"Ποια χλιδή; Εγώ παίρνω μισθό €2.300"

1
"Ποια χλιδή; Εγώ παίρνω μισθό €2.300"






O προκάτοχός του στην Αρχιεπισκοπή, ο Χριστόδουλος, έλεγε στους νέους «ελάτε στην Εκκλησία όπως είστε». Ο Αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος ακολουθεί αντίθετη πορεία. «Εγώ πηγαίνω όπως είμαι σε αυτούς», λέει στη συνέντευξή του στα «ΝΕΑ» για τον τρόπο που έχει επιλέξει να προσεγγίσει τη νεολαία. Σταθερός στη θέση που έχει διατυπώσει τις...



τελευταίες ημέρες, λέει ότι δέχεται να φορολογηθεί η Εκκλησία αλλά όπως όλοι, όχι άδικα. Προσθέτει ότι είναι «παραμύθι» τα περί αμύθητου θησαυρού που κατέχει η Εκκλησία. Κάνει μάλιστα μία πρόταση προς την κυβέρνηση: να αποδεσμεύσει τα κτήματα της Εκκλησίας και ένα από αυτά, όσο κάνει, να δοθεί στο Ταμείο Στήριξης της Ελλάδας. Όταν ερωτάται αν τώρα είναι η ώρα να περιοριστεί η «χλιδή» της Εκκλησίας - οι χρυσοί σταυροί, τα ακριβά άμφια- απαντά ότι παίρνει μισθό 2.300 ευρώ. «Τι χλιδή μπορεί να κάνει ένας άνθρωπος με 2.300 ευρώ;».

Ηελληνική οικονομία βρίσκεται στη χειρότερη στιγμή της. Δεν θα έπρεπε και η Εκκλησία να βοηθήσει με τη φορολόγησή της;

Υπάρχει μία παρεξήγηση. Ποιος είπε ότι η Εκκλησία δεν φορολογείται; Πρώτα πρώτα πρέπει να ξέρετε ότι τον τελευταίο χρόνο η Εκκλησία διέθεσε 100 εκατ. ευρώ για το φιλανθρωπικό έργο της σε όλη την Ελλάδα. Και θα συνεχίζει να τα προσφέρει. Ξεχνιόμαστε και δεν δεχόμαστε ότι η Εκκλησία έχει, συμπληρώνοντας την Πολιτεία, περί τα 750 ιδρύματα που προσφέρουν αυτήν τη στιγμή και εξυπηρετούν τους ανθρώπους.

Και κάτι άλλο. Αυτό το θέμα του αμύθητου θησαυρού της Εκκλησίας είναι ένα παραμύθι. Και θα πρέπει κάποτε να απομυθοποιηθεί αυτό το θέμα.

Θα σας πω την προσωπική μου άποψη. Όπως όλοι οι Έλληνες, τα φυσικά πρόσωπα, και εμείς οι κληρικοί, να φορολογούμαστε και φορολογούμαστε με τον ίδιο τρόπο. Και έπειτα η Εκκλησία δεν είναι ένας ενιαίος διοικητικός οργανισμός. Είναι και τα εκατοντάδες νομικά πρόσωπα που έχει, ναοί, μοναστήρια. Είμαι απόλυτα σύμφωνος, όπως όλα τα νομικά πρόσωπα της επικράτειάς μας, έτσι να φορολογούνται και τα νομικά πρόσωπα της Εκκλησίας. Δηλαδή, έσοδα τόσα. Έξοδα τόσα. Καθαρό αποτέλεσμα. Φορολογία. Δεν έχουμε αντίρρηση. Καμία απολύτως.

Προσφέραμε, προσφέρουμε και θα προσφέρουμε στον λαό. Χωρίς να μας ζητηθεί. Χωρίς να το «διαφημίζουμε». Αλλά αυτή η λογική, από αυτά που έχεις τα παίρνω χωρίς να λογαριάζω ποια είναι τα έξοδά σου, δεν είναι ούτε νόμιμη ούτε δίκαιη.

Να εκφράσω μία τολμηρή άποψη; Έκανε μία πολύ ωραία πρόταση ο πρόεδρος της Βουλής, ο κ. Πετσάλνικος, για μία πρωτοβουλία που ανέλαβε, μία ωραία προσπάθεια, όλοι να συνεισφέρουμε στο Ταμείο που έχει φτιάξει για να βοηθήσουμε στην εξόφληση του χρέους της πατρίδας. Να μας αποδεσμεύσει η Πολιτεία τα κτήματα που έχει δεσμευμένα. Αυτά που κάποιοι ονομάζουν «φιλέτα»- όλα αυτά είναι δεσμευμένα- να μας τα απελευθερώσει. Και ένα από αυτά, ολόκληρο, όσο κι αν κάνει, να πάει σε αυτό το Ταμείο. Να δώσουμε ένα ποσό. Αλλά από τη μία μεριά μάς τα κρατάει δεσμευμένα. Θέλει να τα φορολογεί χωρίς να μας δίνουν έσοδα. Έτσι, μας κρατάει σε ομηρεία. Μιλάνε για τις μετοχές. Το 2009 δεν μας έδωσαν μέρισμα. Κανένα έσοδο. Το 2010 κανένα μέρισμα. Πιστεύω ότι το ίδιο θα γίνει και το 2011.

Επομένως, πρότασή μου είναι: πρέπει να γίνει ένας ειλικρινής διάλογος μεταξύ Εκκλησίας και Πολιτείας, χωρίς προκαταλήψεις και στερεότυπα. Και πιστεύω ότι θα βρεθούν τρόποι οι οποίοι θα βοηθήσουν τον λαό μας.

Μήπως έχει έρθει η ώρα να σκεφτείτε κάποιους τρόπους ώστε να περιοριστεί αυτό που ο κόσμος αντιλαμβάνεται ως «χλιδή» της Εκκλησίας; Βλέπει ακριβά άμφια. Βλέπει χρυσούς σταυρούς. Ακριβά αυτοκίνητα σε κάποιες περιπτώσεις...

Κοίταξε, εδώ σε εμάς ισχύει το ρητό που λέει «ό,τι λάμπει δεν είναι χρυσός». Τα πιο πολλά από αυτά είναι πλαστικά (πιάνει το εγκόλπιο που φοράει και το δείχνει). Θα μου πεις, γιατί τα χρησιμοποιείτε; Δεν είναι τόσο το κόστος, όπως παρουσιάζεται. Αλλά εκεί, ας πούμε ότι είναι και μία παράδοση ή και μία ιδιοτροπία μερικών ανθρώπων. Κι αυτό θα πρέπει να το δούμε...

Ο Αρχιεπίσκοπος τι μισθό νομίζετε ότι παίρνει στην Ελλάδα; 2.300 ευρώ. Λοιπόν, τι χλιδή μπορεί να κάνει ένας άνθρωπος με 2.300 ευρώ; Όταν κατέβω τώρα κάτω, δέκα άνθρωποι θα περιμένουν να τους δώσω κάτι. Ένα βοήθημα. Μπορώ να το αρνηθώ;

Είναι ώρα να δούμε όλοι την αλήθεια κατάματα. Και να παλέψουμε όλοι μας για να κάνουμε μία νέα αρχή. Όλο αυτό το μπάχαλο το δημιουργήσαμε μόνοι μας. Και δεν θα διορθωθεί εάν δεν το διορθώσουμε μόνοι μας. Εμείς πρώτοι, παπάδες, πολιτικοί, όλοι. Δεν θα το διορθώσουν άλλοι για εμάς. Αυτό θα ήταν επικίνδυνο. Πρέπει να αλλάξουμε νοοτροπία εσωτερικά. Αυτό εννοούμε όταν λέμε μετάνοια. Μη νομίζετε ότι έχει άλλο νόημα. Αλλάζουμε μυαλό, τρόπο ζωής, τρόπο συμπεριφοράς.



tanea
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: "Ποια χλιδή; Εγώ παίρνω μισθό €2.300"

2
emman έγραψε: O προκάτοχός του στην Αρχιεπισκοπή, ο Χριστόδουλος, έλεγε στους νέους «ελάτε στην Εκκλησία όπως είστε». Ο Αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος ακολουθεί αντίθετη πορεία. «Εγώ πηγαίνω όπως είμαι σε αυτούς», λέει στη συνέντευξή του στα «ΝΕΑ» για τον τρόπο που έχει επιλέξει να προσεγγίσει τη νεολαία.
Ιερώνυμε ένα κοινό, το έχεις, με το Χριστόδουλο... :cooll

Λες ανέκδοτα !!! :χουχου
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: "Ποια χλιδή; Εγώ παίρνω μισθό €2.300"

3
το ανέκδοτο εδω που ειναι? :hmmm
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: "Ποια χλιδή; Εγώ παίρνω μισθό €2.300"

4
εγω συμφωνω με το δημοσιευμα του Εμμαν...δεν μπορουμε απο αλλου αλλα απο την Εκκλησια που κανει και εργο .....παντου τα λαμογια δεν λεω, αλλα χρειαζομαστε και ενα προσχημα για να την αποδυναμωσουμε και οικονομικα την Εκκλησια.....και ολα αυτα ειναι γραμμενα...και εμεις απλα περιμενουμε τα γεγονοτα....τωρα σε λιγο θα λιωνουμε και τους χρυσους σταυρους για να σωθει η Ελλαδα....σαν δεν τρεπομαστε λιγο λεω εγω....και οι πλουτοκρατορες μια χαρα ολα...
<<ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΔΕΝ ΣΚΕΠΑΖΕΙ ΟΥΔΕΝ ΑΠΟ ΣΟΥ ΚΑΙ Η ΝΥΞ ΛΑΜΠΕΙ ΩΣ Η ΗΜΕΡΑ ΕΙΣ ΣΕ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΣ ΤΟ ΦΩΣ>>

Re: "Ποια χλιδή; Εγώ παίρνω μισθό €2.300"

5
dominique έγραψε:το ανέκδοτο εδω που ειναι? :hmmm
Βλέπε παράθεση...Είναι σαφές πιστεύω...Και αυτά που λέει είναι καθαρά επικοινωνιακά κολπάκια...Απλά γελοίο...

Ώρα είναι να μου πεις ότι εγκρίνεις τον Ιερώνυμο και τα καμώματά του... :hmmm
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: "Ποια χλιδή; Εγώ παίρνω μισθό €2.300"

6
Με συγχωρείς Αμνε,αλλά εμένα δεν μου φάνηκε ανέκδοτο,τωρα αν είναι επικοινωνιακό κόλπο δεν ξέρω,αυτος μπορεί να το πιστεύει και να το λεει.

Εχει σημασία αμα τον εγκρίνω εγω?
Σημασία έχει να κάνει αυτος σωστά το έργο του,άλλωστε δεν μπορώ να κρίνω κάποιον για το έργο του οταν εγω δεν κάνω σωστα το δικό μου έργο.

Οταν θα φτάσω σε σημείο να μπορω να κάνω έστω και 80 % αυτά που θέλω και χρειάζονται να γίνουν και δεν σου λεω για την προσωπικη μου ζωη,κατάλαβες τι εννοω,τοτε θα μπορω να βγω και να σου πω για τα καμωματα του καθενος,γιατι ξέρεις τι,ωραια βγαίνουμε και τα λέμε και για τους πολιτικους και για όλους τους αλλους αλλα και εμεις,τουλάχιστον εγω δεν πάμε πίσω,μπορει να μην πράττουμε εναντιον της Ελλάδας ,αλλα οταν μας χρειάζεται 8/10 δεν είμαστε εκει.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: "Ποια χλιδή; Εγώ παίρνω μισθό €2.300"

7
dominique έγραψε:Με συγχωρείς Αμνε,αλλά εμένα δεν μου φάνηκε ανέκδοτο,τωρα αν είναι επικοινωνιακό κόλπο δεν ξέρω,αυτος μπορεί να το πιστεύει και να το λεει.
Είδες εσύ τίποτα ? Δες τι λέει... Κοίτα, πως ψεύδεται...
O προκάτοχός του στην Αρχιεπισκοπή, ο Χριστόδουλος, έλεγε στους νέους «ελάτε στην Εκκλησία όπως είστε». Ο Αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος ακολουθεί αντίθετη πορεία. «Εγώ πηγαίνω όπως είμαι σε αυτούς», λέει στη συνέντευξή του στα «ΝΕΑ» για τον τρόπο που έχει επιλέξει να προσεγγίσει τη νεολαία.
Απλά δεν είχε να πει τίποτα και είπε μια "χαριτωμενιά" ! Σα να ακούς ψεύτη πολιτικό...Πηγαίνει λέει όπως είναι στη νεολαία..., έ ?

Μήπως τα πιστεύει κιόλας, αυτά που λέει ? :χουχου
Εχει σημασία αμα τον εγκρίνω εγω?
Σημασία έχει να κάνει αυτος σωστά το έργο του,άλλωστε δεν μπορώ να κρίνω κάποιον για το έργο του οταν εγω δεν κάνω σωστα το δικό μου έργο.
Ωραία χριστιανική απάντηση ! :541
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: "Ποια χλιδή; Εγώ παίρνω μισθό €2.300"

8
Αμνε,δικαιωμά του να λεει οτι θέλει,δεν θα κριθεί για τα λεγομενα του ,αλλα για τις πράξεις του.
Αυτές είναι που μετράνε,δεν με ενδιαφέρει τι λένε ,αλλα τι κανουνε και αυτο γενικα,οχι μονο για το συγκεκριμένο θέμα.
Δεν ξέρω αμα είναι Χριστιανικη η απαντηση μου ή οχι,αλλα αυτο νιωθω εγω,μπορει για κάποιους η άποψη αυτη να ακούγεται τελείως χαζη.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: "Ποια χλιδή; Εγώ παίρνω μισθό €2.300"

9
KostasL έγραψε:
dominique έγραψε:Με συγχωρείς Αμνε,αλλά εμένα δεν μου φάνηκε ανέκδοτο,τωρα αν είναι επικοινωνιακό κόλπο δεν ξέρω,αυτος μπορεί να το πιστεύει και να το λεει.
Είδες εσύ τίποτα ? Δες τι λέει... Κοίτα, πως ψεύδεται...
O προκάτοχός του στην Αρχιεπισκοπή, ο Χριστόδουλος, έλεγε στους νέους «ελάτε στην Εκκλησία όπως είστε». Ο Αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος ακολουθεί αντίθετη πορεία. «Εγώ πηγαίνω όπως είμαι σε αυτούς», λέει στη συνέντευξή του στα «ΝΕΑ» για τον τρόπο που έχει επιλέξει να προσεγγίσει τη νεολαία.
Απλά δεν είχε να πει τίποτα και είπε μια "χαριτωμενιά" ! Σα να ακούς ψεύτη πολιτικό...Πηγαίνει λέει όπως είναι στη νεολαία..., έ ?

Μήπως τα πιστεύει κιόλας, αυτά που λέει ? :χουχου
Φίλε, πιστεύω ότι λόγω απογοήτευσης του θεσμού της εκκλησίας έχεις γίνει προκαταλημένος απέναντι σ' αυτήν.
Το παραπάνω άρθρο φαίνεται ειληκρινές, γι' αυτό δεν μπορούμε να κατακρίνουμε. Βέβαια διαστρεβλώνοντας κάποια λεγόμενα μπορούμε να συμφωνήσουμε με τη δική σου θέση. Αν πιστεύεις ότι η θέση σου δεν είναι απόρροια διαστρεβλωμένων λεγομενων, τότε θα πρέπει να μιλήσεις με τεκμήρια.
Βέβαια κι εγώ και η πλειοψηφία των ελλήνων ειμαστε καχύποπτοι απέναντι στον πλούτο της εκκλησίας.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί Ελλάδας”