Oρθοδοξη Ενωτική Κίνηση για την ένωση παλαιού και νέου εορτολογίου

1
Εικόνα

phpBB [video]



ΠΟΙΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΜΑΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ


- ΠΟΙΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ:

Ορθόδοξοι Χριστιανοί, πιστοί του Νέου και του Παλαιού Εορτολογίου.

- ΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ:
Μη Ορθόδοξοι, άθεοι και ανήκοντες σε μασωνικές στοές / μυστικές εταιρείες.

- ΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ:
Την έναρξη διαλόγου καταρχήν και την Ένωση των «παλαιοημερολογιτών» και «νεοημερολογιτών» στο άμεσο μέλλον.

- ΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ:
Τη διαιώνιση της διχόνοιας στην Ορθόδοξη Εκκλησία.

- ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΜΑΣ:

Αποκλειστικά Ορθόδοξος.

- ΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ:
Κερδοσκοπικός οργανισμός ή πολιτικό κόμμα.

- ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕΛΟΣ ΣΤΟΝ ΣΥΛΛΟΓΟ:
- Με ένα απλό εδώ: orthodoxi.enotiki.kinisi@gmail.com , γράφοντας Ονοματεπώνυμο, Ηλικία και Περιοχή.

- ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ ΣΤΟ ΕΓΧΕΙΡΗΜΑ:
Προσωρινά υπάρχει πενταμελής διοικούσα Επιτροπή χωρίς Πρόεδρο, της οποίας τα ονόματα των συμμετεχόντων θα ανακοινωθούν σύντομα.

- ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ Ο ΔΙΑΛΟΓΟΣ:
Μέσω των αναρτήσεων εδώ στην ιστοσελίδα μας, ηλεκτρονικών μηνυμάτων και συναντήσεων γνωριμίας πολύ σύντομα.

- EXETE ΚΑΠΟΙΑ ΕΞΑΡΤΗΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ;
Ανήκουμε ως Ποίμνιο στις Ορθόδοξες Εκκλησίες του Παλαιού και του Νέου Εορτολογίου, αλλά μέχρι εκεί. Ούτε εκπρόσωποί τους είμαστε, ούτε έμμισθοι υπαλληλοί τους.

- ΔΕΧΕΣΤΕ ΟΜΩΣ ΚΛΗΡΙΚΟΥΣ ΣΤΟΝ ΣΥΛΛΟΓΟ;
Φυσικά!

- ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΔΕΚΤΟΙ ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ;
Ναι, αρκεί να είναι βαπτισμένοι Ορθόδοξοι Χριστιανοί.

- ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΛΥΣΩ ΑΠΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΛΛΟΓΟ;
Με ένα σχόλιο εδώ ή ένα μήνυμα στην ηλεκτρονική μας διεύθυνση: orthodoxi.enotiki.kinisi.@gmail.com

- ΕΙΜΑΙ ΗΔΗ / ΘΑ ΓΙΝΩ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ. ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ;
Ενημερώνοντας φίλους και γνωστούς σχετικά με τον Σύλλογο, διαδίδωντας τον στο Διαδίκτυο ή απλώς αποστέλλοντας αυτή την ανάρτηση.

- ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΣΑΣ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ ΣΤΗΝ Ο.Ε.Κ (ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΕΝΩΤΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ);
Διότι κάποιοι, κάποια στιγμή πρέπει να κάνουν την αρχή, έτσι ώστε να σταματήσει η διαίρεση στην Ορθόδοξη Εκκλησία. ΣΑΣ ΚΑΛΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΟΛΕΣ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΚΟΝΤΑ ΜΑΣ!!!

ΕΠΙΣΗΣ, ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΟ: Τα όσα γράφονται σε αυτή την ανάρτηση δεν αποτελούν το επίσημο Καταστατικό του Συλλόγου! Απλά αναφέρονται για ενημερωτική χρήση των ενδιαφερομένων.

Re: Oρθοδοξη Ενωτική Κίνηση για την ένωση παλαιού και νέου εορτολογίου

2
Επειδή το θέμα είναι πολύ σημαντικό και χρειάζεται αρκετό διάλογο ,φυσικά καλοπροαίρετο,πιστεύω οτι για αρχή μια τέτοια κίνηση είναι πολύ σημαντική,δεδομένου οτι οι εξουσιάζοντες(νομίζω και στα 2 ημερολόγια) δεν έχουν κάνει καποια κίνηση τελευταίως.

Αρα ο απλός λαός και οι απλοί κληρικοί που πιστεύουν οτι αυτός ο χωρισμός κάποτε πρέπει να λήξει και να επέλθει η ένωση,ακόμα και η αλλαγή του νέου σε παλιό(που φαντάζομαι το θέλουν αρκετοί,προσωπική μου άποψη),καλό είναι που θα ξεκινήσουν μια τέτοια δράση.

Δυστυχώς ηδη απο οτι είδα,υπάρχουν κάποιοι που την αναφέρουν ως οικουμενιστική κίνηση και οτι τέτοιες κινήσεις ειναι περιττές.

Γνωρίζω προσωπικά οτι ξεκινάει κάτι πολύ δύσκολο και δεν ξέρουμε πως θα καταλήξει,αλλά πιστεύω οτι είναι καλό που ξεκινάει έστω και διάλογος(φυσικά ελπίζω να είναι ουσιαστικός διάλογος) για να βρεθούν και οι λύσεις.

Παρακαλώ όσους θέλουν,αφου ενημερωθούν να την στηρίξουν και οσοι δεν θελουν να την στηρίξουν να μην βάζουν εμπόδια και διαμάχες.

http://orthodoxi-enotiki-kinisi.blogspot.gr/

Re: Oρθοδοξη Ενωτική Κίνηση για την ένωση παλαιού και νέου εορτολογίου

3
ΜΕΓΑΛΗ Η ΑΠΟΔΟΧΗ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΗΣ ΕΝΩΤΙΚΗΣ ΚΙΝΗΣΗΣ - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΜΕΡΙΚΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΟΣΩΝ ΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ

αλούμε όλους όσους δεν υπέγραψαν ακόμα τη Δήλωσή μας να το κάνουν, είτε ηλεκτρονικά εδώ http://www.thepetitionsite.com/200/994/832/-/, είτε κατεβάζοντας και εκτυπώνοντάς την σε μορφή Pdf εδώ http://www.scribd.com/doc/153754880/%CE ... E%A3%CE%97. Ήδη έχει ξεκινήσει μια μεγάλη προσπάθεια συλλογής υπογραφών σε ολόκληρη την Ελλάδα και είναι σημαντικό να μαζευτούν όσο το δυνατόν περισσότερες.

Ακολουθούν τα μηνύματα συμμετεχόντων στην προσπάθεια:

Ορθόδοξοι αδελφοί όπου γης, ας ενωθούμε. Μόνο ενωμένοι μπορούμε να αντιμετωπίσουμε τον ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΩΓΜΟ που έχουν εξαπολύσει εναντίον μας ως λυσσασμένες ύαινες οι ισλαμοφασίστες! Δείτε τι τραβάνε οι αδερφοί μας στη Συρία! ΕΝΩΜΕΝΟΙ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΚΑΙ ΟΜΟΟΥΣΙΑΣ ΚΑΙ ΑΔΙΑΙΡΕΤΟΥ ΤΡΙΑΔΑΣ! - Χ.Α

Μακαρι ο Χριστός μας και η Παναγία μας, να ευοδώσουν αυτή την άγια προσπάθειά σας. Δεν θα πώ πλέον τι είμαι, Παλαιός ή Νέος μιας και δεν έχει πλεόν σημασία για όλους τους Ορθόδοξους που επιθυμούν μόνο τη σκέπη του Αγίου Πνέυματος και όχι τη σκέπη του Παλαιού ή Νέου ημερολογίου. Εύχομαι από βάθους καρδίας με όλη τη δύναμη της ελληνορθοδόξου μου ψυχής καλό παράδεισο σε όλο τον κόσμο... - Ι.Γ

Υποστηριζω απολυτα με την υπογραφη μου, την ενεργεια αυτη για την ενωση παλαιου και νεου ημερολογιου της Ορθοδοξιας μας. - Α.Κ

Η επιθυμία μου να δώ τους Ορθόδοξους Χριστιανούς της Ελλάδας αλλα και του Κόσμου ενωμένους κατω απο την σκέπη της Παναγίας μας χωρίς φανατισμους και κόντρες για το ημεολογιακό ζητημα ειναι μεγάλη . Χαιρομαι που καποιοι αδελφοί μας εκαναν αυτην την πρωτοβουλία ( που θα εκανα κι εγώ μετα χαρας ) ωστε τωρα που ζουμε επικινδυνες στιγμες με την απειλη των ισλαμιστων λαθρομεταναστων και την πιθανοτητα δημιουργίας τζαμιών στην Αθήνα και στην Θεσσαλονικη .... Μονο ενωμενοι θα νικησουμε τον εχιθρο αδερφια ! - Ε.Κ

Eπιθυμω να γινω μελος της ενωτικης κινησης, ετων 57 Αττικη απλος λαικος.Συγχαρητηρια για το τολμημα σας πιστευω οτι θα εχη αποτελεσμα στους πιστους δεν ειμαι αισιοδοξος ομως στα ενδοτερα της ιεραρχιας για τους φεροντες το ρασο. Με εκτίμηση, Δ. Ν


Καλησπέρα,

είμαι ορθόδοξη χριστιανή και θα ήθελα να συμμετάσχω στους διαλόγους βοηθόντας όπως μπορώ. Το όνομά μου είναι Μ. Β. κατοικώ στην Αθήνα. Ακολουθώ το Νέο Ημερολόγιο και θα ήθελα να ανήκω στη μια Καθολική και Αποστολική Εκκλησία του Χριστού και να μπορώ επί τέλους να συζητώ και να εορτάζω από κοινού με όλους τους φίλους παλαιοημερολογήτες και εντός Ελλάδος όπως γίνεται και με τους εκτός Ελλάδος! Πιστεύω κατ' αρχάς ότι έχομε το ΑΥΤΟ δόγμα και ότι ούτε οι μέν ούτε οι δέ είναι αιρετικοί. Βεβαίως ο Επίσκοπος κ. Σεραφείμ Πειραιώς απ' ό,τι γνωρίζω έχει προσπαθείσει διάλογο προς αυτήν την κατεύθυνση αλλά δεν βλέπω να πετυχαίνει καθότι και από τις δύο πλευρές η θεσμική, ας πούμε, εκκλησία τορπιλίζει τις προσπάθειες.
Μπορεί να μην καταλήξουμε κάπου αλλά πολλές αλήθειες θα ακουστούν και έτσι και αλλιώς πιστεύω προσωπικά ότι θα είμαστε έτοιμοι και καθαροί τη συνειδήση όταν δοθεί η εντολή της Ενώσεως από τον άνθρωπο του Θεού στην ελεύθερη πλέον πρωτεύουσά μας συν Θεώ. Αμήν.
Εν ολίγοις έθεσα τις συντεταγμένες, τρόπος του λέγειν, των βασικών μου πεποιθήσεων, εάν νομίζετε ότι σε κάτι μπορώ να βοηθήσω, ευχαρίστως!
Με εκτίμηση, Μ. Β.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”