτε από τον προφήτη ΙΩΗΛ:

…''εν ταις εσχάταις ημέρες εκχεώ το πνεύμα μου επί τους υιούς και τις θυγατέρες μου και ενυπνιασθήσονται ενύπνια''... Τα παιδιά μου, οι κόρες, οι γιοί , οι γέροντες...

Τι ενύπνια όμως; Τι ενημερώνει ο Θεός; Ενημερώνει ακριβώς αυτό το ένα: Ότι δηλαδή έρχεται η τελική μάχη ανάμεσα στον Γιο του Θεού τον Ιησού Χριστό και στον ψευδεπίγραφο Χριστό, δηλαδή τον Αντίχριστο. Θέλει να προετοιμάσει ο Θεός τα παιδιά του για αυτό ακριβώς το γεγονός.

Δεν είναι ένα απλό γεγονός ενός τόπου που θα ενημερώσει (πολλές φορές ή προφητικά μέσα από αποκαλύψεις για τα συμβαίνοντα σε έναν τόπο) για να βοηθήσει πάλι τα παιδιά του ανάλογα να προετοιμαστούν.

Αλλά τώρα τα γεγονότα δεν είναι τοπικά είναι παγκόσμια. Αυτά τα γεγονότα που έρχονται,(που θα ’ρθουν) είναι γεγονότα που αφορούν όλο τον κόσμο, όλο τον κόσμο.

Γι αυτό και ο Θεός επειδή είναι Θεός όλου του κόσμου, είναι Θεός του παντός.Δεν είναι Θεός μονάχα της Ελλάδας, δεν είναι Θεός της Ιταλίας, δεν είναι Θεός της Γερμανίας, δεν είναι Θεός της Αγγλίας, δεν είναι Θεός της Κίνας, δεν είναι Θεός της Ρωσίας. Είναι Θεός όλου του κόσμου, Θεός όλου του κόσμου. Παντού υπάρχουν ψυχές που τον αγαπούν, παντού υπάρχουν ψυχές που τον λατρεύουν, παντού υπάρχουν ψυχές που τον αναζητούν με νοσταλγία.

Ε, λοιπόν, σε όλο τον κόσμο ο ΙΔΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ ΛΕΕΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΛΟΓΙΑ και ενημερώνει τους πάντες γι’ αυτά που έρχονται. Γιατί αυτό σημαίνει αγάπη, αυτό σημαίνει προστασία, αυτό σημαίνει στοργικότητα. Να σε ενημερώνει ο Πατέρας σου, να σε ενημερώνει η Μανούλα σου γι’ αυτό που έρχεται να πάρεις τα μέτρα σου. Αυτό σημαίνει αγάπη.

Και ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ ΘΕΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΕΙ ΑΛΛΑ ΣΤΟΝ ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟΝ. Αλλά είναι ένας ο Θεός που ενημερώνει τους πάντες και τα πάντα μόνο και μόνο για να δείξει την τρυφερή του αγάπη και να προετοιμάσει τα παιδιά του.[04:58]

…………………………………………..

[06:37]Ε, λοιπόν, αυτός ο ΙΔΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ, ο Θεός του παντός ενημερώνει σε όλο τον κόσμο – το λέω και θα το ξαναλέω – σε όλο τον κόσμο. Δεν είναι πεισματάρης Θεός, δεν είναι τοπικιστής Θεός, δεν είναι ένας Θεός που θα πει: ‘’Α, εγώ αγαπώ μονάχα ένα μέρος και δεν αγαπώ το άλλο.’’ Δεν θα ήταν Θεός αν αγαπούσε μονάχα ένα μέρος. Δεν θα ήταν Πατέρας αν αγαπούσε μόνο μερικά παιδιά. Δεν θα ήταν Θεός λατρεμένος αν έλεγε αυτούς τους λατρεύω, οι άλλοι… άστους να πάνε στην καταστροφή. Όχι, λάθος είναι αυτό. Δεν έχετε καταλάβει όσοι τα λέτε αυτά τι σημαίνει άπειρη ευσπλαχνία του Θεού. Πρέπει όταν τα λέμε να τα νιώνουμε, όχι με τη ζωή μας να δείχνουμε ότι είναι ψέματα όλα αυτά.

ΑΥΤΟΣ λοιπόν, ο Θεός της άπειρης αγάπης και ευσπλαχνίας ενημερώνει σε όλο τον κόσμο ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΛΟΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, τα δικά του παιδιά.

Και μάλιστα, αυτά τα παιδιά μη νομίζετε ότι είναι ένα και δύο. Μπορεί να φαίνονται ένα και δύο και πολλές φορές μέσα στο διαδίκτυο να λέμε: ‘’Α, αυτός μιλάει, εκείνος μιλάει’’ και να τους αριθμούμε στα δάχτυλά μας , όμως δεν είναι αυτή η αλήθεια. Η αλήθεια είναι ότι είναι εκατοντάδες άνθρωποι, διαλεχτά παιδιά του Θεού: Άνδρες, γυναίκες, παιδιά, νέοι, νέες, γέροντες, ενυπνιάζονται ενύπνια...

>>>>Και γίνεται αυτό που είπε ο προφήτης ΙΩΗΛ:

''εν ταις εσχάταις ημέρες εκχεώ το πνεύμα μου επί τους υιούς των ανθρώπων’’, και τα παιδιά μου, λέει, οι νέοι και οι γέροντες ενύπνια ενυπνιασθήσονται..''

Τι αποκαλύπτει ο Θεός; Αυτό ακριβώς: Την προετοιμασία για τον έσχατο πόλεμο.Τον πόλεμο ανάμεσα στον Ιησού Χριστό και τον ψευδεπίγραφο Χριστό, δηλαδή τον Αντίχριστο. Και θέλει να ετοιμάσει όλους μας να προετοιμαστούμε για αυτό το γεγονός.[08:22]

…………………………………….

[21:21]Ελπίζω και εύχομαι όσοι πολεμούν τον λόγο του Θεού, αυτή τη στιγμή και προσπαθούν να τον διασύρουν μέσα στο διαδίκτυο, προσπαθούν να τον διασύρουν, πρέπει να σκεφτούν μήπως γίνονται θεομάχοι. Αυτή τη στιγμή όσο και να πολεμάτε έναν άνθρωπο, δεν έχει αξία. Μα και να πολεμήσετε εμένα, και να πείτε: Α, ο π.Ελπίδιος είναι ανόητος, είναι βλάκας… οτιδήποτε… είναι σαν να κατηγορείτε μια βρύση. Μα η βρύση δεν έχει αξία. Τι αξία έχει μια βρύση; Το νερό που περνάει έχει αξία, το νερό που ζωογονεί έχει αξία. Όλοι όσοι τρέχουνε στις πηγές, δεν τρέχουνε για να δούνε εκείνο το τμήμα της πέτρας μέσα από το οποίο περνάει το νερό. Όσοι τρέχουν διψασμένοι να βάλουν το ποτήρι της ψυχής τους κάτω από μια βρύση, δεν προσέχουν αν η βρύση είναι… ακόμα και χρυσαφένια να είναι δεν έχει αξία. Δεν πρόκειται να τους δώσει τίποτα. Αλλά προσδοκούνε στην ωφελιμότητα του νερού. Αυτό το νερό μην το πολεμάτε. Αυτό το μήνυμα του μητρικού έρωτα ότι ο Θεός είναι Πατέρας μας και Μάνα, μην το πολεμάτε. Γιατί εν αγνοία σας γίνεστε συμμέτοχοι του έργου του σατανά.

Και μην προσπαθείτε να πείσετε τους ανθρώπους ότι αυτή τη στιγμή τα λόγια αυτά τα είπανε κάποιοι άλλοι, τα είπαν από δω τα είπαν από κει. Μην απαγορεύετε στον Θεό, μη στέκεστε διδάσκαλοι του Θεού, γιατί σε λίγο θα σας ρωτήσει ο Θεός : ‘’Παιδί μου, μια και η κρίση μου δεν είναι σωστή, μήπως θες να ‘ρθεις δίπλα μου να κρίνουμε μαζί τους ανθρώπους;’’

Αν διεκδικείτε τέτοια θέση, τότε μάλλον πρέπει να σκεφτείτε ότι ζείτε σε πλάνη. Όμως, εγώ πιστεύω ότι κανένας δεν το κάνει με τέτοια διάθεση, αλλά με διάθεση από φόβο ίσως μην πλανηθεί... [23:02]


==============================
http://simantris.blogspot.gr/

Re: π.Ελπίδιος- Βασική πηγή του η Καθολική ψευδοπροφ. Maria DM

16
Τελικά είναι απο την άλλη πλευρα.

Δεν χρειαζεται λοιπόν ούτε τηλεφωνο να τον πάρουμε ούτε να επικοινωνησουμε μαζί του.

Ειναι φανερό ότι ειναι βαλτός και ΓΝΩΡΙΖΕΙ!

Θα πρέπει λοιπόν να διαδοθεί παντού για τις πλάνες του και όλα τα σχετικά!
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: π.Ελπίδιος- Βασική πηγή του η Καθολική ψευδοπροφ. Maria DM

17
Γιατι πλάνες βρε παιδιά;;;Τι έχει πει που αποδείχτηκε πλάνη;;;Δεν είναι σωστό οτι μετά τον παγκόσμιο πόλεμο που θα γίνει,θα εμφανιστεί ο Αντίχριστος;;;Που είναι το πλανερό δηλαδή;;;Οτι είπε οτι θα γίνει μέσα στο 2013;;;

Re: π.Ελπίδιος- Βασική πηγή του η Καθολική ψευδοπροφ. Maria DM

18
Γιώργος έγραψε:Γιατι πλάνες βρε παιδιά;;;Τι έχει πει που αποδείχτηκε πλάνη;;;Δεν είναι σωστό οτι μετά τον παγκόσμιο πόλεμο που θα γίνει,θα εμφανιστεί ο Αντίχριστος;;;Που είναι το πλανερό δηλαδή;;;Οτι είπε οτι θα γίνει μέσα στο 2013;;;

Διότι μέσα στις λίγες αλήθειες που σου λέει με λάθος τρόπο,σου λέει και κάμποσα ψέμματα που θα έχουν αντίκτυπο μελλοντικά!
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»
Απάντηση

Επιστροφή στο “Σημεία των Καιρών”