Αγαλμα αιγυπτιακού θεού κινείται!

1
Αγαλμα αιγυπτιακού θεού κινείται!


Ένα αιγυπτιακό άγαλμα στο Μουσείο του Μάντσεστερ, στη Βρετανία, άρχισε μυστηριωδώς να κινείται σχηματίζοντας έναν τέλειο κύκλο! Η φιγούρα, ηλικίας 4.000 ετών, εκτίθεται για το κοινό εδώ και 80 χρόνια και ήταν προσφορά στον θεό Όσιρι.

Ένας επιμελητής των αιγυπτιακών εκθεμάτων ήταν ο πρώτος που πρόσεξε τις μετακινήσεις του αγάλματος.

«Οι περισσότεροι Αιγυπτιολόγοι δεν πιστεύουν στις προλήψεις κι εγώ αναρωτιόμουν ποιος άλλαξε θέση στο έκθεμα χωρίς να μου το πει», δήλωσε ο 29χρονος Campbell Price.

«Αλλά την επόμενη φορά που κοίταξα, κοιτούσε σε άλλη κατεύθυνση. Και την επόμενη ημέρα, και πάλι σε άλλη κατεύθυνση», πρόσθεσε. «Οι αρχαίοι Αιγύπτιοι πίστευαν πως τα αγαλματίδια, όπως αυτά, μπορεί να λειτουργούν σαν εναλλακτικά σπίτια για το πνεύμα των ανθρώπων που αναπαριστούσαν, όταν το σώμα χανόταν. Αλλά θα εκπλήσσονταν από ένα άγαλμα που κινείται μόνο του»!

Το προσωπικό του Μουσείου τοποθέτησε μία κάμερα για να φωτογραφίζει το άγαλμα κάθε λεπτό επί μία εβδομάδα. Στο βίντεο φαίνεται το άγαλμα να περιστρέφεται 360 μοίρες!

Οι μη προληπτικοί λένε πως ίσως η κίνηση να οφείλεται στις δονήσεις από τα βήματα των επισκεπτών ή από την κίνηση, έξω από το Μουσείο, αλλά αυτά δεν εξηγούν γιατί το άγαλμα δεν είχε κινηθεί ποτέ πριν ούτε γιατί κινείται σε τέλειο κύκλο.

Δείτε το βίντεο...

phpBB [video]



E-Radio.gr
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Αγαλμα αιγυπτιακού θεού κινείται!

2
Τα μουσεία δεν είναι δωρεάν στην Αγγλία, πληρώνονται από τις επισκέψεις... επομένως το άγαλμα κατά πάσα πιθανότητα είναι διαφημιστικό κόλπο.... ενώ αν γινόταν στην Ελλάδα αυτό θα ήταν υπεύθυνος κάποιος δαίμονας :slap
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Αγαλμα αιγυπτιακού θεού κινείται!

3
LAPTONAS έγραψε:Τα μουσεία δεν είναι δωρεάν στην Αγγλία, πληρώνονται από τις επισκέψεις... επομένως το άγαλμα κατά πάσα πιθανότητα είναι διαφημιστικό κόλπο.... ενώ αν γινόταν στην Ελλάδα αυτό θα ήταν υπεύθυνος κάποιος δαίμονας :slap
Και αν ήταν άγαλμα ή εικόνα του Χριστού ή της Παναγίας θα ήταν θαύμα :down :χουχου
Να μη φανερώνεις στους πολλούς και αδαείς την γνώμη σου για τον Θεό. Να μην αποκαλύπτεται η γνώση και τα μυστικά στους αμόρφωτους και στους αδαείς, διότι δεν μπορούν να τα κατανοήσουν και θα τα διαστρεβλώσουν.\nΠυθαγόρας

Re: Αγαλμα αιγυπτιακού θεού κινείται!

4
Για το πάρουμε σοβαρά,δηλαδη αν βλέπατε εσεις κάποιο άγαλμα οποιοδήποτε θεού αιγυπτίων ή ινδών ή άλλου λαού να κινείται χωρίς την χρήση κάποιας τεχνολογίας ή να αρχίσει να μιλάει,τι εξήγηση θα δίνατε;
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Αγαλμα αιγυπτιακού θεού κινείται!

5
dominique έγραψε:Για το πάρουμε σοβαρά,δηλαδη αν βλέπατε εσεις κάποιο άγαλμα οποιοδήποτε θεού αιγυπτίων ή ινδών ή άλλου λαού να κινείται χωρίς την χρήση κάποιας τεχνολογίας ή να αρχίσει να μιλάει,τι εξήγηση θα δίνατε;
ότι κάποια λογική εξήγηση θα υπάρχει.... ειδικά το συγκεκριμένο είναι φως φανάρι....

δηλαδή εσύ πιστεύεις ειλικρινά ότι κινείται από μόνο του το άγαλμα ;

Εδώ σου έχω έναν "άγγελο" που εμφανίστηκε σε κάμερα σε ένα πολυκατάστημα και είναι πολύ ποιο πιστικό ... για παράδειγμα .....

phpBB [video]


πως να το κάνουμε... ανεβάζουν τις πωλήσεις αυτά....
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Αγαλμα αιγυπτιακού θεού κινείται!

6
dominique έγραψε:Για το πάρουμε σοβαρά,δηλαδη αν βλέπατε εσεις κάποιο άγαλμα οποιοδήποτε θεού αιγυπτίων ή ινδών ή άλλου λαού να κινείται χωρίς την χρήση κάποιας τεχνολογίας ή να αρχίσει να μιλάει,τι εξήγηση θα δίνατε;
Κοίταξε φίλε μου,μπορεί όντως να κινείται αν έχει κάποιο μηχανισμό το άγαλμα.Τώρα για την εξήγηση ότι κινείται με τα βήματα αυτών που περπατάνε από έξω δεν το νομίζω.Αυτό απαιτεί μεγάλη ποσότητα ενέργειας και συντονισμένης κίνησης,όπως πχ ένα στρατιωτικό τμήμα ώστε να πιάσει την κατάλληλη συχνότητα.Μπορεί βέβαια να υπάρχει και μια εξήγηση από τον κόσμο των πνευμάτων,δεν ξέρω..είδωμεν!
Να μη φανερώνεις στους πολλούς και αδαείς την γνώμη σου για τον Θεό. Να μην αποκαλύπτεται η γνώση και τα μυστικά στους αμόρφωτους και στους αδαείς, διότι δεν μπορούν να τα κατανοήσουν και θα τα διαστρεβλώσουν.\nΠυθαγόρας

Re: Αγαλμα αιγυπτιακού θεού κινείται!

8
emman έγραψε:Τι σας ρωτάνε και τι απαντάται :happy2 :happy2 :happy2
Δηλαδή φίλε Εμμαν εσύ τι πιστεύεις ; ότι κάποιο πνεύμα κατοικεί μέσα στο άγαλμα - σύμφωνα με τους Αιγυπτίους;
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Αγαλμα αιγυπτιακού θεού κινείται!

9
Το βίντεο ειναι σε high speed.
Εγω προσωπικα θα προβληματιζόμουν μόνο αν ειχα στα χέρια μου το απείραχτο "normal speed" video.
Το να
Αφαιρεσει καποιος απλα μερικα καρε (οπου καποιος ανθρωπος παει και γυρναει το αγαλμα απο λίγο την καθε φορα) ειναι πανευκολο (piece of cake).

/..δεν το βλεπω για αληθινο guys and girls...!!!

(Τουλαχιστον μεχρι να δω το normal speed....!!!
«Όσο κι αν είναι λίγοι αυτοί όπου διατηρούν την ευσέβεια, αυτοί είναι η Εκκλησία» (Αγ.Νικηφόρος)\n\n«Μὴ φοβοῦ τὸ μικρὸν ποίμνιον· ὅτι εὐδόκησεν ὁ πατὴρ ὑμῶν δοῦναι ὑμῖν τὴν βασιλείαν.» (Λουκ.ιβʼ32)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τα μυστήρια της αρχαιότητας”

cron