Re: Η ΣΦΑΓΗ ΤΩΝ ΚΑΛΑΒΡΥΤΩΝ

10
Μπορειτε να μου πειτε,καποια ιστορικη πηγη που να τεκμηριωνει οσα λετε..
γιατι δεν μπορει τοσα που ανφερθηκαν παραπανω να ειναι ολα ψεμματα για να καταδικασουν τους Γερμανους για εγκληματα που δεν κανανε

και το οτι στα μερη που δεν υπήρχε ανταρτικο οι Γερμανοι ηταν τυποι και υπογραμμοι λεει ελαχιστα,δεν ειχαν κανα συμφερον να επιτεθουν εκει,ενω σε οσες περιοχες υπηρχε τους σφαγιαζαν ειτε για να φοβισουν τα γυρω χωρια ή για να καταδοσουν τους ανταρτες,σαν μυνημα οτι οσοι ειναι με τους ανταρτες θα παθουν το ιδιο..

αποκλειεται να συνεβαινε κατι τετοιο...??
η αληθεια για ενα γεγονος κρυβει πολλες πτυχες και πρεπει να την βλεπουμε σφαιρικα...ο καθενας βεβαια διαμορφωνει την δικη του
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Η ΣΦΑΓΗ ΤΩΝ ΚΑΛΑΒΡΥΤΩΝ

11
dominique έγραψε:Μπορειτε να μου πειτε,καποια ιστορικη πηγη που να τεκμηριωνει οσα λετε..
γιατι δεν μπορει τοσα που ανφερθηκαν παραπανω να ειναι ολα ψεμματα για να καταδικασουν τους Γερμανους για εγκληματα που δεν κανανε

και το οτι στα μερη που δεν υπήρχε ανταρτικο οι Γερμανοι ηταν τυποι και υπογραμμοι λεει ελαχιστα,δεν ειχαν κανα συμφερον να επιτεθουν εκει,ενω σε οσες περιοχες υπηρχε τους σφαγιαζαν ειτε για να φοβισουν τα γυρω χωρια ή για να καταδοσουν τους ανταρτες,σαν μυνημα οτι οσοι ειναι με τους ανταρτες θα παθουν το ιδιο..

αποκλειεται να συνεβαινε κατι τετοιο...??
η αληθεια για ενα γεγονος κρυβει πολλες πτυχες και πρεπει να την βλεπουμε σφαιρικα...ο καθενας βεβαια διαμορφωνει την δικη του
Χρειάζεται να έχεις όρεξη και μυαλό μόνον. Το μυαλό είναι απαραίτητο...

Από πηγές και πληροφορίες άλλο τίποτα !


Όσο για την Αλήθεια, αυτή είναι μία.

Εναπόκειται μετά στον καθένα να φτάσει όσο πιο κοντά μπορεί !

Ο καθένας μας, φτιάχνει το πορτρέτο της ! Ένας φτιάχνει ένα όμορφο πορτρέτο που της μοιάζει, άλλος μια καρικατούρα, άλλος μια μουτζούρα, κλπ.
Η δική σου εκδοχή της αλήθειας φρόντισε να της μοιάζει λίγο ! Γι'αυτό πρόκειται... Γι'αυτό το πράγμα αγωνιάς !

Εάν με αξιώσει ο θεός, κάποια μέρα, ίσως σε βοηθήσω να διορθώσεις λίγο τη μύτη ή το αυτί της Αλήθειας στο πορτρέτο σου ! :cooll

Δε λέω ότι το δικό μου πορτρέτο είναι καλύτερο από το δικό σου, για να μην παρεξηγούμαι. :cooll
Μπορειτε να μου πειτε,καποια ιστορικη πηγη που να τεκμηριωνει οσα λετε..
γιατι δεν μπορει τοσα που ανφερθηκαν παραπανω να ειναι ολα ψεμματα για να καταδικασουν τους Γερμανους για εγκληματα που δεν κανανε
Ούτε όλα όσα αναφέρθηκαν παραπάνω είναι ψέμματα για να καταδικάσουν τους Γερμανους για εγκλήματα που δεν κάνανε, αλλά ούτε και τίποτα από όσα ανέφερα εγώ είναι ψέμματα ! :hmmm

Μπορείς λοιπόν να ξαναδείς τα πράγματα, έχοντας υπόψιν σου αυτό ?
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιστορικά θέματα”