Re: ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΚΑΙ ΟΙ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΙ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΚΟΛΟΜΒΟ?

10
King Minos έγραψε:Δεχεσαι οτι οταν οι οβραιοι ηταν σκλαβοι στην Αιγυπτο οι αρχαιοι Ελληνες ειχαν πολιτισμο;


Ποιοί Αρχαίοι Έλληνες από όλους;

...Οι Μινωίτες με την επιρροή εκ Φοινίκης
να υποθέσω;
Ακούσατε τα λόγια του Εκκλησιαστού, υιού του Δαυίδ, βασιλέως εν τη Ιερουσαλήμ.

Re: ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΚΑΙ ΟΙ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΙ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΚΟΛΟΜΒΟ?

12
Αυτά που μου λες μου ακούγονται πολυ κομμουνιστικά.
Όχι λοιπόν. Δεν έχουμε τόσα κοινά οι λαοί που να οδηγηθούμε σε κοινή Αλήθεια.
Ο καθένας ας την συλλάβει και ας την ακολουθήσει - με την δική του δύναμη
και υπό την δική του ευθύνη.
:hang3:
[/quote] Κουμουνισμος?.. Ακομα εχεις μεινει σε τετοιες ιδεολογιες εσυ? καλα δεν βλεπεις τι ερχεται? και εαν αυτος ο καθενας εχει συλλαβει καπως αλλιως τα πραγματα και χρειαζεται να διοικησει παρα πολλους ανθρωπους?....μονο η δικη σου δυναμη τι θα κανει? Εγω πρωτα σαν ανθρωπος και σαν Ελληνιδα εχω και νιωθω την υποχρεωση για τα παιδια μας να δουμε την αληθεια και την αδικια... να τα πουμε...παντα με ορθο και καθαρο λογο!.. και εγω ειμαι σιγουρη και πεπεισμενη οτι ο θεος θα μας δωσει και την δυναμη για να ανταπελξεθουμε και για να αντεξουμε!
<<ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΔΕΝ ΣΚΕΠΑΖΕΙ ΟΥΔΕΝ ΑΠΟ ΣΟΥ ΚΑΙ Η ΝΥΞ ΛΑΜΠΕΙ ΩΣ Η ΗΜΕΡΑ ΕΙΣ ΣΕ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΣ ΤΟ ΦΩΣ>>

Re: ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΚΑΙ ΟΙ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΙ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΚΟΛΟΜΒΟ?

13
evaggelia έγραψε: Κουμουνισμος?.. Ακομα εχεις μεινει σε τετοιες ιδεολογιες εσυ? καλα δεν βλεπεις τι ερχεται? και εαν αυτος ο καθενας εχει συλλαβει καπως αλλιως τα πραγματα και χρειαζεται να διοικησει παρα πολλους ανθρωπους?....

Πρώτη φορά θα είναι είτε η τελευταία;
Σημασία έχει πως και αυτός, θα πάρει τον δρόμο των υπολοίπων.


και εγω ειμαι σιγουρη και πεπεισμενη οτι ο θεος θα μας δωσει και την δυναμη για να ανταπελξεθουμε και για να αντεξουμε!

Άσε τον Θεό των προγόνων μου, να αποφασίσει μόνος Του τι θα πράξει. :no
Ακούσατε τα λόγια του Εκκλησιαστού, υιού του Δαυίδ, βασιλέως εν τη Ιερουσαλήμ.

Re: ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΚΑΙ ΟΙ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΙ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΚΟΛΟΜΒΟ?

14
Δαβιδ Μπεν Γκουριόν έγραψε:
King Minos έγραψε:Δεχεσαι οτι οταν οι οβραιοι ηταν σκλαβοι στην Αιγυπτο οι αρχαιοι Ελληνες ειχαν πολιτισμο;


Ποιοί Αρχαίοι Έλληνες από όλους;

...Οι Μινωίτες με την επιρροή εκ Φοινίκης
να υποθέσω;

Ο Μινωικός πολιτισμός συμφωνα με την συμβατική ιστορία αναπτύχθηκε περι το 3.000 π.Χ. με σημείο ακμής την κυριαρχία του πολιτισμού της Κνωσού περι το 1900 π.Χ.

Συμφωνα επίσης με την συμβατική ιστορία ο πολιτισμός των Φοινίκων άκμασε απο το 1200 π.Χ. μέχρι το 900 π.Χ.

Τώρα ποιος επηρέασε ποιον το αφήνω στην δική σου κρίση.

Συμφωνα τώρα με τα αρχαιοελληνικά κείμενα (Ηρόδοτος και Διόδωρος Σικελιώτης) ,το ονομα της πόλεως Φοινίκη προήλθε απο τον Φοίνικα τον γιο του Αγήνορα,ο οποίος Αγήνορας ήταν γιος του Ποσειδώνα και της Λιβύης, κόρης του Έπαφου, γιου του Δία από την Ιώ.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΚΑΙ ΟΙ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΙ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΚΟΛΟΜΒΟ?

15
Δαβιδ Μπεν Γκουριόν έγραψε:Αμφιβάλλω για το αν είναι αλήθεια. Μόνο μια Εκκλησία της εποχής;
Προφανώς είναι κόλπο του Ορθόδοξου Λόμπι των ΗΠΑ, για να θολωθούν τα νερά
σχετικά με την παρουσία Εβραίων πρώτων στην Αμερικανική Ήπειρο.
(Ανων ο Καρχηδόνιος)
ΚΑΛΟ ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΑΣ ΛΕΣ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΟ :puppet ΑΝ ΘΥΜΆΜΕ ΚΑΛΆ ΑΣΊΑ ΑΙΓΥΠΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΙΕΡΟ ΒΙΒΛΙΟ ΣΑΣ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΕ ΝΑ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ :flag
Δεν είμαστε όσα πιστεύουμε, αλλά όσα πράττουμε.

Re: ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΚΑΙ ΟΙ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΙ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΚΟΛΟΜΒΟ?

16
Ο Μινωικός πολιτισμός συμφωνα με την συμβατική ιστορία αναπτύχθηκε περι το 3.000 π.Χ. με σημείο ακμής την κυριαρχία του πολιτισμού της Κνωσού περι το 1900 π.Χ.

Συμφωνα επίσης με την συμβατική ιστορία ο πολιτισμός των Φοινίκων άκμασε απο το 1200 π.Χ. μέχρι το 900 π.Χ.

Τώρα ποιος επηρέασε ποιον το αφήνω στην δική σου κρίση.


Noμίζω πως μια μικρή επανάληψη των βιβλίων σου δεν θα ήταν κακή, ειδικά στα τμήματα
όπου αναφέρεται στα χρονικά η Γη Χαναάν, εώς την Κλασσική αρχαίοτητα και την Τύρο,
μα και ύστερα εώς τον 2ο αιώνα πΧ και την πτώση της Καρχηδόνος.



Συμφωνα τώρα με τα αρχαιοελληνικά κείμενα (Ηρόδοτος και Διόδωρος Σικελιώτης) ,το ονομα της πόλεως Φοινίκη προήλθε απο τον Φοίνικα τον γιο του Αγήνορα,ο οποίος Αγήνορας ήταν γιος του Ποσειδώνα και της Λιβύης, κόρης του Έπαφου, γιου του Δία από την Ιώ.

Σύμφωνα επίσης με τον Ηρόδοτο, ήταν αδύνατο οι Φοίνικες να περιέπλευσαν την Αφρική,
καθώςδεν βρίσκει ορθές τις αναφορές τους
περί της αλλαγής της γεωγραφικής ανατολής.
Όμως σήμερα, όποιος έχει διασχίσει τον Ισημερινό,
έχει διαφορετική γνώμη με τον Ηρόδοτο...

Συμπέρασμα;
Είμαστε όλοι μεγάλα παιδιά - ελπίζω - και μπορούμε να διακρίνουμε την ιστορία από τον μύθο (ίσως και απο το παραμύθι...)
Ακούσατε τα λόγια του Εκκλησιαστού, υιού του Δαυίδ, βασιλέως εν τη Ιερουσαλήμ.

Re: ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΚΑΙ ΟΙ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΙ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΚΟΛΟΜΒΟ?

17
Δαβιδ Μπεν Γκουριόν έγραψε:Αμφιβάλλω για το αν είναι αλήθεια. Μόνο μια Εκκλησία της εποχής;
Προφανώς είναι κόλπο του Ορθόδοξου Λόμπι των ΗΠΑ, για να θολωθούν τα νερά
σχετικά με την παρουσία Εβραίων πρώτων στην Αμερικανική Ήπειρο.
(Ανων ο Καρχηδόνιος)
Από που προκύπτει αυτό;
α)Ότι ήταν εβραίος ο Άννων (σωστά ορθογραφημένο) ο Καρχηδόνιος ;
β)Ότι πήγε ποτέ στην Αμερική;
Με μία πολύ πρόχειρη έρευνα είδα ότι σωζεται μόνο ένα βιβλίο του,το "Άννωνος Περίπλους" κι αυτό μάλιστα είναι μετάφραση στα ελληνικά(για τον απλούστατο λόγο ότι τότε όλος ο γνωστός κόσμος ήταν στα πόδια των ελλήνων, αν δεν απατώμαι δηλαδή).
Και μην ασχολείσαι τόσο με την χαλκευμένη ιστορία που διδασκόμαστε στα σχολεία μας,αλλά δες και άλλων μεγάλων χωρών το διδασκόμενο περιεχόμενο της ιστορίας που διδάσκουν στα παιδιά τους.
(Για να σε βοηθήσω να μερικά παραδείγματα μεγάλων χωρών: USA,Γερμανία,Γαλλία,Ισπανία,Ιταλία κλπ)
ΙΔΙΑ ΦΥΛΛΑΤΤΕ-ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΜΥΝΟΥ-ΘΝΗΣΚΕ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ\n\n-Δάσκαλε γιατί με διδάσκεις πολεμικές τέχνες και παράλληλα μου μιλάς για ειρήνη; \n-Γιατί καλύτερα να είσαι μαχητής σε κήπο παρά κηπουρός σε μάχη…

Re: ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΚΑΙ ΟΙ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΙ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΚΟΛΟΜΒΟ?

18
Άσε τον Θεό των προγόνων μου, να αποφασίσει μόνος Του τι θα πράξει.
ξερεις απο Ελληνικες παροιμιες ? Δες τις παρακατω.... 1]Όποιος σκάβει το λάκκο τ' αλλουνού, πέφτει ο ίδιος μέσα.... 2]Ο κακός χρόνος περνάει, ο κακόςγείτονας δεν περνάει. .....3]Σε ξένο χωράφι, δρεπάνι μη βάζεις.....4]Το δένδρο που' χει τον καρπό όλο πετροβολιέται......5]# Δε φοβάται το βουνό από τα χιόνια.....
<<ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΔΕΝ ΣΚΕΠΑΖΕΙ ΟΥΔΕΝ ΑΠΟ ΣΟΥ ΚΑΙ Η ΝΥΞ ΛΑΜΠΕΙ ΩΣ Η ΗΜΕΡΑ ΕΙΣ ΣΕ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΣ ΤΟ ΦΩΣ>>
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχαίοι πολιτισμοί”

cron