Re: Αλάθητες πάντα οι Ιερές Σύνοδοι ;

19
Μιλάτε για διαφορετικά πράγματα.

Αλλο η Ιερά Σύνοδος και άλλο η Πανορθόδοξος και οικουμενικη σύνοδος.

Για την Ιερά σύνοδο όπως είπε και ο laptonas υπάρχουν παραδείγματα ότι έκαναν λάθη.

Για τις Πανορθοδόξους συνόδους όμως δεν νομίζω να υπάρχουν λάθη!

Εκεί είναι η διαφορά σας!


Εκτός και αν πιστευεις Laptona ότι και στις Πανορθόδοξες συνόδους υπάρχουν λάθη!

Αν υπάρχουν και εκεί λάθη,τότε πάει πολύ μακριά η βαλιτσα....... που καλύτερα να μην πάει :ex4
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Αλάθητες πάντα οι Ιερές Σύνοδοι ;

20
Στο τελευταιο μου post εγραψα/ διευκρινισα περι Οικουμενικων / Πανορθόδοξων και Ιερων Συνόδων.

Απλα για μενα το σημαντικο ειναι να κατανοηθει οτι οι οικουμενικες κ πανορθοδοξες θεωρουνται αλαθητες και οτι εκφραζουν το θελημα του αγιου πνευματος. (Και οτι η ορθοδοξία ειναι κλειδωμενη)
Δοτι λεγοντας απλα καποιος οτι οι ιερες συνοδοι ειναι λανθασμενες, πανε μακρυα την βαλιτσα.

Μην ξεχνας οτι και οι Οικουμενικες και Πανορθοδοξες θεωρουνται σαν γενικη κατηγορια και αυτες "ιερες συνοδοι".
Ειναι πολυ ευκολη η παρανόηση αν το εκφρασει καποιος χωρις την διευκρίνιση για το αλαθητο των οικουμενικων και πανορθόδοξων.
«Όσο κι αν είναι λίγοι αυτοί όπου διατηρούν την ευσέβεια, αυτοί είναι η Εκκλησία» (Αγ.Νικηφόρος)\n\n«Μὴ φοβοῦ τὸ μικρὸν ποίμνιον· ὅτι εὐδόκησεν ὁ πατὴρ ὑμῶν δοῦναι ὑμῖν τὴν βασιλείαν.» (Λουκ.ιβʼ32)

Re: Αλάθητες πάντα οι Ιερές Σύνοδοι ;

21
emman έγραψε:Μιλάτε για διαφορετικά πράγματα.

Αλλο η Ιερά Σύνοδος και άλλο η Πανορθόδοξος και οικουμενικη σύνοδος.

Για την Ιερά σύνοδο όπως είπε και ο laptonas υπάρχουν παραδείγματα ότι έκαναν λάθη.

Για τις Πανορθοδόξους συνόδους όμως δεν νομίζω να υπάρχουν λάθη!

Εκεί είναι η διαφορά σας!


Εκτός και αν πιστευεις Laptona ότι και στις Πανορθόδοξες συνόδους υπάρχουν λάθη!

Αν υπάρχουν και εκεί λάθη,τότε πάει πολύ μακριά η βαλιτσα....... που καλύτερα να μην πάει :ex4
Οι 7 Θεόπνευστες από την Α έως την Ζ καθώς και η Η «Εν Αγία Σοφία» Σύνοδος όπως επίσης και Οι Σύνοδοι των ετών 1341 - 1351 που έλαβαν χώρα στην Κωνσταντινούπολη με αιτία τις Ησυχαστικές Έριδες ήταν όλες σωστές... και ποιος είμαι εγώ παιδιά που θα πως το αντίθετο;; Εγώ δεν μίλησα για αυτές εξάλλου... εγώ απλά παρέθεσα ένα άρθρο... μου μιλάει για τις Ιερές Συνόδους ....και επί αυτού ομιλώ.

Όσο αναφορά τις Πανοικουμενικές όλες σχετίζονται με το πως κατανοούμε την Αγία Τριάδα, και πως δεχόμαστε το Δόγμα μας... τους Κανόνες τις εκκλησίας μας και τα σχετικά.

Μπορεί να πει κανείς ότι υπάρχει "αλάθητο" σε άλλα ζητήματα πέραν αυτών; Οικονομικά, τεχνολογικά, ιατρικά; Εγώ δεν ξέρω ...τη γνώμη σας θέλω να μου πείτε ..και αν θέλετε.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Αλάθητες πάντα οι Ιερές Σύνοδοι ;

22
Νομίζω οτι είναι φυσικό αν αναφέρονται σε επιστημονικά ή τεχνολογικά δεδομένα,θα σχετίζονται με τις ανάλογες γνώσεις της εποχής τους και προφανώς αυτά μετά τις σημερινές ανακαλύψεις είναι λανθασμένα,αλλά πιστεύω το αλάθητο τίθεται σε θέματα πνευματικά και δογματικά.

Re: Αλάθητες πάντα οι Ιερές Σύνοδοι ;

23
άρα μόνο σε θέματα πνευματικά έχουν το αλάθητο. Επομένως να πως αποδεικνύεται πως δεν έχουν το αλάθητο σε άλλα θέματα, δεν είναι πλήρες αλάθητο , είναι μερικό , αφού αφοράει μόνο τα πνευματικά θέματα. Και όχι μόνο αυτό, αλλά δεν μεταβάλετε άλλο όπως είπε ο omg. Δηλαδή ότι ειπώθηκε περί του Δόγματος ειπώθηκε. Δεν αλλάζει πλέον, και κάθε αλλαγή στο δόγμα είναι αίρεση. Στο Δόγμα όμως, και ως προς το πνευματικά θέματα, όχι σε άλλα θέματα.

Από εκεί και πέρα .. αυτό δε σημαίνει ότι ο κάθε Χριστιανός έχει "αλάθητο" .. αυτό είναι μέγα ψέμα, και δείχνει το λιγότερο έλλειψη ταπεινοφροσύνης... διότι κανένας άνθρωπος δεν είναι αλάθητος, κανένας δεν είναι αναμάρτητος.

Για αυτό και ο Κύριος μας είπε : «ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλέτω» (Ιωάννης 8: 7)
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”

cron