Re: O Ιησούς δεν ήταν Εβραίος

19
eyrinos έγραψε::clap ultimate.



Αν κάποιος αμφισβητεί την Καινή και Παλαιά Διαθήκη, έστω σε ένα σημείο τους, τότε τις αμφισβητεί εξ' ολοκλήρου, και δε μπορεί να αποκαλείται Χριστιανός.

.
Να υποθέσω ότι ως γνήσιος χριστιανός νηστέυεις 40 μερες μεχρί να πατρευτής ποτέ δεν είχες σχέση ουδέποτε έβρισες κάποιον κλπκλπκλπ. Αν έχεις κάνει ένα απο όλα τα παραπάνω και άλλα τόσα που βαριέμε να γράψω τότε ούτε εσύ είσαι ουτε κανένας μας νομίζω :cooll :flag
Ο στόχος τους Σάντσο είναι να μας βάλλουν διχόνοια έτσι θα μας πάρουν το άλογο!!

Re: O Ιησούς δεν ήταν Εβραίος

20
dominique έγραψε:Δεν θα τον περίμεναν στο κήπο της Γεσθημανής?

Γιατι είπε ο Χριστός,καλύτερα για αυτον τον άνθρωπο να μην γεννηθεί?
Ερώτηση εμένα του άσχετου δεν τον ξέρανε τον χριστό οι φαρισαιοι αφού διδασκέ μέσα στο ναο και δημόσια γιατί έπρεπε να τους τον δείξει ;;;; όταν ήταν γνωστός σε όλους ;;;;;;
Ο στόχος τους Σάντσο είναι να μας βάλλουν διχόνοια έτσι θα μας πάρουν το άλογο!!

Re: O Ιησούς δεν ήταν Εβραίος

21
Lord έγραψε:
dominique έγραψε:Δεν θα τον περίμεναν στο κήπο της Γεσθημανής?

Γιατι είπε ο Χριστός,καλύτερα για αυτον τον άνθρωπο να μην γεννηθεί?
Ερώτηση εμένα του άσχετου δεν τον ξέρανε τον χριστό οι φαρισαιοι αφού διδασκέ μέσα στο ναο και δημόσια γιατί έπρεπε να τους τον δείξει ;;;; όταν ήταν γνωστός σε όλους ;;;;;;


Το είχα και εγω απορία!

Το κείμενο λέει

ὁ οὖν Ἰούδας λαβὼν τὴν σπεῖραν καὶ ἐκ τῶν ἀρχιερέων καὶ Φαρισαίων ὑπηρέτας ἔρχεται ἐκεῖ μετὰ φανῶν καὶ λαμπάδων καὶ ὅπλων.

Και μετά

Ἡ οὖν σπεῖρα καὶ ὁ χιλίαρχος καὶ οἱ ὑπηρέται τῶν Ἰουδαίων συνέλαβον τὸν Ἰησοῦν


Σπείρα προφανώς θα εννοεί ρωμαίους στρατιώτες και μετα αναφέρει τους υπηρέτες οτι ήρθαν μαζι με τον Ιούδα.

Αντε πες οτι αυτοί δεν τον ήξεραν,γιατι ρώτησαν ομως 2 φορες ποιος ειναι ο Ιησούς ?


Τίνα ζητεῖτε; 5 ἀπεκρίθησαν αὐτῷ· Ἰησοῦν τὸν Ναζωραῖον. λέγει αὐτοῖς ὁ Ἰησοῦς· Ἐγώ εἰμι. εἱστήκει δὲ καὶ Ἰούδας ὁ παραδιδοὺς αὐτὸν μετ' αὐτῶν. 6 ὡς οὖν εἶπεν αὐτοῖς ὅτι ἐγώ εἰμι, ἀπῆλθον εἰς τὰ ὀπίσω καὶ ἔπεσον χαμαί. 7 πάλιν οὖν αὐτούς ἐπηρώτησε· Τίνα ζητεῖτε; οἱ δὲ εἶπον· Ἰησοῦν τὸν Ναζωραῖον. 8 ἀπεκρίθη Ἰησοῦς· Εἶπον ὑμῖν ὅτι ἐγώ εἰμι·
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικές αναζητήσεις”