Re: Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΔΙΝΕΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΓΥΤΗΤΑ

10
vas019 έγραψε:καλά παιδιά δεν προσπαθώ να αποδείξω κάτι ούτε σε σας προσωπικά ούτε σε κάποιον άλλον.
όποιος κατάλαβε κατάλαβε.. Άλλωστε η τακτική σας είναι τελείως αιρετική σε σημείο τρολάρισμα και πουλάτε τρέλα.. και συγγνώμη που είμαι τόσο ωμός αλλά προτιμώ να το αποδώσω σε σας παρά να πω να ισχυριστώ ότι μας τρολάρει Παναγία η έχει πρόβλημα ειλικρίνεια της κατά κοινή ομολογία θαυματουργικως επιβίωσα γυναίκα που το ισχυρίστηκε..Γιατί με αυτά κάποιος πρέπει να τρολλαρει, και αυτή δεν είναι η Παναγία..Είμαι βεβαιότατος.
για μένα Τέλος η συζήτηση δεν πρόκειται να υπερασπιστώ κάτι παραπάνω από την είδηση που έβαλα, αλλά ούτε και στο ευρύτερο θέμα της εσχατολογιας. Για μένα το θέμα έχει λυθεί Εδώ και 6-7 χρόνια , και αυτό είναι απλά μία επιπρόσθετη πληροφορία και επιβεβαίωση.
Βασίλη στο επιχείρημα που σου έδωσα έχεις να πεις κάτι ; γιατί αν δεν έχεις τότε δε χρειάζεται να λέμε τίποτα περισσότερο. Ο Χρόνος θα δείξει για όλους τι θα γίνει. Πάντως επιχείρημα εγγύτητας δεν στέκει για μένα για τους λόγους που σου είπα. Όσο αναφορά για τους χαρακτηρισμούς που κάνεις ούτε αιρετικό είναι το επιχείρημα ούτε για τρολαρισμα πρόκειται και το ξέρεις ότι το ίδιο μπορούμε να πούμε και για σένα - με τη διαφορά όμως ότι εμείς ή τουλάχιστον εγώ δεν σε έχω κατηγορήσει για κάτι τέτοιο. Επί της ουσίας δεν βλέπω να καταλαβαίνεις τι σου έγραψα και να απαντάς πάνω σε αυτό.
vas019 έγραψε: Και φυσικά δεν είμαι ο μοναδικός τρελός που Αντιλαμβάνομαι ότι έρχεται και ότι είμαστε στην εποχή του. έχω δημοσιεύσει και ένα σχετικό έγγραφο με μεγάλα αναστήματα, μερικά δεν βρίσκονται εν ζωή και μας προειδοποιούσαν δεκαετίες πριν. Συγχωρέστε με λοιπόν και ας έχω την ευλογία να έχω έστω και τη μισή Αγία τρέλα από τη δικιά τους να συναντήσω γρηγορότερα και εξ ολοκλήρου τον Κύριο μου. εσείς μπορεί να ισχυρίζεστε το οτιδήποτε, καλή τύχη με τα επίπεδα ειλικρίνειά σας και το λόγο που θα δώσετε για αυτό. Για να το λήξουμε Λοιπόν το θέμα βάζω και επιβεβαιώσεις Αγίων, ώστε η μαρτυρία της γυναίκας και της Παναγίας να αποκτήσουν ισχυρή συναφειακή οντότητα.
Δεν υπάρχει λογικό υπόβαθρο σε αυτό που λες. Επειδή δηλαδή κάποιοι άλλοι αναφέρουν κάτι σχετικό πάει να πει ότι ισχυροποιείται η θέση ότι ισχύει η εγγύτητα ; Εδώ κρίνουμε τα πράγματα ένα ένα ξεχωριστά και βλέπουμε ότι κανένα δεν ισχύει απόλυτα όπως το παρουσιάζουν κάποιοι τελικά.
vas019 έγραψε: Αν ήτανε βέβαια η μόνη πληροφορία που είχαμε μέχρι σήμερα και δεν συνέβαινε απολύτως τίποτα άλλο, θα μπορούσε Ίσως και να δικαιολογηθεί αυτό που γράψατε.. όμως από αυτή τη στιγμή και οι δύο είστε αδικαιολόγητοι στα δικά μου μάτια..
Τέλος της συζήτησης όποιος κατάλαβε κατάλαβε, οι εποχές θα είναι πάρα πολύ σκληρές και τιμωρία ΑΝΕΛΕΗΤΗ με πολλά ΟΥΕ και χωρίς προσωποληψία. ο Θεός να μας φυλάει!
Γιατί λες τελείωσε η συζήτηση ; Μήπως τελικά δεν έχεις επιχείρημα να συζητήσεις επί του θέματος ; Δηλαδή εσύ θεωρείς ότι αυτό το σύντομα είναι τώρα ; αύριο ; σε βάθος μήνα ; σε βάθος χρόνου ; σε βάθους δεκαετίας ; εκατονταετίας ; σε βάθος χιλιετίας ;

Εγώ νομίζω ότι είναι τόσο ακαθόριστο που φτάνει σε βάθος χιλιετίας. Άρα για ποια εγγύτητα μιλάμε ;
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΔΙΝΕΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΓΥΤΗΤΑ

11
laptona,

επειδή ζήτησες την άποψή μου επι του θέματος να αναφερθώ σε αυτό το topic και όχι στο προηγούμενο,

Θεωρώ οτι αυτό που λες για την εγκύτητα του χρόνου ναι μεν είναι έτσι αλλά δεν έχει κατα την γνώμη μου σχέση με την προειδοποίηση της Παναγίας.

Σίγουρα για τον Θεό 1 μέρα είναι το ίδιο με 1000, αφου Εκείνος είναι ταυτοχρόνως παρόν στο παρελθόν και στο μέλλον ως άχρονος που είναι και στην ουσία δημιουργός του ίδιου του χρόνου.

Εμείς όμως όχι.
Και στην συγκεκριμένη περίπτωση θεωρώ οτι η Παναγία μίλησε με τρόπο απλό που κατανοούμε εμείς οι άνθρωποι.

Εξάλου όλα γύρω μας μαρτυρούν αυτό το γεγονός, απλώς αυτό είναι μια τελειωτική επιβεβαίωση για μένα.

Απο εκεί και πέρα ακόμα και αυτό, δεν το εκλαμβάνω προσωπικά ως κάτι το άμεσο.
Είναι μια προειδοποιήση της Παναγίας λέγοντας μας για τα γεγονότα τα οποία πρόκεται να έρθουν που μπορεί να κάνουν 30 και 40 χρόνια.

Αυτό που εμένα με νοιάζει είναι η επιβεβαίωση οτι πάμε προς τα εκεί πλέον.
Και αυτό που αντιλαμβάνομαι είναι οτι η γεννιά μας θα τα ζήσει.
Ποιός θα θυμάται το θαύμα αυτό και την προειδοποιήση της Παναγίας ύστερα απο 100 χρόνια ;
Κανείς...
Πού είναι λοιπόν το νόημα σε μια τέτοια προειδοποιήση της Παναγίας ;

Η Βασιλική σώθηκε και τα λόγια της Παναγίας έγιναν γνωστά σε πάρα πολύ κόσμο μέσα στην Εκκλησία.
Σε 100 χρόνια όμως ούτε που θα ξέρει κανείς για αυτά τα λόγια κατα την γνώμη μου, οπότε ποιό το νόημα της προειδοποίησης ;

Τελοσπάντων, ο κάθε ένας όπως το βλέπει, η δική μου γνώμη είναι οτι αυτή η προειδοποίση είναι πράγματι για να ετοιμάσει εμάς και δεν έχει σχέση με τον προφητικό λόγο του Θεού στους προφήτες της παλαιάς Διαθήκης οπου μίλαγε με τους προφήτες για το τέλος του κόσμου και χρησιμοποιούσε το "εγγύς".

Re: Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΔΙΝΕΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΓΥΤΗΤΑ

12
ποια 30 Παναγιώτη... ποιος θα θυμάται σε 30 χρόνια αυτό το γεγονός..
εδώ βλέπεις την αιρετική τακτική της απομόνωσης κάθε γεγονότος ... και επιμένουν μερικοί ότι πρέπει να το βλέπουμε απομονωμένα, και όχι σε συνάρτηση με όλα τα δεδομένα.. Συγνώμη με τέτοιες λογικές δεν μπορώ να διαπραγματευτώ, ούτε να συζητήσω.. μου είναι αδιάφορο , και εύχομαι καλή δύναμη και καλή αντοχή..
το θεωρώ άκρως υποκριτικό.. δεσποτική μασονική γραμμή.. Τελεία και παύλα.
οι εξυπνάδες Χίλια χρόνια θα πρέπει να μας εξηγήσουν πρώτα για την αξιοποίηση της προφητείας του Δανιήλ.. πώς θα αξιοποιηθεί η προφητεία του Δανιήλ αφού τα χρόνια έχουν λήξει; Εγώ είδα ότι αξιοποιήθηκε ήδη ιστορικά.. και ο Μάξιμος ήταν αυτός που το έκανε.. * ξεκάθαρο ότι μπήκαμε στην εποχή της μεγάλης θλίψης, και δεν μπορεί να είναι δεκαετίες.. Το πιθανότερο είναι να είναι επταετία, έχει περάσει ήδη ένας χρόνος.. επταετία ήταν επίσης από τον γάμο μέχρι τα Ιεροσόλυμα.. 2 παγκόσμια Μεγάλα γεγονότα.. γύρω στο 2022 αναμένω περισσότερα,κάτι σημαδιακό με το θέμα.
εικασία κάνω για να μην παρεξηγηθούμε με τις ημερομηνίες και τις χρονολογίες..
Απλά είναι καλύτερες οι πιθανότητες.. Διότι έχουμε τοn γεννημένο το 82 να γίνεται 40, νουμερο πλήρως αποκρυφιστικό, ηλικία για να αρχίσει τα μαγικά στο επίπεδο ραβίνων οπως μας πληροφόρησε η ψυχολόγος Θεολόγος, και Οι καλόγριες του Αγίου λαυρεντίου θα είναι 99 ετών.. Εντάξει το θεωρητικό όριο είναι 120, αλλά δεν ξέρω πόσο καλή όραση μπορεί να έχει κάποιος μετά τα 100.. Επίσης σας ποια είναι η μέγιστη ηλικία που κάποιος μπορεί να καλλιεργήσει χωραφάκι... 70 ; γιατί του γέροντα Παΐσιου πρέπει να είναι τουλάχιστον 60 χρόνων τώρα που μιλάμε... .
η Παναγία άλλωστε ξαναείπε στην περίπτωση Βησσαρίων ότι δεν θα αργήσει να αναλάβει δράση.. που σημαίνει ότι είναι πιθανότερο να είναι κάτω από 50 ετών.. Ο γέροντας βατοπαιδινός το ίδιο, ο γνωστός πρώην Φλωρίνης τα ίδια.. εσείς θα το δείτε.. κι άλλοι γέροντες.. και έχει περάσει ήδη μία τουλάχι-στον δεκαετία δεκαπενταετία από τότε που τα είπαν..
ο Πατριάρχης με πρόσβαση στις μυστικές υπηρεσίες της Ρωσίας, επίσης προειδοποίησε για άμεση σχετικά δράση και όχι μετά από δεκαετίες.. Την ερχόμενη δεκαετία που θα διανύσουμε θα συμπληρωθούν πολλά πράγματα, και προφανώς και ο κόσμος. Το πρόβλημα είναι ο παγκόσμιος πόλεμος που θα προηγηθεί.. καλό μαρτυρικό θάνατο με αρρώστιες τότε εύχομαι σε όσους φοβουνται εποχή του Άντι..Οπότε αυτή τη στιγμή δίνω ένα 80-90%α είναι μέσα στα επόμενα 10 χρόνια το τέλος, Όχι η αρχή των γεγονότων. που σημαίνει ότι Μέσα σε λίγα χρόνια θα αρχίσουν τα όργανα για τα καλά..

Re: Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΔΙΝΕΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΓΥΤΗΤΑ

13
vas019 έγραψε:Πως αποκαλύπτεται ο ρόλος και η σκοπιμότητα σου όμως έτσι; Τίποτα δεν μένει κρυφό υπό τον ήλιο, ακόμα και από αυτόν εδώ τον κόσμο.. πιο αναλυτικά να εξηγήσω τα πράγματα περί χρόνου ασχολίας και πλαισίου δεν γινόταν και συνεχίζεις να λες τα δικά σου.. έκανα τον κόπο να τα εξηγήσω μέχρι και σε ιδιωτικά μηνύματα. έχει χαθεί η επικοινωνία και o σεβασμός.. και ξανά άντε το πινέλο να με βάψετε Μαξιμικο, λες και πρόκειται για το Μόναχο δολοφόνο. μόνο που ο Μάξιμος στην ουσία συμφωνούσε στη γενικότερη γραμμή της εγγύτητας μαζί με τους Αγίους. Κρίμα βέβαια που καταφέρθηκε εναντίον ενός. Mάλλον όμως με την ημερομηνία και το σοκ, δολοφόνησε την βόλεψη Θρησκευτικών ταγών και επιβεβαίωσε τον Άγιο Παΐσιο για το σχετικό φόβο περί της Δευτέρας παρουσίας. Οπότε Αφού δεν είναι πλανεμένος επί της Γενικής ουσίας, Αλλά μόνο περί της νομίζόμενης ερμηνευτικής του τελειότητας περί της ημερομηνίας και των αππορέουσων πλανων, αποτελεί μόνο έναν ασήμαντο μπροστά στους άλλους γέροντες Και ειδικά Αγίους. Αυτους που λένε λίγο-πολύ το ίδιο και το αυτό με πολλές υποψήφιες ημερομηνίες που χωρούν σε μία δύο δεκαετίες. Δεν βλέπω κάτι που θα μπορούσες να μου προσάψεις αντικειμενικά. Μόνο πνευματική εγωιστική παράνοια δείχνεις στο να προσπαθείς να προβλέψεις το πνευματικό επίπεδο και την προσωπική σχέση με τον Kύριο που μπορεί να έχει ο κάθε αδερφός. Και φυσικά δεν σου πέφτει λόγος εάν κάποιος εκτελεί ουράνιες εντολές. Ούτε Εσύ ούτε η Ιερά Σύνοδος αποφασίζουν τέτοια πράγματα, Ούτε παίρνει άδεια το Άγιο Πνεύμα να πάει για όσο θέλει όπου θέλει. Και αυτό πραγματικά το είδα πολλές φορές.. ακόμα και σε εμφανώς προβληματικούς πιστούς για να μας ωφελήσει ο Θεός. Άλλωστε σε όλη την ιστορία της γραφής, πάντοτε ο Θεός τους ασήμαντους διάλεγε για τα σπουδαία. διότι μέσα από τους ασήμαντους δοξάζεται ο Θεός, από τους σημαντικούς και επισήμους οι ίδιοι.
Οπότε άστο στο πλήρωμα της εκκλησίας και στην προσωπική κρίση του καθενός το τι ποιον και πώς θα πιστέψει.
Συγνώμη Βασίλη, αλλά έχεις το ταλέντο να βρίσκεις την ισορροπία σου μέσα απο τις ίδιες σου αντιφατικές μεταξύ τους θέσεις... Δεν μπορώ να συνεχίσω το διάλογο μαζί σου γιατί μόνο ωφἐλιμος δεν θα είναι. Εύχομαι πραγματικά να βρείς το δρόμο να βγείς απο το λαβύρινθο που άνοιξε ο μοναχός....

Re: Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΔΙΝΕΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΓΥΤΗΤΑ

14
sarotos έγραψε:laptona,

επειδή ζήτησες την άποψή μου επι του θέματος να αναφερθώ σε αυτό το topic και όχι στο προηγούμενο,

Θεωρώ οτι αυτό που λες για την εγκύτητα του χρόνου ναι μεν είναι έτσι αλλά δεν έχει κατα την γνώμη μου σχέση με την προειδοποίηση της Παναγίας.

Σίγουρα για τον Θεό 1 μέρα είναι το ίδιο με 1000, αφου Εκείνος είναι ταυτοχρόνως παρόν στο παρελθόν και στο μέλλον ως άχρονος που είναι και στην ουσία δημιουργός του ίδιου του χρόνου.

Εμείς όμως όχι.
Και στην συγκεκριμένη περίπτωση θεωρώ οτι η Παναγία μίλησε με τρόπο απλό που κατανοούμε εμείς οι άνθρωποι.
Εσύ ασφαλώς το βλέπεις έτσι... και λογικά ναι μπορεί να είναι έτσι. Όμως ο Θεός επικοινωνεί με τέτοιο τρόπο που δεν μπορούμε πολλές φορές να ερμηνεύσουμε λογικά τα γεγονότα αλλά με την Πίστη μας στον Ιησού Χριστό και την Παναγία οδηγούμαστε στην σωστή οδό ανάλογα το ύψος και το βάθος της πνευματικότητας του καθένα. Κάποιος άλλος Χριστιανός μπορεί να το βλέπει εντελώς διαφορετικά το θέμα γιατί δεν έχουμε όλοι την ίδια οπτική γωνία γιαυτό άλλωστε πρέπει να βλέπουμε σφαιρικά και όλοι μαζί σαν μία οικογένεια όλα τα πνευματικά ζητήματα.

Για να εξηγήσω τι εννοώ λέγοντας ότι κάθε άνθρωπος βλέπει διαφορετικά την πληροφόρηση της Παναγίας, ένας άνθρωπος που ζει μέσα στην αμαρτία μετά την πληροφόρηση του θαύματος μπορεί να μετανοήσει και να επιστρέψει στον Θεό - αυτό μπορεί να πάρει χρόνια όμως η πληροφόρηση ως τόσο ωφέλησε τον αμαρτωλό γιατί αυτός θεώρησε ότι ο καιρός είναι τώρα, άμεσα! Στην περίπτωση του είναι πράγματι άμεση η αναγκαιότητα να μετανοήσει.

Δεύτερο παράδειγμα, ένας άνθρωπος λαϊκός και συνάμα πιστός όμως κάπως παρεκτρέπεται συχνά λόγω της κοσμικής ζωής και πληροφορείται για το συγκεκριμένο θαύμα αμέσως μπαίνει στον σωστό δρόμο και συλλογίζεται πως πρέπει να έρθει πιο κοντά στο Θεό - εφόσον τα έσχατα είναι κοντά - και να σοβαρευτεί - όμως δεν μπορεί να αξιολογήσει πόσο κοντά είναι τα έσχατα - παρόλα αυτά ωφελήθηκε - γιατί σοβάρεψε και άφησε πράγματα που μπορεί να τον κρατούσαν πίσω πνευματικά.

Τρίτο παράδειγμα, ένας άνθρωπος που είναι ιερέας, και είναι σε άλλο πνευματικό επίπεδο, γεμίζει με θερμή πίστη αλλά και δίχως το συγκεκριμένο θαύμα έχει πίστη και γνωρίζει ότι ήμαστε σε χαλεπούς καιρούς όμως το θαύμα τον ωφελεί γιατί καταλαβαίνει ότι πρέπει να εργαστεί σύμφωνα με το διακόνημα του ακόμα ποιο σκληρά και φυσικά κατανοεί ότι τα πραγματικά έσχατα δεν έχουν έρθει ακόμα (δεν είδαμε άνομο, δεν είδαμε υπερφυσικές δυνάμεις, δεν είδαμε πόλεμο, δεν είδαμε επίπλαστη παγκόσμια ειρήνη, δεν είδαμε δύο προφήτες δεν είδαμε τόσα πολλά....) παρόλα αυτά είναι ωφέλιμη για αυτόν η πληροφόρηση του θαύματος και κατά τα δικά του σταθμά εργάζεται πιο θερμά για τον Κύριο.

Σε ένα τέταρτο παράδειγμα έχουμε έναν μοναχό, ο οποίος έχει τα αισθητήρια όργανα της Θείας Χάρης και μπορεί να κρίνει το βάθος χρόνου στο οποίο μπορεί να εννοείται από την Παναγία, καταλαβαίνει ότι Δ.Π. μπορεί να συμβεί ανά πάσα ώρα και στιγμή αλλά και να μην συμβεί μπορεί να πεθάνει για παράδειγμα ανά πάσα ώρα και στιγμή, οπότε δεν περιμένει κανένα θαύμα να τον πληροφορήσει για τα έσχατα και να τον ενεργοποιήσει αφού εργάζεται αδιάκοπα για να εισέλθει στην Ουράνια Πολιτεία και να αναριθμηθεί με τους Αγίους - αν αξιωθεί - παρόλα αυτά είναι ωφέλιμη γι αυτόν η πληροφόρηση της Παναγίας αλλά με διαφορετικό τρόπο λαμβάνει τα γεγονότα και διάφορος σε σχέση με τα παραπάνω παραδείγματα που προανέφερα.

Σε γενικές γραμμές όλοι ωφελούνται από την πληροφόρηση του θαύματος αλλά δεν μπορούν όλοι να εξηγήσουν το βάθος χρόνου στο οποίο θα συμβούν τα γεγονότα της Δ.Π ούτε αντιδρούν όλοι με τον ίδιο τρόπο ούτε λαμβάνουν όλοι τον ίδιο μισθό . Όλοι όμως στρέφονται κοντά στον Κύριο ο καθένας κατά το τρόπο του και αυτό είναι άλλωστε και το επιθυμητό. Ο Κύριος δεν απαιτεί όμως από εμάς να εξάγουμε ούτε ημερομηνίες ούτε να προσπαθούμε να μαντέψουμε πότε θα έρθουν τα έσχατα αλλά αυτό που Τον ενδιαφέρει είναι η Σωτηρία μας. Αλλά επειδή δεν μετανοούμε και παραμένουμε στην αμαρτία μας στέλνει διάφορα μηνύματα ανά καιρούς για να μην χάνουμε την πίστη μας.
sarotos έγραψε: Εξάλου όλα γύρω μας μαρτυρούν αυτό το γεγονός, απλώς αυτό είναι μια τελειωτική επιβεβαίωση για μένα.
Για σένα μπορεί να είναι κοσμοϊστορικό γεγονός γιατί μπορεί λόγου χάρη να βρίσκεσαι μέσα στην αμαρτία. Για έναν καλόγερο δεν αποτελεί σημάδι το οποίο θα τον κάνει να μετανοήσει για παράδειγμα. Και στις δύο περιπτώσεις το σωστό είναι να έρθετε και οι δύο ποιο κοντά στο Θεό ο καθένας ανά το τρόπο του.
sarotos έγραψε: Απο εκεί και πέρα ακόμα και αυτό, δεν το εκλαμβάνω προσωπικά ως κάτι το άμεσο.
Είναι μια προειδοποιήση της Παναγίας λέγοντας μας για τα γεγονότα τα οποία πρόκεται να έρθουν που μπορεί να κάνουν 30 και 40 χρόνια.
Συμφωνώ.
sarotos έγραψε: Αυτό που εμένα με νοιάζει είναι η επιβεβαίωση οτι πάμε προς τα εκεί πλέον.
Και αυτό που αντιλαμβάνομαι είναι οτι η γεννιά μας θα τα ζήσει.
Ποιός θα θυμάται το θαύμα αυτό και την προειδοποιήση της Παναγίας ύστερα απο 100 χρόνια ;
Κανείς...
Πού είναι λοιπόν το νόημα σε μια τέτοια προειδοποιήση της Παναγίας ;

Η Βασιλική σώθηκε και τα λόγια της Παναγίας έγιναν γνωστά σε πάρα πολύ κόσμο μέσα στην Εκκλησία.
Σε 100 χρόνια όμως ούτε που θα ξέρει κανείς για αυτά τα λόγια κατα την γνώμη μου, οπότε ποιό το νόημα της προειδοποίησης ;

Τελοσπάντων, ο κάθε ένας όπως το βλέπει, η δική μου γνώμη είναι οτι αυτή η προειδοποίση είναι πράγματι για να ετοιμάσει εμάς και δεν έχει σχέση με τον προφητικό λόγο του Θεού στους προφήτες της παλαιάς Διαθήκης οπου μίλαγε με τους προφήτες για το τέλος του κόσμου και χρησιμοποιούσε το "εγγύς".
Ασφαλώς να προετοιμαστούμε, εάν δεν το έχουμε ήδη κάνει. Συμφωνώ. Αυτό πρέπει να κάνουμε όχι σήμερα όχι αύριο αλλά χθες κιόλας. Γιατί και Δ.Π. να μη γίνει σε 40 χρόνια η ζωή μπορεί να τελειώσει για εμάς ανά πάσα ώρα και στιγμή, οπότε τότε τι θα πούμε ;
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΔΙΝΕΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΓΥΤΗΤΑ

15
αετός τι σου έταξαν άραγε και δεν θες να ασχολουμε; Τόσοι άγιοι το φωνάζουν, τόσοι άνθρωποι το νοιώθουν, παγκόσμια.. Δεν κατάλαβα που η βλέπεις την αντίφαση.. Το κάνειs συνέχεια, λες δυο-τρία πραγματάκια που Κατά περίπτωση περιέχουν μεγάλη κατηγορία χωρίς απόδειξη και σοβαρή ανάλυση , κάνω τον κόπο να γράφω κατεβατά αναλυτικά, και μετά φαντασιώνεσαι αντιφάσεις και λαβύρινθο.. έχεις τεράστια προκατάληψη μου φαίνεται.. Και φυσικά Έχεις φερθεί με σχετική ανεντιμότητα όπως έχω εξηγήσει.. τώρα ψάχνεις να κάνεις μία ηρωική έξοδο το καταλαβαίνω. καλή φώτιση..

τι υπογράμμισες δηλαδή με το Μάξιμο.. το ότι φώναζε και υπενθύμισε στον κόσμο ότι έρχεται, Άσχετα αν την αρχή των δεινών και της Μεγάλης θλίψης την νόμιζε για Δευτέρα Παρουσία.. όμως αν προσπαθήσουμε τα λόγια του Αγίου Λαυρεντίου για παράδειγμα και Παρομοίως του Παϊσίου να τους προσδώσουμε αριθμητικά όρια, είναι σαν να μας λένε ότι το πολύ τα επόμενα Δέκα είκοσι χρόνια θα γίνουνε όλα. Άρα ο Μάξιμος δεν έπεσε έξω και κάναν αιώνα..η γραμμή του επι της ουσίας ήταν κοινή αλλά το τράβηξε με την ακρίβεια.
Και φυσικά έκανε, υπό χρονολογική πίεση, ερμηνευτικά λάθη στο τέλος. το έχω εξηγήσει άλλωστε. Άρα δεν καταλαβαίνω την αντίφαση.. και αυτό που υπογράμμισες για κόκκινο δεν ήταν για το Μάξιμο, αλλά για οποιονδήποτε άλλο, τώρα ή στο μέλλον. υπάρχουν κι άλλοι άνθρωποι που κάνουν μεγάλο αγώνα ενημέρωσης, κάτ' εντολή των Αγίων μας να διαδίδουν τα σχετικά.. όπως και υπάρχουν και στρουθοκάμηλοι που παίρνουν εντελώς αντίθετη στάση.
όπως και υπάρχει μεγάλο πνευματικό πρόβλημα για όσους υποκρίνονται. Η Σωτηρία τους θα κοστίσει ακριβότερα, εάν αποφασίσουν να κάνουν προσπάθεια. Διαφορετικά η κόλαση θα είναι σκληρότερη..
Επίσης πιστεύω ότι πιθανόν το 18 ξεκίνησε η τελευταία επταετία, όπως βγαίνει και από τον Π. Δανιήλ που ο ΜΑΞΙΜΟΣ βρήκε ιστορικά. Την τελευταία περίοδο της Μεγάλης θλίψης κτλ.. Όποιος λέει δεν συμφωνώ, ας μας φέρει καλύτερη ΧΡΗΣΗ προφητείας του Δανιήλ, διαφορετικά είναι υποδεέστερος, ακόμα και συνοδικά. Η επταετία είναι βάσιμη εικασία αλλά να ξέρεις για το γνωστό πρόσωπο από το γάμο του μέχρι να πάει στα Ιεροσόλυμα πέρασαν 7 χρόνια..και έτυχε με την προφητεία Δανιήλ και είναι γνωστή η χρήση του 7 στην σχετική προφητεια και Γραφή..

Re: Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΔΙΝΕΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΓΥΤΗΤΑ

16
30-40 ΕΤΗ;
εσείς Έχετε βαλθεί να βγάλετε τον Άγιο λαυρέντιο ψεύτη, ( Οι καλόγριες θαχουν πεθάνει)
τον Άγιο Παΐσιο ψεύτη, ( χωραφάκι και καλλιέργεια + εσυ θα τον δεις..) χωραφάκι Κανείς δεν καλλιεργεί στα 100..
την Παναγία ψεύτρα (1982 Δεν θα αργησει να αναλαβει δραση
ΚΑΙ αλλοπρόσαλλη ( για τα έσχατα που έρχονται αλλά δεν ήρθανε και αφήσαμε την ιστορία για τα παιδιά μας)
ψεύτη τον Αγιορείτη μεγάλο Ασκητή Γαβριήλ αλλά και το γνωστό βατοπαιδινό, πρωην αναλαμπιστη.
ψεύτη και τον Όσιο Γαβριήλ, (ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ ΠΡΙΝ ..40 ΧΡΟΝΙΑ.
πλανεμένο το Ρώσο Πατριάρχη με τις μυστικές υπηρεσίες (ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΜΕΣΣΑ)
Ανικανο το Ισραηλ να κανει ανεγερση σε ευλογο χρονο..
Μας δουλευει ο Θεος με τον Δανιηλ και τις εβδομαδες - 7 ετίες ως διαστήματα
και ένα σωρό ακόμα επιφανείς που προειδοποιησαν εμας πολλα χρονια πριν αλλα τελικα ειναι για τα παιδια μας..,
και ένα σωρό ακόμα απλούς πιστούς που ανησυχούν και το νιώθουν και τους έχετε αποκλείσει από το Άγιο Πνεύμα και την πιθανή τους αγιότητα..
θα κινδυνεύσει και ο Χριστοςνα βγει ψεύτης για τη γενιά που δεν θα εκλείψει

Κι όλα αυτά την ώρα που ο παγκόσμιος πόλεμος είναι πιο κοντά από ποτέ κάθε χρόνο..
και αυτό σημαίνει ότι μπορούμε να χάσουμε για πάντα την επικοινωνία, ακόμα και το ίντερνετ..

αυτό σημαίνει ότι πριν τη θλίψη και πριν τον αντίχριστο θα φύγουν πολλοί με αρρώστιες και τα λοιπά.. Αλλά εσύ στρουθοκάμηλιζετε.. με θρασύτητα υπεράνω των Αγίων και της Παναγίας.. παίρνετε το ρίσκο να αχρηστεύεται τις πληροφορίες τους.. καλή τύχη παλικάρια παλικάρια. Ελπίζω να είναι από άγνοια και όχι από εκτέλεση εντολής του διαβόλου..

Re: Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΔΙΝΕΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΓΥΤΗΤΑ

17
laptona,

Συμφωνώ σε αυτά που έγραψες.

Βασίλη τίποτε απο όλα αυτά που γράφεις δεν είναι αποδείξεις κατα την δική μου γνώμη.

1. Για τον Άγιο Λυρέντιο που ξέρω οτι πράγματι ειπώθηκε, που ξέρω οτι ακόμα και αν ειπώθηκε δεν είναι μια δική του εκτίμηση όπως κάνουμε όλοι οι άνθρωποι ;
2. Το ίδιο ισχύει για τον Άγιο Παίσιο
3. Όσον αφορά την Παναγία, που ξέρω οτι πράγματι ειπώθηκε ;
4. Τα έσχατα γεγονότα τα οποία έρχονται όπως είπε η Παναγία, θα πάρουν αρκετό χρόνο εκπλήρωσης κατα την γνώμη μου. Για μένα τα έσχατα γεγονότα ξεκινάνε απο την 5η σάλπιγγα όπου και πλέον έχουμε ξεκάθαρη χρονολογική σειρά, το ένα γεγονός κατόπιν του άλλου. Ακόμα η 5η σάλπιγγα δεν έχει γίνει και δεν βλέπω κάτι άμεσο να γίνεται... Άσε που είναι παντελώς άγνωστο το γεγονός της 5ης σάλπιγγας. Είναι τελείως αινιγματικό.
5. Και ο γέροντας Γαβριήλ και ο Πατριάρχης έχουν γνώμη. Δεν είναι λοιπόν απόδειξη.
6. Δεν έχει σημασία να κάνει ανέγερση του ναού το Ισραήλ χωρίς μεσσία, ούτε για τους ίδιους. Ο μεσσίας είναι αυτός που θα χτίσει τον ναό σύμφωνα με τις δικές του προφητείες. Βεβαίως όμως, εάν δούμε οτι χτίζεται ο ναός, πράγματι είναι ένα σοβαρό σημείο των καιρών. Κάτσε όμως να το δούμε πρώτα. Προς το παρόν, δεν έχουμε να μιλάμε για απόδειξη.
7. Αυτό που λες με τον Δανιήλ δεν το καταλαβαίνω... Εξήγησε μου.
8. Αυτό που λες για τον Χριστό οτι λέει οτι θα γίνει αυτήν την γεννεά απο την ανέγερση του Ισραήλ, θα ήθελα να μου το εξηγήσεις περισσότερο σε παρακαλώ... Υπάρχει κάποιος Άγιος που να κάνει τέτοια ερμηνεία ;

Re: Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΔΙΝΕΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΓΥΤΗΤΑ

18
1... το Λαυρέντιο δεν μπόρεσα να το επιβεβαιώσω, Αν και προσπάθησα να επικοινωνήσω τηλεφωνικώς με το μοναστήρι στη Ρωσία πριν 7 περίπου χρόνια.Επειδή όμως οι πληροφορίες βλέπονται συγκεντρωτικά και συνδετικά μεταξύ τους, και με δεδομένο ότι για ένα θέμα που γενικότερα φοβίζει τους περισσότερους χριστιανούς η μετάδοση τέτοιων πληροφοριών είναι σίγουρα αλήθεια και υποχρέωση με κόστος για αυτόν που το κάνει. λόγω λοιπόν άλλων Αγίων και επιφανών αλλά και των σημείο των καιρών φαίνεται ότι είναι αλήθεια.

2 . ο Παΐσιος θα έχει πει σε δύο-τρία σημεία, και φορές και οι πληροφορίες μαζί με τις παραπομπές είναι στο έγγραφο έρχεται που έχω βάλει αλλού και προέρχεται από τις απομαγνητοφωνήσεις που είναι τα πιο αξιόπιστα πράγματα που έχει Ο γέροντας. Άλλωστε και το χειρόγραφο του δεν αφήνει καμία αμφιβολία για το ευρύτερο πνεύμα του και την διαίσθησή του ότι η εποχή Πλησίαζε και είναι η γενιά μας. Να είσαι σίγουρος ότι αυτοί οι ταπεινοί Άγιοι άνθρωποι δεν λένε τέτοια φοβερά πράγματα Εάν δεν έχουν εσωτερική πληροφορία.

3 . η πληροφορία του Βησσαρίωνα μέσω της Παναγίας έχει επιβεβαιωθεί σε τρομακτικό βαθμό που δεν μπορείς να κατανοήσεις, της πληροφορίας μέσω αστρονομικές πληροφορίες όσο και συνδυαστικά με το υπόλοιπο Πλαίσιο για το πρόσωπο. έχει απόλυτη βεβαιότητα.
Άλλωστε έχω μιλήσει και τηλεφωνικά με τον άνθρωπο. επιπλέον το μοναστήρι πιέστηκε και απέσυρε το βιβλίο, κάτι που είναι φυσιολογικό για όποιον μιλάει για τον αντίχριστο. αυτό όμως αποτελεί μία ακόμα επιβεβαίωση. το βιβλίο Η Αποκάλυψη του άνομου νομίζω εμπεριέχει και την πλήρη ανάλυση για την αστρονομική πληροφορία.

4.Ποια είναι η γνώμη σου δεν έχει καμία σημασία αλλά η φωνή και η μαρτυρία της γυναίκας που Σώθηκε από θαύμα έχει τεράστια αξιοπιστία, Ειδικά όταν αναφέρει ένα τέτοιο γεγονός. μην αρχίσουμε τους χρόνους αποκαλύψεις κτλ άστο καλύτερα. ας το κάνουμε πιο απλό. δεν είναι καθόλου αινιγματικό αλλά πεντακάθαρο. άλλοι προσπαθούν να κοροϊδέψουν τον εαυτό τους πρώτα από όλα, και όχι η Παναγία. Άλλωστε συνδυαστικά με όλα τα υπόλοιπα αποκτά τεράστια αξιοπιστία.

5. Δεν ξέρω για τον Πατριάρχη στα σίγουρα, αλλά επειδή τον έχω γνωρίσει το γέροντα στο Άγιο Όρος, αλλά και Υπάρχουν πολλά βίντεο του και μαρτυρίες θετικές για εκείνον, θα πρέπει να μιλάμε με πιο πολύ σεβασμό γιατί αυτοί οι άνθρωποι τραβάνε το Άγιο Πνεύμα σαν μαγνήτη και δεν και είναι υπεύθυνοι για για τέτοια πράγματα.. αλλά και προσωπική του γνώμη να είναι, λόγω της κάρτας του πολίτη, Λογικό συμπέρασμα δηλαδή, είναι μία ακόμα επιβεβαίωση.
Όσο για την Πατριάρχη Να είσαι σίγουρος ότι έχει μεγάλη πρόσβαση στις καλύτερες μυστικές υπηρεσίες του κόσμου και ξέρει καλύτερα και από σένα και από μένα αυτά τα πράγματα. Εξάλλου ο χαρακτήρας του φαινομενικά είναι πιο ορθόδοξος από τον Οικουμενικό Πατριάρχη. Επίσης υπάρχει και ένας άλλος γέροντας, γνωστός Βατοπεδινός, ο οποίος και αυτός επέμεινε ότι προφητεύει 6 μήνες πριν παράδοση το πνεύμα του. είναι μία σημαντική μαρτυρία και αυτή. άλλος διάσημος επιφανής είναι και ο πρώην Φλωρίνης Καντιώτης, ο οποίος και αυτός έχει προφητεύσει ότι θα δούμε τον αντίχριστο.. και έχουν περάσει δέκα μέσο όρο Δεκαπέντε χρόνια. και αυτό είναι απομαγνητοφώνηση Αν θυμάμαι καλά.

6. η προετοιμασία για την ανέγερση είναι κι αυτό ένα σημάδι. μεγάλης αναμονής από την πλευρά τους. μην τους έχεις για χαζούς, τα ανώτερα σιωνιστικά κλιμάκια γνωρίζουν. Άλλωστε είπαμε το πρόβλημα είναι ο παγκόσμιος πόλεμος που θα γίνει πριν και οι συνέπειες.. φαίνεται ότι είμαστε πολύ κοντά κάθε χρόνο και χειρότερα.

7.
Το 1992 Ως αρχή του τέλους φαίνεται και από άλλες δύο προφητείες. Άρα για παράδειγμα το 2025 θα είμαστε 33 χρόνια μετά.. Μη νομίζεις ότι θα πάρει και κάνα αιώνα, οπότε η προφητεία του Δανιήλ πρέπει να χωρέσει μέσα σε όλα τα υπόλοιπα χρονικά διαστήματα. για το Δανιήλ εξήγησα στο εκεί που έγραψα την κριτική για το Μάξιμο. ο Μάξιμος έπεσε μέσα για τον Δανιήλ, γιατί πολύ απλά ακολούθησε ακριβώς στην ερμηνεία του Πατριαρχείου και ταύτισε τα ιστορικά γεγονότα. το 18 είναι η αρχή του τέλους σύμφωνα με την προφητεία του Δανιήλ. το 18 έχουμε τον πρίγκιπα στην Ιερουσαλήμ να δηλώνει ότι σκοπός της ζωής του είναι η ειρήνη και αυτό έγινε επτά χρόνια μετά τον πιο διάσημο γάμο του κόσμου. μπορεί να γίνει μία σχετικά βάσιμη εικασία ότι είμαστε στην τελευταία επταετία, μετά το 18, με επιφύλαξη πάντα.

Απλά όλως τυχαίως θα είναι 33 χρόνια μετά το 92 που βγαίνει σαν τελική φάση αρχής του τέλους του κόσμου( Άγιος Καλλίνικος και Άγιος Νείλος) και 7 χρόνια μετά τα 18 που δείχνει η προφητεία του Δανιήλ και 77 χρόνια μετά το Ισραήλ. (Αυτη η Γενια δεν θα περάσει). για περισσότερα πρέπει να δεις το πρώτο βιβλίο του Μαξίμου μόνο στο μέρος που εξηγείται η προφητεία του Δανιήλ. Επίσης το 22, με βάση το 82 ως έτος γέννησης, το πρόσωπο θα είναι 40 ετών και θα μπορεί σύμφωνα με το νόμο των ραβίνων να άσκησει την υψηλότερη μαγιά σε επίπεδο Θεού. αυτό έρχεται από την την έρευνα ψυχολόγου Θεολόγου, της κυρίας Μελλα,την έχω βάλει και σε αυτό το φόρουμ. αν έρθει νωρίτερα το τέλος Ή αργότερα
δεν το γνωρίζω με βεβαιότητα. απλά λέω ότι δείχνουν τα πράγματα ότι μπορεί να είναι μία βάσιμη εικασία. Άλλωστε βαρεθήκαμε τις σίγουρες ακριβείς χρονολογίες και τις ημερομηνίες και τα κολλήματα κάποιων. Άλλωστε τα αμέσως επόμενα χρόνια θα φανεί.. πού πάει το πράγμα. μπορεί να έχεις διαφορετική γνώμη για τον Δανιήλ Αλλά οφείλεις να φέρεις τη δική σου ερμηνεία και σύνδεση με τα ιστορικά γεγονότα, και να μας εξηγήσεις πως τα σημεία που αναφέρει μέσα θα μπορούν να συσχετιστούν στο σχετικά άμεσο μέλλον. αν εσύ φαντάζεσαι τι θα γίνει μετά από 2.000 χρόνια Συγνώμη αλλά φεύγεις εκτός τους του γενικότερου Πλαισίου. το να γίνει Λοιπόν, ΟΛΑ πάντα έως Κυρίου, μέχρι την μέση ή το πολύ το τέλος της επόμενης δεκαετίας είναι Το πιθανότερο σενάριο, για να μην πέσει κανένας Άγιος έξω η σκανδαλιστουν πιστοί που αναμένουν. υπόψιν ότι η προφητεία Δανιήλ δεν μπορεί να μείνει αχρησιμοποίητη και άχρηστη γιατί είναι προφητευομενος θα χρησιμοποιηθεί για να καταλαβαίνουν όσοι είναι να καταλάβουνε την εποχή του τέλους. για μένα αυτό έχει συντελεστεί ήδη.. Άλλωστε δεν θα καταλάβουν όλοι. τέλος να υπενθυμίσω ότι υπάρχουν και άλλοι πάρα πολλοί επιφανείς και μη που καταλαβαίνουν το Πόσο κοντά είμαστε και αυτό είναι ακόμα ένα σημείο. Επιπρόσθετα οι αιρετικοί προτεστάντες οι οποίοι το περιμένουν. μην τους υποτιμάμε γιατί και από αυτούς θα βγουν μάρτυρες που θα αντισταθούν.. από τη γενιά του Ισραήλ νομίζω υπάρχει έγκαιρη υποστήριξη από τον Ιωάννη τον χρυσόστομο, (Μην μου ζητήσεις αναφορά άμεσα) που ερμηνεύει το σχετικό της Αγίας Γραφής. όμως όλοι οι ερμηνευτές ξέρουν ότι αυτό είναι το βασικό σημείο. Αν θες περισσότερα Ρώτα και τον πατέρα Νεκτάριο μουλατσιώτη. πρέπει να εξηγείται και στο πρώτο βιβλίο του Μάξιμου. αυτά λοιπόν μαζί με πάρα πολλά αλλά συνηγορούν ότι θα πολυ πιθανον θα μπούμε στην τελευταία δεκαετία την πρωτοχρονιά και Πιθανότατα δεν θα συμπληρωθεί.. Άλλωστε με ένα πόλεμο έρχονται τα πάνω κάτω σε ένα μήνα.. για να μην πω μία μέρα..
υπόψιν ότι οι κοσμικοί άνθρωποι που παρακολουθούν τα παγκόσμια γεγονότα γύρισαν το ρολόι της Αποκάλυψης πιο κοντά στα μεσάνυχτα και λένε ότι είναι το μεγαλύτερο σημείο που έχει γίνει ποτέ πιο κοντά και από τον ψυχρό πόλεμο. επί της πιθανότητας θα γίνει Παγκόσμιος Πόλεμος. όπως φαίνεται είναι αναπόφευκτος. Γιατί όλα τα αμερικανικά αεροπλανοφόρα + το ΒΡΕΤΑΝΙΚΟ είναι κάτω και έχουν κυκλώσει την Κίνα ενώ στην Ευρώπη βάζουν πυραύλους εναντίον της Ρωσίας.
Άλλωστε οι δυτικοί ξέρουν ότι αν δεν σταματήσουν με πόλεμο η Ρωσία και η Κίνα θα ξεφύγουν τελείως και θα τους ξεπεράσουν. Άρα για να γίνει ιστορία και Γνωρίζοντας και για τον πρίγκιπα, τα γεγονότα πρέπει να γίνουν πριν το 25, διότι τότε προβλέπουν αναλυτές δυτικοί ότι η Ρωσία και η Κίνα θα έχουν ξεφύγει σαν δυνάμεις ή μία οικονομικά και η άλλη στρατιωτικά με στενή συνεργασία.Στα σχεδία Ιλουμινατι τα ίδια, μιλούν για πόλεμο και καταστροφές τρελές για να έρθει η τάξη του βασιλέα. μπορεί άλλωστε να έχουμε φάσεις πολέμων, να γίνει κάτι με την Τουρκία να σταματήσει να ξαναρχίσεις μετά από μήνες με το Ιράν με την Ταϊβάν Και ούτω καθεξής.. αν δεν γίνουν αυτά δεν μπορεί να χτιστεί ο ναός του Σολομώντα.. πρέπει οι περισσότεροι μουσουλμάνοι να φύγουν από τη μέση και να αποδυναμωθούν τελείως.. άλλοι άνθρωποι κάνουν πρόβλεψη μέχρι και ότι θα φύγουν τα περισσότερα δισεκατομμύρια του πλανήτη και θα μείνει μόνο ένα. ο Άγιος Λαυρέντιος κάνει προφητεία ότι πολλοί θα φύγουν από τις αρρώστιες πριν έρθει το χάραγμα, γιατί έτσι θα σωθούν. μόνο οι δυνατοί πνευματικά θα μείνουν για τον αντίχριστο και όσοι είναι να χαθούν. Ίσως να χάθει ένα τρίτο ..
Απάντηση

Επιστροφή στο “Σημεία των Καιρών”