Re: Το δέντρο του Ιεσσαί

46
Vassilis_1 έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:Σε τι μας βαστάζει ακριβώς αγαπητέ ; Ξέρεις να μου πεις ; Γιατί έχω απορία...
Ρωμ. 11, 17-18 συ δε, ο ειδωλολάτρης, που μέχρι προ ολίγου παρέμεινες αγριέλαια και εκεντρώθηκες εις την θέσιν των αποκοπέντων κλάδων, συνεδέθης δε με την ρίζαν και μετέχεις στους παχείς χυμούς της ελαίας, μη υπερηφανεύεσαι εις βάρος των κλάδων, που απεσπάσθησαν. Εάν δε αλαζονεύεσαι και υπερηφανεύεσαι, μάθε, ότι δεν βαστάζεις συ την ρίζαν, αλλά η ρίζα βαστάζει σε• (και ως Χριστιανός δε που είσαι, στηρίζεσαι στους πατριάρχας και τους προφήτας των Εβραίων).
Το Θεόπνευστο κείμενο αγαπητέ LAPTONAS είναι σαφές. Στο ότι είμαστε Χριστιανοί εμείς οι Έλληνες (όπως και κάθε ειδωλολατρικός λαός που κατόπιν πίστεψε στον Χριστό) μας βαστάζει η ρίζα = οι Εβραίοι πατριάρχες και προφήτες.
Δεν είναι και τόσο σαφές... οπότε θέλω να μου εξηγήσεις.. τι εννοεί ο Παύλος ; Δηλαδή η ρίζα σε ένα φυτό παρέχει χυμούς, στήριξη κτλ. Οι προφήτες ως "ρίζα" τι παρέχουν σε εμάς ; Πως ακριβώς μας βαστάνε ; Απλή ερώτηση είναι.
Vassilis_1 έγραψε: το συμπέρασμα του Θεόπνευστου Παύλου, ότι εμείς οι Έλληνες, οι πρώην ειδωλολάτρες, ως Χριστιανοί που είμαστε πλέον, στηριζόμαστε στους πατριάρχας και τους προφήτας των Εβραίων. Εσύ συμφωνείς, για το ότι ως Χριστιανοί που είμαστε πλέον, στηριζόμαστε στους πατριάρχας και τους προφήτας των Εβραίων;
Δεν ξέρω τι εννοεί, ούτε το καταλαβαίνω. Δηλαδή έστω ότι πράγματι μας βαστάνε, πως ακριβώς μας βαστάνε ; αυτό θέλω να μου εξηγήσεις. Αυτό είναι το αντικείμενο του θέματος.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Το δέντρο του Ιεσσαί

47
LAPTONAS έγραψε:
Vassilis_1 έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:Σε τι μας βαστάζει ακριβώς αγαπητέ ; Ξέρεις να μου πεις ; Γιατί έχω απορία...
Ρωμ. 11, 17-18 συ δε, ο ειδωλολάτρης, που μέχρι προ ολίγου παρέμεινες αγριέλαια και εκεντρώθηκες εις την θέσιν των αποκοπέντων κλάδων, συνεδέθης δε με την ρίζαν και μετέχεις στους παχείς χυμούς της ελαίας, μη υπερηφανεύεσαι εις βάρος των κλάδων, που απεσπάσθησαν. Εάν δε αλαζονεύεσαι και υπερηφανεύεσαι, μάθε, ότι δεν βαστάζεις συ την ρίζαν, αλλά η ρίζα βαστάζει σε• (και ως Χριστιανός δε που είσαι, στηρίζεσαι στους πατριάρχας και τους προφήτας των Εβραίων).
Το Θεόπνευστο κείμενο αγαπητέ LAPTONAS είναι σαφές. Στο ότι είμαστε Χριστιανοί εμείς οι Έλληνες (όπως και κάθε ειδωλολατρικός λαός που κατόπιν πίστεψε στον Χριστό) μας βαστάζει η ρίζα = οι Εβραίοι πατριάρχες και προφήτες.
Δεν είναι και τόσο σαφές... οπότε θέλω να μου εξηγήσεις.. τι εννοεί ο Παύλος ; Δηλαδή η ρίζα σε ένα φυτό παρέχει χυμούς, στήριξη κτλ. Οι προφήτες ως "ρίζα" τι παρέχουν σε εμάς ; Πως ακριβώς μας βαστάνε ; Απλή ερώτηση είναι.
Vassilis_1 έγραψε: το συμπέρασμα του Θεόπνευστου Παύλου, ότι εμείς οι Έλληνες, οι πρώην ειδωλολάτρες, ως Χριστιανοί που είμαστε πλέον, στηριζόμαστε στους πατριάρχας και τους προφήτας των Εβραίων. Εσύ συμφωνείς, για το ότι ως Χριστιανοί που είμαστε πλέον, στηριζόμαστε στους πατριάρχας και τους προφήτας των Εβραίων;
Δεν ξέρω τι εννοεί, ούτε το καταλαβαίνω. Δηλαδή έστω ότι πράγματι μας βαστάνε, πως ακριβώς μας βαστάνε ; αυτό θέλω να μου εξηγήσεις. Αυτό είναι το αντικείμενο του θέματος.
Φίλε LAPTONAS, το εξηγεί απόλυτα ο Θεόπνευστος Παύλος. Μας βαστάνε με τον ίδιο τρόπο, όπως η ρίζα βαστάει το δένδρο.

Re: Το δέντρο του Ιεσσαί

48
Vassilis_1 έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:
Vassilis_1 έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:Σε τι μας βαστάζει ακριβώς αγαπητέ ; Ξέρεις να μου πεις ; Γιατί έχω απορία...
Ρωμ. 11, 17-18 συ δε, ο ειδωλολάτρης, που μέχρι προ ολίγου παρέμεινες αγριέλαια και εκεντρώθηκες εις την θέσιν των αποκοπέντων κλάδων, συνεδέθης δε με την ρίζαν και μετέχεις στους παχείς χυμούς της ελαίας, μη υπερηφανεύεσαι εις βάρος των κλάδων, που απεσπάσθησαν. Εάν δε αλαζονεύεσαι και υπερηφανεύεσαι, μάθε, ότι δεν βαστάζεις συ την ρίζαν, αλλά η ρίζα βαστάζει σε• (και ως Χριστιανός δε που είσαι, στηρίζεσαι στους πατριάρχας και τους προφήτας των Εβραίων).
Το Θεόπνευστο κείμενο αγαπητέ LAPTONAS είναι σαφές. Στο ότι είμαστε Χριστιανοί εμείς οι Έλληνες (όπως και κάθε ειδωλολατρικός λαός που κατόπιν πίστεψε στον Χριστό) μας βαστάζει η ρίζα = οι Εβραίοι πατριάρχες και προφήτες.
Δεν είναι και τόσο σαφές... οπότε θέλω να μου εξηγήσεις.. τι εννοεί ο Παύλος ; Δηλαδή η ρίζα σε ένα φυτό παρέχει χυμούς, στήριξη κτλ. Οι προφήτες ως "ρίζα" τι παρέχουν σε εμάς ; Πως ακριβώς μας βαστάνε ; Απλή ερώτηση είναι.
Vassilis_1 έγραψε: το συμπέρασμα του Θεόπνευστου Παύλου, ότι εμείς οι Έλληνες, οι πρώην ειδωλολάτρες, ως Χριστιανοί που είμαστε πλέον, στηριζόμαστε στους πατριάρχας και τους προφήτας των Εβραίων. Εσύ συμφωνείς, για το ότι ως Χριστιανοί που είμαστε πλέον, στηριζόμαστε στους πατριάρχας και τους προφήτας των Εβραίων;
Δεν ξέρω τι εννοεί, ούτε το καταλαβαίνω. Δηλαδή έστω ότι πράγματι μας βαστάνε, πως ακριβώς μας βαστάνε ; αυτό θέλω να μου εξηγήσεις. Αυτό είναι το αντικείμενο του θέματος.
Φίλε LAPTONAS, το εξηγεί απόλυτα ο Θεόπνευστος Παύλος. Μας βαστάνε με τον ίδιο τρόπο, όπως η ρίζα βαστάει το δένδρο.
Η ρίζα παρέχει διαλυτές ουσίες, νερό και μηχανική στήριξη. Χωρίς τα φύλλα όμως που υπάρχουν στους κλάδους το δέντρο πεθαίνει γιατί δεν μπορεί να κάνει φωτοσύνθεση. Συνεπώς όπως η ρίζα βαστάει τα φύλλα έτσι και τα φύλλα βαστάνε τη ρίζα αντίστροφα. Ναι ή όχι ; Ασφαλώς ναι.

:cooll

Όπως καταλαβαίνεις οι ρίζες βαστούσαν και τους Εθνικούς και τους Ισραηλίτες. Όμως επί Ισραηλιτών το δέντρο δεν λειτουργούσε και δεν έδινε καρπούς. Όταν όμως κεντρίστηκε τους κλάδους από όλα τα έθνη τότε λειτούργησε. Και από αυτούς τους κλάδους πολυτιμότεροι ήταν οι Έλληνες οι οποίοι παρήγαγαν και τους πλουσιότερους καρπούς.

Κομπρεντέ ; Αλέ τώρα , αλέ
Εικόνα
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Το δέντρο του Ιεσσαί

49
LAPTONAS έγραψε:
Vassilis_1 έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:
Vassilis_1 έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:Σε τι μας βαστάζει ακριβώς αγαπητέ ; Ξέρεις να μου πεις ; Γιατί έχω απορία...
Ρωμ. 11, 17-18 συ δε, ο ειδωλολάτρης, που μέχρι προ ολίγου παρέμεινες αγριέλαια και εκεντρώθηκες εις την θέσιν των αποκοπέντων κλάδων, συνεδέθης δε με την ρίζαν και μετέχεις στους παχείς χυμούς της ελαίας, μη υπερηφανεύεσαι εις βάρος των κλάδων, που απεσπάσθησαν. Εάν δε αλαζονεύεσαι και υπερηφανεύεσαι, μάθε, ότι δεν βαστάζεις συ την ρίζαν, αλλά η ρίζα βαστάζει σε• (και ως Χριστιανός δε που είσαι, στηρίζεσαι στους πατριάρχας και τους προφήτας των Εβραίων).
Το Θεόπνευστο κείμενο αγαπητέ LAPTONAS είναι σαφές. Στο ότι είμαστε Χριστιανοί εμείς οι Έλληνες (όπως και κάθε ειδωλολατρικός λαός που κατόπιν πίστεψε στον Χριστό) μας βαστάζει η ρίζα = οι Εβραίοι πατριάρχες και προφήτες.
Δεν είναι και τόσο σαφές... οπότε θέλω να μου εξηγήσεις.. τι εννοεί ο Παύλος ; Δηλαδή η ρίζα σε ένα φυτό παρέχει χυμούς, στήριξη κτλ. Οι προφήτες ως "ρίζα" τι παρέχουν σε εμάς ; Πως ακριβώς μας βαστάνε ; Απλή ερώτηση είναι.
Vassilis_1 έγραψε: το συμπέρασμα του Θεόπνευστου Παύλου, ότι εμείς οι Έλληνες, οι πρώην ειδωλολάτρες, ως Χριστιανοί που είμαστε πλέον, στηριζόμαστε στους πατριάρχας και τους προφήτας των Εβραίων. Εσύ συμφωνείς, για το ότι ως Χριστιανοί που είμαστε πλέον, στηριζόμαστε στους πατριάρχας και τους προφήτας των Εβραίων;
Δεν ξέρω τι εννοεί, ούτε το καταλαβαίνω. Δηλαδή έστω ότι πράγματι μας βαστάνε, πως ακριβώς μας βαστάνε ; αυτό θέλω να μου εξηγήσεις. Αυτό είναι το αντικείμενο του θέματος.
Φίλε LAPTONAS, το εξηγεί απόλυτα ο Θεόπνευστος Παύλος. Μας βαστάνε με τον ίδιο τρόπο, όπως η ρίζα βαστάει το δένδρο.
...Όμως επί Ισραηλιτών το δέντρο δεν λειτουργούσε και δεν έδινε καρπούς...
Ας ερευνήσουμε λοιπόν να δούμε αν έχεις δίκιο αγαπητέ LAPTONAS.
Ρωμ. 9,4 – 5 Αυτοί που είναι απόγονοι του Ιακώβ, στους οποίους ανήκει η υιοθεσία και η δόξα με τα τόσα θαύματα που έκαμε προς χάριν αυτών ο Θεός•... Αυτοί, των οποίων οι πατέρες και οι πατριάρχαι είναι επίσημοι και ένδοξοι και από τους οποίους κατάγεται, κατά σάρκα, ο Χριστός, ο οποίος είναι Θεός, κύριος και εξουσιαστής όλων, άξιος να υμνήται και να δοξάζεται στους αιώνας. Αμήν.
Όπως αντιλαμβάνεσαι φίλε LAPTONAS, το δένδρο των Ισραηλιτών λειτουργούσε παραγωγικά. Από τη ρίζα του = Από τους πατέρες και τους πατριάρχες, ήλθε τελικά ο Κυριότερος Καρπός. Διότι από αυτούς κατάγεται κατά σάρκα ο Χριστός, ο οποίος είναι Θεός, κύριος και εξουσιαστής όλων...

Re: Το δέντρο του Ιεσσαί

50
Vassilis_1 έγραψε: Όπως αντιλαμβάνεσαι φίλε LAPTONAS, το δένδρο των Ισραηλιτών λειτουργούσε παραγωγικά. Από τη ρίζα του = Από τους πατέρες και τους πατριάρχες, ήλθε τελικά ο Κυριότερος Καρπός. Διότι από αυτούς κατάγεται κατά σάρκα ο Χριστός, ο οποίος είναι Θεός, κύριος και εξουσιαστής όλων...
Βασίλη, εμείς όταν μιλάμε για "δέντρο" την σάρκα εξετάζουμε ή το πνεύμα κατά Θεό ;
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Το δέντρο του Ιεσσαί

51
Όταν μιλάμε αγαπητέ LAPTONAS, για δένδρο, φυσικό είναι να μιλάμε και για καρπούς.
Άλλωστε, και εσύ στο ίδιο μήκος κινούμενος, μεταξύ άλλων είχες κάνει την εξής τοποθέτηση:
Όμως επί Ισραηλιτών το δέντρο δεν λειτουργούσε και δεν έδινε καρπούς
Άρα περί καρπών ο λόγος.

Και αφού περί καρπών ο λόγος, η απάντηση που έδωσα στην τοποθέτησή σου είναι ευστοχότατη:
Όπως αντιλαμβάνεσαι φίλε LAPTONAS, το δένδρο των Ισραηλιτών λειτουργούσε παραγωγικά. Από τη ρίζα του = Από τους πατέρες και τους πατριάρχες, ήλθε τελικά ο Κυριότερος Καρπός. Διότι από αυτούς κατάγεται κατά σάρκα ο Χριστός, ο οποίος είναι Θεός, κύριος και εξουσιαστής όλων...

Re: Το δέντρο του Ιεσσαί

52
Vassilis_1 έγραψε:Όταν μιλάμε αγαπητέ LAPTONAS, για δένδρο, φυσικό είναι να μιλάμε και για καρπούς.
Άλλωστε, και εσύ στο ίδιο μήκος κινούμενος, μεταξύ άλλων είχες κάνει την εξής τοποθέτηση:
Όμως επί Ισραηλιτών το δέντρο δεν λειτουργούσε και δεν έδινε καρπούς
Άρα περί καρπών ο λόγος.

Και αφού περί καρπών ο λόγος, η απάντηση που έδωσα στην τοποθέτησή σου είναι ευστοχότατη:
Όπως αντιλαμβάνεσαι φίλε LAPTONAS, το δένδρο των Ισραηλιτών λειτουργούσε παραγωγικά. Από τη ρίζα του = Από τους πατέρες και τους πατριάρχες, ήλθε τελικά ο Κυριότερος Καρπός. Διότι από αυτούς κατάγεται κατά σάρκα ο Χριστός, ο οποίος είναι Θεός, κύριος και εξουσιαστής όλων...
Οκ.
Περί καρπών πνευματικών μιλάμε ή περί καρπών υλικών ; (= καφάσια με φρούτα)
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Το δέντρο του Ιεσσαί

53
Ρωμ. 9,4 – 5 Αυτοί που είναι απόγονοι του Ιακώβ, στους οποίους ανήκει η υιοθεσία και η δόξα με τα τόσα θαύματα που έκαμε προς χάριν αυτών ο Θεός•... Αυτοί, των οποίων οι πατέρες και οι πατριάρχαι είναι επίσημοι και ένδοξοι και από τους οποίους κατάγεται, κατά σάρκα, ο Χριστός, ο οποίος είναι Θεός, κύριος και εξουσιαστής όλων, άξιος να υμνήται και να δοξάζεται στους αιώνας. Αμήν.

Όπως αντιλαμβάνεσαι φίλε LAPTONAS, το δένδρο των Ισραηλιτών λειτουργούσε παραγωγικά. Από τη ρίζα του = Από τους πατέρες και τους πατριάρχες, ήλθε τελικά ο Κυριότερος Καρπός. Διότι από αυτούς κατάγεται κατά σάρκα ο Χριστός, ο οποίος είναι Θεός, κύριος και εξουσιαστής.
Φίλε LAPTONAS, μεταξύ άλλων γράφεις:
Περί καρπών πνευματικών μιλάμε ή περί καρπών υλικών ;
Βεβαίως, και, περί πνευματικών καρπών μιλάμε.

Υποθέτω, κανείς δεν αμφιβάλει, ούτε και εσύ, ότι ΟΛΟΙ οι πνευματικοί καρποί πηγάζουν από τον Τριαδικό Θεό, ο οποίος αποκαλύπτεται στην Αγία Γραφή.
Φορέας αυτών των πνευματικών καρπών, για ΟΛΑ τα έθνη που πιστέψαμε στον Αληθινό Τριαδικό Θεό, είναι ο Ευλογημένος Καρπός της Παρθένου,
ο Γεννηθείς Θεάνθρωπος Χριστός.

Λοιπόν, εκείνο που πρέπει να κάνουμε εμείς τώρα είναι το εξής:
Να μακαρίσουμε το Ευλογημένο Δένδρο αυτό, στο οποίο μπολιαστήκαμε, διότι από τη ρίζα του = Εβραίοι πατέρες και πατριάρχες,
κατάγεται κατά σάρκα, ο Θεάνθρωπος Χριστός.

Re: Το δέντρο του Ιεσσαί

54
Λες ότι ο Ισηούς Χριστός προέρχεται από τους Πατριάρχες.
Vassilis_1 έγραψε: Όπως αντιλαμβάνεσαι φίλε LAPTONAS, το δένδρο των Ισραηλιτών λειτουργούσε παραγωγικά. Από τη ρίζα του = Από τους πατέρες και τους πατριάρχες, ήλθε τελικά ο Κυριότερος Καρπός. Διότι από αυτούς κατάγεται κατά σάρκα ο Χριστός, ο οποίος είναι Θεός, κύριος και εξουσιαστής.
Αν ο Χριστός προέρχεται από τους πατριάρχες τότε γιατί ο Δαβίδ που είναι ο Πατριάρχης, διαμέσου τού Πνεύματος, τον αποκαλεί Κύριο, λέγοντας «Είπε ο Κύριος στον Κύριό μου: Κάθησε από τα δεξιά μου, μέχρις ότου βάλω τους εχθρούς σου [ως] υποπόδιο των ποδιών σου»; Αν, λοιπόν, τον αποκαλεί Κύριο, πώς είναι απόγονος του ο Χριστός;
Vassilis_1 έγραψε:Φίλε LAPTONAS, μεταξύ άλλων γράφεις:
Περί καρπών πνευματικών μιλάμε ή περί καρπών υλικών ;
Βεβαίως, και, περί πνευματικών καρπών μιλάμε.
Τότε γιατί αποκαλείς τον Ιησού Χριστό καρπό κατά σάρκα των Ισραηλιτικών ;
Vassilis_1 έγραψε: Υποθέτω, κανείς δεν αμφιβάλει, ούτε και εσύ, ότι ΟΛΟΙ οι πνευματικοί καρποί πηγάζουν από τον Τριαδικό Θεό, ο οποίος αποκαλύπτεται στην Αγία Γραφή.
Στην Κ.Δ. για την ακρίβεια.
Vassilis_1 έγραψε: Φορέας αυτών των πνευματικών καρπών, για ΟΛΑ τα έθνη που πιστέψαμε στον Αληθινό Τριαδικό Θεό, είναι ο Ευλογημένος Καρπός της Παρθένου,
ο Γεννηθείς Θεάνθρωπος Χριστός.

Λοιπόν, εκείνο που πρέπει να κάνουμε εμείς τώρα είναι το εξής:
Να μακαρίσουμε το Ευλογημένο Δένδρο αυτό, στο οποίο μπολιαστήκαμε, διότι από τη ρίζα του = Εβραίοι πατέρες και πατριάρχες,
κατάγεται κατά σάρκα, ο Θεάνθρωπος Χριστός.

Αν μακαρίζουμε το Ευλογημένο Δέντρο επειδή ο Χριστός κατάγεται κατά σάρκα από τους Πατριάρχες τότε αστοχούμε γιατί κάνουμε φυλετική τη σωτηρία.

Στην Ορθοδοξία μακαρίζουμε το Ευλογημένο Δέντρο επειδή ως μέλη του ήμαστε μέτοχοι στους πνευματικούς καρπούς του. Εκ του οποίου όπως είδες στην Αγιογραφία η ρίζα είναι ο Ιεσσαί ο οποίος είναι αξιομακάριστος επειδή ήταν [πνευματικά] κοντά στο θεό και όχι επειδή είναι Ισραηλίτης κατά σάρκα... και όπως είδαμε στα κλαδιά είναι οι άγιοι, αυτοί τροφοδοτούν το δέντρο και το κρατάνε ζωντανό.

Αν λοιπόν ο Θεός είναι ο Ήλιος, τότε δια των Αγίων που είναι οι κλάδοι τροφοδοτεί το Δέντρο. Συνεπώς δεν βαστάει η ρίζα τα κλαδιά αλλά όλο μαζί σαν ένα ενιαίο σώμα πρέπει να αντιμετωπίζεται όπου άλλη λειτουργία έχει η ρίζα και άλλη λειτουργία έχουν οι κλάδοι. Συνεπώς οι Πατριάρχες εκ ρίζας Ιεσσαί μπορεί να στηρίζουν και να παρέχουν πολύτιμα στοιχεία στους Έλληνες Αγίους Πατέρες όμως αντίστοιχα οι Έλληνες Άγιοι Πατέρες αντλούν από τον Ήλιο και τρέφουν την ρίζα και το δέντρο Ιεσσαί.

Συμπερασματικά, χωρίς του Έλληνες Αγίους Πατέρες το δέντρο θα ήταν άκαρπο πνευματικά, όπως ήταν άκαρπο με τους Ισραηλίτες. Άλλωστε η παραβολή της άκαρπης συκιάς δείχνει ότι ήταν άκαρπο δέντρο οι Ισραηλίτες. Αν εσύ πιστεύεις ότι ήταν καρπερό τότε γιατί ο Ιησούς τους παρομοιάζει με την άκαρπη συκιά ;
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν
Απάντηση

Επιστροφή στο “Eλληνισμός-Χριστιανισμός”

cron