Οι άγνωστες αλήθειες της Ιεραρχίας της Ελλάδος!

1
Εικόνα
Ίσως πέρασε απαρατήρητο το γεγονός, ότι η Εκκλησία της Ελλάδος, με τη γνωστή ανακοίνωσή της προς το Λαό, σχετικά με την σύγχρονη κρίση, είπε πολλές και άγνωστες αλήθειες, που εμείς οι Έλληνες ίσως δεν έχουμε συνειδητοποιήσει, για τον απλούστατο λόγο, ότι δεν μας αφήνει το δέντρο να δούμε το δάσος!..




ΔΙΑΒΑΣΑ με πολλή προσοχή την Ανακοίνωση, που εξέδωσε η Ιεραρχία της Εκκλησίας της Ελλάδος προς τον Λαό, η οποία έφερε τον τίτλο: «Η Εκκλησία απέναντι στη σύγχρονη κρίση».


Δεν ξέρω πόσους ικανοποίησε ή πόσους στενοχώρησε (αν κρίνω από τη στάση ορισμένων βουλευτών στη συζήτηση που έγινε για τον Προϋπολογισμό), αλλά ένα είναι βέβαιο: Η Εκκλησία έκανε πάνω απ’ όλα την δική της αυτοκριτική, αφού, μεταξύ άλλων, ανέφερε τα εξής:


«Στην Σύνοδο τής Ιεραρχίας εμείς, οι πνευματικοί σας πατέρες, κάναμε την αυτοκριτική μας, θελήσαμε να αναμετρηθούμε με τις ευθύνες μας και να αναζητήσουμε με τόλμη το μερίδιο τής ενδεχομένης δικής μας υπαιτιότητας στην παρούσα κρίση. Ξέρουμε ότι κάποιες φορές σάς πικράναμε, σάς σκανδαλίσαμε ίσως. Δεν αντιδράσαμε άμεσα και καίρια σε συμπεριφορές που σάς πλήγωσαν. Οι έμποροι τής κατεδάφισης τής σχέσης τού λαού με την ποιμαίνουσα Εκκλησία του εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο και πραγματικά ή κατασκευασμένα σκάνδαλα και προσπάθησαν να διαρρήξουν την εμπιστοσύνη σας στην Εκκλησία…»!


Εκείνο, όμως που έπρεπε να μας προβληματίσει περισσότερο από αυτή την ανακοίνωση είναι το σκεπτικό της Ιεραρχίας σχετικά με την πνευματική και όχι τόσο με την οικονομική κρίση, την οποία θεωρεί κατασκευασμένη («Να θυμάσθε ότι για πολλούς οικονομολόγους ή παρούσα κρίση είναι κατασκευασμένη, είναι μια κρίση - εργαλείο που αποβλέπει στον παγκόσμιο έλεγχο από δυνάμεις πού δεν είναι φιλάνθρωπες»).


Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο προβληματισμός της Εκκλησίας μας για τους νέους ανθρώπους:


«Όταν απευθύνεσαι σε νέους ανθρώπους και τούς ερωτάς: «γιατί παιδί μου παίρνεις ναρκωτικά;» και σου απαντούν: «πέστε μου σεις γιατί να μην πάρω; Δεν ελπίζω τίποτα, δεν περιμένω τίποτα, η μόνη μου χαρά είναι όταν τρυπάω την ένεση και ταξιδεύω»• ή όταν επισημαίνεις σε ένα νέο άνθρωπο ότι παίρνοντας ναρκωτικά θα πεθάνει και εκείνος σού απαντά με ένα τραγικό χαμόγελο; «σεις δεν καταλαβαίνετε ότι εγώ παίρνω ναρκωτικά για να ζήσω», τότε αντιλαμβάνεσαι πόσο απίστευτα αληθινά και πόσο τραγικά επίκαιρα είναι τα παραπάνω λόγια» (!!)


Και πιο κάτω η Ιεραρχία της Εκκλησίας της Ελλάδος τονίζει με έμφαση τα εξής:


«Αντί λοιπόν για νόημα ζωής κυνηγήσαμε την ευμάρεια, την καλοπέραση, την οικονομική ισχύ. Όταν όμως δεν υπάρχει άλλο όραμα ζωής πέρα από την κατανάλωση, όταν η οικονομική δύναμη και η επίδειξη της γίνεται ο μόνος τρόπος κοινωνικής καταξίωσης, τότε η διαφθορά είναι ο μόνος δρόμος ζωής, διότι διαφορετικά, αν δεν είσαι διεφθαρμένος, είσαι ανόητος.


Έτσι σκέφθηκαν και έπραξαν πολλοί, έτσι φθάσαμε στη διαφθορά και της εξουσίας, αλλά και μέρους τού λαού μας.


Το ερώτημα - δίλημμα τού Ντοστογιέφσκι «ελευθερία ή ευτυχία;» το ζούμε πλέον σε όλη του την τραγικότητα. Διαλέξαμε μια πλαστή ευμάρεια και χάσαμε την ελευθερία τού προσώπου μας, χάσαμε την ελευθερία της χώρας μας».


Ας ελπίσουμε ότι έστω και αυτή την ύστατη ώρα, κάποιοι πνευματικοί μας ταγοί ξύπνησαν από τον λήθαργο και κάτι ελπιδοφόρο γεννιέται σ’ αυτόν τον έρημο και δυστυχισμένο τόπο, που του άξιζε (και του αξίζει, ασφαλώς) μια καλύτερη μοίρα.
Με σεβασμό και εκτίμηση
ΑΓΓΕΛΟΣ ΠΑΝ. ΣΑΚΚΕΤΟΣ

ΠΗΓΗ: http://www.pentapostagma.gr/2011/01/blo ... z1A6hA487X
<<ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΔΕΝ ΣΚΕΠΑΖΕΙ ΟΥΔΕΝ ΑΠΟ ΣΟΥ ΚΑΙ Η ΝΥΞ ΛΑΜΠΕΙ ΩΣ Η ΗΜΕΡΑ ΕΙΣ ΣΕ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΣ ΤΟ ΦΩΣ>>
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”