Re: Θα σταματήσει η ανεργία στην Ελλάδα;

10
aetos64 έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:
aetos64 έγραψε:
LAPTONAS έγραψε: ποτέ δηλαδή δεν πρόκειται να επανέλθει η Ελλάδα ;
Λάπτονα, μην με παρεξηγήσεις, δεν τα βλέπω όλα ''μαύρα'', τα βλέπω ρεαλιστικά.

Η Ελλάδα δεν μπορεί να επανέλθει γιατί κατάντησε στην φιλελεύθερη εποχή που ζούμε μία υπο εκκαθάριση χρεοκοπημένη επιχείρηση.
Όχι δεν σε παρεξηγώ απλά προσπαθώ να καταλάβω αν υπάρχει κάποιο χρονικό όριο στην τοποθέτηση σου, π.χ. σε ένα χρόνο, σε δύο, σε δέκα, ποτέ κτλ..
aetos64 έγραψε:
Δηλαδή στις άλλες χώρες όπου οι τράπεζες επίσης έχουν τον έλεγχο της χρηματοδότησης του δημοσίου όπως π.χ. στις ΗΠΑ, που τον έλεγχο έχει η fed, πως γίνετε η ανεργία να είναι χαμηλή ; Πως σχετίζεις τον έλεγχο της τράπεζας προς όφελος τον επενδυτών με την ανεργία του λαού ; Προς όφελος των επενδυτών θα ήταν να υπάρχει χαμηλός μισθός για παράδειγμα, όχι ανεργία.
Δεν κατάλαβες νομίζω τί έγραψα πιό πάνω.
Το πρόβλημα πλέον δεν είναι μόνο το ότι έχουμε να κάνουμε με ιδιωτικές κεντρικές τράπεζες αλλά ότι αυτές έχουν κερδίσει ήδη ένα χρέος απο τα κράτη ισότιμο με την αξία τους (οικονομική ισχύ τους) και ουσιαστικά έχουν χάσει την κυριαρχία τους.
Το ότι έχουν χάσει την κυριαρχία τους δεν καταλαβαίνω πως το σχετίζεις με την εργασία. Δηλαδή γιατί οι τράπεζες δεν δημιουργούν θέσεις εργασίας, προτιμούν να υπάρχουν οικονομικές αναταραχές οι οποίες μπορούν να προκαλέσουν μάλιστα και πρόβλημα στις ίδιες τις τράπεζες ;;
Γιατί η ελληνική οικονομία έχει περιέλθει σε σπιράλ θανάτου λόγω της χρεοκοπίας.
Με την φυγή κεφαλαίων απο τη χώρα καί την μείωση των μισθών που συνεπάγεταιτης μείωσης της οικονομικής ισχύως των νοικοκυριών κυρίως.
Εδώ περισσότερες λεπτομέρειες: http://www.naftemporiki.gr/finance/stor ... gopoieitai

aetos64 έγραψε:
Πως γίνεται π.χ. όλες οι νότιες χώρες (πορτογαλία, ισπανία,ιταλία και Ελλάδα) να έχουν υψηλή ανεργία και όλες οι βόρειες να μην έχουν ;
Αυτό οφείλεται κατά την γνώμη μου πως αυτές οι χώρες αποτελούν την περιφέρεια της βιομηχανικής Ευρώπης.
LAPTONAS έγραψε:άρα εκ των πραγμάτων μου λες ότι ο Έλληνας αν θέλει να μην είναι άνεργος πρέπει να φύγει από την περιφέρεια και να πάει στο κέντρο της Ευρώπης που υπάρχει βιομηχανία όπως έκαναν π.χ. πριν από 45 χρόνια οι χωρικοί που έφευγαν από την περιφέρεια της Ελλάδος και πήγαιναν στο κέντρο (φαινόμενο της αστικοποίησης που λέγαμε παλιά) για δουλειά όπου η ανεργία ήταν χαμηλή.
Ναί, μόνο που αυτό σήμερα δεν αποτελεί νομίζω λύση, δεν μπορεί όλη η νότια Ευρώπη να μεταναστεύσει στο κέντρο.
Άλλωστε και η κεντρική Ευρώπη έχει τα ίδια καί χειρότερα προβλήματα, αυτά όμως δεν αποτελούν για τις αγορές αιτία κακής αξιολόγισης εφόσον δεν υπάρχουν εναλακτικές λύσεις επένδυσης των κεφαλαίων τους.
Αφού είπαμε ότι η βαριά βιομηχανία της Ευρώπης είναι στη Βόρεια Ευρώπη, συνεπώς δεν αποτελεί λύση σε εθνικό επίπεδο, αλλά σε υπερεθνικό επίπεδο (Ευρωπαίοι πολίτες) είναι η καλύτερη λύση, άλλωστε Ευρώπη ήθελε ο κόσμος που ψήφισε Ευρώπη, ας πάει λοιπόν στην Ευρώπη να δουλέψει ο κόσμος που ψήφισε Ευρώπη.
aetos64 έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:
aetos64 έγραψε:
LAPTONAS έγραψε: Πως σχετίζεις τον έλεγχο της τράπεζας προς όφελος τον επενδυτών με την ανεργία του λαού ; Προς όφελος των επενδυτών θα ήταν να υπάρχει χαμηλός μισθός για παράδειγμα, όχι ανεργία.
Εφόσον φτάσαμε στο σημείο οι επενδυτές να κερδίζουν απο την λογιστική διαχείρηση του κρατικού χρέους, όσα θα κέρδιζαν παλαιότερα μέσω της οικονομίας που συνεπάγεται και με θέσεις εργασίας, δεν υπάρχει πλέον λόγος η ύπαρξη θέσεων εργασίας.

Ένα παράδειγμα.

παίζουμε πόκερ και ενώ σου έχω πάρει όλα τα λεφτά σε δανείζω εώς ότου εξαργυρώσω και το σπίτι σου.
Εφόσον φτάσουμε στο σημείο να μου χρωστάς όση είναι και η αξία του σπιτιού σου, σταματάω να σε δανείζω καί επισπεύδω την εκκαθάριση του σπιτιού σου.
Εώς ότου λοιπόν βρίσκεσαι σε διαδικασία εκποίησης σε κρατάω και σε ζωή αναλαμβάνοντας τα έξοδα συντήρησή σου.
Συνεπώς δεν σε συμφέρει να έχω εργασία ώστε να με κρατάς στο χέρι π.χ. ;
Όχι, δεν θα ψάξω να σου βρώ εργασία, υπάρχουν άλλα, έτοιμα θύματα... με αφάγωτη περιουσία...
Οι κερδοσκόποι δεν θα ασχοληθούν, για εκείνους που έχουν αναλάβει να βρουν εργασία στα θύματα όμως λογικά αποτελεί επιδίωξη. Εκτός αν θεωρείς ότι κανένας πολιτικός δεν ενδιαφέρεται να έχει απασχόληση ο άνεργος τελικώς, και είναι καθαρά προσωπικό ζήτημα του καθενός πως θα χειριστεί την γενική ανεργία - το οποίο είναι και ο "φιλελέυθερος τρόπος" άλλωστε όπως έχουμε καταλήξει προηγουμένως εδώ:

http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 14&t=16897
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Θα σταματήσει η ανεργία στην Ελλάδα;

11
LAPTONAS έγραψε:
aetos64 έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:
aetos64 έγραψε:
LAPTONAS έγραψε: ποτέ δηλαδή δεν πρόκειται να επανέλθει η Ελλάδα ;
Λάπτονα, μην με παρεξηγήσεις, δεν τα βλέπω όλα ''μαύρα'', τα βλέπω ρεαλιστικά.

Η Ελλάδα δεν μπορεί να επανέλθει γιατί κατάντησε στην φιλελεύθερη εποχή που ζούμε μία υπο εκκαθάριση χρεοκοπημένη επιχείρηση.
Όχι δεν σε παρεξηγώ απλά προσπαθώ να καταλάβω αν υπάρχει κάποιο χρονικό όριο στην τοποθέτηση σου, π.χ. σε ένα χρόνο, σε δύο, σε δέκα, ποτέ κτλ..
aetos64 έγραψε:
Δηλαδή στις άλλες χώρες όπου οι τράπεζες επίσης έχουν τον έλεγχο της χρηματοδότησης του δημοσίου όπως π.χ. στις ΗΠΑ, που τον έλεγχο έχει η fed, πως γίνετε η ανεργία να είναι χαμηλή ; Πως σχετίζεις τον έλεγχο της τράπεζας προς όφελος τον επενδυτών με την ανεργία του λαού ; Προς όφελος των επενδυτών θα ήταν να υπάρχει χαμηλός μισθός για παράδειγμα, όχι ανεργία.
Δεν κατάλαβες νομίζω τί έγραψα πιό πάνω.
Το πρόβλημα πλέον δεν είναι μόνο το ότι έχουμε να κάνουμε με ιδιωτικές κεντρικές τράπεζες αλλά ότι αυτές έχουν κερδίσει ήδη ένα χρέος απο τα κράτη ισότιμο με την αξία τους (οικονομική ισχύ τους) και ουσιαστικά έχουν χάσει την κυριαρχία τους.
Το ότι έχουν χάσει την κυριαρχία τους δεν καταλαβαίνω πως το σχετίζεις με την εργασία. Δηλαδή γιατί οι τράπεζες δεν δημιουργούν θέσεις εργασίας, προτιμούν να υπάρχουν οικονομικές αναταραχές οι οποίες μπορούν να προκαλέσουν μάλιστα και πρόβλημα στις ίδιες τις τράπεζες ;;
Γιατί η ελληνική οικονομία έχει περιέλθει σε σπιράλ θανάτου λόγω της χρεοκοπίας.
Με την φυγή κεφαλαίων απο τη χώρα καί την μείωση των μισθών που συνεπάγεταιτης μείωσης της οικονομικής ισχύως των νοικοκυριών κυρίως.
Εδώ περισσότερες λεπτομέρειες: http://www.naftemporiki.gr/finance/stor ... gopoieitai

aetos64 έγραψε:
Πως γίνεται π.χ. όλες οι νότιες χώρες (πορτογαλία, ισπανία,ιταλία και Ελλάδα) να έχουν υψηλή ανεργία και όλες οι βόρειες να μην έχουν ;
Αυτό οφείλεται κατά την γνώμη μου πως αυτές οι χώρες αποτελούν την περιφέρεια της βιομηχανικής Ευρώπης.
LAPTONAS έγραψε:άρα εκ των πραγμάτων μου λες ότι ο Έλληνας αν θέλει να μην είναι άνεργος πρέπει να φύγει από την περιφέρεια και να πάει στο κέντρο της Ευρώπης που υπάρχει βιομηχανία όπως έκαναν π.χ. πριν από 45 χρόνια οι χωρικοί που έφευγαν από την περιφέρεια της Ελλάδος και πήγαιναν στο κέντρο (φαινόμενο της αστικοποίησης που λέγαμε παλιά) για δουλειά όπου η ανεργία ήταν χαμηλή.
Ναί, μόνο που αυτό σήμερα δεν αποτελεί νομίζω λύση, δεν μπορεί όλη η νότια Ευρώπη να μεταναστεύσει στο κέντρο.
Άλλωστε και η κεντρική Ευρώπη έχει τα ίδια καί χειρότερα προβλήματα, αυτά όμως δεν αποτελούν για τις αγορές αιτία κακής αξιολόγισης εφόσον δεν υπάρχουν εναλακτικές λύσεις επένδυσης των κεφαλαίων τους.
Αφού είπαμε ότι η βαριά βιομηχανία της Ευρώπης είναι στη Βόρεια Ευρώπη, συνεπώς δεν αποτελεί λύση σε εθνικό επίπεδο, αλλά σε υπερεθνικό επίπεδο (Ευρωπαίοι πολίτες) είναι η καλύτερη λύση, άλλωστε Ευρώπη ήθελε ο κόσμος που ψήφισε Ευρώπη, ας πάει λοιπόν στην Ευρώπη να δουλέψει ο κόσμος που ψήφισε Ευρώπη.
aetos64 έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:
aetos64 έγραψε:
LAPTONAS έγραψε: Πως σχετίζεις τον έλεγχο της τράπεζας προς όφελος τον επενδυτών με την ανεργία του λαού ; Προς όφελος των επενδυτών θα ήταν να υπάρχει χαμηλός μισθός για παράδειγμα, όχι ανεργία.
Εφόσον φτάσαμε στο σημείο οι επενδυτές να κερδίζουν απο την λογιστική διαχείρηση του κρατικού χρέους, όσα θα κέρδιζαν παλαιότερα μέσω της οικονομίας που συνεπάγεται και με θέσεις εργασίας, δεν υπάρχει πλέον λόγος η ύπαρξη θέσεων εργασίας.

Ένα παράδειγμα.

παίζουμε πόκερ και ενώ σου έχω πάρει όλα τα λεφτά σε δανείζω εώς ότου εξαργυρώσω και το σπίτι σου.
Εφόσον φτάσουμε στο σημείο να μου χρωστάς όση είναι και η αξία του σπιτιού σου, σταματάω να σε δανείζω καί επισπεύδω την εκκαθάριση του σπιτιού σου.
Εώς ότου λοιπόν βρίσκεσαι σε διαδικασία εκποίησης σε κρατάω και σε ζωή αναλαμβάνοντας τα έξοδα συντήρησή σου.
Συνεπώς δεν σε συμφέρει να έχω εργασία ώστε να με κρατάς στο χέρι π.χ. ;
Όχι, δεν θα ψάξω να σου βρώ εργασία, υπάρχουν άλλα, έτοιμα θύματα... με αφάγωτη περιουσία...
Οι κερδοσκόποι δεν θα ασχοληθούν, για εκείνους που έχουν αναλάβει να βρουν εργασία στα θύματα όμως λογικά αποτελεί επιδίωξη.
Λογικά ναί, δεν υπάρχουν όμως περιθώρια ανάκαμψης στη κατάσταση που φτάσαμε καί νομίζω πως το μόνο που μένει στους πολιτικούς μας πλέον είναι οι συμμαχίες με παρατάξεις του αντίπαλου δέους του Φιλελευθερισμού, αλλά δυστυχώς, όπως είπα καί στο άλλο νήμα, πέφτουν με αυτό τον τρόπο σε στημένη παγίδα απο τους ιθύνοντες, που επέτρεψαν γιά αυτόν ακριβώς τον λόγο την προσωρινή επικράτηση του φιλελευθερισμού.
http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 384#p80384

Εώς ότου όμως να φέρει καρπούς αυτή η προσπάθεια, αναμένω εσκεμμένη όξυνση του ακόλουθου σεναρίου που περιέγραψες ώστε να ασκείται και έτσι επιπλέον πίεση!
Εκτός αν θεωρείς ότι κανένας πολιτικός δεν ενδιαφέρεται να έχει απασχόληση ο άνεργος τελικώς, και είναι καθαρά προσωπικό ζήτημα του καθενός πως θα χειριστεί την γενική ανεργία - το οποίο είναι και ο "φιλελέυθερος τρόπος" άλλωστε όπως έχουμε καταλήξει προηγουμένως εδώ:

http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 14&t=16897

Re: Θα σταματήσει η ανεργία στην Ελλάδα;

12
aetos64 έγραψε: Εώς ότου όμως να φέρει καρπούς αυτή η προσπάθεια, αναμένω εσκεμμένη όξυνση του ακόλουθου σεναρίου που περιέγραψες ώστε να ασκείται και έτσι επιπλέον πίεση!
Εκτός αν θεωρείς ότι κανένας πολιτικός δεν ενδιαφέρεται να έχει απασχόληση ο άνεργος τελικώς, και είναι καθαρά προσωπικό ζήτημα του καθενός πως θα χειριστεί την γενική ανεργία - το οποίο είναι και ο "φιλελέυθερος τρόπος" άλλωστε όπως έχουμε καταλήξει προηγουμένως εδώ:

http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 14&t=16897
Εκεί που λέγαμε ότι κάτι πάει να γίνει ....Νέο πλήγμα ανεργίας. Η Πανδημία έχει τσακίσει τον Ελληνικό τουρισμό την "Βαριά βιομηχανία της Χώρας".
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Θα σταματήσει η ανεργία στην Ελλάδα;

13
LAPTONAS έγραψε:
aetos64 έγραψε: Εώς ότου όμως να φέρει καρπούς αυτή η προσπάθεια, αναμένω εσκεμμένη όξυνση του ακόλουθου σεναρίου που περιέγραψες ώστε να ασκείται και έτσι επιπλέον πίεση!
Εκτός αν θεωρείς ότι κανένας πολιτικός δεν ενδιαφέρεται να έχει απασχόληση ο άνεργος τελικώς, και είναι καθαρά προσωπικό ζήτημα του καθενός πως θα χειριστεί την γενική ανεργία - το οποίο είναι και ο "φιλελέυθερος τρόπος" άλλωστε όπως έχουμε καταλήξει προηγουμένως εδώ:

http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 14&t=16897
Εκεί που λέγαμε ότι κάτι πάει να γίνει ....Νέο πλήγμα ανεργίας. Η Πανδημία έχει τσακίσει τον Ελληνικό τουρισμό την "Βαριά βιομηχανία της Χώρας".
Νομίζω η Ελλάδα είναι απο τις λίγες χώρες που κατάφερε ο τουρισμός της να μείνει σε ελληνικά χέρια. Άς ελπίσουμε αυτό να γίνει και στη νέα, χειρότερη κρίση όλων των εποχών, κατά τη γνώμη μου.

Re: Θα σταματήσει η ανεργία στην Ελλάδα;

14
aetos64 έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:
aetos64 έγραψε: Εώς ότου όμως να φέρει καρπούς αυτή η προσπάθεια, αναμένω εσκεμμένη όξυνση του ακόλουθου σεναρίου που περιέγραψες ώστε να ασκείται και έτσι επιπλέον πίεση!
Εκτός αν θεωρείς ότι κανένας πολιτικός δεν ενδιαφέρεται να έχει απασχόληση ο άνεργος τελικώς, και είναι καθαρά προσωπικό ζήτημα του καθενός πως θα χειριστεί την γενική ανεργία - το οποίο είναι και ο "φιλελέυθερος τρόπος" άλλωστε όπως έχουμε καταλήξει προηγουμένως εδώ:

http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 14&t=16897
Εκεί που λέγαμε ότι κάτι πάει να γίνει ....Νέο πλήγμα ανεργίας. Η Πανδημία έχει τσακίσει τον Ελληνικό τουρισμό την "Βαριά βιομηχανία της Χώρας".
Νομίζω η Ελλάδα είναι απο τις λίγες χώρες που κατάφερε ο τουρισμός της να μείνει σε ελληνικά χέρια. Άς ελπίσουμε αυτό να γίνει και στη νέα, χειρότερη κρίση όλων των εποχών, κατά τη γνώμη μου.
Πιστεύεις ότι η πανδημία είναι η "νέα, χειρότερη κρίση όλων τον εποχών;" . Τι σε κάνει να το πιστεύεις αυτό;
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Θα σταματήσει η ανεργία στην Ελλάδα;

15
LAPTONAS έγραψε:
aetos64 έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:
aetos64 έγραψε: Εώς ότου όμως να φέρει καρπούς αυτή η προσπάθεια, αναμένω εσκεμμένη όξυνση του ακόλουθου σεναρίου που περιέγραψες ώστε να ασκείται και έτσι επιπλέον πίεση!
Εκτός αν θεωρείς ότι κανένας πολιτικός δεν ενδιαφέρεται να έχει απασχόληση ο άνεργος τελικώς, και είναι καθαρά προσωπικό ζήτημα του καθενός πως θα χειριστεί την γενική ανεργία - το οποίο είναι και ο "φιλελέυθερος τρόπος" άλλωστε όπως έχουμε καταλήξει προηγουμένως εδώ:

http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 14&t=16897
Εκεί που λέγαμε ότι κάτι πάει να γίνει ....Νέο πλήγμα ανεργίας. Η Πανδημία έχει τσακίσει τον Ελληνικό τουρισμό την "Βαριά βιομηχανία της Χώρας".
Νομίζω η Ελλάδα είναι απο τις λίγες χώρες που κατάφερε ο τουρισμός της να μείνει σε ελληνικά χέρια. Άς ελπίσουμε αυτό να γίνει και στη νέα, χειρότερη κρίση όλων των εποχών, κατά τη γνώμη μου.
Πιστεύεις ότι η πανδημία είναι η "νέα, χειρότερη κρίση όλων τον εποχών;" . Τι σε κάνει να το πιστεύεις αυτό;
Το ότι αποτελεί το εφαλτήριο για να ξεσπάσει μία κρίση η οποία δεν μπορούσε να εκτονωθεί πραγματικά και τελεσίδικα.
Παίρνουμε για παράδειγμα τη μεγαλύτερη τράπεζα της βαριάς βιομηχανίας της Ευρώπης, την Γερμανία.
Εικόνα
Η μετοχή της Deutsche Bank απο 90€ το 2007 έπεσε κάτω απο 6€.
Μία τράπεζα που διαχειρίζεται κεφάλαια 50 και 100 φορές του ΑΕΠ της Γερμανίας.
Που οφείλεται κατά τη γνώμη μου πως τα κεφάλαια που διαχειρίζεται έρχονται σαν κέρδη γερμανικών επιχειρήσεων που δημιουργούνται εκτός Ευρωπαικής Ένωσης, τα οποία όμως πρέπει να βγάλουν με τη σειρά τους κέρδη εντός. Εφόσον λοιπόν δεν υπάρχουν επενδύσεις εντός πως να βγάλουν τα κέρδη;
Θα μου πείτε και γιατί δεν το αλλάζουν αυτό το απλό πράγμα; Η απάντηση είναι πως εντός ΕΕ δεν υπάρχουν οι υπέραξίες όπως το χαμηλό κόστος εργασίας ώστε α βγούν αυτά τα κέρδη.

Re: Θα σταματήσει η ανεργία στην Ελλάδα;

16
...ακόμα και σε κατάρρευση να οδηγηθεί η Γερμανία (λαμβάνοντας υπόψη όσα αναφέρεις) και η ΕΕ να διαλύσει (που είναι επίσης πιθανό σενάριο) λόγω Ντόμινο ......πάλι δεν μπορούμε να πούμε ότι είναι η μεγαλύτερη κρίση όλων των εποχών αυτή που βιώνουμε γιατί ο Β παγκόσμιος ήταν πολύ ποιο φρικαλέος. Στο μέλλον δε ξέρω............ δεδομένου ότι η πανδημία είναι παγκόσμια ................. πάντως αν συνεχιστεί αυτό ........... λόγω π.χ. του ότι ο ιός θα επιβιώσει τότε η ανεργία στην Ελλάδα θα εκτοξευτεί. Η Κίνα το ξεπέρασε, όμως η Κίνα είναι υπερδύναμη. Εμείς, η φτωχή Ελλαδίτσα ..... θα σωθεί από την Πανδημία αλλά θα αντιμετωπίσει σύντομα πρόβλημα ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ. Το επίσης χειρότερο είναι ότι πλέον ούτε να μεταναστεύσει δεν θα μπορεί κανείς αφού και ο υπόλοιπος κόσμος είναι σε κατάσταση συναγερμού. Η ανεργία και η φτώχευση είναι προ των πυλών.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Θα σταματήσει η ανεργία στην Ελλάδα;

17
LAPTONAS έγραψε:...ακόμα και σε κατάρρευση να οδηγηθεί η Γερμανία (λαμβάνοντας υπόψη όσα αναφέρεις) και η ΕΕ να διαλύσει (που είναι επίσης πιθανό σενάριο) λόγω Ντόμινο ......πάλι δεν μπορούμε να πούμε ότι είναι η μεγαλύτερη κρίση όλων των εποχών αυτή που βιώνουμε γιατί ο Β παγκόσμιος ήταν πολύ ποιο φρικαλέος.
Στον Β'ΠΠ όμως ήταν τα κράτη που έκαναν κουμάντο σε σχέση με τη σημερινή κατάσταση όπου τον λόγο έχουν οι παγκόσμιες επιχειρήσεις, οι οποίες, σε αντίθεση με την κατάσταση του περασμένου αιώνα, δεν ενδιαφέρονται να διαμορφώσουν ένα παγκόσμιο πλαίσιο συναλλαγών και ανάπτυξη της παγκόσμιας οικονομίας, αλλά ένα παγκόσμιο πλαίσιο κυριαρχίας, και αποτελούν ταυτόχρονα και το κύριο όπλο σε εθνική βάση.
Στο μέλλον δε ξέρω............ δεδομένου ότι η πανδημία είναι παγκόσμια ................. πάντως αν συνεχιστεί αυτό ........... λόγω π.χ. του ότι ο ιός θα επιβιώσει τότε η ανεργία στην Ελλάδα θα εκτοξευτεί. Η Κίνα το ξεπέρασε, όμως η Κίνα είναι υπερδύναμη. Εμείς, η φτωχή Ελλαδίτσα ..... θα σωθεί από την Πανδημία αλλά θα αντιμετωπίσει σύντομα πρόβλημα ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ. Το επίσης χειρότερο είναι ότι πλέον ούτε να μεταναστεύσει δεν θα μπορεί κανείς αφού και ο υπόλοιπος κόσμος είναι σε κατάσταση συναγερμού. Η ανεργία και η φτώχευση είναι προ των πυλών.
Νομίζω στη νέα κατάσταση η οποία θα διαμορφωθεί δεν θα έχουν σημασία όλες οι σημερινές μας έγνοιες γιατί δεν θα υπάρχει πλέον και η αφελείς αντιπαλότητα μεταξύ των κοσμοθεωριών (Καπιταλισμός, Κομμουνισμός, Νεοφιλελευθερισμός κ.ο.κ). Θα έχουμε συειδητοποιήσει πως ''το πεπρωμένο φυγείν αδύνατον..

Re: Θα σταματήσει η ανεργία στην Ελλάδα;

18
aetos64 έγραψε: Παίρνουμε για παράδειγμα τη μεγαλύτερη τράπεζα της βαριάς βιομηχανίας της Ευρώπης, την Γερμανία.
Εικόνα
Η μετοχή της Deutsche Bank απο 90€ το 2007 έπεσε κάτω απο 6€.
Μία τράπεζα που διαχειρίζεται κεφάλαια 50 και 100 φορές του ΑΕΠ της Γερμανίας.
Που οφείλεται κατά τη γνώμη μου πως τα κεφάλαια που διαχειρίζεται έρχονται σαν κέρδη γερμανικών επιχειρήσεων που δημιουργούνται εκτός Ευρωπαικής Ένωσης, τα οποία όμως πρέπει να βγάλουν με τη σειρά τους κέρδη εντός. Εφόσον λοιπόν δεν υπάρχουν επενδύσεις εντός πως να βγάλουν τα κέρδη;
Θα μου πείτε και γιατί δεν το αλλάζουν αυτό το απλό πράγμα; Η απάντηση είναι πως εντός ΕΕ δεν υπάρχουν οι υπέραξίες όπως το χαμηλό κόστος εργασίας ώστε α βγούν αυτά τα κέρδη.
Άς δούμε σε αντιπαράθεση τη μετοχή της Goldman Sachs:
Εικόνα
Ένας απο τους μεγαλύτερους χρηματιστές της Γερμανίας, ο Dirk Müller, απο τους πολύ λίγους που κοντράρεται με την mainstream-άποψη του κατεστημένου, είπε πρόσφατα πως, Οι ΗΠΑ, όπως ακριβώς εκμεταλεύτηκαν την Ιαπωνία και στο τέλος την πέταξαν σαν ''στυμμένη λεμονόκουπα'' το 1990, έτσι κάνουν τώρα το ίδιο με τη Κίνα.

https://www.youtube.com/watch?v=Gf4y0HoEkCU&t=13s
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παγκόσμια - Ελληνική Οικονομία”

cron