Re: Άγιος Νεκτάριος : Ελληνικῆ φιλοσοφία παιδαγωγός τῶν Ἑλλήνων πρὸς τὸν χριστιανισμὸν

28
Spartan έγραψε:
…Π.Δ… οι εβραϊκές βίβλοι που αποτέλεσαν έπειτα ιερές γραφές για μας τους Έλληνες με επιλογή made by Great Theodosios…
Αγαπητέ Spartan, την Θεόπνευστη Παλαιά Διαθήκη (Β Τιμ. 3,16 “Ολη η Αγία Γραφή είναι θεόπνευστος”), από το Εβραϊκό κείμενο έως την νεοελληνική, την εγκρίνει η Ορθόδοξη Εκκλησία, που είναι ο “στῦλος καὶ ἑδραίωμα τῆς ἀληθείας.” (Α Τιμ. 3,15).

Re: Ελληνική Φιλοσοφία = Χριστιανική Προπαιδεία

29
Φίλτατε Βασίλη,

ακόμα περιμένω να μου απαντήσεις γιατί ακριβώς παροτρύνει ο Άγιος Νεκτάριος τους Έλληνες να ασχολούνται με την Ελληνική Παιδεία και φιλοσοφία εφόσον θεωρείς ότι πρόκειται για δηλητηριασμένη τροφή.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Άγιος Νεκτάριος : Ελληνικῆ φιλοσοφία παιδαγωγός τῶν Ἑλλήνων πρὸς τὸν χριστιανισμὸν

30
Spartan έγραψε:
…διάβασε καλύτερα τι υποστηρίζω εδώ…
http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 272#p67272
Να κάνω μια άλλη απλή ερώτηση;- Είναι λογικό, το να συμμετείχαν οι άγγελοι και τα άλλα εν γένει πλάσματα που δημιούργησε ο Θεός πριν τη δημιουργία του κόσμου, στην ολοκλήρωση της δημιουργίας; Απάντηση:-Εφόσον λειτουργούσαν με εντολή και εποπτεία Θεού, ναι, είναι λογικό και στέκει.
Έχω βγάλει σαφές συμπέρασμα από αυτά που υποστήριξες πάνω. Υποστήριξες ότι ο Θεός είχε συνδημιουργούς. Κάτι τέτοιο όμως δεν εξάγεται από την Αγία Γραφή. Οπότε εξέφρασες πλανεμένη άποψη σε θέμα σχετιζόμενο με την Παλαιά Διαθήκη.

Εδώ http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 007#p74007
καθώς ήσουν σύμφωνος με την απάντηση του LAPTONAS = «…Ο Έλληνας παρέμεινε αγριέλαια…», συμβαίνει να είναι και δική σου η άποψη αυτή. Αλλά αυτήν την άποψη την απέρριψε ο Θεόπνευστος Απόστολος Παύλος, βεβαιώνοντας ότι ο κάθε πρώην ειδωλολάτρης = και ο Έλληνας ως πρώην ειδωλολάτρης, http://www.oodegr.co/neopaganismos/paga ... atreia.htm
κεντρώθηκε στη θέση των αποκοπέντων κλάδων και συνδέθηκε με την ρίζα και μετέχει στους παχείς χυμούς της ελαίας. Με συνέπεια να στηρίζεται στην ρίζα αυτής της ελαίας πλέον. Δηλαδή στους πατριάρχας και τους προφήτας των Εβραίων.
Άρα δεν παρέμεινε αγριελαία ο Έλληνας, όπως ισχυρίστηκες. Οπότε εξέφρασες πλανεμένη άποψη σε θέμα τώρα σχετιζόμενο με την Καινή Διαθήκη.

Πρόσεχε λοιπόν φίλε Spartan, γιατί βαδίζεις σε πολύ επικίνδυνα μονοπάτια.

Re: Άγιος Νεκτάριος : Ελληνικῆ φιλοσοφία παιδαγωγός τῶν Ἑλλήνων πρὸς τὸν χριστιανισμὸν

31
Ότι και να πω είναι περιττό , ομιλεί ο Άγιος Νεκτάριος :

Ὁ Ἕλλην λοιπὸν διὰ τῆς φιλοσοφίας ἐγνώρισε πρώτον τὴν ὕπαρξιν τοῦ θείου καὶ εἶτα ἑαυτόν, οἶος ἀληθῶς ἐστι· διὰ τῆς γνώσεως τοῦ Θεοῦ ἔσχε τελείαν ἑαυτοῦ γνῶσιν· γνωρίσας δὲ ἑαυτὸν ἔγνω τὴν σχέσιν αὐτοῦ πρὸς τὸ θεῖον, τὴν εὐγένειαν αὐτοῦ, καὶ ἔγνω ὅτι ἡ πρὸς τὸ θεῖον ἀφομοίωσις εἶναι τὸ πρώτιστον τῶν καθηκόντων. Ἔγνω δ᾿ ὅτι ἡ ἐν τῷ κόσμῳ ἀποστολὴ τοῦ εἶναι ἡ τελείωσις, ἡ ἀνύψωσις αὐτοῦ ἀπὸ τοῦ ὑλικοῦ κόσμου πρὸς τὸν πνευματικόν· ὅτι ὁ πνευματικὸς κόσμος δέον ἐστι νὰ ζωογονῇ τὸν ὑλικὸν κόσμον, ὅτι τὸ πνεῦμα ἀνάγκη νὰ ἐπικρατήση τῆς ὕλης, ὅτι οἱ πνευματικοὶ νόμοι δέον ἐστι νὰ ὦσιν ἰσχυρότεροι τῶν ἐν αὐτῷ φυσικῶν νόμων· ὅτι πρέπον ἐστὶν ἐν αὐτῷ νὰ ἐπικρατῶσιν οὗτοι ὡς λογικοί· ὅτι ὁ ἄνθρωπος γίνεται τέλειος ἀφομοιούμενος τῷ Θεῷ, καὶ ὅτι ἀφομοιοῦται πρὸς τὸ θεῖον ὅταν κοσμῆται ὑπὸ τῆς εὐσεβείας, τῆς δικαιοσύνης, τῆς ἀληθείας καὶ τῆς ἐπιστήμης· διότι ἀληθῶς αἱ ἀρεταὶ αὔται κέκτηνται τελειωτικὴν ἐν αὐταῖς δύναμιν· διότι ἡ μὲν εὐσέβεια γίνεται προσπέλασις πρὸς τὸ θεῖον, ἡ δὲ δικαιοσύνη, ἡ ἀλήθεια, καὶ ἡ ἐπιστήμη, γίνονται αὐτῷ εἰς εἰκόνα καὶ ὁμοίωμα θεῖον.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Οι αρχαίοι Έλληνες ήσαν «ειδωλολάτρες»;

33
Vassilis_1 έγραψε:Θα αστειεύεσαι φίλε LAPTONAS!!!
Και βέβαια, η Αγία Γραφή, όχι μόνο μπορεί, αλλά είναι και αυτός = ο παιδαγωγικός προς τον Χριστιανισμό σκοπός της,
ένας από τους πολυδιάστατους σκοπούς της.
Είπα εγώ ότι η Αγία Γραφή δεν έχει παιδαγωγικό προς τον Χριστιανισμό σκοπό ; Εγώ είπα για αρχική προετοιμασία. Δεν μπορείς να διαβάζεις π.χ. Αγία Γραφή αν δεν ξέρεις να διαβάζεις (= αρχική προετοιμασία). Αν δεν καταλαβαίνεις τι διαφορά δε φταίω εγώ
Εικόνα
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Οι αρχαίοι Έλληνες ήσαν «ειδωλολάτρες»;

34
Φίλε LAPTONAS, μεταξύ άλλων γράφεις:
Είπα εγώ ότι η Αγία Γραφή δεν έχει παιδαγωγικό προς τον Χριστιανισμό σκοπό ; Εγώ είπα για αρχική προετοιμασία. Δεν μπορείς να διαβάζεις π.χ. Αγία Γραφή αν δεν ξέρεις να διαβάζεις
Ωραία λοιπόν. Για να διαβάσει κάποιος την Αγία Γραφή, συμμετέχοντας στον παιδαγωγικό προς τον Χριστιανισμό σκοπό της: Ο Ισπανός πρέπει να μάθει Ισπανικά, ο Άγγλος αγγλικά, ο Ρώσος ρωσικά, ο Κινέζος κινέζικα, και ούτω καθ’ εξής.

Re: Οι αρχαίοι Έλληνες ήσαν «ειδωλολάτρες»;

35
Vassilis_1 έγραψε:Φίλε LAPTONAS, μεταξύ άλλων γράφεις:
Είπα εγώ ότι η Αγία Γραφή δεν έχει παιδαγωγικό προς τον Χριστιανισμό σκοπό ; Εγώ είπα για αρχική προετοιμασία. Δεν μπορείς να διαβάζεις π.χ. Αγία Γραφή αν δεν ξέρεις να διαβάζεις
Ωραία λοιπόν. Για να διαβάσει κάποιος την Αγία Γραφή, συμμετέχοντας στον παιδαγωγικό προς τον Χριστιανισμό σκοπό της: Ο Ισπανός πρέπει να μάθει Ισπανικά, ο Άγγλος αγγλικά, ο Ρώσος ρωσικά, ο Κινέζος κινέζικα, και ούτω καθ’ εξής.
Και είπα εγώ βρε Βασίλη ότι δεν πρέπει ο Ισπανός να σπουδάζει Ισπανικά ή ο Κινέζος κινέζικα ;

Εμείς Έλληνες ήμαστε και Ελληνικά πρέπει να σπουδάζουμε γιατί στα Ελληνικά είναι εκκλησία μας. Δεν θα σπουδάζουμε Κινέζικη Παιδεία εφόσον η εκκλησία μας είναι στην Ελληνική.

και μη μου πεις τώρα ότι οι άγιοι Πατέρες καταδικάζουν την Ελληνική παιδεία και όχι την κινέζικη οπότε είναι οκ η κινέζικη παιδεία αλλά όχι η Ελληνική γιατί θα φας ban στο λέω προκαταβολικά.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Οι αρχαίοι Έλληνες ήσαν «ειδωλολάτρες»;

36
LAPTONAS, μεταξύ άλλων γράφεις:
και μη μου πεις τώρα ότι οι άγιοι Πατέρες καταδικάζουν την Ελληνική παιδεία
Αγαπητέ LAPTONAS, οι Άγιοι Πατέρες δια της Ζ' Οικ. Συνόδου, προφυλάσσοντας τους πιστούς από τους αιρετικούς κινδύνους αναθεμάτισε τις πλανεμένες αντιλήψεις των Ελλήνων φιλοσόφων. Ιδού:
(«Συνοδικόν» της Αγίας Ζ' Οικ. Συνόδου).
«Τοις ευσεβείν μεν επαγγελομένοις, τα των Ελλήνων δε δυσσεβή δόγματα τη Ορθοδόξω και Καθολική Εκκλησία, περί τε ψυχών ανθρωπίνων και ουρανού και γης και των άλλων κτισμάτων, αναιδώς ή μάλλον ασεβώς επεισάγουσιν, ανάθεμα.
Τοις την μωράν των έξωθεν φιλοσόφων λεγομένην σοφίαν προτιμώσι και τοις καθηγηταίς αυτών επομένοις… (και πιστεύουσι μετεμψυχώσεις ή μη δεχομένοις ανάστασιν και ανταπόδοσιν), ανάθεμα.
Τοις τα Ελληνικά διεξιούσι μαθήματα και μη δια παίδευσιν μόνον ταύτα παιδευομένοις, αλλά και ταις δόξαις αυτών ταις ματαίαις επομένοις και ως αληθέσι πιστεύουσι και ούτως αυταίς ως το βέβαιον εχούσαις εγκειμένοις, ώστε και ετέρους ποτέ μεν λάθρα ποτέ δε φανερώς ενάγειν αυταίς και διδάσκειν ανενδοιάστως, ανάθεμα.
Τοις μετά των άλλων μυθικών πλασμάτων, αφεαυτών και την καθ’ ημάς πλάσιν μεταπλάττουσι και τας Πλατωνικάς ιδέας ως αληθείς δεχομένοις………. . , ανάθεμα.
Τοις δεχομένοις και παραδιδούσι τα μάταια και Ελληνικά ρήματα… (περί προϋπάρξεως ψυχών, αϊδιότητος του κόσμου κ.τ.λ. ), δια δε των τοιούτων λόγων εαυτούς τε απολλύουσι και ετέροις αιωνίας καταδίκης προξένους γινομένοις, ανάθεμα»
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Eλληνισμός-Χριστιανισμός”

cron