"Η Ελλάδα θα ενωθεί με την Τουρκία"

1
“Η Ελλάδα που έχει φτάσει στο χείλος της πτώχευσης θα αποκοπεί από την Ευρώπη και θα ενωθεί με την Τουρκία” υποστηρίζει ο καθηγητής Δημήτρης Κιτσίκης , παγκοσμίου φήμης Έλληνας Τουρκολόγος .

Ο καθηγητής Κιτσίκης παραδίδει μαθήματα ως επισκέπτης καθηγητής στο πανεπιστήμιο Οικονομικών και Μάνατζμεντ του Γκεντίζ δηλώνει πως «ακόμη και ο πιο φανατικός Έλληνας εθνικιστής σκέπτεται αυτήν τη λύση.»

Ο Κιτσίκης που συνεχίζει την ζωή του σε Καναδά και Ελλάδα, ενημερώνει τους Τούρκους και ξένους μαθητές του σχετικά με τις εξελίξεις.

Ο Κιτσίκης ο οποίος με το βιβλίο του ¨Ελληνοτουρκική Αυτοκρατορία¨ είχε προκαλέσει παγκόσμιο αντίκτυπο πριν 15 χρόνια, λέει πως οι τελευταίες εξελίξεις θα τον δικαιώσουν. Εκφράζει την άποψη πως ο μόνος τρόπος σωτηρίας της οικονομίας της Ελλάδας που έχει φτάσει στο χείλος της πτώχευσης είναι να ανοίξει μια εντελώς νέα περίοδο στις σχέσεις της με την Τουρκία.

« Έχω ένα όνειρο 50 ετών, να επανενωθούνε οι δύο κοινότητες που επί 400 χρόνια ζούσαν αδερφικά στην Οθωμανική περίοδο.» λέει ο καθηγητής προσθέτει ότι «τώρα είναι πολύ πιο ισχυρή η πίστη μου για την πραγματοποίηση του ονείρου μου μιας συνομοσπονδίας των δύο κρατών που θα θέσει υπό την ομπρέλα του και τις γύρω χώρες. Την Ελλάδα που θα αποκοπεί από την Ε.Ε. μπορεί να την σώσει μόνο η Τουρκία. Στην Ελλάδα αυτό συζητείται, ακόμη και ο πιο φανατικός Έλληνας εθνικιστής μιλά για ενότητα Οι συνθήκες ετοίμασαν μια υπέροχη αλλαγή. Πλέον η ιστορική μέρα της ανακήρυξης της ανεξαρτησίας από τους Οθωμανούς η 25 Μαρτίου 1821, αξιολογείται περισσότερο ως αρχή κατάρρευσης και όχι ως αρχή ελευθερίας.»

Ο καθηγητής Κιτσίκης τονίζει πως η ένωση θα προσθέσει ισχύ σε Ελλάδα και Τουρκία. Λέει πως νωρίτερα το μεγαλύτερο εμπόδιο σε αυτό ήταν η Ε.Ε., αλλά πως αυτό το εμπόδιο σιγά σιγά αίρεται. Τονίζει πως πλέον οι σχέσεις Ε.Ε. και Ελλάδας πλέον δεν θα είναι όπως παλιά και λέει πως «ο αείμνηστος πρόεδρος της Δημοκρατίας Τουργκούτ Οζάλ με τον οποίο είχα δουλέψει μαζί του για κάποιο διάστημα, στήριζε το όνειρο μου αλλά τότε συνθήκες δεν είχαν ωριμάσει ακόμη. Τώρα είναι ο καιρός. Είμαι έτοιμος να μεσολαβήσω ανάμεσα στις δύο χώρες, να αναλάβω κάθε είδους καθήκοντα. Αυτό το θέμα σύντομα θα συζητηθεί πολύ περισσότερο. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να ερχόμαστε αντιμέτωποι ο ένας με τον άλλο, ενώ υπάρχουν πολλοί λόγοι που μας ενώνουν. Είμαι αισιόδοξος. Η οικονομική κρίση που εμφανίστηκε στην Ευρώπη και επηρεάζει πιο πολύ την Ελλάδα, θα δείτε ότι θα αλλάξει πολλά πράματα».


http://www.turkishgreeknews.org/i-ellad ... -7219.html
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: "Η Ελλάδα θα ενωθεί με την Τουρκία"

3
Οι καλύτεροι γείτονες ? Μέσα !

Οι καλύτεροι φίλοι ? Ναι, ευχαρίστως...

Συγκάτοικοι ? Ευχαριστούμε, δε θα πάρουμε...
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: "Η Ελλάδα θα ενωθεί με την Τουρκία"

5
emman έγραψε:
Συγκάτοικοι ? Ευχαριστούμε, δε θα πάρουμε...

Ελα ρε Κώστα.... τι 400 χρόνια τι 500 :ex :cooll
Και πάλι ευχαριστούμε !

Η Θεσσαλονίκη τα πέρασε τα 500 χρονάκια συγκατοίκησης...και βγήκε από την υποχρέωση ! :541
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: "Η Ελλάδα θα ενωθεί με την Τουρκία"

6
« Έχω ένα όνειρο 50 ετών, να επανενωθούνε οι δύο κοινότητες που επί 400 χρόνια ζούσαν αδερφικά στην Οθωμανική περίοδο.»
Ναι γινόταν εμφύλιος φαντάζομαι..και εβγαινε ο Βοσκόπουλος ης εποχής και τραγούδαγε..αδερφια μου αλητες πουλιά....

Και με τις Τουρκικές σειρές που τις έχουν πάρει σβάρνα τα κανάλια..γίνεται και η κατάλληλη προπαγάνδα


Θα ηθελα να ήξερα ποιος τον χρηματοδοτεί για να τα λέει αυτά.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: "Η Ελλάδα θα ενωθεί με την Τουρκία"

8
Ο Κιτσίκης εκτός από σύμβουλος του Οζάλ,έχει δηλώσει αριστερός (ροπή προς ΚΚΕ),έχει γράψει επίσης πως στο "μόρφωμα" που ονειρεύεται, η Ελλάς θα αναλάβει τον εμπορικό και οικονομικό τομέα,ενώ η Τουρκία τον τομέα φύλαξης και ασφάλειας (στρατός-σώματα ασφαλείας).Σας θυμίζει τίποτε αυτό;...Μαθητές του έχουν αναλάβει καίρια πόστα σε σημαίνοντα υπουργεία,ακόμη και στην ΕΥΠ.Φυσικά και δεν μετακινούνται ασχέτως της εναλλαγής των κομμάτων στην εξουσία....
ΙΔΙΑ ΦΥΛΛΑΤΤΕ-ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΜΥΝΟΥ-ΘΝΗΣΚΕ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ\n\n-Δάσκαλε γιατί με διδάσκεις πολεμικές τέχνες και παράλληλα μου μιλάς για ειρήνη; \n-Γιατί καλύτερα να είσαι μαχητής σε κήπο παρά κηπουρός σε μάχη…

Re: "Η Ελλάδα θα ενωθεί με την Τουρκία"

9
Reptilian Pyramid έγραψε:Αν επιτευχθεί αυτός ο στόχος, θα μπει τουλάχιστον ένα τέλος στα βάσανα της Μεγαλονήσου;
Εννοείται πως μια καθαρά Τουρκική Κύπρος, θα λύσει το μεγάλο βάσανο της διχοτόμησης... :541

Οι Έλληνες Κύπριοι πρόσφυγες θα μπορούν πλέον να γυρίσουν σπίτι τους αλλά και να μετακινούνται και σε όλη την Τουρκία άνετα...όπως κι όλοι οι Έλληνες... :541

Μια νέα μέρα ανατέλλει ! :541


Τώρα ας κόψουμε την πλάκα και να σε ρωτήσω...Τι πίνεις φίλε μου και δε μας δίνεις κι εμάς ? :hmmm

Ότι κι αν είναι αυτό... αν δεν τ'αρχίσουμε κι εμείς άμεσα,...θα μας χρειαστεί σύντομα...
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελληνοτουρκικά”