Παλαιά και Καινή Διαθήκη, θεοπνευστία Βίβλου...

1
Παλαιά και Καινή Διαθήκη, θεοπνευστία Βίβλου...


phpBB [video]


Η Παλαιά Διαθήκη προκαλεί ό,τι ανθρώπινο και ό,τι χριστιανικό υπάρχει μέσα μας...

Τι σχέση έχει ο θεός της Παλαιάς Διαθήκης με το θεό της Καινής ?

Γιατί πρέπει να δεχτούμε τόση "σαβούρα" ?

Γιατί πρέπει να δεχτούμε τη μυθολογία αυτή ? Ιδίως, όταν έχουμε τη δική μας, καλύτερη μυθολογία ?

Γιατί πρέπει να δεχτούμε τέτοιο σωβινισμό ?

Γιατί πρέπει να δεχτούμε τέτοια "άρρωστη" σκληρότητα ?

Πολλά τα ερωτήματα...που δεν τελειώνουν...

Η αποδοχή ενός τέτοιου κειμένου και η σύνδεσή του με την Καινή Διαθήκη, μπορεί να εξυπηρέτησε πολλούς ανθρώπινους σκοπούς (και να εξυπηρετεί ακόμα) αλλά πως μπορεί να εξυπηρετήσει θείους σκοπούς ?

Μήπως είναι ένα είδος τεστ πίστης ? Δηλαδή ένα άχρηστο, ενοχλητικό και προκλητικό κείμενο, που άμα το δεχτούμε, περνάμε το τεστ ?
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: Παλαιά και Καινή Διαθήκη, θεοπνευστία Βίβλου...

3
Καταρχήν για κάποια θαύματα που αναφέρει το βίντεο,που είναι το κακό?
Πχ,οτι τους βάζανε στην πυρα και δεν καιγόντουσαν και στην Ελληνικη μυθολογία έχει πολλά περίεργα για να είμαστε ακριβοδίκαιοι.
Οσο για τον Κύριο Καλόπουλο έχω πολλές αμφιβολίες ως προς τον σκοπό που τα λέει...

Οσο για τον Θεό της Παλιάς και της Καινής Διαθήκης το έχω και εγω απορία στο κατα πόσο ο Γιαχβε είναι όντως ο Πατηρ απο την Αγία Τριάδα?
Απορία επίσης έχω γιατι σκοτώνανε τους προφήτες που μιλάγανε για τον Θεό?

Και Αμνέ...με το ζόρι σε βάζουν να την δεχτείς?
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Παλαιά και Καινή Διαθήκη, θεοπνευστία Βίβλου...

4
Παιδια εδω θα πρεπει να ξαναπω οτι διαφορες και λαθη βεβαιως και υπαρχουν και παντα θα υπαρχουν αυτος ο πολεμος ειναι απο τους πολυ αρχαιους χρονους....και πολλες φορες τα στοιχεια θα εχουν τυπωθει και λαθος...αλλα και για να αποπροσανατολιζουν και μπορει ακομη γιατι η γνωμη καποιων τοτε να ηταν ετσι....Το θεμα λοιπον δεν ειναι να βρουμε τα λαθος στοιχεια αλλα ειναι επιτακτικη αναγκη να προσεγγιζουμε αυτα τα στοιχεια που ενωνουν τους Ελληνες.....και εκει πρεπει να επιμεινουμε γιατι αυτο που ηθελαν το εχουν καταφερει πρεπει να βαλουμε ενα τερμα πια! πρεπει να λαμψει η αληθεια και το φως...ψαχνοντας να διαψευσουμε καποια γεγονοτα χανουμε την ουσια.....
<<ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΔΕΝ ΣΚΕΠΑΖΕΙ ΟΥΔΕΝ ΑΠΟ ΣΟΥ ΚΑΙ Η ΝΥΞ ΛΑΜΠΕΙ ΩΣ Η ΗΜΕΡΑ ΕΙΣ ΣΕ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΣ ΤΟ ΦΩΣ>>

Re: Παλαιά και Καινή Διαθήκη, θεοπνευστία Βίβλου...

5
dominique έγραψε:Καταρχήν για κάποια θαύματα που αναφέρει το βίντεο,που είναι το κακό?
Πχ,οτι τους βάζανε στην πυρα και δεν καιγόντουσαν και στην Ελληνικη μυθολογία έχει πολλά περίεργα για να είμαστε ακριβοδίκαιοι.
Οσο για τον Κύριο Καλόπουλο έχω πολλές αμφιβολίες ως προς τον σκοπό που τα λέει...
Δε συμφωνώ με τον Καλόπουλο σε όλα... Και δε μου αρέσει ούτως ή άλλως...
Οσο για τον Θεό της Παλιάς και της Καινής Διαθήκης το έχω και εγω απορία στο κατα πόσο ο Γιαχβε είναι όντως ο Πατηρ απο την Αγία Τριάδα?
Απορία επίσης έχω γιατι σκοτώνανε τους προφήτες που μιλάγανε για τον Θεό?
Σίγουρα θα έχεις κι άλλες...Όπως κι εγώ, που απλά δεν ασχολούμαι τώρα να βγάλω λεπτομερώς, όλα όσα με ενοχλούν στην Παλαιά Διαθήκη...
Και Αμνέ...με το ζόρι σε βάζουν να την δεχτείς?
Τη συνδέουν με το Χριστιανισμό...και λένε ότι πρέπει να πάρω όλο το πακέτο !!!
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: Παλαιά και Καινή Διαθήκη, θεοπνευστία Βίβλου...

6
evaggelia έγραψε:Παιδια εδω θα πρεπει να ξαναπω οτι διαφορες και λαθη βεβαιως και υπαρχουν και παντα θα υπαρχουν αυτος ο πολεμος ειναι απο τους πολυ αρχαιους χρονους....και πολλες φορες τα στοιχεια θα εχουν τυπωθει και λαθος...αλλα και για να αποπροσανατολιζουν και μπορει ακομη γιατι η γνωμη καποιων τοτε να ηταν ετσι....Το θεμα λοιπον δεν ειναι να βρουμε τα λαθος στοιχεια αλλα ειναι επιτακτικη αναγκη να προσεγγιζουμε αυτα τα στοιχεια που ενωνουν τους Ελληνες.....και εκει πρεπει να επιμεινουμε γιατι αυτο που ηθελαν το εχουν καταφερει πρεπει να βαλουμε ενα τερμα πια! πρεπει να λαμψει η αληθεια και το φως...ψαχνοντας να διαψευσουμε καποια γεγονοτα χανουμε την ουσια.....
Πέρα από τα λάθη ή τα στραβά της Παλαιάς Διαθήκης, περιμένω να μου πει κάποιος, τι καλό έχει !

Ας μη μιλάμε για τα αρνητικά !!!

Ποιό είναι το θετικό, που για χάριν αυτού παραβλέπουμε τα αρνητικά ? :hmmm
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: Παλαιά και Καινή Διαθήκη, θεοπνευστία Βίβλου...

7
Παιδια, -δεν το λεω με υφος- μη πλαναστε.
Οπωςδηποτε ο Πατηρ της αγιας τριαδας είναι ο Γιαχβε ή ο παλαιος ολων των ημερων , δηλαδή ο θεός της παλαιας διαθήκης.
Εκτος των άλλων η παλαια διαθήκη έχει πληθος σημείων και ιστοριων με διδακτικό χαρακτήρα - απορώ ,μόνο εγω τα βλέπω και τα καταλαβαίνω?- περα από τις προτυπωσεις και τις προφητείες στο πρόσωπο και τη ζωή του Ιησού Χριστού, που βρήκαν την εκπληρωσή τους στο πρόσωπό του.
Μόνο τα σοφιολογικά βιβλία να μελετήσει κανείς , είναι σαν να έχει βρει θησαυρό {σοφία σολομόντος,σοφία σειράχ,παροιμίες,εκκλησιαστής}.
Σας ικετευω μη στεκεστε σε ορισμένα σημεια και φτανετε να απορριπετετε όλο το κειμενο.
Εξαλλου μιλαμε για θεοπνευστο κειμενο.Ορισμενα σημεια μπορει με μια αναγνωση να φαινονται καπως περιεργα, αλλα με συστηματική μελετη και με βοηθεια πατερικων κειμενων "ξεκλειδωνουν" το νοημα τους σε αυτόν που ζητά πραγματι να κατανοησει.

Οσο για τους προφήτες,-υπήρξε γνώρισμα των εβραίων να θανατώνουν τους προφήτες τους.
Τόσο αντέχανε στην κριτική που ασκούσανε και στο θειο έργο που επιτελούσανε , που τους σκοτώνανε-τι να πει κανείς...

Re: Παλαιά και Καινή Διαθήκη, θεοπνευστία Βίβλου...

8
Το έχω ξαναδημοσιευσει αλλα δεν πειράζει.

Μπείτε εδω: http://arnion.gr/arnion.html
Μετά πατήστε ηχοληψιες και δεξια πατήστε π.Αθανασιος Μυτιληναίος

Από εκεί μπορείτε να κατεβασετε όσες ομιλιες θελετε -περιεχουν και ομιλιες αναλυσης ορισμενων βιλβίων της παλαιάς διαθήκης- κατεβαστε και ακουστε αναλυση...
Θα βρείτε ερμηνεια και σχολια ανα χωρίο, αλλά και ομιλίες για θεματα σύγχρονα καυτά θεματα όπως η μαγεια, ο μασωνισμός ,ο πνευματισμός κτλ, που στην τελική είναι καλύτερα να έχει κανείς του τι γνωμη έχει η εκκλησια καταρχας πάνω σε τετοια θεματα και ύστερα να ψάχνει και να διαβαζει για αυτά από άλλες πηγές.
Μαζί με τη μελετη της αγίας γραφής θα βοηθηθείτε πολύ στην ερμηνεία και την κατανόηση του ιερού κειμένου.

Re: Παλαιά και Καινή Διαθήκη, θεοπνευστία Βίβλου...

9
Ευχαριστούμε Διογένη,ελπίζω να μου λυθούν κάποιες απορίες..
Απλώς ο Θεός της Παλιάς Διαθήκης μου φάινεται πολύ σκληρόςσε σχέση του τον Ιησού που το νόημα της διδασκαλίας του είναι η αγάπη
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”

cron