Καιρός να ξεσηκωθούμε γιατί θα μας πάρουν και τα σώβρακα στο τέλος.....

1
..............
Εικόνα
..............



Απίστευτη πρόκληση: Εθνική Τούρκων της Θράκης!
Εικόνα
Μοιάζει απίστευτο ακόμα και να το πιστέψει κανείς. Ο δημοσιογράφος Κώστας Χαρδαβέλας υπογράφει άρθρο στο «newsbomb.gr» στο οποίο αποκαλύπτει τα ακόλουθα συγκλονιστικά:

Του Κώστα Χαρδαβέλλα

Σε ποδοσφαιρικό τουρνουά για τις μειονότητες της Ευρώπης συμμετέχει με κάθε επισημότητα η ομάδα της “Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας Τούρκων Δυτικής Θράκης” (ABTTF).

Με εμφανίσεις στα «εθνικά χρώματα των Τούρκων της Δυτικής Θράκης» όπως τα αποκαλούν οι ίδιοι, δηλαδή πράσινο και μαύρο όπως ακριβώς και η «σημαία» τους, η ομάδα της ΕΟΤΔΘ είναι μία από 20 ομάδες που συμμετέχουν στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου, Europeada 2012 (στη φωτογραφία η αποστολή των «Τούρκων Δυτικής Θράκης»).

Στην τελετή έναρξης που έγινε το Σάββατο 16 Ιουνίου, οι εκπρόσωποι της ΕΟΤΔΘ δεν παρέλειψαν να αναφερθούν στα προβλήματα των «Τούρκων της Δυτικής Θράκης» ενώ όπως επισημαίνουν στο δελτίο τύπου τους « κατά την παρουσίαση των ομάδων της διοργάνωσης, όταν βγήκε στο γήπεδο η αποστολή της ομάδας των «Τούρκων της Δυτικής Θράκης» ακούστηκε ο ύμνος «My Western Thrace» («Δυτική μου Θράκη»).

Όπως ενημερώνουν μέσα από την επίσημη ιστοσελίδα τους «στη διοργάνωση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος η Τουρκική Μειονότητα της Δυτικής Θράκης – που εκπροσωπείται από την Ομοσπονδία Τούρκων Δυτικής Θράκης Ευρώπης (ABTTF) και από την Τουρκική Ένωση Ξάνθης (ΙΤΒ)- συμμετέχει με την ποδοσφαιρική ομάδα “Τούρκων Δυτικής Θράκης”».

Και ο ΣΥΡΙΖΑ στο πλευρό της «Τουρκικής Ένωσης Ξάνθης»

Η «Τουρκική Ένωση Ξάνθης» επί μία εικοσαετία προσπαθεί με δικαστικούς αγώνες εντός και εκτός Ελλάδας να αναγνωριστεί ως «νόμιμος σύλλογος». Το 2008, το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων είχε καταδικάσει την Ελλάδα, με το σκεπτικό ότι απαγορεύοντας τη λειτουργία των συλλόγων που ανήκουν στην Τουρκική Μειονότητα, παραβιάζει το 11ο άρθρο της Ευρωπαϊκής Σύμβασης για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου που αφορά το δικαίωμα του συνέρχεσθαι και συνεταιρίζεσθαι.

Ωστόσο τον Μάρτιο του 2012 ο Άρειος Πάγος είχε αποφανθεί ότι η συγκεκριμένη απόφαση δεν έχει δεσμευτικό χαρακτήρα για τα ελληνικά δικαστήρια, προκαλώντας την εντονότατη αντίδραση της «Επιτροπής Δικαιωμάτων» του ΣΥΡΙΖΑ. Με ανακοίνωση του ο ΣΥΡΙΖΑ είχε χαρακτηρίσει την απόφαση του Αρείου Πάγου εναντίον της Τουρκικής Ένωσης Ξάνθης «λυπηρή»:

«Είναι λυπηρό από τη σκοπιά της προάσπισης των ανθρωπίνων δικαιωμάτων ότι η αίτηση απορρίφθηκε με το σκεπτικό ότι οι αποφάσεις του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου Δικαιωμάτων του Ανθρώπου δεν είναι δεσμευτικές!!». Η Επιτροπή Δικαιωμάτων του ΣΥΡΙΖΑ καλούσε μάλιστα την ελληνική Πολιτεία να πράξει τα δέοντα ώστε «οι συμπολίτες μας της μειονότητας της Θράκης να μπορούν να απολαμβάνουν ισότιμα τα δικαιώματα που τους κατοχυρώνουν το Σύνταγμα και η Ευρωπαϊκή Σύμβαση».

ΣΗΜΕΙΩΣΗ

Ο δημοσιογράφος παραπέμπει σε αρχείο (pdf) όπου όλοι μπορούν να δουν το επίσημο πρόγραμμα της Europeada 2012 που γίνεται στη Γερμανία. Στην σελίδα 2 βλέπουμε τους ομίλους της διοργάνωσης. Η ομάδα των «Τούρκων Δυτικής Θράκης» αγωνίζεται στο Group C. Στην σελίδα 8 αναφέρονται αναλυτικά στοιχεία για την ομάδα «Τούρκοι Δυτικής Θράκης».

Εικόνα


Μπορείτε να το επισκεφτείτε στην ακόλουθη διεύθυνση:http://www.newsbomb.gr/ethnika/story/21 ... is-thrakis
.\n.\n.\n\n
Εικόνα

Re: Καιρός να ξεσηκωθούμε γιατί θα μας πάρουν και τα σώβρακα στο τέλος.....

2
Όλα δείχνουν ότι σε λίγο οι Τούρκοι δε θα υπάρχουν... Είναι βλάσφημη η φυλή τους και επιζήμια για την ανθρωπότητα. Δι αυτό ο Θεός θα επιτρέψει τον ολοκληρωτικό αφανισμό των αμετανόητων εξ' αυτών.

Αυτό που πρέπει όμως να μας αποσχολεί περισσότερο αυτή τη στιγμή είναι τι θα αποφασίσει για εμάς ο Παντοδύναμος. Διότι και το δικό μας έθνος έχει σε μεγάλο βαθμό χάσει την πίστη και την ευλάβεια που το διέκρινε πάντα, η διάβρωση και η χαλάρωση των ηθών έχει προχωρήσει πολύ...Πόσοι από μας κάνουμε έστω και τυπική προσευχή πλέον;
Πως περιμένουμε να σωθούμε μέσα στον καταιγισμό των γεγονότων που θα αρχίσουν ξαφνικά να εκτυλίσσονται και να σπέρνουν τον όλεθρο παγκοσμίως, όταν εμείς δεν κουνάμε το δαχτυλάκι μας;

Τα έχουμε πει πολλές φορές, όμως πραγματικά δεν υπάρχει κάτι πιο σημαντικό αυτές τις στιγμές. Τα σημεία είναι εδώ, τα σύννεφα μαζώχτηκαν από πάνω μας.

Είναι δυνατόν να είμαστε τόσο τυφλοί και να μη βλέπουμε τι έρχεται;
Είναι δυνατόν να τρέχουμε στις παραλίες και να κάνουμε ότι δεν τρέχει τίποτε;
Είναι δυνατόν να μας ενδιαφέρει μόνο το εισόδημά μας που δε μας φτάνει πλέον για να βγάλουμε "γούστα";
Είναι δυνατόν να προσεγγίζουμε τα πάντα με τρόπο κοσμικό, ασχολούμενοι μόνο με το να κατακρίνουμε τους προδότες και διεφθαρμένους πολιτικούς, ενώ οι ίδιοι είμαστε ανάξιοι, βρώμικοι, αμαρτωλοί, συνένοχοι στη λαμογιά που έπνιξε την Ελλάδα όλα αυτά τα χρόνια;
Είναι δυνατόν να μη μεταννοούμε;
Είναι δυνατόν να μη προσευχόμαστε με δάκρυα για τη βοήθεια και το έλεός Του σ΄αυτά που έρχονται;
Είναι δυνατόν να μη βοηθάμε το συνάνθρωπό μας που υποφέρει πιο πολύ από μας;
Είναι δυνατόν να μη πηγαίνουμε στη εκκλησία προφασιζόμενοι την αναξιότητα των κληρικών;
Είναι δυνατόν να μην μετέχουμε στην πνευματική ζωή και τα μυστήρια της εκκλησίας μας;
Είναι δυνατόν να μην υμνούμε την Παναγιά μας και να μην εκλιπαρούμε τη βοήθειά της; Ούτε καν αυτές τις τόσο δύσκολες ώρες που περνάει και θα περάσει ο Ελληνισμός αλλά και ο κόσμος ολόκληρος;
Είναι δυνατόν να αδιαφορούμε για όλα αυτά και για άλλα που δεν έχουν τέλος;

Κι όμως, η πλειοψηφία αυτό κάνει.

Τότε, ρωτώ: ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΣΩΘΟΥΜΕ;
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Καιρός να ξεσηκωθούμε γιατί θα μας πάρουν και τα σώβρακα στο τέλος.....

4
Έχεις δίκιο σ΄ αυτά που γράφεις. Όμως αυτά είναι πράγματα που εδώ και πενήντα χρόνια χτίζονται πετραδάκι πετραδάκι. Οι αρχοντές μας φρόντισαν τόσα χρόνια να βγάλουν στην επιφάνεια ό,τι άσχημο έχει ο Έλληνας και να πνίξουν ό,τι καλό έχει. Έμείς δε, κοιμόμαστε τον ύπνο του δικαίου.

Για ένα είμαι πάντως σίγουρη: Από μόνοι μας δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Ούτε να κλάψουμε για τα χάλια μας, ούτε να προσευχηθούμε, όπως γράφεις, ούτε βέβαια να σωθούμε, ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΕΛΕΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ για να μας σώσει και να μας βγάλει σώους από τις δύσκολες στιγμές που έρχονται.
.\n.\n.\n\n
Εικόνα

Re: Καιρός να ξεσηκωθούμε γιατί θα μας πάρουν και τα σώβρακα στο τέλος.....

5
Σπαρταν,δεν είναι εύκολο,οταν καταλαβαίνεις οτι φταις και εσυ,οτι ήσουν και συ πιονι ,οτι επαιξες αδικα σε βαρος των άλλων με τους κανόνες τους να το αποδεχθείς έυκολα.
Αρχίζουν οι δικαιολογίες και οι κατηγορίες σε βάρος άλλων.Φταίει η κοινωνία,φταίει η πολιτική,φταίνε οι τραπεζίτες,φταίει η Νέα τάξη πραγμάτω,όλοι δηλαδή εκτος του ευατού μας.
Και στην πρώτη ευκαιρία θα ξανακάνουν το ίδιο,γιατί πολύ απλά δεν καταλαβαίνουν,έχουν τοσο συνιθίσει σε αυτόν τον τρόπο,που τον έχουν κάνει βίωμα και οποιαδήποτε άλλαγη ,είναι σαν να τους χαλάει την ψευτικη εικόνα και δεν θέλουν να ξέρουν,προτιμούν το ψεύτικο ,παρά το σωστό.

Θέλει αρετή και τόλμη και αγώνα και μετάνοια.


Και για να παραφράσω λίγο το μυνημα που έχει η Κατερίνα στην υπογραφή της,κάπου το άκουσα.

Γονατίζω μόνο για να προσευχηθώ και προσευχόμενος παίρνω δύναμη για να σηκωθώ.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Απάντηση

6
Ντομινίκ λυπάμαι αλλά δεν θα συμφωνήσω μ΄ αυτά που λες. Συμφωνώ απόλυτα με το Σπάρταν. Έχει δίκιο. Για τα χάλια της ψυχής μου και αν κάνω κάτι γι αυτό φταίω εγώ και μόνον εγώ. Εύχομαι ο Θεός να με λυπηθεί και να με ελεήσει.
Για τα χάλια της χώρας μου όμως δεν ξέρω αν φταίω εγώ ή κι εγώ. Εδώ και πολλά χρόνια όταν τα ηνία της γης και των κρατών (βλ. παγκοσμιοποίηση) τα πήραν οι μασώνοι ή όπως τους λένε εγώ ούτε καν είχα γεννηθεί. Πιστεύω ότι ό,τι γίνεται τώρα είναι πολλών χρόνων σχέδιο στο οποίο συμφώνησαν οι εκάστοτε κυβερνήσεις μας. Μη μου πεις ότι τους ψήφισα γιατί θα σου πω ότι δεν τους ψήφισα. Και αμφιβάλλω για το αν αυτοί που ψηφίζαμε κερδίζανε τις εκλογές ή ήταν κι αυτές φτιαχτές.
Επίσης δεν έβαζα φαρδιά πλατιά την υπογραφή μου σε κάθε αντισυνταγματικό ή κακό για την Ελλάδα νόμο. Ή δεν κατήργησα την Δικαιοσύνη γιατί έτσι με βόλευε.
Ή δεν φρόντιζα να κλέβω το κράτος νόμιμα από χίλες μεριές.
Ή δεν γέμισα την Ελλάδα με παράνομους μετανάστες.
Ή δεν φρόντισα να μην υπάρχει δουλειά για τους Έλληνες.
Τέλος πάντων αυτά δεν έχουν τέλος.
Όσο για το μήνυμα που είναι στην υπογραφή μου
είναι από την παρακάτω φωτογραφία που κυκλοφορεί ευρέως στο διαδύκτιο
Εικόνα
και τα λόγια δεν αφορούν εμένα αλλά αν κατάλαβα καλά την Ελλάδα. Είναι σαν να τα λέει η ίδια η Ελλάδα.
Η Ελλάδα μας είναι γονατισμένη τώρα αλλά με τη βοήθεια του Θεού θα σηκωθεί και πάλι.
.\n.\n.\n\n
Εικόνα

Re: Καιρός να ξεσηκωθούμε γιατί θα μας πάρουν και τα σώβρακα στο τέλος.....

7
H Eλλάδα μας τώρα είναι γονατισμένη,θα την σηκώσουν για λίγο καιρό οι εωσφοριστές και μετά θα την αφήσουν να πέσει για "ξάπλα".


Μην περιμένετε καλυτερες μέρες,αυτές θα έρθουν για λίγο καμουφλαρισμένες ώστε να μας ρίξουν στον τελικό αποπροσανατολισμό για την υποδούλωση μας στις σκοτεινές δυνάμεις(βλ Αντιχριστο,τσιπακι,666 κτλ).


ΙΓ: Κατερίνα το τσαφ τσουφ έχει κάποια σχέση με την κατασκήνωση καβαλάς?
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Καιρός να ξεσηκωθούμε γιατί θα μας πάρουν και τα σώβρακα στο τέλος.....

9
Ποτέ μη λες ποτέ, emman. Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία...

Στο τέλος θα καταφέρουμε να σπάσουμε τα δεσμά της εξάρτησης και η ελίτ θα παραδεχτεί την ήττα της εγκαταλείποντας για πάντα την υφήλιο.

Βέβαια όλα αυτά θα πάρουν χρόνο αλλά με αρκετά αποθέματα υπομονής και σωστής δουλειάς ίσως κάποια στιγμή δει ο κόσμος άσπρη μέρα... :cooll
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί Ελλάδας”