Re: Περί αμφιβολιών της αξιοπιστίας των ευαγγελίων.

19
Τώρα που κέρδισες και τον τίτλο του αρχιλαμόγιου του φόρουμ,
Η γιαγια μου μου ελεγε παντα οποιος κοροιδευει κοροιδευει τα μουτρα του.

Θεος σγχωρεστην.

Λοιπον ακου τωρα να δεις γιατι προφανος να εισαι μικρος και να μην μπορεις να σηνηδητοποιησεις καποια πραγματα.

Καταρχας η πλακα ειναι καλη αλλα οχι παντα κι οταν νευριαζεις πρεπει να βαζεις ενα οριο αλλιος χαλας τον εαυτο σου.


Θα γραψω τωρα οχι κατι που εχει σχεση με τη θρησκεια αλλα κατι που θα ηθελα να ακουσουν και οι υπολοιποι οσοι σκεφτονται ακομα τοσο λανθασμενα οπως εσυ ειδκα στις μικρες ηλικιες που πρεπει ν ανοιξουν λιγο τα ματια τους.

Εγω εχω κατι που εσεις δεν μπορειται να εχετε εχω ενα πλεονεκτημα που λιγοι μπορουν να το εχουν.

Εγω μπορω να βλεπω τα πραγματα απο 2 βασεις κι οχι απο μια βλεπω τα πραγματα απο τη πλευρα ενος νομισματος με 2 οψεις διλ.

Εγω λοιπον στη θεση που ειμαι εχω το ευτηχημα να βλεπω τα πραγματα οπως τα βλεπουν οι ελληνες απο τη δικη τους πλευρα κι οπως τα βλεπουν οι γερμανοι απο τη δικη τους.

οι μεν λενε οτι η μερκελ αρμεγει την ελλαδα οι δε λενε οτι η ελλαδα αρμεγει τους γερμανους.

Υπαρχει ενας πολεμος μεταξυ των 2 παραταξεων ο ενας πιστευει οτι εχει δικιο κι ο αλλος αδικο και στις 2 πλευρες και οι δημοσιογραφοι που καταλαβαινουν καποια πραγματα αντις να ειναι αντικιμενικοι βαζουν λαδι στη φωτια.

Αυτο που εσεις προφανος δεν ξερεται ειναι του οτι οι εβραιοι παιρνουν ατοκα δανεια παιρνουν αποζημιωση ακομα απο το ολοκαυτωμα και δε μιλαω για το κρατος του ισραηλ αλλα εβραιους που ζουν στη γερμανια εαν καποιος μπορει να φερει χαρτι που ν αποδικνιει οτι καποιος προγονος του ηταν θυμα του ολοκαυτωματος δικαιουται αποζημιωση η αποζημιωση ειναι απο 12000 εως 18000 ευρω το ατομο φυσικα.

Ο μεγαλομετοχος της BILD της ανθελληνικης αυτης εφημεριδας ειναι εβραιος κι ο ιδιος εβραιος ελεγχει το 95% των ΜΜΕ και εφημεριδων στη γερμανια.

Κατα τα αλλα φταινε οι γερμανοι να δω ποτε θα ξυπνησεται.

Γι αυτο σου λεω τα πραγματα εχουν παντα 2 οψεις.

Οι Ελληνες τσακωνονται με τους γερμανους και ποιοι τρωνε κι απ τους 2?

Αυτη ηταν και η τελευταια μας σηζητηση οτι πεις απο κατω δεν θα απαντηθει πλεον καλη συνεχεια!

Re: Περί αμφιβολιών της αξιοπιστίας των ευαγγελίων.

20
Αντις να προσπαθεις καθε φορα να βγαζεις γρηγορα συμπερασματα για αγνωστους και να προσπαθεις να υποβαθμησεις καποιον επειδη εχει αντιθετη αποψη με σενα.
δε βγαζω εγω συμπερασματα, μονος σου καρφωνεσαι, δε σε υποβαθμισα, αντιθετα υποβαθμιζεις τη πιστη μου οταν υποβαθμιζεις τις Γραφες δλδ τον ιδιο τον Κυριο...δε συνερχεσαι λιγο που μου τη λες κιολας; εχεις αντιθετη αποψη με μενα; εσυ εχεις αντιθετη αποψη με την Ορθοδοξια κ μαλιστα ο ιδιος εχεις γραψει οτι εισαι χριστιανος αλλα για το δογμα, για το αν εισαι ορθοδοξος, εχεις αμφιβολιες..τις ιδιες αμφιβολιες εχουν κ οι οικουμενιστες, οι αιρετικοι κλπ...μηπως θες να μας πεις που ακριβως ανηκεις κ να αφησεις τις περιεργες αποψεις ταχα μου κ ευλογες αποριες, τις οποιες κανενας πνευματικος κ κανενας ανθρωπος δε μπορει να στις λυσει; αν δε μπορει κανενας να στις λυσει κανε προσευχη μπας κ σ ακουσει ο Θεος κ μιλησει μαζι σου, σαν το Σαμαρα...

Re: Περί αμφιβολιών της αξιοπιστίας των ευαγγελίων.

21
Εναςαγνωστος έγραψε:
Τώρα που κέρδισες και τον τίτλο του αρχιλαμόγιου του φόρουμ,
Η γιαγια μου μου ελεγε παντα οποιος κοροιδευει κοροιδευει τα μουτρα του.

Θεος σγχωρεστην.

Λοιπον ακου τωρα να δεις γιατι προφανος να εισαι μικρος και να μην μπορεις να σηνηδητοποιησεις καποια πραγματα.

Καταρχας η πλακα ειναι καλη αλλα οχι παντα κι οταν νευριαζεις πρεπει να βαζεις ενα οριο αλλιος χαλας τον εαυτο σου.


Θα γραψω τωρα οχι κατι που εχει σχεση με τη θρησκεια αλλα κατι που θα ηθελα να ακουσουν και οι υπολοιποι οσοι σκεφτονται ακομα τοσο λανθασμενα οπως εσυ ειδκα στις μικρες ηλικιες που πρεπει ν ανοιξουν λιγο τα ματια τους.

Εγω εχω κατι που εσεις δεν μπορειται να εχετε εχω ενα πλεονεκτημα που λιγοι μπορουν να το εχουν.

Εγω μπορω να βλεπω τα πραγματα απο 2 βασεις κι οχι απο μια βλεπω τα πραγματα απο τη πλευρα ενος νομισματος με 2 οψεις διλ.

Εγω λοιπον στη θεση που ειμαι εχω το ευτηχημα να βλεπω τα πραγματα οπως τα βλεπουν οι ελληνες απο τη δικη τους πλευρα κι οπως τα βλεπουν οι γερμανοι απο τη δικη τους.

οι μεν λενε οτι η μερκελ αρμεγει την ελλαδα οι δε λενε οτι η ελλαδα αρμεγει τους γερμανους.

Υπαρχει ενας πολεμος μεταξυ των 2 παραταξεων ο ενας πιστευει οτι εχει δικιο κι ο αλλος αδικο και στις 2 πλευρες και οι δημοσιογραφοι που καταλαβαινουν καποια πραγματα αντις να ειναι αντικιμενικοι βαζουν λαδι στη φωτια.

Αυτο που εσεις προφανος δεν ξερεται ειναι του οτι οι εβραιοι παιρνουν ατοκα δανεια παιρνουν αποζημιωση ακομα απο το ολοκαυτωμα και δε μιλαω για το κρατος του ισραηλ αλλα εβραιους που ζουν στη γερμανια εαν καποιος μπορει να φερει χαρτι που ν αποδικνιει οτι καποιος προγονος του ηταν θυμα του ολοκαυτωματος δικαιουται αποζημιωση η αποζημιωση ειναι απο 12000 εως 18000 ευρω το ατομο φυσικα.

Ο μεγαλομετοχος της BILD της ανθελληνικης αυτης εφημεριδας ειναι εβραιος κι ο ιδιος εβραιος ελεγχει το 95% των ΜΜΕ και εφημεριδων στη γερμανια.

Κατα τα αλλα φταινε οι γερμανοι να δω ποτε θα ξυπνησεται.

Γι αυτο σου λεω τα πραγματα εχουν παντα 2 οψεις.

Οι Ελληνες τσακωνονται με τους γερμανους και ποιοι τρωνε κι απ τους 2?

Αυτη ηταν και η τελευταια μας σηζητηση οτι πεις απο κατω δεν θα απαντηθει πλεον καλη συνεχεια!
Μεγάλο λαμόγιο μου εσύ. Και στην ηλικία τελικά. Είπα κι εγώ μπας και την ύστατη στιγμή φύτρωνες καρύδια και απαντούσες στην ερώτηση. Αλλά φαίνεται εκεί στην Γερμανία σας αφαίρεσαν και αυτό το τελευταίο προνόμιο που έχει απομείνει στους Ελληνες.

Αντ αυτού παπαρολόγησες μεγαλειωδώς για άλλη μια φορά ευτυχισμένος από τη θέση που βρίσκεσαι για να μας πεις πόσο λάθος βλέπουμε τα πράγματα εμείς οι Ελληνες. Τη Μέρκελ φιλαράκο και τους γερμανούς μπορεί να τους βλέπω λάθος. Το πόσο μεγάλο λαμόγιο είσαι όμως το αποδεικνύεις συνεχώς. Αραγε πόσες φορές είδες εκεί στο γκερμανία την αγαπημένη σου ταινία
Εικόνα
Τελικά αρχιλαμόγιο θα μας πεις κάτι για την ταμπακιέρα? Για εβραίους μας είπες, για μυθολογίες μας είπες, για τα λάθη μας μας είπες, για κάθε παπαριά είσαι στην ευτυχισμένη θέση να μιλάς. Κάνε μια εξαίρεση και φέρσου λίγο σαν άντρας και πες μας. ΑΠΟ ΠΟΙΟΝ ΕΜΑΘΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟ??????

Re: Περί αμφιβολιών της αξιοπιστίας των ευαγγελίων.

22
δε βγαζω εγω συμπερασματα, μονος σου καρφωνεσαι, δε σε υποβαθμισα, αντιθετα υποβαθμιζεις τη πιστη μου οταν υποβαθμιζεις τις Γραφες δλδ τον ιδιο τον Κυριο...
Καταρχας σε ενα αλλο ποστ γραφεις για σκυλια και τρελους δεν ειναι αυτο υποβαθμιση?

Εκτος αυτου δεν υποβαθμιζω τα ευαγγελια απλα πιστευω οτι εχουν αλοιωσεις μεσα κι εχει κρυφτει η πραγματικη αληθεια για λογος που συμφερουν αυτους που καναν τις αλλοιωσεις.

ο Θεος αγγιξε τη τελιοτητα μ οσα εκανε το μονο ατελες που εκανε ηταν ο ανθρωπος.
Οταν ομως αγγιζεις την τελειοτητα δε κανεις λαθη σ αυτα που λες να γραφουν εκτος κι αν καποιος βαλει το χερι του μεσα.

Εγω μπορο να πω τη γνωμη μου και τιποτα παραπανω το αν πιστευεις η οχι σε κατι αυτο πρεπει να το βρεις μονη σου κι οχι ν ακους τους αλλους δε μπορο να υποβαθμισω τη πιστη σου αυτο εξαρταται αποκλειστικα και μονο απο σενα.
δε συνερχεσαι λιγο που μου τη λες κιολας; εχεις αντιθετη αποψη με μενα; εσυ εχεις αντιθετη αποψη με την Ορθοδοξια κ μαλιστα ο ιδιος εχεις γραψει οτι εισαι χριστιανος αλλα για το δογμα, για το αν εισαι ορθοδοξος, εχεις αμφιβολιες..
Φυσικα κι εχω αμφιβολιες και μιλαω με χριστιανους για να σιγουρευτω καποια στιγμη και να βγαλω ενα πορισμα.
τις ιδιες αμφιβολιες εχουν κ οι οικουμενιστες, οι αιρετικοι κλπ...
Η λεξη αιρετικος ειναι η ευκολη λεξη οπως ειναι και ο αντισημιτης για τους εβραιους.
μηπως θες να μας πεις που ακριβως ανηκεις κ να αφησεις τις περιεργες αποψεις ταχα μου κ ευλογες αποριες, τις οποιες κανενας πνευματικος κ κανενας ανθρωπος δε μπορει να στις λυσει;
Αν δε πιστευα οτι υπαρχει λυση δεν θα ρωταγα.
αν δε μπορει κανενας να στις λυσει κανε προσευχη μπας κ σ ακουσει ο Θεος κ μιλησει μαζι σου, σαν το Σαμαρα...
Μου ειναι δυσκολο να πω ψεμματα οποτε ειναι και δυσκολο το να γινω ποτε πολιτικος.

Re: Περί αμφιβολιών της αξιοπιστίας των ευαγγελίων.

24
α καλα κρασα! δε ξερω αλλα τη δεκαετια του ΄90 ισως να ψαρωναν με βλακειες, αλλα εν ετη 2014 που πεταει μεχρι κ ο γαιδαρος, μαλλον απετυχες....
Μαλλον αναποδα τα ειπες οσο πιο πολυ περναει ο χρονος τοσο πιο πολυ κουτιζει ο ανθρωπος.

Την εποχη του 90 υπηρχαν αλλες αξιες ο ανθρωπος δεν ειχε νετ δεν καθοταν ολη μερα πισω απο ενα χαζοκουτι η να παιζει ολη μερα μ ενα κινητο στο χερι.

Εκανε αλλα πραγματα πιο αξιολογα και το μυαλο εφερνε στροφες..

Και δε λεω βλακειες αποριες εχω και σηζηταω αναλογως μπορεις ν απαντησεις η να συζητησεις ενταξει.
Δεν μπορεις να σαι καλα..

Re: Περί αμφιβολιών της αξιοπιστίας των ευαγγελίων.

25
α καλα κρασα! δε ξερω αλλα τη δεκαετια του ΄90 ισως να ψαρωναν με βλακειες, αλλα εν ετη 2014 που πεταει μεχρι κ ο γαιδαρος, μαλλον απετυχες...
Χριστιανος ορθοδοξος ειμαι και πιστευω περισσοτερο απ οτι μπορεις να φανταστεις.

Νηστειες δε κανω ποτε.

Ηθελα να πω μαλλον οτι δε κανω νηστειες υλικες προτιμω τις πνευματικες νηστειες..

Καλη και η υλη αλλα αν δε εισαι ετοιμος να παραδωσεις και το πνευμα σου και να νηστευσεις με αυτο πως θα πιστεψεις?

η πιστη ειναι πνευματικη κι οχι υλικη...



Και στον απο πανω.

Την υπαρξη του ιησου την διαβασα στη βιβλο.
Και δεν ητανε μεσσιας ενας ταπεινος ανθρωπακος ηταν ετσι ηθελε να δειχνει φυσικα που παρ ολ αυτα αλλαξε τον κοσμο.

Μεσιας θα γινει στο μελλον μετα τον αντιχριστο μεσσια.
Γι αυτο περιμενουμε τον αντιχριστο πως και πως.

Ευχαριστω για τη συμμετοχη σας καλη συνεχεια!

Re: Περί αμφιβολιών της αξιοπιστίας των ευαγγελίων.

26
τι θα γινει μετα τον αντιχριστο που τον περιμενουμε κ πως κ πως;;;; ταπεινος "ανθρωπακος";;;;
να σου πω τωρα ειλικρινα, μηπως εχεις μπερδεψει την ορθοδοξια με τους ιεχωβαδες;;; κατι τετοια κουλα λενε κ αυτοι! ασε που κ αυτοι τη βιβλο κρατανε κ πανε απο σπιτι σε σπιτι, αλλα παραποιημενη...
Χριστιανος ορθοδοξος ειμαι και πιστευω περισσοτερο απ οτι μπορεις να φανταστεις.
οοοοοχι ορθοδοξος δεν εισαι, μη μας τα μπερδευεις παλι, μονος σου το ειπες οτι δεν δεχεσαι το δογμα....αν θελεις να βαζεις τα πραματα στη θεση τους να το κανεις συμφωνα με αυτα που γραφεις...τωρα το αν πιστευεις φυσικα δε θα το κρινω εγω κ ουτε με κοφτει πιστευεις δε πιστευεις, αλλα το να λες οτι δε δεχεσαι σχεδον τπτ απο την ορθοδοξια, μαλλον τπτ απολυτως, τοτε μας δουλευεις; που πιστευεις λοιπον ε;

Re: Περί αμφιβολιών της αξιοπιστίας των ευαγγελίων.

27
Εναςαγνωστος έγραψε:
Την υπαρξη του ιησου την διαβασα στη βιβλο.
Αφού η Βίβλος είναι αναξιόπιστο βιβλίο. Φαντασίες εβραίων ανθρώπων που ο καθένας έγραφε ότι του ρχόταν. Κάποια άλλη πηγή πιο αξιόπιστη δεν έχεις?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ανάγνωση και ερμηνεία της Αγίας Γραφής”