Re: Ενάντια στο RFID "χάραγμα" 666. Επαρχία ή πόλη;

10
Μην αγχώνεστε ρε παιδιά.

Εμείς οι άνθρωποι δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα χωρίς την βοήθεια του Θεού.

Ναι, να προνοήσουμε ο,τι μπορεί ο καθένας, αλλά με σύνεση και μέτρο.

Είναι άλλο πράγμα να πει πχ. κάποιος οτι έχει πχ. το ρύζι του έτους φυλαγμένο σε ντενεκέδες έτσι ώστε "να μην νιώθει" από οικονομικούς κλειδωνισμούς ή από "Super Market Paranoia" (όταν και αν συμβούν διάφορα)...και άλλο πράγμα να έχει ψύχωση ο άλλος με την επιβίωση και να "νομίζει" οτι θα σωθεί έτσι απλά επειδή "μάζεψε προμήθειες" κλπ ,και όλη μέρα το μυαλό του να είναι εκεί "στο πως θα μαζέψει και άλλα τρόφιμα και φωτοβολταϊκά και μπαταρίες και μαχαίρια και όπλα κλπ".


Το ένα είναι "πρόνοια" (καλό πράγμα) και το άλλο είναι "παραννοια", έλλειψη εμπιστοσύνης στον Θεό και προσγείωση στα "υλικά αγαθά".

Οι "τρεις νέοι" για παράδειγμα ΔΕΝ ασχολήθηκαν με το καμίνι που θα τους καίγανε. Δεν σκιάχτηκαν καθόλου...!!!
Είχαν εμπιστοσύνη στον Θεό. Ο Θεός, φρόντισε με τον δικό του τρόπο για αυτούς.

Μην αγχώνεστε.

Ο Θεός θα ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕΙ την Εκκλησία Του και όσους ανθρώπους κρίνει οτι αξίζουν. Δεν θα μας αφήσει έτσι.

Αρκεί εμείς να "θέλουμε" και να είμαστε όσο πιο σωστοί μπορούμε.

Όπως ο Θεός, λίγο - λίγο και την κατάλληλη στιγμή (για τον καθένα), ξυπνά και φέρνει τους καλοπροαίρετους στον σωστό δρόμο και τους οδηγεί προς την σωτηρία τους, έτσι θα μεριμνήσει και για τους ανθρώπους του καιρού του αντιχρίστου.


Ο Χριστός είπε --> "Ανευ ΕΜΟΥ, ου δύνασθαι ποιείν ΟΥΔΕΝ"


(Τίποτα δεν μπορούμε να κάνουμε χωρίς τον Χριστό μας. Καλό είναι να το χωνέψουμε αυτό και να ταπεινωνόμαστε όσο μπορούμε περισσότερο ο καθένας μας).
«Όσο κι αν είναι λίγοι αυτοί όπου διατηρούν την ευσέβεια, αυτοί είναι η Εκκλησία» (Αγ.Νικηφόρος)\n\n«Μὴ φοβοῦ τὸ μικρὸν ποίμνιον· ὅτι εὐδόκησεν ὁ πατὴρ ὑμῶν δοῦναι ὑμῖν τὴν βασιλείαν.» (Λουκ.ιβʼ32)

Re: Ενάντια στο RFID "χάραγμα" 666. Επαρχία ή πόλη;

12
Πολύ απόλυτος μου ακούγεσαι... Μπορείς να είσαι απόλυτος γι αυτά τα θέματα;
Τρία πραγματάκια.

1) Ο π. Παϊσιος πιστεύω μιλούσε για τα χρόνια τα δύσκολα, τα 3,5 χρόνια των διωγμών γιατί λέει: " Φυσικα, το στριμωγμα θα διαρκεση λιγο, τρια-τριαμισι χρονια. Θα συντομευθουν οι ημερες για τους εκλεκτους. Δεν θα καταλαβουν ποτε θα περασουν. Ο Θεος δεν θα αφηση αβοηθητο τον ανθρωπο. "
Λες να μίλαγε για τα πρώτα 3,5 χρόνια; Αφού λέει ότι το στρίμωγμα θα διαρκέσει λίγο. Δε θα λεγε ότι μετά ακολουθεί ακόμα χειρότερο στρίμωγμα;

2) Την κατσίκα την έδωσα σαν παράδειγμα και αναφέρομαι στην πρώτη περίοδο, στα πρώτα 3,5 χρόνια. Τι κόλησες εκεί;

3) Νομίζεις ότι είσαι θέση να μιλάς πιο σοφά από τον Παϊσιο; Ότι μπορείς να προβλέψεις καλύτερα από τους Γέροντες; Έστω κι αν είναι κι αυτοί άνθρωποι και όχι θεοί ή έστω Άγιοι (επίσημα και προς το παρόν).
Μπορώ να είμαι εν μέρη απόλυτος όταν έχω πολλές πληροφορίες απο Αγίους,Προφήτες,Αποκάλυψη κτλ κτλ........ εκτός και εάν όλοι αυτοί είναι λάθος και μόνο ο Παισιος είναι σωστός!

Αν παρατηρησες σε αυτά που λέει ο π.Παισιος για τον Αντίχριστο...... γράφει <ο λογισμός μου λέει>!

Δεν λέει ότι είναι εκ Θεού,όπως πολλές φορές σε άλλα θέματα έχει επισημάνει.
π.χ ¨Όπως ξέρεις , εγώ δεν διαβάζω εφημερίδες , αλλά αυτά τα μαθαίνω από αλλού

Ο λογισμός του λοιπόν μπορεί να είναι και λάθος!

Δεν το παίζω παντογνώστης,απλώς λέω την γνώμη μου βάση αυτών που έχω διαβάσει....... πιστεύω να εχω τουλάχιστον αυτό το δικαίωμα!

Δεν λέω κάτι κάκο για τον Παισιο(προς Θεού),απλώς επισημαίνω κάτι που δεν μου κάθεται καλά!


...................................................

Για τα 3,5 χρόνια που λές αυτό ακριβώς εγραψα και εγώ,ότι μιλάει για τα χρόνια του Αντίχριστου...... όμως τα υπόλοιπα που γράφει απλώς δεν κολάνε!

Με την κατσίκα και τον φακό εννοείται ότι δεν κόλλησα απλώς σου έφερα κάποια παραδείγματα.


Τείνουμε να βγούμε :0595
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Ενάντια στο RFID "χάραγμα" 666. Επαρχία ή πόλη;

13
LAPTONAS έγραψε: "Σε περίπτωση εκποίησης κινητής ή ακίνητης περιουσίας Κρητικού ή Έλληνα, οι συνέπειες θα είναι σοβαρές για εσάς και τους εντολείς σας", έγραφαν οι επιστολές.

WHAT WAS THAT????

Ρε τι ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ?
Ο Κρητικός ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ (σαν να λέμε Θεσσαλονικιός).

ΤΙ στην ευχή σημαίνει το "ή Κρητικός ή Ελληνας"????
Καλά πλάκα με κάνετε?

(και δεν αντέδρασε κανένας με αυτό το "γραφόμενο"? Πως σας διέφυγε έτσι?)

Θέλει η ΝΕΑ ΤΑΞΗ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ να ΔΙΑΧΩΡΙΣΕΙ με το ΣΤΑΝΙΟ την Κρήτη και να την παρουσιάσει σαν "άλλη ΧΩΡΑ" (WHAAATTT) και εσείς αναμασάτε την τσίχλα ΑΚΡΙΤΑ???

ΕΝΙΣΤΑΜΑΙ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ....!!!!
«Όσο κι αν είναι λίγοι αυτοί όπου διατηρούν την ευσέβεια, αυτοί είναι η Εκκλησία» (Αγ.Νικηφόρος)\n\n«Μὴ φοβοῦ τὸ μικρὸν ποίμνιον· ὅτι εὐδόκησεν ὁ πατὴρ ὑμῶν δοῦναι ὑμῖν τὴν βασιλείαν.» (Λουκ.ιβʼ32)

Re: Ενάντια στο RFID "χάραγμα" 666. Επαρχία ή πόλη;

14
Υστερόγραφο (προς admins): σε αυτό εδώ το thread δεν υπάρχει το κουμπί "edit" post. (ίσως κάτι με τα permissions του thread. Στα άλλα δουλεύει κανονικά απόσο έχω δει)
«Όσο κι αν είναι λίγοι αυτοί όπου διατηρούν την ευσέβεια, αυτοί είναι η Εκκλησία» (Αγ.Νικηφόρος)\n\n«Μὴ φοβοῦ τὸ μικρὸν ποίμνιον· ὅτι εὐδόκησεν ὁ πατὴρ ὑμῶν δοῦναι ὑμῖν τὴν βασιλείαν.» (Λουκ.ιβʼ32)

Re: Ενάντια στο RFID "χάραγμα" 666. Επαρχία ή πόλη;

16
omg έγραψε:
LAPTONAS έγραψε: "Σε περίπτωση εκποίησης κινητής ή ακίνητης περιουσίας Κρητικού ή Έλληνα, οι συνέπειες θα είναι σοβαρές για εσάς και τους εντολείς σας", έγραφαν οι επιστολές.

WHAT WAS THAT????

Ρε τι ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ?
Ο Κρητικός ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ (σαν να λέμε Θεσσαλονικιός).

ΤΙ στην ευχή σημαίνει το "ή Κρητικός ή Ελληνας"????
Καλά πλάκα με κάνετε?

(και δεν αντέδρασε κανένας με αυτό το "γραφόμενο"? Πως σας διέφυγε έτσι?)

Θέλει η ΝΕΑ ΤΑΞΗ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ να ΔΙΑΧΩΡΙΣΕΙ με το ΣΤΑΝΙΟ την Κρήτη και να την παρουσιάσει σαν "άλλη ΧΩΡΑ" (WHAAATTT) και εσείς αναμασάτε την τσίχλα ΑΚΡΙΤΑ???

ΕΝΙΣΤΑΜΑΙ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ....!!!!
Οι Κρητικοί είναι τοπικιστές, οπότε μπορεί για αυτό να το είπε έτσι. Ως Κρητικός λοιπόν μάλλον ήθελε να πει για το σύνολο των Κρητικών αλλά επίσης και των υπόλοιπον περιοχών τις Ελλάδας.

Τώρα δεν ξέρω αν ήταν Νεοταξίτης αυτός που το έγραψε ...μάλλον δεν το είχε δει όπως θα το έβλεπες εσύ, όμως εγώ το ανάρτησα για να δείξω πως η κάθε περιοχή έχει κάνει το δικό της αγώνα στα πλαίσια της Κρίσης.... και το ίδιο μοτίβο θα ακολουθήσει και στα πλαίσια κάποιου είδους "επιβολής" ... έστω ότι είναι το RFID εφόσον είναι αυτό το θέμα μας εδώ. Και επειδή η Κρήτη είναι ένα πολύ καλό παράδειγμα Επαρχίας που θα αντιδράσει σε "τσιπαρίσματα" με όπλα.... κυρίως για να καταλάβουμε ότι ο Νόμος όταν θεωρητικά εφαρμοστεί εναντίον μας παύει να είναι νόμος αφού ο νόμος είναι εργαλείο προς το όφελος του πολίτη.

βασικά την κεντρική ιδέα την πήρα από εδώ : http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 31&t=14325
Το αρχιτρωκτικό, που παρίστανε τον αρχιστράτηγο του ελληνικού στρατού, δεν είχε μετακινήσει καν το επιτελείο του από την Αθήνα. Ο αρχιστράτηγος Παπάγος ήταν μόνον για "ταρατατζούμ και παράτες". Να φιλάει χέρια βασιλέων και πρέσβεων. "Ήρωας" σε καιρό ειρήνης να φοράει παράσημα, να κυνηγάει "κομμουνιστοσυμμορίτες" και να μοιράζει οικόπεδα σε στρατιωτικούς. Στον πόλεμο, που διεξήχθη επί των ημερών της αρχιστρατηγίας του, απλά δεν συμμετείχε. Από τις εφημερίδες έμαθε ο "αρχιστράτηγος" ότι ο στρατός του νίκησε τους Ιταλούς. Δεν είχε το ζώον ούτε την ευθιξία ν' αυτοκτονήσει για το μοναδικό και παγκόσμιο ρεκόρ στην παγκόσμια στρατιωτική ιστορία. Αρχιστράτηγος, που η νίκη του στρατού του να τον βρήκε με τις πιτζάμες μακριά από το μέτωπο της μάχης, δεν έχει ξαναϋπάρξει κι ούτε πρόκειται να υπάρξει. Ούτε ως απλός περίεργος παρατηρητής δεν είχε δει το πεδίο της μάχης. Ό,τι θυμόταν από την εποχή που ήταν ανθυπολοχαγός.

Η νίκη των Ελλήνων έκανε αίσθηση παγκοσμίως, εφόσον την ίδια εκείνη εποχή μια τεράστια Γαλλία έπεφτε στα χέρια του "άξονα" χωρίς καμία αντίσταση. Ο Χίτλερ γελούσε με τον Μουσολίνι. Γελούσε, γιατί δεν γνώριζε τι συμβαίνει. Επιτέθηκε κι αυτός στην Ελλάδα. Απέναντί του βρήκε κι αυτός δύο διαφορετικές καταστάσεις. Το κράτος της Αθήνας ήθελε να παραδοθεί και ο λαός αρνούνταν. Αξιωματικοί του ελληνικού στρατού αρνούνταν να πολεμήσουν και οι φαντάροι δεν εγκατέλειπαν τις θέσεις τους. Έδιναν άδειες στους στρατιώτες να επιστρέψουν στα σπίτια τους και δεν έφευγε κανένας.
[/quote]

απλά λέει όπου "άξονα" ας βάλουμε "Νέα Τάξη" και όπου λέει "Χίτλερ" ας βάλουμε "Αντίχριστος" , και όπου λέει "Παπάγος" ας βάλουμε τον αντίστοιχο και αντίστοιχα.....
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Ενάντια στο RFID "χάραγμα" 666. Επαρχία ή πόλη;

17
Γιώργος έγραψε:Παιδιά,αυτό του Παισίου είναι μια αστοχία του γέροντα,ένας καθαρά προσωπικός λογισμός!Ακόμα και Άγιοι άνθρωποι κάνουνε λάθη,συμβαίνει!

Ενώ εμείς ας πούμε δεν κάνουμε λάθη, είμαστε σε όλα σωστοί. Σε σημείο να διορθώνουμε τους Γέροντες...
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Ενάντια στο RFID "χάραγμα" 666. Επαρχία ή πόλη;

18
LAPTONAS έγραψε:
omg έγραψε:
LAPTONAS έγραψε: "Σε περίπτωση εκποίησης κινητής ή ακίνητης περιουσίας Κρητικού ή Έλληνα, οι συνέπειες θα είναι σοβαρές για εσάς και τους εντολείς σας", έγραφαν οι επιστολές.

WHAT WAS THAT????

Ρε τι ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ?
Ο Κρητικός ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ (σαν να λέμε Θεσσαλονικιός).

ΤΙ στην ευχή σημαίνει το "ή Κρητικός ή Ελληνας"????
Καλά πλάκα με κάνετε?

(και δεν αντέδρασε κανένας με αυτό το "γραφόμενο"? Πως σας διέφυγε έτσι?)

Θέλει η ΝΕΑ ΤΑΞΗ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ να ΔΙΑΧΩΡΙΣΕΙ με το ΣΤΑΝΙΟ την Κρήτη και να την παρουσιάσει σαν "άλλη ΧΩΡΑ" (WHAAATTT) και εσείς αναμασάτε την τσίχλα ΑΚΡΙΤΑ???

ΕΝΙΣΤΑΜΑΙ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ....!!!!
Οι Κρητικοί είναι τοπικιστές, οπότε μπορεί για αυτό να το είπε έτσι. Ως Κρητικός λοιπόν μάλλον ήθελε να πει για το σύνολο των Κρητικών αλλά επίσης και των υπόλοιπον περιοχών τις Ελλάδας.

Τώρα δεν ξέρω αν ήταν Νεοταξίτης αυτός που το έγραψε ...μάλλον δεν το είχε δει όπως θα το έβλεπες εσύ, όμως εγώ το ανάρτησα για να δείξω πως η κάθε περιοχή έχει κάνει το δικό της αγώνα στα πλαίσια της Κρίσης.... και το ίδιο μοτίβο θα ακολουθήσει και στα πλαίσια κάποιου είδους "επιβολής" ... έστω ότι είναι το RFID εφόσον είναι αυτό το θέμα μας εδώ. Και επειδή η Κρήτη είναι ένα πολύ καλό παράδειγμα Επαρχίας που θα αντιδράσει σε "τσιπαρίσματα" με όπλα.... κυρίως για να καταλάβουμε ότι ο Νόμος όταν θεωρητικά εφαρμοστεί εναντίον μας παύει να είναι νόμος αφού ο νόμος είναι εργαλείο προς το όφελος του πολίτη.

βασικά την κεντρική ιδέα την πήρα από εδώ : http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 31&t=14325
Το αρχιτρωκτικό, που παρίστανε τον αρχιστράτηγο του ελληνικού στρατού, δεν είχε μετακινήσει καν το επιτελείο του από την Αθήνα. Ο αρχιστράτηγος Παπάγος ήταν μόνον για "ταρατατζούμ και παράτες". Να φιλάει χέρια βασιλέων και πρέσβεων. "Ήρωας" σε καιρό ειρήνης να φοράει παράσημα, να κυνηγάει "κομμουνιστοσυμμορίτες" και να μοιράζει οικόπεδα σε στρατιωτικούς. Στον πόλεμο, που διεξήχθη επί των ημερών της αρχιστρατηγίας του, απλά δεν συμμετείχε. Από τις εφημερίδες έμαθε ο "αρχιστράτηγος" ότι ο στρατός του νίκησε τους Ιταλούς. Δεν είχε το ζώον ούτε την ευθιξία ν' αυτοκτονήσει για το μοναδικό και παγκόσμιο ρεκόρ στην παγκόσμια στρατιωτική ιστορία. Αρχιστράτηγος, που η νίκη του στρατού του να τον βρήκε με τις πιτζάμες μακριά από το μέτωπο της μάχης, δεν έχει ξαναϋπάρξει κι ούτε πρόκειται να υπάρξει. Ούτε ως απλός περίεργος παρατηρητής δεν είχε δει το πεδίο της μάχης. Ό,τι θυμόταν από την εποχή που ήταν ανθυπολοχαγός.

Η νίκη των Ελλήνων έκανε αίσθηση παγκοσμίως, εφόσον την ίδια εκείνη εποχή μια τεράστια Γαλλία έπεφτε στα χέρια του "άξονα" χωρίς καμία αντίσταση. Ο Χίτλερ γελούσε με τον Μουσολίνι. Γελούσε, γιατί δεν γνώριζε τι συμβαίνει. Επιτέθηκε κι αυτός στην Ελλάδα. Απέναντί του βρήκε κι αυτός δύο διαφορετικές καταστάσεις. Το κράτος της Αθήνας ήθελε να παραδοθεί και ο λαός αρνούνταν. Αξιωματικοί του ελληνικού στρατού αρνούνταν να πολεμήσουν και οι φαντάροι δεν εγκατέλειπαν τις θέσεις τους. Έδιναν άδειες στους στρατιώτες να επιστρέψουν στα σπίτια τους και δεν έφευγε κανένας.
απλά λέει όπου "άξονα" ας βάλουμε "Νέα Τάξη" και όπου λέει "Χίτλερ" ας βάλουμε "Αντίχριστος" , και όπου λέει "Παπάγος" ας βάλουμε τον αντίστοιχο και αντίστοιχα.....
Όχι δεν πήγαινε για σένα το "τι είναι αυτά που γράφονται" κλπ. Εσύ απλά copy / paste έκανες.
Δεν λέω για σένα. Γενικό ήταν το σχόλιό μου που το βλέπουμε και απλά "το αφήνουμε".
«Όσο κι αν είναι λίγοι αυτοί όπου διατηρούν την ευσέβεια, αυτοί είναι η Εκκλησία» (Αγ.Νικηφόρος)\n\n«Μὴ φοβοῦ τὸ μικρὸν ποίμνιον· ὅτι εὐδόκησεν ὁ πατὴρ ὑμῶν δοῦναι ὑμῖν τὴν βασιλείαν.» (Λουκ.ιβʼ32)
Απάντηση

Επιστροφή στο “MicroChip- rfid Το Χάραγμα της Νέας Εποχής?”

cron