Re: Η ΕΛΛΗΝΙΣ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΑΡΙΑ

37
Λουκ. 1,27 πρὸς παρθένον μεμνηστευμένην ἀνδρί, ᾧ ὄνομα Ἰωσήφ, ἐξ οἴκου Δαυΐδ, καὶ τὸ ὄνομα τῆς παρθένου Μαριάμ. α) Το όνομά της ΜΑΡΙΑ-ΜΑΡΙΑΜ-ΜΥΡΙΑΜ είναι καθαρά εβραϊκό. Αν δεν καταγόταν από Εβραίους γονείς και ήταν προσήλυτη στον Ιουδαϊσμό θα έφερε ελληνικό όνομα. Στο Λουκ. Ι, 27 αναφέρεται ρητά, ότι ήταν «εξ οίκου Δαβίδ», δηλαδή από την φυλή του Ιούδα (πρβλ. Λουκ. Ι, 32. 69 και Ρωμ. Ι,3). Μέχρι σήμερα στους Εβραίους η μητέρα ορίζει την καταγωγή και ο πατέρας το όνομα Μπεν, δηλαδή γιος του Τάδε. Π.χ. Μπεν Γκουριόν = /Γιός του Γκουριόν. Ελληνικά θα ήταν γκουριονίδης ή Γκουριονόπουλος).
Εαν διάβαζες λίγο χωρίς να έχεις αυτόν τον αρνητισμό από πριν θα το έβλεπες στο παραπάνω άρθρο...
<<ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΔΕΝ ΣΚΕΠΑΖΕΙ ΟΥΔΕΝ ΑΠΟ ΣΟΥ ΚΑΙ Η ΝΥΞ ΛΑΜΠΕΙ ΩΣ Η ΗΜΕΡΑ ΕΙΣ ΣΕ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΣ ΤΟ ΦΩΣ>>

Re: Η ΕΛΛΗΝΙΣ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΑΡΙΑ

38
evaggelia έγραψε:Λουκ. 1,27 πρὸς παρθένον μεμνηστευμένην ἀνδρί, ᾧ ὄνομα Ἰωσήφ, ἐξ οἴκου Δαυΐδ, καὶ τὸ ὄνομα τῆς παρθένου Μαριάμ. α) Το όνομά της ΜΑΡΙΑ-ΜΑΡΙΑΜ-ΜΥΡΙΑΜ είναι καθαρά εβραϊκό. Αν δεν καταγόταν από Εβραίους γονείς και ήταν προσήλυτη στον Ιουδαϊσμό θα έφερε ελληνικό όνομα. Στο Λουκ. Ι, 27 αναφέρεται ρητά, ότι ήταν «εξ οίκου Δαβίδ», δηλαδή από την φυλή του Ιούδα (πρβλ. Λουκ. Ι, 32. 69 και Ρωμ. Ι,3). Μέχρι σήμερα στους Εβραίους η μητέρα ορίζει την καταγωγή και ο πατέρας το όνομα Μπεν, δηλαδή γιος του Τάδε. Π.χ. Μπεν Γκουριόν = /Γιός του Γκουριόν. Ελληνικά θα ήταν γκουριονίδης ή Γκουριονόπουλος).
Εαν διάβαζες λίγο χωρίς να έχεις αυτόν τον αρνητισμό από πριν θα το έβλεπες στο παραπάνω άρθρο...
Αυτό το "Εάν διάβαζες" αν είχα ένα Euro κάθε φορά που το λέει κάποιος θα ήμουν εκατομμυριούχος. ... νομίζεις πως δεν διαβάζω προσεκτικά; βέβαια πάλι μπορεί να μου ξεφύγει κάτι ... αλλά είσαι σίγουρο πως κάνω λάθος;

λέει ότι εξ οίκου Δαβίδ είναι ο Ιωσήφ αφού ᾧ ὄνομα Ἰωσήφ, ἐξ οἴκου Δαυΐδ, όχι η Μαρία


Αλλά και πάλι δε νομίζω ότι τίθεται θέμα οίκου, αλλά Παιδείας.

Δηλαδή και Ελληνίδα να μην ήταν στην εθνικότητα - σίγουρα με τον Ορισμό του Μ.Αλέξανδρου θα ήταν "Ελληνίς", καθώς είχε αρετές.

Γενικότερα ο Έλλην και ο Χριστιανός είναι από κοινού άξιος όταν έχει αρετές, χωρίς αυτές δεν είναι τίποτα. Στις αρετές έχουμε πλήρη ταύτιση.

Αντιθέτως η σύγχυση δημιουργείτε όταν το βλέπουμε φυλετικά (ρατσιστικά) , λέγοντας ότι ήταν Εβραία ή Γαλιλαία ή Ελληνίδα ή δε ξέρω τι. Φυσικά για να το κατανοήσει κάποιος αυτό (ότι δεν έχει σημασία τι ήταν) ή ελληνική παιδεία πρέπει να έχει ή να είναι πολύ πιστός Χριστιανός.

Όπως και το γεγονός ότι ο Πέτρος, Ανδρέας, Φίλιππος που σε αντίθεση με την Μαρία (όπως λες δεν είχε ελληνικό όνομα) ... αυτοί είχαν. Αυτό βέβαια δε σημαίνει τίποτα - το όνομα - απλά αποδυκνύει ότι είχαν Ελληνικά ονόματα και ενισχύει την άποψη ότι η Γαλιλείς ονόμαζαν τα παιδιά τους με Ελληνικά ονόματα. Αυτό που έχει σημασία είναι ότι τους διάλεξε ο Ιησούς Χριστός γιατί ήταν άνθρωποι με αρετές.

Οι φαρισαίοι γιατί ήταν "κακοί" επειδή ήταν Εβραίοι; όχι φυσικά, επειδή ήταν υποκριτές (δεν είχαν αρετές όπως η ειλικρίνεια). Οι Εβραίοι με αρετές μια χαρά άνθρωποι είναι και αυτοί (σαν Έλληνες!)

Συμπερασματικά:

Η "Ελληνίς Παναγία Μαρία" που λέει εδώ ο Ενώχ, κατά τη δική μου γνώμη αναφέρεται στο ότι ...Η Γαλιλαία ήταν Ελληνιστική, και αυτό είχε επιρροές στα ήθη και στις αξίες των πολιτών της (όπως η Μαρία, και οι διάφοροι μαθητές του Ιησού). Οι Γαλιλαίοι εξάλλου αντιμετωπίζονται αρνητικά από τους Φαρισαίους στην Καινή Διαθήκη. Υπάρχουν τέτοια σημεία αν τα ψάξει κανείς.

Από κει και πέρα δεν μπορούμε να ξέρουμε ακριβώς τι παιδεία είχε η Μαρία - κάνουμε υπόθεση - εγώ τουλάχιστον δεν έχω βρει παραπέρα στοιχεία.

Ένα άλλο σημαντικό σημείο είναι ότι ο Χριστιανισμός διαδόθηκε και ουσιαστικά επιβίωσε μέχρι σήμερα στην πρώην αυτοκρατορία του Μεγάλου Αλεξάνδρου. Αυτό δείχνει ότι μόνο οι Έλληνες που είχαν τη κατάλληλη παιδεία μπόρεσαν πραγματικά να δοξάσουν το Κύριο.

Γιαυτό και ο Ιησούς λέει : "έφθασε η ώρα να δοξαστεί το όνομα του Κυρίου" όταν ήρθαν Έλληνες στην συναγωγή.

Δική μου γνώμη πάντα.

Ελληνιστική Γαλιλαία -> Ελληνική παιδεία -> Ελληνίς πολίτες
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Η ΕΛΛΗΝΙΣ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΑΡΙΑ

39
Με τα τελευταία που είπες που βρίσκεις τις διαφορές μας?...δεν καταλαβαίνω... τώρα βέβαια στο παρακάτω εδάφιο μα λέει ότι ο Ιωσήφ είναι υιός Δαυίδ..Ματθ. 1,20 Ταῦτα δὲ αὐτοῦ ἐνθυμηθέντος ἰδοὺ ἄγγελος Κυρίου κατ᾿ ὄναρ ἐφάνη αὐτῷ λέγων· Ἰωσὴφ υἱὸς Δαυΐδ, μὴ φοβηθῇς παραλαβεῖν Μαριὰμ τὴν γυναῖκά σου· τὸ γὰρ ἐν αὐτῇ γεννηθὲν ἐκ Πνεύματός ἐστιν Ἁγίου.
Ματθ. 1,20 Ενώ δε αυτά είχε στον νουν, ιδού ένας άγγελος του Κυρίου παρουσιάσθη στο όνειρόν του και του είπεν· Ιωσήφ, απόγονε του Δαυΐδ, μη διστάσης, να παραλάβης στον οίκον σου την Μαριάμ, την αγνήν και πιστήν μνηστή σου, διότι το παιδίον που κυοφορείται έντος αυτής έχει συλληφθή από την δημιουργικήν ενέργειαν του Αγίου Πνεύματος.
Ματθ. 1,21 τέξεται δὲ υἱὸν καὶ καλέσεις τὸ ὄνομα αὐτοῦ Ἰησοῦν· αὐτὸς γὰρ σώσει τὸν λαὸν αὐτοῦ ἀπὸ τῶν ἁμαρτιῶν αὐτῶν.
Ματθ. 1,21 Θα γεννήση δε υιόν, και συ (ο οποίος σύμφωνα με τον νόμον θεωρείσαι προστάτης και πατέρας του) θα το ονομάσης Ιησούν (δηλαδή Θεόν-Σωτήρα) διότι αυτός θα σώση πράγματι τον λαόν του από τας αμαρτίας αυτών. βέβαια συνεχίζω με κάτι ακόμα.. Κατά πρώτον έχουμε να πούμε ότι το παν είναι η θέωση, το να βρούμε δηλαδή στην ζωή μας τον Θεό και να ενωθούμε μαζί του. Και η θέωση υπερβαίνει την φύση και δεν έχει καμιά σχέση με εθνικό σωβινισμό. Ο Θεός δεν κάνει γεωγραφία και επιφαίνεται σε αποιονδήποτε τον ζητήσει με καθαρή καρδιά (βλέπε Πράξεις 2,9-21). Η Παναγία ήταν μία εβραιοπούλα και όμως γι’ Αυτήν την εβραιοπούλα εργαζόταν όλη η προ Χριστού εποχή, για να γεννηθεί δηλαδή η κατάλληλη γυναίκα, που θα γίνει Μητέρα του Μεσσίου. Αυτήν εξέλεξε ο Θεός για Μητέρα του ενανθρωπήσαντος Υιού Του. Τι, λοιπόν; Δεν θα δεχθούμε την Παναγία μας, επειδή δεν ήταν Ελληνίδα, αλλά ήταν Εβραία την καταγωγή; Και αν ήταν Ελληνίδα δεν θα έπρεπε να την δεχθεί ο Γάλλος ορθόδοξος, επειδή ήταν Ελληνίδα και όχι Γαλλίδα; Και ο Απόστολος Παύλος πάλι ήταν και αυτός Εβραίος. Θα απορρίψουμε, λοιπόν, και τον μέγα Απόστολο, επειδή δεν ήταν Έλληνας;.. Και εδώ αποδεικνύεται... Πραξ. 2,30 προφήτης οὖν ὑπάρχων, καὶ εἰδὼς ὅτι ὅρκῳ ὤμοσεν αὐτῷ ὁ Θεὸς ἐκ καρποῦ τῆς ὀσφύος αὐτοῦ τὸ κατὰ σάρκα ἀναστήσειν τὸν Χριστὸν καθίσαι ἐπὶ τοῦ θρόνου αὐτοῦ,
Πραξ. 2,30 Αλλά προφήτης πραγματικός υπάρχων ο Δαυίδ και γνωρίζων πολύ καλά, ότι ο Θεός του είχε υποσχεθή με όρκον, πως από απόγονον των σπλάγχνων του, δηλαδή από την Παρθένον Μαρίαν, επρόκειτο να αναστήση τον Χριστόν, κατά το ανθρώπινον, και να τον καθίση στον θρόνον ως βασιλέαν αιώνιον,
Πραξ. 2,31 προϊδὼν ἐλάλησε περὶ τῆς ἀναστάσεως τοῦ Χριστοῦ ὅτι οὐ κατελείφθη ἡ ψυχὴ αὐτοῦ εἰς ᾅδου οὐδὲ ἡ σὰρξ αὐτοῦ εἶδε διαφθοράν.
Πραξ. 2,31 προείδε και ελάλησε δια την ανάστασιν του Χριστού, ότι δεν εγκατελείφθη η ψυχή του στον Αδην ούτε το σώμα του είδε την φθοράν και την αποσύνθεσιν του θανάτου.. καλή είναι η μελέτη πάντως ας ΠΡΟΣΕΥΧΗΘΟΥΜΕ να έχουμε την φώτιση του θεού για να είμαστε σωστοί.. ..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος evaggelia την 25 Απρ 2013, 14:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
<<ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΔΕΝ ΣΚΕΠΑΖΕΙ ΟΥΔΕΝ ΑΠΟ ΣΟΥ ΚΑΙ Η ΝΥΞ ΛΑΜΠΕΙ ΩΣ Η ΗΜΕΡΑ ΕΙΣ ΣΕ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΣ ΤΟ ΦΩΣ>>

Re: Η ΕΛΛΗΝΙΣ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΑΡΙΑ

40
Αυτό που έχει σημασία είναι ότι τους διάλεξε ο Ιησούς Χριστός γιατί ήταν άνθρωποι με αρετές.
ΑΚΡΙΒΩΣ !! Αλλά επίσης διάλεξε και του Ιούδα ...για αυτό και μόνο πως είναι δυνατόν να δικαιολογήσουμε τα πάντα στο μυαλό μας?... μπορούμε να φτάσουμε την σοφία του θεού?....το καταλαβαίνω ότι ως ορισμός η σωστή παιδεία, η σοφία, η καθαρή και ισάξια στην δυνατότητα έκφρασης και δύναμης η ελληνική γλώσσα και γενικά η εξέλιξη ενός πολιτισμένου λαού είναι ενωμένα στοιχεία με την ύπαρξη του αληθινού θεού αλλά δεν είναι η ουσία... και συμφωνώ ότι είναι μόνο ως μέσον έκφρασης,, η πραγματική προσέγγιση ώμος και ενότητα γίνεται βάση της ψυχής του καθενός μας... εκεί έχει να κάνει και με άλλα στοιχεία όπως το το συναίσθημα η αντίληψη η συνείδηση και το πόσο αγάπη έχουμε αναγνωρίσει και βιώσει πρώτα μέσα μας και μετά γύρω μας...και να πω και κάτι ακόμα ο θεός αφού προϋπήρχε ως δημιουργός πριν από τον άνθρωπο είναι παντού γύρω μας σε όλη τη εξέλιξη,, και σίγουρα έχει λάβει μέρος σε όλα αυτά που συζητούμε ως θεωρία μέσα από τον άνθρωπο και την ενότητα που σας είπα... κάποιοι έχασαν τον δρόμο και για αυτό έγινε η ενανθρώπηση του Χριστού το ότι δεν ήταν αρκετό να σωθεί η ανθρωπότητα μέσα από τον ελληνισμό αυτό τα λέει όλα ...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος evaggelia την 25 Απρ 2013, 15:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
<<ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΔΕΝ ΣΚΕΠΑΖΕΙ ΟΥΔΕΝ ΑΠΟ ΣΟΥ ΚΑΙ Η ΝΥΞ ΛΑΜΠΕΙ ΩΣ Η ΗΜΕΡΑ ΕΙΣ ΣΕ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΣ ΤΟ ΦΩΣ>>

Re: Η ΕΛΛΗΝΙΣ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΑΡΙΑ

41
Οι φαρισαίοι γιατί ήταν "κακοί" επειδή ήταν Εβραίοι; όχι φυσικά, επειδή ήταν υποκριτές (δεν είχαν αρετές όπως η ειλικρίνεια). Οι Εβραίοι με αρετές μια χαρά άνθρωποι είναι και αυτοί (σαν Έλληνες!)

Να σου παραθέσω ένα αποσπασμα απο τον Ενώχ-Ιαειρο:

Διὸτι Ἑβραῖος Λαός Ἰσραήλ ὁμοίως Λαός Θεοῦ ἐν ἀρχῇ, ἐν συνεχείᾳ δέ καὶ ἐπανειλημμένως καὶ ἐν ἐμμονῇ καὶ νῦν εἰσέτι Μαμωνάν ἐλάτρευεν καὶ λατρεύει, ἐνῷ τὸν Υἱόν τοῦ Θεοῦ τὸν Μονογενῆ Ἰησοῦν Χριστόν εἰς σταύρωσιν ὡδήγησεν καὶ πάλιν ἄν ὁδηγήσῃ κράζων «τὸ αἷμα Αὐτοῦ ἐφ’ ἡμῶν καὶ ἐπὶ τῶν ἡμετέρων τέκνων».

Ὅτι Ἰησοῦς Χριστός ἐστί τὸ ἀρνίον τὸ ἐσφαγμένον ἀπὸ καταβολῆς κόσμου.

Ὅτι ἀδύνατον ὑπηρετεῖν δὺο Κυρίους, Θεόν καὶ Μαμωνάν, καὶ

Ἀσφαλῶς οὖν γινωσκέτω πᾶς οἶκος Ἰσραὴλ ὅτι καὶ Κύριον καὶ Χριστὸν αὐτὸν ὁ Θεὸς ἐποίησε, τοῦτον τὸν Ἰησοῦν ὃν ὑμεῖς ἐσταυρώσατε. (Πραξ. Αποστ. 2:36)



Ὅτι Θεός ἐν Ὀργῇ Μεγαλόθυμος ἔδιδεν Ἰουδαίοις διὰ διωγμῶν εὐκαιρίας μετανοῆσαι καὶ ἑαυτοὺς διορθῶσαι καὶ σῶσαι, τὸ πρῶτον ἐκ «χριστιανῶν» καὶ λοιπῶν, τὸ δεύτερον ἐν αἰῶνι εἰκοστῷ ἐξ ἀντιχρίστου ναζισμοῦ, ἀλλ’ οὗτοι ἀδιόρθωτοι ἐμμένουν ἐς τὴν τοῦ Μαμωνᾶ λατρείαν καὶ ἀσήμαντοι παραμένουσιν αὐτοῖς ἡ πρὸς τὸν Ἄνθρωπον Ἀγάπη καὶ ἡ μαρτυρία Ἰησοῦ, χείριστον δὲ αὐτοῖς νῦν ὄνειδος αἱ κατὰ Παλαιστινίων ναζιστικαὶ μέθοδοι.

Οὗτοι δ’εἰσίν ἡ ἐνοχή ἐμοῦ ἡ πρώτη:

Ἱερουσαλὴμ Ἱερουσαλήμ, ἡ ἀποκτείνουσα τοὺς προφήτας καὶ λιθοβολοῦσα τοὺς ἀπεσταλμένους πρὸς αὐτήν! Ποσάκις ἠθέλησα ἐπισυναγαγεῖν τὰ τέκνα σου, ὃν τρόπον ὄρνις ἐπισυνάγει τὰ νοσσία ἑαυτῆς ὑπὸ τὰς πτέρυγας, καὶ οὔκ ἠθελήσατε. Ἰδοὺ ἀφίεται ὑμῖν ὁ οἶκος ὑμῶν ἔρημος. Λέγω γὰρ ὑμῖν, οὔ μή μέ ἴδητε ἀπ' ἄρτι ἕως ἂν εἴπητε, εὐλογημένος ὁ ἐρχόμενος ἐν ὀνόματι Κυρίου. (Ματθ. 23:37-39)
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Η ΕΛΛΗΝΙΣ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΑΡΙΑ

42
Η "Ελληνίς Παναγία Μαρία" που λέει εδώ ο Ενώχ, κατά τη δική μου γνώμη αναφέρεται στο ότι ...Η Γαλιλαία ήταν Ελληνιστική, και αυτό είχε επιρροές στα ήθη και στις αξίες των πολιτών της (όπως η Μαρία, και οι διάφοροι μαθητές του Ιησού). Οι Γαλιλαίοι εξάλλου αντιμετωπίζονται αρνητικά από τους Φαρισαίους στην Καινή Διαθήκη. Υπάρχουν τέτοια σημεία αν τα ψάξει κανείς.
Αν μιλούσε μόνο για παιδεία ,δεν νομίζω να διαφωνούσε κανείς,μιλάει περι καταγωγής και μάλιστα το έχει και με μεγάλα γράμματα.
Για το οίκο Δαβιδ,οι γνώμες διίστανται,άλλοι μεταφραστές λένε αναφέρεται στον Ιωσήφ,άλλοι στην Μαρία,αλλά όπως είπα δεν έχει σημασία,γιατί μπερδευόμαστε;
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Η ΕΛΛΗΝΙΣ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΑΡΙΑ

43
Δε ξέρω αν αυτό θέλει πει ο ΕΝΩΧ-ΙΑΕΙΡΟΣ πάντως ήταν από την Γαλιλαία η οποία ήταν ελληνιστική. Γνωρίζουμε λοιπόν όλοι ότι κατά παράδοση ανατράφηκε σε ναό των Ιουδαίων. Αυτό δεν αποδεικνύει ότι ήταν "Εβραία". Το μόνο που δείχνει είναι οι θρησκευτικές πεποιθήσεις της ήταν Ιουδαϊκές. Για αυτό δεν αμφιβάλει κανείς. Όμως από τον άγιο Δαμασκηνό τι μαθαίνουμε ;
Ο Ματθαίος και ο Λουκάς, οι αξιόπιστοι ευαγγελιστές είπαν κατηγορηματικά
ότι ο Ιωσήφ κατάγεται σίγουρα από τη φυλή του Δαβίδ. Αλλά,
ενώ ο Ματθαίος αναφέρει ότι κατάγεται από το Δαβίδ μέσω του Σολομώντος,
ο Λουκάς λέει από το Νάθαν. Τή γέννηση όμως της αγίας Παρθένου
και οι δύο την αποσιώπησαν.
Πρέπει, λοιπόν, να γνωρίζουμε ότι δεν συνήθιζαν οι Εβραίοι ούτε η Αγία
Γραφή να γενεαλογούν γυναίκες. Υπήρχε νόμος να μη μνηστεύεται η μία
φυλή από την άλλη. Ο Ιωσήφ πάλι, εφόσον καταγόταν από τη φυλή
του Δαβίδ, όντας δίκαιος (διότι αυτό βεβαιώνει γι’ αυτόν το ιερό Ευαγγέλιο),
δεν θα μνηστευόταν παράνομα την αγία Παρθένο,
παρά μόνον αν καταγόταν από την ίδια βασιλική γενιά. Γι’ αυτό του ήταν
αρκετό να δείξει την καταγωγή του Δαβίδ.
Πρέπει μάλιστα να γνωρίζουμε και το εξής, ότι υπήρχε νόμος, όταν πέθαινε
ένας άτεκνος άνδρας, ο αδελφός του να νυμφεύεται τη γυναίκα
του πεθαμένου και να τεκνοποιεί για τον αδελφό του. Το παιδί που γεννιόταν
ανήκε, σύμφωνα με τη φύση, στο δεύτερο (άνδρα), δηλαδή σ’ αυτόν
που το γέννησε, ενώ, σύμφωνα με το νόμο, ανήκε σ’ αυτόν που είχε πεθάνει.
Από τη γενιά, λοιπόν, του Νάθαν, του υιού του Δαβίδ, ο Λευΐ γέννησε
το Μελχί και τον Πάνθηρα· ο Πάνθηρας γέννησε αυτόν που ονομάσθηκε
Βαρπάνθηρας. Αυτός ο Βαρπάνθηρας γέννησε τον Ιωακείμ·
και ο Ιωακείμ γέννησε την αγία Θεοτόκο.
Από τη γενιά πάλι του Σολομώντα,
του γιου του Δαβίδ, ο Ματθάν πήρε γυναίκα, από την οποία γέννησε
τον Ιακώβ. Όταν πέθανε ο Ματθάν, ο Μελχί από τη φυλή του Νάθαν,
γιός του Λευΐ, αδελφός του Πάνθηρα, νυμφεύθηκε τη γυναίκα
του Ματθάν, τη μητέρα του Ιακώβ, και απ’ αυτήν απόκτησε τον Ηλεί.
Ήταν, λοιπόν δύο αδελφοί από την ίδια μητέρα, ο Ιακώβ και ο Ηλεί· ο Ιακώβ
ήταν από τη φυλή του Σολομώντα, ενώ ο Ηλεί από τη φυλή του Νάθαν.
Πέθανε και ο Ηλεί, από τη φυλή του Νάθαν, άτεκνος· και πήρε ο Ιακώβ,
ο αδελφός του από τη φυλή του Σολομώντα, τη γυναίκα του (του Ηλεί)
και τεκνοποίησε για λογαριασμό του αδελφού του και γέννησε τον Ιωσήφ.
Ο Ιωσήφ, δηλαδή, σύμφωνα με τη φύση είναι γιος του Ιακώβ από τη γενιά
του Σολομώντα, ενώ σύμφωνα με το νόμο είναι γιος του Ηλεί από τη γενιά
του Νάθαν.
Ο Ιωακείμ λοιπόν πήρε για γυναίκα του τη σεμνή και αξιέπαινη Άννα.
Και όπως ακριβώς η παλαιά Άννα, όντας στείρα, γέννησε το Σαμουήλ
με προσευχή και υπόσχεση, έτσι και αυτή με προσευχή και υπόσχεση
αποκτά τη Θεοτόκο με τη χάρη του Θεού, για να μη υπολείπεται και σ’ αυτό
από καμιά ένδοξη προσωπικότητα. Γεννά, λοιπόν, η χάρη
(διότι αυτό σημαίνει το όνομα Άννα) την Κυρία (και αυτό σημαίνει
το όνομα της Μαρίας· διότι πράγματι έγινε αληθινή Κυρία,
καθώς έγινε μητέρα του Δημιουργού όλων των δημιουργημάτων).
πηγή : http://users.uoa.gr/~nektar/orthodoxy/p ... kribhs.htm

Βλέπουμε λοιπόν ότι κατά το Δαμασκηνό :

α) οι Ευαγγελιστές αποσιωπούν την αληθινή γενεαλογία της Παναγίας , καθώς δεν το συνήθιζαν για γυναίκες αλλά για άντρες για αυτό και έγραψαν του Ιωσήφ.
β) κατά το Δαμασκηνό έχουμε Λευί -> Μελχί + Πάνθηρας -> Βαρπάνθηρας -> Ιωακείμ -> Παναγία ( Πάνθηρας - Βαρπάνθηρας είναι και αυτά ελληνικά ονόματα)

Επίσης

γ) Γαλιλαία ήταν ελληνιστική
δ) Πέτρος , Φίλιππος , Ανδρέας ελληνικά ονόματα

Συμπερασματικά : η Παναγία μας η Θεομήτορ, καταγόταν από μια ελληνιστική πόλη (Γαλιλαία), είχε Ιουδαϊκές θρησκευτικές πεποιθήσεις (όπως και ο Ιωσήφ), ο Παππούς - προπάππους (Βαρπάνθηρας - Πάνθηρας) είχαν ελληνικά ονόματα (όπως και άλλοι κάτοικοι την Γαλιλαίας - συμπεριλαμβανομένου των μαθητών Πέτρος, Ανδρέας, Φίλιππος), την επέλεξε ο Κύριος γιατί είχε αρετές, οι αρετές είναι χαρακτηριστικό ιδίωμα της ελληνικής παιδείας, οι Ευαγγελιστές αποσιωπούν το γενεαλογικό δέντρο της γιατί συνήθιζαν κατά παράδοση να τοποθετούν μόνο του άντρα, ως εκ τούτου στα 2 Ευαγγέλια έχουμε τη γενεαλογία του Ιωσήφ. Μετά την σταύρωση και ανάσταση , πηγαίνει (μετά από εντολή αγγέλου αν θυμάμαι καλά) στην Ελλάδα.

Τυχαία όλα αυτά ; Αυτά φυσικά δεν πρέπει να μας μπερδεύουν, αλλά πρέπει ...να δυναμώνουν τη πίστη μας ..καθώς ήμαστε και Έλληνες , και Χριστιανοί. Ο λόγος δε που τα διαστρεβλώνουν... επίτηδες οι νέο-παγανιστές ...στις μέρες μας και τα στρέφουν εναντίον μας τόσο επίμονα δείχνει πως υπάρχει αλήθεια που πρέπει να ξεσκεπάσουμε.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Η ΕΛΛΗΝΙΣ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΑΡΙΑ

44
Θα ήθελα να σας κάνω ορισμένες ερωτήσεις:

1. Τι σημαίνει ελληνική παιδεία;
2. Το γεγονός ότι δεν έχω ιδέα από φιλοσοφία, το σώμα μου δεν έχει καμία μα καμία σχέση με το "αρχαιοελληνικό κάλος" σημαίνει ότι δεν είμαι Έλληνας;
3. Αν ναι, τι είμαι φυλετικά;
4. Ότι είπε ο Μέγας Αλέξανδρος είναι σωστό;

Διαφωνώ μαζί του. Είμαι Έλληνας με τον ίδιο τρόπο που οι κάτοικοι της Ιταλίας είναι Ιταλοί κτλ.
Δεν πιστεύω ότι είμαστε κάτι περισσότερο από τους άλλους.
Το να είσαι Χριστιανός άλλωστε νομίζω ότι υποβαθμίζει κάθε έννοια καταγωγής. Ο νέος Ισραήλ..

Το ότι οι πρόγονοι της Παναγίας είχαν Ελληνικά ονόματα, δε σημαίνει ότι ήταν ελληνικής καταγωγής. Συνηθιζόταν νομίζω εκείνη την εποχή. Και δε με ενδιαφέρει άλλωστε. Και μόνο που το συζητάμε νιώθω ότι Την υποβαθμίζουμε.

Re: Η ΕΛΛΗΝΙΣ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΑΡΙΑ

45
eyrinos έγραψε:Θα ήθελα να σας κάνω ορισμένες ερωτήσεις:

1. Τι σημαίνει ελληνική παιδεία;


Είναι σαν να ρωτάς τι σημαίνει Χριστιανική παιδεία. Δεν έχει εύκολη απάντηση και δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ εγώ να σου δώσω επαρκή απάντηση καθώς είμαι ένας απλός άνθρωπος και όχι ειδικός. Θα σου πω όμως τι ξέρω :

Ελληνική παιδεία σημαίνει να γνωρίζεις την Ελληνική γλώσσα, να ακολουθείς το δρόμο της αρετής και όχι της κακίας, να φιλοσοφείς (να αναρωτιέσαι και να μελετάς), να ασχολείσαι με τα κοινά και όχι με τον εαυτό σου μόνο, να αγαπάς την Ελλάδα, το ωραίο και το επιφανές και ειλικρινές (όχι τα υπόγεια και τα μπερδεμένα)

Τα Δελφικά παραγγέλματα είναι καλό παράδειγμα "Ελληνικής Παιδείας". Είναι ουσιαστικά τα γνωμικά που μας έκαναν δώρο οι σοφοί τις αρχαιότητας για να μην χανόμαστε (η κληρονομιά μας).
eyrinos έγραψε: 2. Το γεγονός ότι δεν έχω ιδέα από φιλοσοφία, το σώμα μου δεν έχει καμία μα καμία σχέση με το "αρχαιοελληνικό κάλος" σημαίνει ότι δεν είμαι Έλληνας;
Καταρχάς είναι 2 οι ερωτήσεις. :friends:

"Έλληνες εισίν οι της ημετέρας παιδείας (συμ)μετέχοντες" - Ισοκράτης.

Το ότι δεν έχεις ιδέα από φιλοσοφία δεν ισχύει, καθώς και μόνο που διερωτήθηκες και μπήκες στη διαδικασία να αναζητήσεις την αλήθεια - φιλοσόφησες. Δεν είναι κάτι διαφορετικό από αυτό η φιλοσοφία. Είναι έμφυτη (το να αντιτίθεται κανείς σε αυτή την διαδικασία είναι αντιθέτως ανθελληνικό).

Πειρώ τω μεν σώματι είναι φιλόπονος, τη δε ψυχή φιλόσοφος. - Ισοκράτης

(Στο σώμα να είσαι φιλόπονος, στη ψυχή φιλόσοφος)
αν μπορείς να εξασκείς το σώμα σου ή το πνεύμα σου (φιλόπονος) αργά ή γρήγορα αποκτάς υγεία σωματική και πνευματική (το οποίο είναι θείο κάλλος).

Τέλος να σου κάνω και εγώ μια ερώτηση :

Όποιος διαβάζει times, φοράει κινέζικα, βλέπει αμερικάνικα, μιλάει νέο-ελληνικά, τρώει γερμανικά κτλ .. πιστεύεις ότι δεν εκφυλίζεται ;
eyrinos έγραψε: 3. Αν ναι, τι είμαι φυλετικά;
Είσαι της συνομοταξίας των θηλαστικών , της τάξης των πρωτευόντων , της οικογένειας των ανθρωπιδών , του γένους hοmo και του είδους sapiens. Αν είσαι νεοέλληνας όπως εγώ τότε σημαίνει πως είσαι απόγονος των αρχαίων Ελλήνων και σε γενετικό επίπεδο όπως βεβαιώνουν οι γενετικές μελέτες που έχουν γίνει σε ελληνικούς πληθυσμούς.
eyrinos έγραψε: 4. Ότι είπε ο Μέγας Αλέξανδρος είναι σωστό;
Όχι απαραίτητα , αλλά έλαβε παιδεία από τον Αριστοτέλη και θεωρείτε ο μεγαλύτερος Έλληνας που έζησε ποτέ.

Περί αρετής και παιδείας δεν μίλησε μόνο το Μ.Αλέξανδρος αλλά και πολλοί άλλοι, αυτό είναι υπό συζήτηση σε άλλα θέματα.
eyrinos έγραψε: Διαφωνώ μαζί του. Είμαι Έλληνας με τον ίδιο τρόπο που οι κάτοικοι της Ιταλίας είναι Ιταλοί κτλ.
Δεν πιστεύω ότι είμαστε κάτι περισσότερο από τους άλλους.
Το να είσαι Χριστιανός άλλωστε νομίζω ότι υποβαθμίζει κάθε έννοια καταγωγής. Ο νέος Ισραήλ..
Με αυτόν μπορείς να διαφωνείς. Δεν σε υποχρεώνει κανείς εφόσον έχουμε ελευθερία λόγου (ελληνική αξία) . Αν πας στη Τουρκία τώρα και τους πεις ότι διαφωνείς με τον Κεμάλ θα σε δείρουνε (μη ελληνική αξία). Πρέπει όμως να πεις γιατί διαφωνείς και με τι διαφωνείς ακριβώς, να το τεκμηριώσεις και να το πεις δημόσια.
Το ότι οι πρόγονοι της Παναγίας είχαν Ελληνικά ονόματα, δε σημαίνει ότι ήταν ελληνικής καταγωγής. Συνηθιζόταν νομίζω εκείνη την εποχή. Και δε με ενδιαφέρει άλλωστε. Και μόνο που το συζητάμε νιώθω ότι Την υποβαθμίζουμε.
Μα καταγωγή είχαν σίγουρα ελληνική αφού η Γαλιλαία ήταν ελληνιστική εκείνη την εποχή που γεννήθηκε ο Ιησούς και οι μαθητές. Η Γαλιλαία ήταν στα σύνορα μεταξύ ελληνισμού και Ιουδαϊσμού και οι πολιτισμικές επιμειξίες είναι αποδεδειγμένες ιστορικά.

Γιατί την υποβαθμίζουμε ; Όταν αγαπάς ένα πρόσωπο θέλεις να γνωρίζεις περισσότερα για αυτό. Μας τίμησε και ήρθε στην Ελλάδα, στο Άγιο Όρος (στην Ελλάδα) είναι ο Κήπος της Παναγίας... δεν είναι στο Αραράτ... έτσι ;
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν
Απάντηση

Επιστροφή στο “Eλληνισμός-Χριστιανισμός”