Re: Περί αμφιβολιών της αξιοπιστίας των ευαγγελίων.

10
Εναςαγνωστος έγραψε:
Να σε ρωτήσω κάτι φίλε άγνωστε?
1η ερωτηση επομενη..
Ποιός σου είπε ότι υπήρξε Ιησούς?
Εσενα ποιος στο ειπε?
Και ποιος σου είπε ότι αν υπήρξε ήταν ο Μεσσίας?
Δεν το ξερω αλλα υποθετω οτι εσυ θα με διαφωτισεις.
Ευχαριστω για την διάθεση να συζητήσεις. Στην Ελλάδα ξέρεις αυτούς που απαντάνε έτσι τους λένε λαμόγια. Αλλά εκεί στο εξωτερικό το έχετε αλλιώς μάλλον. Καλή συνέχεια.

Re: Περί αμφιβολιών της αξιοπιστίας των ευαγγελίων.

11
Ο αμαρτωλός,απο τον αμαρτωλό καθοδηγείται,γιατί ο αμαρτωλός αφου νικήσει τα πάθη του γίνεται άγιος.
Δεν γινεται αγιος..
Όταν λοιπόν κάποιος νικάει τα πάθη,γνωρίζει τον τρόπο για να καθοδηγήσει και σένα στο πως να το κάνεις.
Αυτος ο καποιος σημερα δεν υπαρχει..
Ποιος είναι ο άγιος να με καθοδηγήσει,αφού είναι αμαρτωλός;
Οχι ακριβως αλλα ποιος του εδωσε την εξουσια για να γινει πνευματικος?
Και πες οτι ο Θεός σε καθοδηγεί,πως θα καταλάβεις τι θέλει να σου δείξει,όντας πνευματικά τυφλός,αν δεν σε καθοδηγήσει κάποιος;(δεν στο λεω προσωπικά ,γενικά μιλάω.)
Ποιοι πνευματικοι αυτοι που πανε με κινητα στα μυστηρια?

η μηπως ο μητροπολιτης που προσευχεται μαζι οχι οποιονδηποτε παπα αλλα με τον εβραιοπαπα.

γι αυτο λεω ποιος τους εδωσε την εξουσια να κανουν οτι κανουν?

Επειδη φορανε ρασα?

Τα ρασα δε κανουν το παπα λεει η παροιμια.

Εαν οι παπαδες ηταν ταπεινοι χωρις αξιωματα και ιεραρχιες σιγουρα ολο και καποιον θ ακολουθουσα αλλα αυτουνους με ιεραρχιες?

Ο Θεος τους εδωσε την εξουσια να λειτουργουν το χριστιανισμο την εξουσια για αξιωματα ποιος τους την εδωσε?

Αν ηταν ετσι γιατι ο Χριστος δεν ειχε κι αυτος αξιωμα πχ ο μητροπολιτης της παρεας και οι αλλοι 12 με βαθμους?

Αυτος ειναι στρατος κι οχι παπαδαριο..

Μαλιστα θυμαμαι σε μικροτερη ηλικια καπου στην εφηβεια το χωριο ειχε εναν παπα που τον ακολουθαγα κι εδινε και καλες συμβουλες μεχρι που τον ειδα να παιζει ξυλινο ποδοσφαιρακι αυτο δεν ειναι κατι το κακο το κακο ηταν που εχανε κι αρχισε να βλαστημαει και μετα εμαθα οτι αυτος βλαστημαγε πιο τακτικα εγω δε το πιστεψα τον ακολουθησα κι οντος κανεις δεν ειναι αναμαρτητος αλλα η βλαστημια απο παπα πνευματικο δεν ειναι οτι καλυτερο οταν τ ακους.

Ο αλλος ο παπας αυτος δε πολυβλαστημαγε ηταν καλος θυμαμαι στο αγιο βημα αφηνε να μπουνε τα παιδεια μεσα και ειχα μπει κι εγω μια φορα αλλα μια φορα εφτανε.
Κι οταν ειδα πως δοκιμαζε αυτο που κεινωναμε δεν ξανακοινωνησα απο αυτονε ελεος διλ μπιχλας εντελος μπαιναν τα γενια του μεσα στο αγγειο αυτο πως λεγεται που κοινωνουσαμε το κρασι δε θυμαμαι πως το λεγαμε δεν δοκιμαζε σαν ανθρωπος να δει αν ηταν καλο.

Να κοινωνησω ηθελα οχι να φαω τα γενια του παπα.

Το μονο που τους νοιαζαν ηταν τ αξιωματα θυμαμαι ειχαμε 3 παπαδες απο 3 χωρια για μια εκκλησια κι οταν ηταν γαμος η βαφτισια η κηδεια σκοτονωταν ποιος θα την κανει για να τα κονομησει γιατι βγαζανε και εξτρα παντα ο ενας βεβαια ηταν πονηρος πηγε σχολειο σε μεγαλη ηλικια εβγαλε το λυκειο ανεβηκε αξιωμα και μετα ολα τα μυστηρια περναγαν απο εκεινον..

Οι αλιθηνοι πνευματικοι ειναι τη σημερον ημερα μετρημενοι στα δαχτυλα κι αν υπαρχουν κι ολας.
Οσο για τα χειρόγραφα διάβασε εδω το χωρίο που σου ειπα πιο πάνω,είναι απο τον Σιναίτικο κώδικα απο τον 4ο αιώνα.
Οι βιβλιοθηκες καικαν πιο πριν απο αυτα τα χειρογραφα και η αλλοιωση δεν ξεκινησε στις μερες μας..

Εκτος αυτου δεν καταλαβαινω και τη γλωσσα της γραφης.
Ευχαριστω για την διάθεση να συζητήσεις. Στην Ελλάδα ξέρεις αυτούς που απαντάνε έτσι τους λένε λαμόγια. Αλλά εκεί στο εξωτερικό το έχετε αλλιώς μάλλον. Καλή συνέχεια.
Ακομα δεν τον ειδαμε Γιαννη τον βαφτισαμε..

Μαθε πρωτα τη σημαινει η λεξη λαμογιο που δεν ειναι καν ελληνικη και μετα τα ξαναλεμε..

Re: Περί αμφιβολιών της αξιοπιστίας των ευαγγελίων.

12
πνευματικο δε θελεις, τις γραφες δεν τις πιστευεις, τους Αγιους δε τους πιστευεις παλι, να φανταστω αφου δεν εχεις κ πνευματικο δε συμμετεχεις κ στο μυστηριο της Θειας Κοινωνιας ετσι; γενικα εισαι κ στο εξωτερικο, δεν εχουν ιερεις εκει, ή μαλλον πουθενα δεν υπαρχουν ιερεις που να αξιζουν για σενα, ακυρωνεις τα παντα ΠΛΗΝ ΟΜΩΣ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΣΟΥ! βρε μπας κ εισαι ο πάπας;

τωρα εγω γτ νομιζω οτι δουλευομαστε;

Re: Περί αμφιβολιών της αξιοπιστίας των ευαγγελίων.

13
τωρα εγω γτ νομιζω οτι δουλευομαστε;
Αντις να προσπαθεις καθε φορα να βγαζεις γρηγορα συμπερασματα για αγνωστους και να προσπαθεις να υποβαθμησεις καποιον επειδη εχει αντιθετη αποψη με σενα.

Προσπαθησε απλα να διαβασεις το κειμενο τι περιπου εχω γραψει ως τωρα κι απο αυτα προσπαθησε να πεις τη γνωμη σου.

Τωρα αν νομιζεις οτι τα ξερεις ολα και εχεις απαντησεις σε ολα μπραβο σου ευγε εγω ομως προτιμω να μαθαινω τα παντα λιγα λιγα μην παθω τιποτα απο υπερφωρτωση πληροφοριον..

Re: Περί αμφιβολιών της αξιοπιστίας των ευαγγελίων.

14
Εναςαγνωστος έγραψε:
Ευχαριστω για την διάθεση να συζητήσεις. Στην Ελλάδα ξέρεις αυτούς που απαντάνε έτσι τους λένε λαμόγια. Αλλά εκεί στο εξωτερικό το έχετε αλλιώς μάλλον. Καλή συνέχεια.
Ακομα δεν τον ειδαμε Γιαννη τον βαφτισαμε..

Μαθε πρωτα τη σημαινει η λεξη λαμογιο που δεν ειναι καν ελληνικη και μετα τα ξαναλεμε..
Ακου λαμόγιο. Δεν εμφανίστηκες εδώ χθες. Εχεις γράψει ουκ ολίγα. Αλλά το πόσο λαμόγιο είσαι το απέδειξες με τον τρόπο που απάντησες σε απλές ερωτήσεις.

http://www.erepublik.com/en/article/-1-1821427/1/20

ΤΙ ΕΣΤΙ ΛΑΜΟΓΙΟ
Day 1,333, 00:41 • by "katsolinos"

la moya-Λαμόγια: Έκφραση της καθ' ημάς ελληνικής, πάλαι ποτέ, μαλλιαρής (slang), με συγκεκριμένες έννοιες, αν και αμφιλεγόμενη, διότι οι ορισμοί της είναι μάτσο και οι ετυμολογίες αρπαχτές, πώς λέμε, αρπακόλλα. Παίρνω αμ-παριζάκι και βγαίνω.
Κατά τον Τριανταφυλλίδη (ca. 1950): μόνο στη φράση την κάνω λαμόγια, φεύγω, ξεφεύγω, σκαπουλάρω

Ελληνική ή ξένη, από το 1950 ήδη περιέγραφαν τα λεξικά αυτό που κάνει το λαμόγιο. Ξεφεύγει και σκαπουλάρει. Κατάλαβες λαμόγιο, ή αλλιώς Γιάννη ή αλλιώς όπως θες. Ετσι το μεταφράζουμε εμείς εντώ στο Ελλάντα το λαμόγιο. Αλλά είπαμε. Εσύ είσαι μεταλλαγμένη συνωμοταξία. Εκεί στο εξωτερικό κάνετε τα λαμόγια αλλά το λέτε μάλλον αλλιώς.

Καλή συνέχεια λοιπόν άγνωστο λαμόγιο. Που όποτε ζορίζεσαι να απαντήσεις πας να την σκαπουλάρεις λέγοντας εξυπνάδες. Πες τα σε καμιά Μέρκελ τα λαμογίστικα. Εντώ ντεν περνάνε.

Re: Περί αμφιβολιών της αξιοπιστίας των ευαγγελίων.

15
Ακου λαμόγιο. Δεν εμφανίστηκες εδώ χθες. Εχεις γράψει ουκ ολίγα. Αλλά το πόσο λαμόγιο είσαι το απέδειξες με τον τρόπο που απάντησες σε απλές ερωτήσεις.
Α διλ αν καποιος δεν απανταει σε οτι ρωτας αμεσως τον κακοχαραχτηριζεις.

Ε βλεπεις λοιπον οτι η παροιμια "Ακομα δε τον ειδαμε Γιαννη τον βαφτισαμε" σου παει γαντι.
Καλή συνέχεια λοιπόν άγνωστο λαμόγιο. Που όποτε ζορίζεσαι να απαντήσεις πας να την σκαπουλάρεις λέγοντας εξυπνάδες. Πες τα σε καμιά Μέρκελ τα λαμογίστικα. Εντώ ντεν περνάνε.
Στην αρχη μου περασε απο το μυαλο να μην σου απαντησω καθολου γιατι οταν ο ενας αρχιζει να βριζει υποβαθμιζεται η σηζητηση.

Μετα μου περασε απο το μυαλο να σου απαντησω σε ξενη γλωσσα αλλα ξερεις κατι θα ψαχνοσουν απο δω κι απο εκει τι ειπα και δε θα μπορουσες να κανεις μια σωστη μεταφραση.

Θελω ομως να ειμαι ειλικρινης σ απαντησα γιατι ειλικρινα σπαω πλακα μ αυτα που λες.

Εσυ προφανος θα καθεσαι πισω απο μια οθονη νευριασμενος πιστευοντας οτι ειπες οτι εκανες κατι ο μαγκας της παρεας κτλπ.

Εγω πιστευω οτι εισαι διασκεδαστικος συνεχισε πες κι αλλα τετοια οχι ομως πολυ αποτομα να προλαβαινω να παιρνω κι ανασες απ τα γελια.

Φυσικα δε σε παιρνω και σοβαρα και δε προκιται να σε παρω ουτε στο μελλον πες κανα αστειο να πανε τα φαρμακια κατω.

:χουχου

Πες οτι θες εμενα δεν μπορεις να με νευριασεις με τιποτα για να με νευριασει καποιο ατομο πρεπει να μπορο ειτε να το παρω στα σοβαρα ειτε αυτο το ατομο να ειναι σημαντικο για μενα

Εσυ δεν εισαι τιποτα απο τα 2 οποτε..

Αντε νευριασε κι αλλο σπασε και καμια οθονη προσοχη ομως μη σκισεις κανα καλσον.

:χουχου :χουχου :χουχου

Τη συγγνωμη μου στους υπολοιπους συμφουριτες.

Re: Περί αμφιβολιών της αξιοπιστίας των ευαγγελίων.

16
Εναςαγνωστος έγραψε:
Ακου λαμόγιο. Δεν εμφανίστηκες εδώ χθες. Εχεις γράψει ουκ ολίγα. Αλλά το πόσο λαμόγιο είσαι το απέδειξες με τον τρόπο που απάντησες σε απλές ερωτήσεις.
Α διλ αν καποιος δεν απανταει σε οτι ρωτας αμεσως τον κακοχαραχτηριζεις.

Ε βλεπεις λοιπον οτι η παροιμια "Ακομα δε τον ειδαμε Γιαννη τον βαφτισαμε" σου παει γαντι.
Καλή συνέχεια λοιπόν άγνωστο λαμόγιο. Που όποτε ζορίζεσαι να απαντήσεις πας να την σκαπουλάρεις λέγοντας εξυπνάδες. Πες τα σε καμιά Μέρκελ τα λαμογίστικα. Εντώ ντεν περνάνε.
Στην αρχη μου περασε απο το μυαλο να μην σου απαντησω καθολου γιατι οταν ο ενας αρχιζει να βριζει υποβαθμιζεται η σηζητηση.

Μετα μου περασε απο το μυαλο να σου απαντησω σε ξενη γλωσσα αλλα ξερεις κατι θα ψαχνοσουν απο δω κι απο εκει τι ειπα και δε θα μπορουσες να κανεις μια σωστη μεταφραση.

Θελω ομως να ειμαι ειλικρινης σ απαντησα γιατι ειλικρινα σπαω πλακα μ αυτα που λες.

Εσυ προφανος θα καθεσαι πισω απο μια οθονη νευριασμενος πιστευοντας οτι ειπες οτι εκανες κατι ο μαγκας της παρεας κτλπ.

Εγω πιστευω οτι εισαι διασκεδαστικος συνεχισε πες κι αλλα τετοια οχι ομως πολυ αποτομα να προλαβαινω να παιρνω κι ανασες απ τα γελια.

Φυσικα δε σε παιρνω και σοβαρα και δε προκιται να σε παρω ουτε στο μελλον πες κανα αστειο να πανε τα φαρμακια κατω.

:χουχου

Πες οτι θες εμενα δεν μπορεις να με νευριασεις με τιποτα για να με νευριασει καποιο ατομο πρεπει να μπορο ειτε να το παρω στα σοβαρα ειτε αυτο το ατομο να ειναι σημαντικο για μενα

Εσυ δεν εισαι τιποτα απο τα 2 οποτε..

Αντε νευριασε κι αλλο σπασε και καμια οθονη προσοχη ομως μη σκισεις κανα καλσον.

:χουχου :χουχου :χουχου

Τη συγγνωμη μου στους υπολοιπους συμφουριτες.
Ετσι ετσι λαμόγιο. Βάλε και φατσούλες και γελάκια. Συνέχισε να αποδεικνύεις πόσο δίκιο είχα από την αρχή και πόσο άσχετη είναι η παροιμία σου. Και πίστευε ότι κάτι λαμόγια σαν κι εσένα με νευριάζουν. Ακου σε κακοχαρακτήρισα επειδή δεν απάντησες. Απάντησες βρε παραπονιάρικο. Αλλά σαν γνήσιο λαμόγιο. Την έκανες γυριστή με ελαφρά πηδηματάκια.

Πάντα είχαν πλάκα τα λαμόγια. Νόμιζα ότι ήταν χαρακτηριστικό των ντόπιων λαμόγιων αλλά σε ευχαριστώ που μου έδειξες ότι τα λαμόγια ίδια μένουν είτε εντώ είτε στο γκερμανία.
Να σε χαίρεται η μανούλα σου άγνωστο λαμόγιο. Τί άγνωστο δηλαδή που όλα τα λαμόγια ίδια ειναι. Το παίζουνε μαγκάκια και μόλις τους στριμώχνουν λίγο κάνουν κοκοκο και βάζουνε φατσούλες. Αχ βρε ατιμούλικο πλάκα που έχεις.

Καλύτερα να σε αφήσω όμως να συνεχίσεις τις παπαρολογίες με τις λαμογιοθεωριούλες σου. Είναι κρίμα να σταματάω τον οίστρο που σε διακρίνει και το γέλιο που προσφέρεις. Συνέχισε ελεύθερα. Και μην ξεχνάς το σύνθημα. Μόλις σας στριμώξουν κάντε τα
Εικόνα

Re: Περί αμφιβολιών της αξιοπιστίας των ευαγγελίων.

17
Ετσι ετσι λαμόγιο. Βάλε και φατσούλες και γελάκια. Συνέχισε να αποδεικνύεις πόσο δίκιο είχα από την αρχή και πόσο άσχετη είναι η παροιμία σου. Και πίστευε ότι κάτι λαμόγια σαν κι εσένα με νευριάζουν. Ακου σε κακοχαρακτήρισα επειδή δεν απάντησες. Απάντησες βρε παραπονιάρικο. Αλλά σαν γνήσιο λαμόγιο. Την έκανες γυριστή με ελαφρά πηδηματάκια.

Πάντα είχαν πλάκα τα λαμόγια. Νόμιζα ότι ήταν χαρακτηριστικό των ντόπιων λαμόγιων αλλά σε ευχαριστώ που μου έδειξες ότι τα λαμόγια ίδια μένουν είτε εντώ είτε στο γκερμανία.
Να σε χαίρεται η μανούλα σου άγνωστο λαμόγιο. Τί άγνωστο δηλαδή που όλα τα λαμόγια ίδια ειναι. Το παίζουνε μαγκάκια και μόλις τους στριμώχνουν λίγο κάνουν κοκοκο και βάζουνε φατσούλες. Αχ βρε ατιμούλικο πλάκα που έχεις.

Καλύτερα να σε αφήσω όμως να συνεχίσεις τις παπαρολογίες με τις λαμογιοθεωριούλες σου. Είναι κρίμα να σταματάω τον οίστρο που σε διακρίνει και το γέλιο που προσφέρεις. Συνέχισε ελεύθερα. Και μην ξεχνάς το σύνθημα. Μόλις σας στριμώξουν κάντε τα
Ρε συ παπας εισαι και τα πηρες ετσι?
:140


Εγω καπου εδω γυρω θα ειμαι προσεχε ομως με τις πλακες γιατι κλαιω απ τα γελια ηδη

Re: Περί αμφιβολιών της αξιοπιστίας των ευαγγελίων.

18
Εναςαγνωστος έγραψε:
Ρε συ παπας εισαι και τα πηρες ετσι?
:140


Εγω καπου εδω γυρω θα ειμαι προσεχε ομως με τις πλακες γιατι κλαιω απ τα γελια ηδη
Οχι παπάς βρε τέκνον μου. Ο Πάπας είμαι.

Και ευτυχώς που θα είσαι εδώ γύρω. Τώρα που κέρδισες και τον τίτλο του αρχιλαμόγιου του φόρουμ, θα ήταν κρίμα να μας αφήσεις και να φύγεις. Κάτσε θα περάσουμε καλά. Θα κάνουμε κι άλλες πλακες

Μπορεί άλλωστε κάποια στιγμή να φυτρώσεις και από αυτά που έχουν οι άντρες και να μας πεις από ποιόν έμαθες ότι υπάρχει Ιησούς Χριστός. Ποτέ δεν ξέρεις.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ανάγνωση και ερμηνεία της Αγίας Γραφής”

cron