Re: Σολομώντας και Σολομωνική

46
Aπαντηση ουδεν πήρα και ούτε πρόκειται να πάρω ,διότι ο Σολομόντας εκτός απο αμαρτίες δεν έκανε τίποτα άλλο που να τον χρίζει Αγιο και Προφήτη.

Ολα τα άλλα είναι να χάμε να λέγαμε!


Με αυτα τα σκεπτικα ολοι μας ειμαστε Αγιοι και μα΄λιστα καλύτεροι απο τον Σολομών. :happy2
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Σολομώντας και Σολομωνική

47
emman έγραψε:

Με αυτα τα σκεπτικα ολοι μας ειμαστε Αγιοι και μα΄λιστα καλύτεροι απο τον Σολομών. :happy2
Τώρα το αντελήφθηκες φίλτατε;

«Άγιοι γίνεσθε, ότι εγώ άγιος ειμί», είπε ο Θεός (Α' Πέτρ. α 16).Άγιος δεν είναι ο αναμάρτητος, δεν είναι ο άπτωτος, αλλ' εκείνος που αγωνίζεται να μη πέσει στην αμαρτία. Αν πέσει, πέφτει από ανθρώπινη αδυναμία και δεν μένει στην πτώση του, αλλά ευθύς σηκώνεται και πάλιν αγωνίζεται τον αγώνα τον καλόν της αρετής.

Άγιος γίνεται όποιος ειλικρινά, σταθερά και στα σοβαρά προσπαθεί να αποβάλει τις κακίες του και να ζήση σύμφωνα με το θέλημα του Θεού, σύμφωνα με το ιερόν Ευαγγέλιο. Και τέτοιος αγωνιστής μπορεί να είναι ο καθένας. Άρα, άγιος μπορεί να γίνει όποιος το θελήσει.

Yπάρχουν και σήμερα άγιοι που έζησαν και ζουν μέσα στην Εκκλησία, όπως Επίσκοποι, Ιερείς, μοναχοί, λαϊκοί όλων των κατηγοριών. Όμως, το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι δεν έχουμε εμείς τα ορθόδοξα κριτήρια να τους καταλαβαίνουμε, γιατί αυτοί διαθέτουν έναν εσωτερικό κόσμο που είναι κρυμμένος από τους πολλούς, και πολλοί από μας δεν έχουμε τις κατάλληλες προϋποθέσεις να τους αναγνωρίσουμε.
Mητροπολίτης Ναυπάκτου και Αγίου Βλασίου Ιερόθεος
Εικόνα

Re: Σολομώντας και Σολομωνική

48
Kαι το παραπάνω που γράφεις που ακριβώς τα είδες στον Σολομώντα?

Αφου αναποδα εγιναν τα πραγματα.

Ηταν κοντά στον Θεό και μετέπειτα στράφηκε στα ειδωλα και έκανε ότι έκανε.
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Σολομώντας και Σολομωνική

49
emman έγραψε:Kαι το παραπάνω που γράφεις που ακριβώς τα είδες στον Σολομώντα?

Αφου αναποδα εγιναν τα πραγματα.

Ηταν κοντά στον Θεό και μετέπειτα στράφηκε στα ειδωλα και έκανε ότι έκανε.
-Μη τυχόν είσαι καρδιογνώστης και δεν το γνωρίζεις(γνωρίζουμε);
-Γνωρίζεις τί μετάνοια κάνει ο κάθε άνθρωπος πρίν εκβάλει τη ψυχή του ο Αρχάγγελος;
-Γνωρίζεις;
Εικόνα

Re: Σολομώντας και Σολομωνική

51
emman έγραψε:Το ιδιο να ρωτησω μήπως και εγω?

Εσυ για να το λες κατι περισσοτερο θα γνωριζεις....
Γνωρίζω και πιστεύω τη μαρτυρία του Αγίου Νύμφωνος που παρέθεσα..

(“Δεν χάθηκε η ψυχή του βασιλιά, όπως οι περισσότεροι νομίζετε. Γιατί δεν με αρνήθηκε τελείως. Παρασύρθηκε, βέβαια, από τις ασεβείς εκείνες γυναίκες και έχτισε ναούς στα είδωλα και πρόσφερε θυμίαμα σ’ αυτά, σύμφωνα με το θέλημά τους. Ποτέ όμως δεν με αρνήθηκε ρητά. Μάλιστα, μετά το θάνατό του και μέχρι τη σταύρωσή μου, καθόταν τόσα χρόνια “εν σκότει και σκιά θανάτου” (Λουκ.1:79), υποφέροντας φοβερά. Όταν εγώ λοιπόν κατέβηκα στον άδη και ανέστησα τους νεκρούς από τα καταχθόνια, λύτρωσα και τη δική του ψυχή και την αξίωσα ν’ απολαύσει τη μακαριότητα. )

-Έχω στήριγμα τη μαρτυρία του αγίου Νύμφωνος,και απόδειξη την κατάταξη του απο την εκκλησία στη χορεία των δικαίων.
-Εσύ;
Εικόνα

Re: Σολομώντας και Σολομωνική

52
Που ξέρεις ότι είναι όντως 100% μαρτυρία του Αγίου Νυμφωνος?

Το έγραψε κάπου ο ίδιος?

Οπως και να έχει όμως το παραπάνω εμένα δεν με πείθει και σου έγραψα το γιατί!

Εσυ γενικώς ότι βρίσκεις απο εδω και απο εκεί το εστερνίζεσαι,διότι έτσι σου αρεσει.
Οπως και στις προφητείες.... έχεις πιάσει όλες τις ψευδοπροφητείες,τους ανώνυμους, τους ψευδοπροφητες,τους γέροντες και τις γεροντισσες για να αποδείξεις αυτα που θέλεις να αποδείξεις.

Τωρα βρήκες ενα κείμενο το οποίο χωρίς να ξέρω,υποθέτω ότι δεν το εχει γράψει ο ιδιος ο Αγιος..... αν κάνω λάθος διορθωσε με.
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»
Απάντηση

Επιστροφή στο “Άλλες θρησκείες & αιρέσεις,σἐκτες & παραθρησκείες,”

cron