Συγχωρώ ......για να χωράω

1
Μεγάλη λέξη ή μάλλον μεγάλη αρετή,απο αυτές που πρέπει ο άνθρωπος να μάθει να αγωνίζεται να την κατακτήσει.

Άλλωστε η ζωή είναι ένας συνεχής αγώνας(κυρίως με τον κακό ευατό σου,γιατί αυτός είναι που σε καταδιώκει και σε υποτιμάει) και χωρίς τα κατάλληλα όπλα,γίνεσαι έρμαιο και δούλος του και φυσικά δούλος των παθών του.

Αγώνας συνεχής λοιπόν,αγώνας με ήττες,αλλά και κατακτήσεις,άλλες ευκολότερες,άλλες πιο δύσκολες,πνευματικές όμως κυρίως,γιατί το πνεύμα του ανθρώπου είναι αυτο που πρέπει να υποδουλωθεί.

Μια όμως κατάκτηση,που χρειαζεται να αποκτήσουμε οπωσδήποτε,ειδικά στις ανθρώπινες σχέσεις, είναι η συγχώρεση.

Συγχώρεση και συγγνώμη(συν+γνώμη)!
Λαμβάνουμε συγγνώμη,προσφέρουμε συγχώρεση.
Προσφέρουμε συγγνώμη,λαμβάνουμε συγχώρεση.

«Μακάριόν ἐστι μᾶλλον διδόναι ἢ λαμβάνειν»

Στην περίπτωση της συγγνώμης και της συγχώρεσης και δίνουμε και λαμβάνουμε.

Τι σημαίνει όμως συγχώρεση;

ΣΥΓΧΩΡΩ=ΣΥΝ+ΧΩΡΩ

Χωρώ σε έναν χώρο μαζί με τον άλλον,αντέχω να βρίσκομαι στον ίδιο χώρο με τον άλλον,έχω χώρο μεσα στην καρδιά μου για αυτόν,οπότε πλεόν συγκλίνουμε προς την ίδια κατεύθυνση.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Συγχωρώ ......για να χωράω

2
φτανει βεβαια η συγνωμη και η συγχωρεση να αναβλυζουν απο την ψυχη μας-απο την καρδιά μας... να μην ειναι απλως κουφιες λέξεις γιατι τοτε είναι δώρο άδωρον.
...Έτσι είναι ο 'Ελληνας και δεν φοβάται,τρελοί αγγέλοι πάνω του όταν κοιμάται\n Έτσι είναι ο Έλληνας και αν τον μπερδέψεις να ξέρεις δύσκολα πολύ θα ξεμπερδέψεις...

Re: Συγχωρώ ......για να χωράω

3
dominique έγραψε:Μεγάλη λέξη ή μάλλον μεγάλη αρετή,απο αυτές που πρέπει ο άνθρωπος να μάθει να αγωνίζεται να την κατακτήσει.

Άλλωστε η ζωή είναι ένας συνεχής αγώνας(κυρίως με τον κακό ευατό σου,γιατί αυτός είναι που σε καταδιώκει και σε υποτιμάει) και χωρίς τα κατάλληλα όπλα,γίνεσαι έρμαιο και δούλος του και φυσικά δούλος των παθών του.

Αγώνας συνεχής λοιπόν,αγώνας με ήττες,αλλά και κατακτήσεις,άλλες ευκολότερες,άλλες πιο δύσκολες,πνευματικές όμως κυρίως,γιατί το πνεύμα του ανθρώπου είναι αυτο που πρέπει να υποδουλωθεί.

Μια όμως κατάκτηση,που χρειαζεται να αποκτήσουμε οπωσδήποτε,ειδικά στις ανθρώπινες σχέσεις, είναι η συγχώρεση.

Συγχώρεση και συγγνώμη(συν+γνώμη)!
Λαμβάνουμε συγγνώμη,προσφέρουμε συγχώρεση.
Προσφέρουμε συγγνώμη,λαμβάνουμε συγχώρεση.

«Μακάριόν ἐστι μᾶλλον διδόναι ἢ λαμβάνειν»

Στην περίπτωση της συγγνώμης και της συγχώρεσης και δίνουμε και λαμβάνουμε.

Τι σημαίνει όμως συγχώρεση;

ΣΥΓΧΩΡΩ=ΣΥΝ+ΧΩΡΩ

Χωρώ σε έναν χώρο μαζί με τον άλλον,αντέχω να βρίσκομαι στον ίδιο χώρο με τον άλλον,έχω χώρο μεσα στην καρδιά μου για αυτόν,οπότε πλεόν συγκλίνουμε προς την ίδια κατεύθυνση.
Βλέπουμε ότι από την ελληνική ετυμολογία της λέξης συγχώρεση βγαίνει η ακριβής σημασία της λέξης συγχώρεση. Το μυστήριο αυτό , συνδυάζεται με την εξομολόγηση... για να φύγει κάθε βάρος συνείδησης το οποίο μπορεί να μην αφήνει τον άνθρωπο να έχει καθαρό νου και αγνή καρδιά.
Αναστασία έγραψε:φτανει βεβαια η συγνωμη και η συγχωρεση να αναβλυζουν απο την ψυχη μας-απο την καρδιά μας... να μην ειναι απλως κουφιες λέξεις γιατι τοτε είναι δώρο άδωρον.
Τότε δεν είναι συγχώρεση.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Συγχωρώ ......για να χωράω

4
εεε....ναι...δικαιο εχεις!Μαλλον περττή η παρέμβαση μου.

Βλεπεις η αλογιστη και άσκοπη χρήση αυτών των λέξεων με εκανε να νιώσω οτι πρέπει να διευκρινίσω τα αυτονόητα!!!
...Έτσι είναι ο 'Ελληνας και δεν φοβάται,τρελοί αγγέλοι πάνω του όταν κοιμάται\n Έτσι είναι ο Έλληνας και αν τον μπερδέψεις να ξέρεις δύσκολα πολύ θα ξεμπερδέψεις...

Re: Συγχωρώ ......για να χωράω

7
αυτο: posting.php?mode=reply&f=32&t=15509# ηταν φατσουλα αλλα δεν μου βγηκε,δεν πειραζει την αλλη φορα.
...Έτσι είναι ο 'Ελληνας και δεν φοβάται,τρελοί αγγέλοι πάνω του όταν κοιμάται\n Έτσι είναι ο Έλληνας και αν τον μπερδέψεις να ξέρεις δύσκολα πολύ θα ξεμπερδέψεις...

Re: Συγχωρώ ......για να χωράω

8
Δείτε αν σας ενδιαφερει για την λέξη μετάνοια,μιας και πιάσαμε τους θρησκευτικούς όρους
http://filoumenos.com/forum/viewtopic.p ... 182#p55182
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Ελληνική Γλώσσα”