Ελλάδα, γράφω για σένα

1
Εικόνα
Ελλάδα, η χώρα της φιλοσοφίας, της σκέψης, των ολυμπιακών αγώνων και των αγωνιστών. Η χώρα με την τόσο συγκλονιστική ιστορία, που σήμερα αναπολεί και αναστενάζει για το παρελθόν, προσποιούμενη ότι είναι συνεχιστής και εκπρόσωπος του μεγαλείου. Οι περισσότεροι Έλληνες αν τους ρωτήσεις θα σου πούνε "Είμαι περήφανος που είμαι Έλληνας". Αν τους ρωτήσεις και το γιατί θα ανατρέξουν σε κατορθώματα άλλων.. Η αλήθεια είναι ότι λίγο κουράστηκα να εισπράττω τόση περηφάνια, η
περηφάνια έχει άλλη έννοια στο λεξιλόγιό μου. Είναι τα προσωπικά μου κατορθώματα, είμαι περήφανος για τα δικά μου όχι, είμαι περήφανος για τις όμορφες κατακτήσεις του παρόντος, της τωρινής κοινωνίας που ζω και όσο τα σκέφτομαι αυτά φοβάμαι ότι δεν έχει και πολλούς λόγους ο νεοέλληνας να είναι περήφανος, παρά μόνο σε προσωπικό επίπεδο και μόνο. Συλλογικά αποτύχαμε!
Ο σημερινός Έλληνας και πρώην ιδρυτής της δημοκρατίας, έστησε μια κοινωνία μες στο ψέμα, την κουτοπονηριά, το ξεφάντωμα του καταπιεσμένου (από τουρκοκρατίας εποχή), ψευτομαγκιάς, υπεροψίας, έλλειψης δικαιοσύνης και αξιοκρατίας, με τη στένωση του μυαλού του και το δόσιμο του εαυτού του σε ένα δικομματικό παιχνίδι χωρίς τέλος. Ο σημερινός πρώην φιλόσοφος του παρελθόντος, αλλά και παράλληλα περήφανος για τον τίτλο πρώην, εμπιστεύτηκε την τύχη του σε λαοπλάνους και φώναξε παρών σε κάθε κάλεσμα εθελοντικής αυτοχειρίας.

Ελλάδα, σήμερα η σημαία σου σηκώνεται με την χορηγία του ΟΠΑΠ και απ' τα χείλη του ακούγονται συνθήματα εταιρικής κοινωνικής ευθύνης, όπως το "όλοι μαζί μπορούμε γιατί είμαστε Έλληνες". Ναι δεν είμαστε άνθρωποι, είμαστε Έλληνες!! Και φυσικά δεν έχουμε ευθύνη για το κακό χάλι που φέραμε τη χώρα μας σήμερα.. Φταίνε για όλα οι άλλοι.. Φταίνε οι ξένοι, φταίει το ΔΝΤ, φταίει η Αμερική, φταίνε οι Τούρκοι, φταίνε οι Εβραίοι, όλοι φταίνε!! Και εγώ το μυρμηγκάκι αναρωτιέμαι, όταν το χέρι μας ψήφιζε του αποδίδαμε την ανάλογη ευθύνη; Αν γινόντουσαν σήμερα εκλογές, ακόμα θα υπήρχαν άνθρωποι που θα ψήφιζαν όλους αυτούς τους φθηνούς πονηρούς υποκριτές της εποχής; Ναι.. Θα υπήρχαν.. Αλλά η ελληνική περηφάνια, περηφάνια! Απτόητη..

Η Ελλάδα της γέννησης ιδεών, σήμερα στέρεψε από ιδέες, σκότωσε το όραμα. Σήμερα η τηλεόραση δε παίζει πνευματικού περιεχομένου προγράμματα (ποτέ δεν έπαιζε), ούτε καλεί νέους σε δημόσιες συζητήσεις, δεν καλεί εχθρούς του συστήματος σε συνεντεύξεις, καλεί όμως πολιτικούς από 3-4 κόμματα και κάπου εκεί τελειώνει και η δημοκρατία του λόγου. Γιατί δημοκρατία να λέμε τη γνώμη μας έχουμε, ναι! Όμως άλλους τους ακούνε οι τοίχοι και άλλους, όλη η χώρα τους. Δεν επηρεάζουμε όλοι το ίδιο την κοινωνία μας, ότι ιδέες έχεις, ανάλογα ακούγεσαι. Σήμερα που είναι οι προτάσεις που θα μας κάνουν περήφανους;

Ελλάδα έχεις ανάγκη να αποδείξεις ότι έχεις ακόμα φως μέσα σου. Ελλάδα είσαι μια ετοιμοθάνατη, παραιτημένη χώρα. Πόσα ερείπια ακόμα θα ξεσκονίσεις για να πάρεις χαρά; Η αδιαφορία σε σκοτώνει Ελλάδα, γυρίσανε όλοι οι πολίτες σου την πλάτη στο σήμερα, όμως έτσι σκοτώνουν το αύριο. Βρες μια λύση, κάνε κάτι για όλα αυτά. Τέκνα φιλοσόφων, σε κοινωνία φρου φρου και αρώματα.

Σήμερα η Ελλάδα δε με αφήνει να γίνω άνθρωπος, με θέλει πολίτη εργαζόμενο ισόβια, για λάθη και πάθη που την διαφθείρανε. Με συγχωρείς όμως, δε θα πάρω.. Πνίγεσαι και ευλογείς το τρύπιο σου σωσίβιο, δίνεσαι και προσποιείσαι την παρθένα και αθώα.

Ήρθε η ώρα να γνωριστούμε απ' την αρχή..

http://dinatomirmigi.blogspot.com/
ΙΔΙΑ ΦΥΛΛΑΤΤΕ-ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΜΥΝΟΥ-ΘΝΗΣΚΕ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ\n\n-Δάσκαλε γιατί με διδάσκεις πολεμικές τέχνες και παράλληλα μου μιλάς για ειρήνη; \n-Γιατί καλύτερα να είσαι μαχητής σε κήπο παρά κηπουρός σε μάχη…
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί Ελλάδας”