Re: ΝΑSΑ: «Σε είκοσι χρόνια θα ανακαλύψουμε ότι δεν είμαστε μόνοι - Θέμα χρόνου να εντοπίσουμε εξωγήινους»

10
Δε ξερω γιατι πατησες σε ολο το κειμενο -παραθεση-

Αλλα αφου πατησες και σε μενα θα παρεις μια απαντηση αφου δε καταλαβαινεις το τι γραφω.

δηλαδη αν πιστευω στην αυθεντικοτητα της ΠΔ ειμαι χριστιανος?
Φυσικα
κι αν δεν πιστευω τοτε δεν ειμαι χριστιανος και δεν πιστευω τον ιησου σαν μεσσια??
Καπως ετσι.
καθε βιβλιο με τα χρονια και τις αντιγραφες του παρουσιαζει καποιες αλλαγες και λανθασμενες μεταφρασεις..
Υπερβολες.

ενταξει τωρα?? φανηκα καλος χριστιανος???
Απιστε..

Re: ΝΑSΑ: «Σε είκοσι χρόνια θα ανακαλύψουμε ότι δεν είμαστε μόνοι - Θέμα χρόνου να εντοπίσουμε εξωγήινους»

11
Καλα ενταξει με αυτην την επιχειρηματολογια με αποστομωσες...

τεσπα ειμαι και σε λαθος θεμα... :wave
”Ελήλυθεν η ώρα ίνα δοξασθή ο υιός του ανθρώπου.” “Ελλάς γάρ μόνη ανθρωπογενεί, φυτόν Ουράνιον και βλάστημα θείον ηκριβωμένον. Λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην.”

Re: ΝΑSΑ: «Σε είκοσι χρόνια θα ανακαλύψουμε ότι δεν είμαστε μόνοι - Θέμα χρόνου να εντοπίσουμε εξωγήινους»

12
Xristianos7 έγραψε:Τι ερωτηση ειναι αυτη??? ναι πιστευω.....

μα πως πιστευεις οτι ο Χριστος ειναι Θεος και δεν πιστευεις στην αυθεντικοτητα της Π.Δ ?

αφου ο Χριστος οταν ηρθε στην γη, τον νομο της Π.Δ εφαρμοσε.
τον νομο της Π.Δ διδαξε.
ερχομενος στην γη ο Χριστος, επικυρωσε οσο τιποτε την Π.Δ ως θεοπνευστη λεγοντας «Ερευνάτε τας Γραφάς, ότι υμείς δοκείτε εν αυταίς ζωήν αιώνιον έχειν∙ και εκείναι εισιν αι μαρτυρούσαι περί Εμού» (Ιω. 5,39)

δηλαδη, ο ιδιος ο Χριστος που λες οτι πιστευεις οτι ειναι Θεος, λεει πως η Παλαια Διαθηκη παρεχει ζωη αιωνια διοτι μαρτυρει περι του ιδιου του Χριστου.

επισης, η Καινη Διαθηκη, ολοκληρη η διδασκαλια των Αποστολων, απο την Π.Δ ειναι.

επισης, ο Αποστολος Παυλος μας λεει
"Πάσα γραφή θεόπνευστος και ωφέλιμος" (Β΄ Τιμόθεον 3/γ: 16)

που σημαινει, οτι ολοκληρη η Π.Δ ειναι θεοπνευστος και ωφελιμος.

εαν πιστευεις οτι ο Χριστος ειναι Θεος λοιπον,
πως τοτε δεν πιστευεις στην Π.Δ ?

ειναι μια τεραστια αντιφαση

η θα πιστευεις οτι ο Χριστος δεν ειναι Θεος, οποτε απο εκει και περα πιστευε οτι νομιζεις,
αλλα απο την στιγμη που λες οτι πιστευεις στον Χριστο οτι ειναι οντος Θεος, πως δεν πιστευεις στην Π.Δ. οπου ο ιδιος ο Χριστος την επικυρωσε οσο τιποτε αλλο ?

ο Χριστος ηρθε στην γη.
εαν η Π.Δ δεν ηταν θεοπνευστη δεν θα το ελεγε ?

θα την επικυρωνε με τα λογια Του ποτε εαν ηταν ενα μη θεοπνευστο βιβλιο?
τι Θεος θα ηταν τοτε ?
μα δεν το καταλαβαινεις ?

η ιδια η Καινη Διαθηκη επικυρωνει την θεοπνευστια της Παλαιας οπως σου εδειξα.

πως μπορεις λοιπον να λες οτι πιστευεις οτι ο Χριστος ειναι Θεος και να μην πιστευεις στην θεοπνευστια της Π.Δ οταν ο ιδιος ο Χριστος μας λεει οτι η Π.Δ χαριζει ζωη αινωνια διοτι μιλαει για τον ιδιο τον Χριστο ?

Re: ΝΑSΑ: «Σε είκοσι χρόνια θα ανακαλύψουμε ότι δεν είμαστε μόνοι - Θέμα χρόνου να εντοπίσουμε εξωγήινους»

13
Ρε φιλαρακι θα με τρελανεις? μιλησα για θεοπνευστια??? μιλησα για ΑΥΘΕΝΤΙΚΟΤΗΤΑ οτι τα προσβλητηκα μεσα για τους ελληνες και για τους κρητες μπορει να μπηκαν μετα... να μαθουμε και να διαβαζουμε τι γραφει ο αλλος γιατι συζηταμε δυο μερες γι αυτο...
”Ελήλυθεν η ώρα ίνα δοξασθή ο υιός του ανθρώπου.” “Ελλάς γάρ μόνη ανθρωπογενεί, φυτόν Ουράνιον και βλάστημα θείον ηκριβωμένον. Λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην.”

Re: ΝΑSΑ: «Σε είκοσι χρόνια θα ανακαλύψουμε ότι δεν είμαστε μόνοι - Θέμα χρόνου να εντοπίσουμε εξωγήινους»

14
Ρε φιλαρακι θα με τρελανεις? μιλησα για θεοπνευστια??? μιλησα για ΑΥΘΕΝΤΙΚΟΤΗΤΑ οτι τα προσβλητηκα μεσα για τους ελληνες και για τους κρητες μπορει να μπηκαν μετα... να μαθουμε και να διαβαζουμε τι γραφει ο αλλος γιατι συζηταμε δυο μερες γι αυτο...
Η προηγουμενη μου απαντηση ηταν πιο πολυ της πλακας παρα απαντηση απλα επειδη δε καταλαβαινεις.

Εαν νιοθεις οτι οτι διαβαζεις ειναι ψεμματα παραποιημενα μη νομιζεις κι εγω λιγο πολυ τα ιδια νομιζω.

Ομως σημασια δεν εχει το τι θα διαβασεις και τι οχι το τι νιωθεις οτι ειναι αλιθηνο και τι παραποιημενο.

Σημασια εχει το τι νιωθεις εσυ για αυτη τη θρησκεια για το Χριστο.

Εαν νιοθεις οτι πιστευεις οτι η θρησκεια υπαρχει οτι Χριστος υπαρχει κι ακολουθεις φυσικα το δρομο του γιατι δε παει να λες πιστευω και να εισαι δολοφονος λεμε τωρα.

Τοτε ανεξαρτητα απ οτι θα πει ο καθενας εσυ θα κανεις αυτο που νιωθες θ ακολουθας αυτο που πιστευεις.

Υπαρχει και η αλλη εκδοχη διλ οτι δεν πιστευεις και μπηκες να τσιγκλισεις τους χριστιανους αλλα πιστευω η δευτερη εκδοχη δεν ισχυει.


Οτι κι αν πουμε οτι κι αν ειπωθει την αληθεια για το αν πιστευες πραγματικα η οχι θα την μαθεις οταν κοψεις το νημα η μπορει και πιο πριν αν εισαι μεσα στους τυχερους..

Re: ΝΑSΑ: «Σε είκοσι χρόνια θα ανακαλύψουμε ότι δεν είμαστε μόνοι - Θέμα χρόνου να εντοπίσουμε εξωγήινους»

15
Εναςαγνωστος έγραψε:
Ρε φιλαρακι θα με τρελανεις? μιλησα για θεοπνευστια??? μιλησα για ΑΥΘΕΝΤΙΚΟΤΗΤΑ οτι τα προσβλητηκα μεσα για τους ελληνες και για τους κρητες μπορει να μπηκαν μετα... να μαθουμε και να διαβαζουμε τι γραφει ο αλλος γιατι συζηταμε δυο μερες γι αυτο...
Η προηγουμενη μου απαντηση ηταν πιο πολυ της πλακας παρα απαντηση απλα επειδη δε καταλαβαινεις.

Εαν νιοθεις οτι οτι διαβαζεις ειναι ψεμματα παραποιημενα μη νομιζεις κι εγω λιγο πολυ τα ιδια νομιζω.

Ομως σημασια δεν εχει το τι θα διαβασεις και τι οχι το τι νιωθεις οτι ειναι αλιθηνο και τι παραποιημενο.

Σημασια εχει το τι νιωθεις εσυ για αυτη τη θρησκεια για το Χριστο.

Εαν νιοθεις οτι πιστευεις οτι η θρησκεια υπαρχει οτι Χριστος υπαρχει κι ακολουθεις φυσικα το δρομο του γιατι δε παει να λες πιστευω και να εισαι δολοφονος λεμε τωρα.

Τοτε ανεξαρτητα απ οτι θα πει ο καθενας εσυ θα κανεις αυτο που νιωθες θ ακολουθας αυτο που πιστευεις.

Υπαρχει και η αλλη εκδοχη διλ οτι δεν πιστευεις και μπηκες να τσιγκλισεις τους χριστιανους αλλα πιστευω η δευτερη εκδοχη δεν ισχυει.


Οτι κι αν πουμε οτι κι αν ειπωθει την αληθεια για το αν πιστευες πραγματικα η οχι θα την μαθεις οταν κοψεις το νημα η μπορει και πιο πριν αν εισαι μεσα στους τυχερους..
Αγνωστε συμφωνω μαζι σου και να τελειωνει το θεμα η αποψη μου για την ΠΔ ειναι οτι ειναι θεοπνευστη ΑΛΛΑ τα κειμενακια που αναφερω κανουν μπαμ (εστω για μενα) οτι εχουν μπει με καποιο ''χερακι'' μεσα....
”Ελήλυθεν η ώρα ίνα δοξασθή ο υιός του ανθρώπου.” “Ελλάς γάρ μόνη ανθρωπογενεί, φυτόν Ουράνιον και βλάστημα θείον ηκριβωμένον. Λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην.”

Re: ΝΑSΑ: «Σε είκοσι χρόνια θα ανακαλύψουμε ότι δεν είμαστε μόνοι - Θέμα χρόνου να εντοπίσουμε εξωγήινους»

16
Xristianos7 έγραψε:
Εναςαγνωστος έγραψε:
Ρε φιλαρακι θα με τρελανεις? μιλησα για θεοπνευστια??? μιλησα για ΑΥΘΕΝΤΙΚΟΤΗΤΑ οτι τα προσβλητηκα μεσα για τους ελληνες και για τους κρητες μπορει να μπηκαν μετα... να μαθουμε και να διαβαζουμε τι γραφει ο αλλος γιατι συζηταμε δυο μερες γι αυτο...
Η προηγουμενη μου απαντηση ηταν πιο πολυ της πλακας παρα απαντηση απλα επειδη δε καταλαβαινεις.

Εαν νιοθεις οτι οτι διαβαζεις ειναι ψεμματα παραποιημενα μη νομιζεις κι εγω λιγο πολυ τα ιδια νομιζω.

Ομως σημασια δεν εχει το τι θα διαβασεις και τι οχι το τι νιωθεις οτι ειναι αλιθηνο και τι παραποιημενο.

Σημασια εχει το τι νιωθεις εσυ για αυτη τη θρησκεια για το Χριστο.

Εαν νιοθεις οτι πιστευεις οτι η θρησκεια υπαρχει οτι Χριστος υπαρχει κι ακολουθεις φυσικα το δρομο του γιατι δε παει να λες πιστευω και να εισαι δολοφονος λεμε τωρα.

Τοτε ανεξαρτητα απ οτι θα πει ο καθενας εσυ θα κανεις αυτο που νιωθες θ ακολουθας αυτο που πιστευεις.

Υπαρχει και η αλλη εκδοχη διλ οτι δεν πιστευεις και μπηκες να τσιγκλισεις τους χριστιανους αλλα πιστευω η δευτερη εκδοχη δεν ισχυει.


Οτι κι αν πουμε οτι κι αν ειπωθει την αληθεια για το αν πιστευες πραγματικα η οχι θα την μαθεις οταν κοψεις το νημα η μπορει και πιο πριν αν εισαι μεσα στους τυχερους..
Αγνωστε συμφωνω μαζι σου και να τελειωνει το θεμα η αποψη μου για την ΠΔ ειναι οτι ειναι θεοπνευστη ΑΛΛΑ τα κειμενακια που αναφερω κανουν μπαμ (εστω για μενα) οτι εχουν μπει με καποιο ''χερακι'' μεσα....
Εαν θελαμε το κειμενο να μην εχει κενα και ν αγγιξει τη τελειοτητα θα ηταν καλυτερα να λεγαμε στον ιδιο το θεο να το γραψει.

Οι ανθρωποι ομως δεν ειναι τελιοι και παντα θα εχουν τις μικροδιαφορες τους.

Εαν ειμασταν τελιοι δεν θα αλληλοσκοτωνομασταν και η γη θα ηταν ακομα παραδεισος.

Οποτε τα χερακια ειναι λογικο να υπαρχουν μεσα..

Re: ΝΑSΑ: «Σε είκοσι χρόνια θα ανακαλύψουμε ότι δεν είμαστε μόνοι - Θέμα χρόνου να εντοπίσουμε εξωγήινους»

17
Xristianos7 έγραψε:Ρε φιλαρακι θα με τρελανεις? μιλησα για θεοπνευστια??? μιλησα για ΑΥΘΕΝΤΙΚΟΤΗΤΑ οτι τα προσβλητηκα μεσα για τους ελληνες και για τους κρητες μπορει να μπηκαν μετα... να μαθουμε και να διαβαζουμε τι γραφει ο αλλος γιατι συζηταμε δυο μερες γι αυτο...
οκ, συνχωρα με τοτε..

πες μου ομως, οταν λες "μετα" ποτε το χρονολογεις αυτο το μετα ?

προ Χριστου η μετα Χριστον ?

εαν ησουν και σχετικα ακριβης, το κατα δυναμιν, θα σου ημουν ευγνωμων !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ανάγνωση και ερμηνεία της Αγίας Γραφής”