Re: Η ΕΒΡΑΙΟΜΑΣΩΝΙΑ ΞΕΣΚΕΠΑΖΕΤΑΙ!

10
dr ex έγραψε:Ο ΑΡΧΙΤΕΚΤΩΝΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΑΤΣ ΩΣΤΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΘΕΩΡΙΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΑΙΓΥΠΤΙΑΚΟ ΠΑΝΘΕΟ ΑΛΛΙΩΣ ΟΜΩΣ.
Δηλαδη?

Αν και νομίζω οτι απο την Αιγυπτο πηραν πολλά στοιχεία.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Η ΕΒΡΑΙΟΜΑΣΩΝΙΑ ΞΕΣΚΕΠΑΖΕΤΑΙ!

11
ηθελα να ξερα αλλη δουλεια δεν εχουν αυτοι οι μασονοι....παντωσ ειμαι πεπησμενοσ οτι μασονοι και ιεχωβαδεσ κανουν τον ιδιο σκοπο να σπασουν τον χριστιανισμο....οι μασονοι οι κατωτεροι χωρισ να ξερουν που ακριβωσ ανοικουν γινονται μια ομαδα για να αιστανονται ασφαλεια και φυσικα ο θεοσ τουσ ειναι το χρημα με μια ωραια θεωρια περυ αρχιτεκτονα ,και οι ιεχωβαδεσ με την αγια γραφη και μονο που οπωσ θελουν την μεταφραζουν και αυτο γιατι πρεπει δηθεν να διαδοσουν την αγαπη μπορω να πω οτι ειναι χριστιανοι αλλα χωρισ να το ξερουν οι απλοι ιεχωβαδεσ κανουν το ιδιο κακο με τουσ μασονουσ...σπανε τον χριστιανισμο και τον αφοπλιζουν καιτον ευνουχιζουν συμφωνα με τον πονηρο ιδρυτη τουσ....εχω προσεξει οτι οσουσ ιεχωβαδεσ εχω γνωρισει ηταν απο διαλυμενεσ και φτωχεσ οικογενειεσ και οι μαρτυρεςσ τουσ αγκαλιασαν με αγαπη και χρημα και ετσι μπηκαν στην ομαδα φανατικα...γιατι το κολπο ειναι να τουσ δωσουν μια ελπιδα μεσα στην απογνωση τουσ...παντωσ και οι δυο ομαδεσ ειναι γνωστο οτι γινονται ομαδεσ γιατι εχουν το ιδιο σκοπο το μαμ και τα συμφεροντα τουσ...οπου τρωει ο σκυλοσ κουναει την ουρα του...

Re: Η ΕΒΡΑΙΟΜΑΣΩΝΙΑ ΞΕΣΚΕΠΑΖΕΤΑΙ!

13
Ορθοδοξος έγραψε:Μη μιλησουμε για ιεχωβαδες καλυτερα γιατι ο gladiator θα σπευσει να τους προστατευσει.......βλεπεις λατρευει το γιαχβε :D
Ο Γιαχβέ, είναι ο θεός της Παλαιάς Διαθήκης...

Δηλαδή ο gladiator, έχει δίκιο σύμφωνα με την ορθοδοξία...

Εσύ ονομάζεσαι Ορθόδοξος και δεν το δέχεσαι αυτό ?
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: Η ΕΒΡΑΙΟΜΑΣΩΝΙΑ ΞΕΣΚΕΠΑΖΕΤΑΙ!

14
Aμνε,μην το ξανανοίγουμε εδω το θέμα,ο Γιαχβε σύμφωνα με την Ορθοδοξία είναι ο Χριστός,σύμφωνα με τους Εβραίους δεν ξέρω ποιος είναι.

Διαβάστε και αυτά
Η κοσμοθεωρία του Μασονισμού βρίσκεται στο περίφημο βιβλίο του μεγάλου μύστη Μυρζέ, «Οι μεγάλοι μύστες». Κατ’ αυτόν κάθε τόσο ο Θεός στέλνει έναν μεγάλο μύστη, που έχει βέβαια διαφορετικά ονόματα. Μεγάλοι μύστες υπήρξαν: Ο Ορφεύς, ο Μωϋσής, ο Δαυίδ, ο Σολομών, ο Ζοροάστρης, ο Μωάμεθ, ο Χριστός. Άνθρωποι που σκέπτονται 100 χρόνια μπροστά από την γενεά τους.
Διδάσκουν και εκπολιτίζουν και όταν η δική τους θεωρία πλέον παλιώσει, τότε παρουσιάζεται ένας καινούργιος μύστης. Γι’ αυτό όλοι περιμένουν να έρθει τον Super Christ τον υπέρ Χριστόν.
Έτσι αυτοί οι Μασόνοι που ξέρουν, διαδίδουν ότι η Χριστιανική θρησκεία είναι ξεπερασμένη και παλαιωμένη και ότι τώρα θα έρθει Ο Super Christ κάποιος μεγαλύτερος μύστης από τον Χριστό, διότι πέρασε πια η εποχή του Χριστού και η θεωρία του.
Η μυστικότητα που καλύπτει τον Μασονισμό δεν είναι και τόσο αδιαπέραστη, διότι στην Γαλλία έχουν γραφεί όλα περί Μασονισμού, την μύηση τα τυπικά κ.λπ. Έχουν γραφεί όχι μόνο από τους αντίθετους του Μασονισμού, αλλά και από τους δασκάλους και από ορισμένες Μασονικές στοές.
Μιλάνε περί των μυστικών του Μασονισμού, διότι το κρυφό ελκύει περισσότερο τον άνθρωπο, εξάπτει την περιέργεια, ενώ το φανερό δεν μας ενδιαφέρει.
Κύριο δόγμα και θεμελιώδης αρχή του Μασονισμού είναι ότι δεν βάζει κανένα όριο στην αναζήτηση της αλήθειας. Σαν συνέπεια είναι ότι αναγνωρίζεται κάθε θρησκευτικό δόγμα, διότι το δόγμα δεν βεβαιώνεται και δεν εξηγείται με την λογική.
Σύμφωνα με τα επίσημα κείμενα του Μασονισμού, το λογικό απομένει ο υπέρτατος νόμος, κατά του οποίου ουδείς έγγραφος όρος θα είχε την δυνατότητα να επιβληθεί. Ο Μασονισμός απολαμβάνει πλήρους ελευθερίας, διότι είναι καθ’ ολοκληρίαν λογικός.

Οι Μασόνοι λένε ότι ο Χριστός ήταν μέγας μύστης και ότι δεν θυσιάστηκε για τους ανθρώπους.
Δεν πιστεύουν στην Χριστοσωτηρία αλλά στην ανθρωποσωτηρία. Δεν σου απαγορεύουν να έχεις θρησκεία και να θρησκεύεις. Να πηγαίνεις στην συναγωγή αν είσαι Εβραίος ή στην Εκκλησία αν είσαι χριστιανός. Σιγά-σιγά όμως υποσκάπτουν όλες τις θρησκείες και λένε ότι ανώτερη από όλες τις θρησκείες είναι ο Μασονισμός, είναι η υπέρθρησκεία. Όμως είναι πιο εύκολο στον άνθρωπο να πιστέψει και να δεχθεί εκείνο που είναι ορατό, παρά το αόρατο σύμπαν. Να πιστέψει στο χρυσό μοσχάρι που έφτιαξε ο Ααρών, διότι ήθελαν να βλέπουν τον Θεό τους παρά να πιστέψει σ’ ένα αόρατο πνευματικό Θεό.
Για περισσοτερα εδω http://www.gonia.gr/gonia.php?article=1 ... fd5e6583f0


Οσο για τους Ιεχωβάδες του δημιούργησαν οι ιδιοι οι Εβραίοι για να διαλύσουν εκ των έσω τον Χριστιανισμό.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Η ΕΒΡΑΙΟΜΑΣΩΝΙΑ ΞΕΣΚΕΠΑΖΕΤΑΙ!

15
Ορθοδοξος έγραψε:Ο Γιαχβέ, είναι ο θεός της Παλαιάς Διαθήκης...

Δηλαδή ο gladiator, έχει δίκιο σύμφωνα με την ορθοδοξία...

Εσύ ονομάζεσαι Ορθόδοξος και δεν το δέχεσαι αυτό ?
Και επειδη ο γιαχβε ειναι ο θεος της παλαιας διαθηκης παει να πει οτι ειναι και ο πραγματικος θεος?Τωρα αν εσυ νομιζεις οτι τον πραγματικο Θεο τον λενε γιαχβε ενταξει....Ορθοδοξια σημαινει σωστη πιστη,που το ξερεις οτι ειναι σωστο να πιστευουμε στη παλαια διαθηκη?

Re: Η ΕΒΡΑΙΟΜΑΣΩΝΙΑ ΞΕΣΚΕΠΑΖΕΤΑΙ!

16
Ορθοδοξος έγραψε: Και επειδη ο γιαχβε ειναι ο θεος της παλαιας διαθηκης παει να πει οτι ειναι και ο πραγματικος θεος?
Ο θεός είναι ο θεός...Ότι και να κάνουμε και ότι και να λέμε εμείς...
Τωρα αν εσυ νομιζεις οτι τον πραγματικο Θεο τον λενε γιαχβε ενταξει....
Ο θεός δε χρειάζεται όνομα...
Ορθοδοξια σημαινει σωστη πιστη,που το ξερεις οτι ειναι σωστο να πιστευουμε στη παλαια διαθηκη?
Η Ορθόδοξη εκκλησία λοιπόν, θεωρεί θεόπνευστη την Παλαιά Διαθήκη και τη Βίβλο γενικότερα...Το επικύρωσαν και το έδεσαν οι δεσποτάδες παλαιότερα και τώρα όποιος το αμφισβητεί είναι αιρετικός λέει...

Εγώ είμαι ένας αιρετικός του δικού μου, προσωπικού, δόγματος...
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: Η ΕΒΡΑΙΟΜΑΣΩΝΙΑ ΞΕΣΚΕΠΑΖΕΤΑΙ!

17
Εγω ενα πραγμα ξερω οτι οι εβραιοι περιμεναν και θα περιμενουν το θεο ο οποιος θα ανυψωσει το λαο του Ισραηλ και αυτον ακριβως το θεο παρουσιαζουν στη παλαια διαθηκη.Δεν νομιζω να τιθεται ερωτηση για το ποιος ειναι αυτος ο θεος.Μπορει για την ορθοδοξη εκκλησια να ειμαι αιρετικος αλλα για μενα ειμαι ορθοδοξος και δεν χρειαζεται να λες για το τι πιστευει η ορθοδοξη εκκλησια σαν το gladiator,εχεις δικη σου γνωμη και κριση για να δεις ποιος ειναι ο θεος της παλαιας διαθηκης

Re: Η ΕΒΡΑΙΟΜΑΣΩΝΙΑ ΞΕΣΚΕΠΑΖΕΤΑΙ!

18
Παιδια ειστε εντελως off topic,αμα θελετε πείτε κατι πανω στο θεμα.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μασωνία - Τεκτονισμός”

cron