Re: Χριστιανισμός Vs Δωδεκαθεισμός

19
Να ξεκινησω εγω...δεν δεχομαι οτι οι 12 θεοι,ηταν θεοι με την εννοια που χρησιμοποιουμε εμεις σημερα για να αναφερομαστε στον Τριαδικο θεο,άλλωστε η λεξη προέρχεται απο το θεω που σημαινει τρεχω γρήγορα.

Τωρα όλος αυτός ο δηθεν πόλεμος μεταξυ "εβραιοχριστιανισμου" που τον αποκαλούν οι μεν και "ειδωλολατρων που τους αποκαλούν οι δε,ειναι δημιουργημενος.Διαιρει και βασιλευε.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Χριστιανισμός Vs Δωδεκαθεισμός

21
Πρόσφατα, φίλος, μου έλεγε ότι στην Ιαπωνία παρατηρείται μεγάλο ρεύμα προς την Ορθοδοξία,και αυτό οφείλεται στο ότι ο Σωκράτης μεταφράζεται ευρύτερα εκεί.Δεν είχα την δυνατότητα να το "ψάξω",αλλά αν όντως συμβαίνει κάτι τέτοιο, τότε από μόνο του λέει πολλά.
ΙΔΙΑ ΦΥΛΛΑΤΤΕ-ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΜΥΝΟΥ-ΘΝΗΣΚΕ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ\n\n-Δάσκαλε γιατί με διδάσκεις πολεμικές τέχνες και παράλληλα μου μιλάς για ειρήνη; \n-Γιατί καλύτερα να είσαι μαχητής σε κήπο παρά κηπουρός σε μάχη…

Re: Χριστιανισμός Vs Δωδεκαθεισμός

23
emman έγραψε:Οι 12 Θεοί δεν έχουν καμία σχέση με την εννοια που εννοουμε σήμερα τον Θεό!
Ναι αλλα τους εχουν κανει θρησκεια.
”Ελήλυθεν η ώρα ίνα δοξασθή ο υιός του ανθρώπου.” “Ελλάς γάρ μόνη ανθρωπογενεί, φυτόν Ουράνιον και βλάστημα θείον ηκριβωμένον. Λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην.”

Re: Χριστιανισμός Vs Δωδεκαθεισμός

26
King Minos έγραψε:Ηταν και ειναι θρησκεια αλλα με διαφορετικη εννοια τοτε και αλλη τωρα.
Αυτο μαλλλον θελει να πει ο φιλτατος εμμαν.
Καλα σημερα την αρχαιοελληνικη θρησκεια,να την πω και εγω ετσι,την εχουν εκμεταλευτει ο καθένας για τους δικούς τους λόγους,αμα διαβάσουμε τι λέγαν οι αρχαιοι θα καταλάβουμε οτι πολλα που μας εχουν μαθει δεν ισχυουν καν.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Χριστιανισμός Vs Δωδεκαθεισμός

27
Και να προσθέσω και κάτι άλλο..τελευταία επικραττεί και προωθείται απο αρκετους συγγραφείς (ο νοων νοητω) και οχι μονο ενα νεου είδους θρησκεία -συνονθύλεμα και των δυο ο Χριστιανοδωδεκαθεισμός που ισως ειναι και το πιο επικίνδυνο.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Eλληνισμός-Χριστιανισμός”