Το όνειρο του Φαραώ και η οικονομική κρίση στην Ελλάδα

1
Προσεξτε σας παρακαλω πολυ αυτα που θα γραψω σε αυτο το τοπικ,γιατι νομιζω οτι καποια απο τις προηγουμενες μερες επιασα ''φλεβα χρυσου'' για το θεμα που ειναι πλεον νουμερο ενα στην πατριδα μας,δηλαδη μεχρι ποτε θα μας βασανιζει αυτη η τεραστια οικονομικη κριση που εχει ξεσπασει στην χωρα μας και ποτε θα ανακαμψουμε:

Θα σας παω πρωτα αρκετα μακρυα,στην εποχη του Φαραω και του Ιωσηφ στην Αιγυπτο,να δουμε κατι πολυ σημαντικο εκεινης της εποχης,και πως ''διαφαινεται'' να εχουμε ''ταυτιση'' με το σημερα:

Τα Όνειρα του Φαραώ

ΠΕΡΝΟΥΝ δύο χρόνια και ο Ιωσήφ είναι ακόμα στη φυλακή. Ο οινοχόος δεν τον θυμήθηκε. Τότε, μια νύχτα, ο Φαραώ βλέπει δύο πολύ παράξενα όνειρα, και αναρωτιέται τι να σημαίνουν. Τον βλέπεις που κοιμάται; Το επόμενο πρωί ο Φαραώ καλεί τους σοφούς του και τους λέει όσα ονειρεύτηκε. Αλλά εκείνοι δεν μπορούν να του εξηγήσουν τη σημασία των ονείρων του.

Τότε ο οινοχόος θυμάται επιτέλους τον Ιωσήφ. Λέει στον Φαραώ: “Όταν ήμουν στη φυλακή, υπήρχε ένας άνθρωπος εκεί που μπορούσε να εξηγεί τη σημασία των ονείρων”. Ο Φαραώ διατάζει να φέρουν αμέσως τον Ιωσήφ από τη φυλακή.

Εφτά παχιές αγελάδες, εφτά αδύνατες αγελάδες
Ο Φαραώ λέει στον Ιωσήφ τα όνειρά του: “Είδα εφτά παχιές, ωραίες αγελάδες. Μετά είδα εφτά πολύ αδύνατες και σκελετωμένες αγελάδες. Και οι αδύνατες αγελάδες έφαγαν τις παχιές.

”Στο δεύτερο όνειρό μου είδα εφτά μεστά, ώριμα στάχυα που έβγαιναν από ένα στέλεχος. Ύστερα, είδα εφτά λεπτά, κατάξερα στάχυα. Και τα λεπτά στάχυα άρχισαν να καταπίνουν τα εφτά καλά στάχυα”.

Λεπτά, κατάξερα στάχυα και μεστά, ώριμα στάχυα
Ο Ιωσήφ λέει στον Φαραώ: “Τα δύο όνειρα σημαίνουν το ίδιο πράγμα. Οι εφτά παχιές αγελάδες και τα εφτά μεστά στάχυα σημαίνουν εφτά χρόνια, και οι εφτά αδύνατες αγελάδες και τα εφτά λεπτά στάχυα σημαίνουν άλλα εφτά χρόνια. Θα υπάρξουν εφτά χρόνια κατά τα οποία η γη της Αιγύπτου θα δώσει πολλή τροφή. Μετά θα υπάρξουν εφτά χρόνια κατά τα οποία η γη θα δώσει πολύ λίγη τροφή”.

Γι’ αυτό, ο Ιωσήφ λέει στον Φαραώ: “Διάλεξε έναν σοφό άντρα και διόρισέ τον υπεύθυνο για να συγκεντρώνει τροφή στη διάρκεια των εφτά καλών χρόνων. Έτσι ο λαός δεν θα πεινάσει όταν έρθουν τα επόμενα εφτά άσχημα χρόνια κατά τα οποία η γη θα δώσει πολύ λίγη τροφή”.

Η ιδέα αυτή αρέσει στον Φαραώ. Και ο άνθρωπος τον οποίο διαλέγει για να συγκεντρώνει την τροφή και να την αποθηκεύει είναι ο Ιωσήφ. Μετά τον Φαραώ, ο Ιωσήφ γίνεται ο πιο σπουδαίος άνθρωπος της Αιγύπτου.''


Η ιστορια των εφτα παχιων και εφτα ισχνων αγελαδων που εξιστορισα απο την Εξοδο παραπανω,ειναι σε ολους σχεδον,γνωστη.Η Αιγυπτος εζησε 7 καλα χρονια και 7 ασχημα χρονια,οταν υποδουλος σε αυτη ηταν ενας απο τους δωδεκα γιους του Ιακωβ,ο Ιωσηφ.Και μαλιστα,χαρις στην προβλεψη του για αυτα τα ''7 ασχημα χρονια'',ο Φαραω αποθηκευσε φαγητο για τους κατοικους της Αιγυπτου και δεν πεινασαν.

Τι ομως μπορει να εχει σχεση αυτο,με το σημερα,και δη με ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ;;;

Προσεξτε τωρα αυτο που θα πω,γιατι γυρωφερνει στο μυαλο μου,και ταιριαζει παρα πολυ με το σημερα στην Ελλαδα:
Οι Εβραιοι,που κατ'εμενα ειναι υπευθυνοι για την οικονομικη κριση,ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΝ τα 7 ''καλα'' και τα ''7 ασχημα'' ΧΡΟΝΙΑ,των Γραφων τους,την περιοδο αυτην που διανυουμε!Και συγκεκριμενα,πανω στην Ελλαδα!!!
Ας τα παρουμε απο την αρχη:Η κριση ποτε ξεκινησε;Ποτε μπηκε η χωρα στο πρωτο μνημονιο του ΓΑΠ;Στις 23 Απριλιου (ανημερα της γιορτης του και γιορτης μου) του 2010!Βεβαια,υπηρχε το κλιμα της ''χρεοκοπιας'' απο το 2009,αλλα τα πρωτα μετρα ηρθαν το 2010,τον Απριλιο!Τοτε,απο το Καστελλοριζο,ο τοτε πρωθυπουργος Γιωργος Παπανδρεου,εξαγγελει την εισοδο στην χωρα μας στο ΔΝΤ και το προγραμμα διασωσης!Τοτε,παιρνει και τα πρωτα οδυνηρα για τον λαο μετρα του πρωτου μνημονιου!Αρα,ουσιαστικα,η κριση στην Ελλαδα,η οικονομικη,ξεκιναει απο το 2010!

Που κολλανε ολα αυτα με το ονειρο του Φαραω;;;Οχι μονο κολλανε,αλλα ΠΑΡΑΚΟΛΛΑΝΕ!!!
Εξηγω:
Οι 7 ισχνες αγελαδες,ειναι οπως ειπαμε για τον Ιωσηφ,τα 7 ασχημα χρονια που περασε η Αιγυπτος!Αυτο οντως επιβεβαιωθηκε,γιατι τα 7 αυτα χρονια,ηρθαν και παιδεψαν τους Αιγυπτιους!
7 χρονια λοιπον!!!
Η κριση στην Ελλαδα,θα κρατησει 7 χρονια!
Οσο και τοτε,αλλο τοσο και τωρα!
Δηλαδη,το 2010-2017,αρα Απριλιο του 2017,η χωρα μας θα εχει βγει απο την κριση!Απριλιος 2010-Απριλιος 2017:Τα 7 χρονια ''κρισεως'' Ελλαδος,τα 7 χρονια ''κρισεως'' (στην αρχαιοτητα) της Αιγυπτου!!!

Γιατι ομως εκανα,και τι με οδηγησε σε αυτον τον παραλληλισμο;Και γιατι λεω οτι σε 7 μηνες απο τωρα,η κριση θα αποτελει παρελθον;Και εδω χρειαζεται προσοχη:
Οι συνελληνες δεν μπορουν να καταλαβουν δυστυχως,οτι η τεραστια αυτη κριση που μαστιζει την χωρα τους δεν οφειλεται στις κακιες κυβερνησεις,δεν ευθυνεται η κακια Ευρωπη,δεν ευθυνεται ο λαος με τα θαλασσοδανεια των προηγουμενων προ κρισης ετων,αλλα το ΣΧΕΔΙΟ!Αυτο που ονομαζω εγω,''ΣΧΕΔΙΟ ΜΕΣΣΙΑ''!
Με δυο απλα λογια,οικονομικη και πολεμικη κριση,με θυματα 2 χωρες (Ελλαδα σε οικονομικο και
Συρια σε πολεμικο επιπεδο),ωστε να ερθει το ατομο που θα προσφερει απλοχερα την λυση,ως Αρχοντας της Ειρηνης και Αρχοντας της Οικονομιας!

Αυτα......

Re: Το όνειρο του Φαραώ και η οικονομική κρίση στην Ελλάδα

3
asterias έγραψε:Η πορεία θα μας δείξη φίλε γιωργο..
Ε,ναι,η πορεία θα δείξει....Μπορεί εγώ τώρα να λέω "μπαρμπουτσαλα",και τίποτα από αυτά να μην ισχύει,γιατι ο Θεός έχει την δύναμη να τα ανατρέψει όλα αυτά,ακομα και τον Επταετή Κύκλο των Εβραιων,και θα ταν μωρία από μέρους μου να ισχυριστω οτι δεν μπορεί να το κάνει!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παγκόσμια - Ελληνική Οικονομία”