Επίθεση... αδυναμίας και φόβου σε διαδηλωτή! Διαβάστε!

1
Μύνημα διαδηλωτή που δέχτηκε επίθεση και επειλές από ασφαλίτες.



09-01-2009

Σήμερα το πρωί δέχθηκα επίθεση απο 7 αγνώστους οι οποίοι μου συστήθηκαν ώς "ασφάλεια". Ήμουνα στο τρένο και κατέβαινα στο συλλαλητήριο. Όταν ζήτησα να δώ ταυτότητες με αρπάξανε, με βγάλανε απο το τρένο και με πήγανε σε ένα δασάκι κοντά στο σταθμό της ειρήνης. Με δέσανε σε ένα δέντρο, μου πήρανε το κινητό μου, τα γυαλιά μου και το μπουφάν μου και αρχίσανε να με χτυπούν με μπουκάλια, κλωτσιές και μπουνιές λέγοντάς μου οτι ξέρουνε ποιος είμαι και οτι η δράση μου στο fb και στο internet είναι γνωστή και οτι αυτό είναι ένα μνμ προς εμένα και τους ομοίους μου τα αναρχοκομμούνια (!!!).. μετά με αφήσανε δεμένο στο δέντρο για να "ψοφίσω" όπως μου αξίζει.. (ότι να'ναι)! Τα συμπεράσματα δικά σας για το τί ήταν τελικά.. Με τα πολλά κατάφερα να λυθώ και να μαι πάλι εδώ.



Θέλω να πώ λοιπόν σε όλους αυτούς οτι εγώ και αύριο πάλι στην πορεία θα είμαι.. και μεθάυριο και συνέχεια.. Ούτε με το ξύλο θα μας σταματήσουνε ούτε και να μας σκοτώσουνε. Πίσω μου είναι κι άλλοι χιλιάδες και είναι οργησμένοι.. Αυτό που έγινε σήμερα απλά και μόνο με κάνει να αγωνιστώ πιο σκληρά ακόμα..
Να στε καλά παιδιά.. μου δείξατε ακόμα μια φορά ποιό είναι το μέλλον που δε θέλω να ζήσω εγω, το παιδί μου και όλοι εμείς που ζούμε και αγωνιζόμαστε για ένα καλύτερο αύριο..

Βάζω τις φωτό στο γκρούπ μόνο και μόνο για να τις δούν και να καταλάβουν οτι.. δεν έγινε και τίποτα.. Συνεχίζουμε!!!!!

ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΝΑ ΣΠΑΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΜΟ

Re: Επίθεση... αδυναμίας και φόβου σε διαδηλωτή! Διαβάστε!

2
http://www. tvxs. gr/v2987

Από τις 6 το απόγευμα συγκεντρώθηκαν διαδηλωτές έξω από το κτίριο της ΓΑΔΑ στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας. Μαζί τους και αρκετοί δικηγόροι που απαιτούσαν την άμεση απελευθέρωση των κρατουμένων, μεταξύ των οποίων ήταν και 14 συνάδελφοί τους, οι οποίοι είχαν συλληφθεί λίγο νωρίτερα στην οδό Ασκληπιού.


Και πάλι η στάση της αστυνομίας ήταν προκλητική. Δεν επέτρεπαν στους δικηγόρους να προσεγγίσουν ούτε καν στην είσοδο της ΓΑΔΑ ενώ και εκεί δημιουργήθηκε ένταση όταν κατέφθασαν μέλη του Δ.Σ. του Δικηγορικού Συλλόγου Αθηνών στα οποία επίσης δεν επετράπη η είσοδος.


Όσο περνούσε η ώρα συγκεντρωνόταν όλο και περισσότερος κόσμος με συνθήματα για την απελευθέρωση των κρατουμένων. Χωρίς να υπάρξει η παραμικρή πρόκληση από τους συγκεντρωμένους έγινε επίθεση από τα ΜΑΤ και πραγματοποιήθηκαν δύο ή τρεις συλλήψεις και πάλι από το σωρό. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι την ώρα της επίθεσης και των συλλήψεων ο οδηγός μίας από τις κλούβες που βρίσκονταν στο πλάι της ΓΑΔΑ άρχισε να κορνάρει επιδεικτικά με τη σειρήνα δημιουργώντας ένα κλίμα πανικού στο συγκεκριμένο σημείο.


Εντωμεταξύ έφτασε εκεί ο βουλευτής τους Σύριζα Παναγιώτης Λαφαζάνης, στον οποίο μετά από διαβουλεύσεις επετράπη η είσοδος στη ΓΑΔΑ. Μετά από μισή ώρα ανακοίνωσε στους παρευρισκόμενους ότι τον διαβεβαίωσαν πως θα αφεθούν ελεύθεροι όλοι οι κρατούμενοι κάτι το οποίο έγινε τελικά γύρω στις 7.20.


Οι δικηγόροι που αφέθηκαν ελεύθεροι έκαναν δηλώσεις για τον τρόπο της σύλληψής τους ενώ δήλωσαν αποφασισμένοι να υποβάλλουν μηνύσεις ώστε να διερευνηθούν τα ονόματα των υπευθύνων για τη συμπεριφορά αυτή και να αποσωθούν ευθύνες.

Στο ίδιο σημείο έφτασαν αργότερα και άλλοι εκπρόσωποι κομμάτων. Ο Στέφανος Τζουμάκας και η Μαριλίζα Ξενογιανακοπούλου από το ΠΑΣΟΚ και ο Γιάννης Μπανιάς από τον Σύριζα, οι οποίοι επίσης καταδίκασαν συνολικά τη στάση της αστυνομίας της σημερινής ημέρας.


Μετά την απελευθέρωση των κρατουμένων ο κόσμος παρέμεινε για περίπου μία ώρα συγκεντρωμένος στο σημείο και τελικώς αποχώρησε.

Re: Επίθεση... αδυναμίας και φόβου σε διαδηλωτή! Διαβάστε!

3
Είχα την ατυχία, να κινηθώ μεταξύ ΜΑΤ και διαδηλωτών εκείνη την ώρα. Σχόλασα από την δουλειά και κατευθυνθηκα στον σταθμό Αμπελοκήπων του ΜΕΤΡΟ προκειμένου να πάω στο σπίτι μου. Εκτός από φωνές και χημικά δεν είδα τίποτε άλλο. Τέτοιες ώρες, ευχαριστω τον μεγαλοδύναμο που έχω πάντοτε μαζί μου μαντήλι.... γιατί ψέκαζαν όποιον έβλεπαν.....
Ουκ αρνησόμεθά σε φίλη Ορθοδοξία,\nου ψευσόμεθά σε πατροπαραδοτον σέβας,\nεν σοι εγεννήθημεν, εν σοι ζώμεν, εν σοι κοιμηθησόμεθα.\nΕι δε και καλέσει καιρός,\nκαι μυριάκις υπερ σου τεθνηξόμεθα.\n ΙΩΣΗΦ ΒΡΥΕΝΙΟΣ

Re: Επίθεση... αδυναμίας και φόβου σε διαδηλωτή! Διαβάστε!

4
Συνέλαβαν και μια γριά πριν λίγες μέρες.

Και λέμε τώρα: αν η γιαγιά "συλλαλούσε" (συλλαλητήριο) μαζί με τους κουκουλοφόρους και την ψευτο-αριστερά, τους έδινε αποδοχή και νομιμοποίηση;

Ήταν έτσι ηθικός αυτουργός στα εγκλήματα κατά της περιουσίας αυτών των ατόμων και των προστατών τους;

Αν η γιαγιά δεν συμφωνούσε με τα εγκλήματα των ψευτοαναρχικών, μήπως έπρεπε να μείνει μακρυά από τα συλλαλητήρια τους;

Αν τα συλλαλητήρια τα έκαναν άλλοι και ο στρατός του Soros έκανε καπέλωμα εμφανίζοντας τα ως δικά του, τι έπρεπε να κάνει η γιαγιά; Εγώ λέω έπρεπε να απαιτήσει την ύπαρξη ομάδων περιφρούρησης, όπως κάνει το ΚΚΕ, αλλιώς να μην πάει.

Re: Επίθεση... αδυναμίας και φόβου σε διαδηλωτή! Διαβάστε!

5
Κι αν η γιαγιά, απλά βρέθηκε εκεί χωρίς να ήταν επιλογή της (όπως καλή ώρα συνέβη σε μένα)...?
Ουκ αρνησόμεθά σε φίλη Ορθοδοξία,\nου ψευσόμεθά σε πατροπαραδοτον σέβας,\nεν σοι εγεννήθημεν, εν σοι ζώμεν, εν σοι κοιμηθησόμεθα.\nΕι δε και καλέσει καιρός,\nκαι μυριάκις υπερ σου τεθνηξόμεθα.\n ΙΩΣΗΦ ΒΡΥΕΝΙΟΣ

Re: Επίθεση... αδυναμίας και φόβου σε διαδηλωτή! Διαβάστε!

6
ultimate έγραψε:Κι αν η γιαγιά, απλά βρέθηκε εκεί χωρίς να ήταν επιλογή της (όπως καλή ώρα συνέβη σε μένα)...?

Αν είναι πράγματι έτσι, τότε πρέπει να αναρωτηθούμε αν αρχίζουν να δείχνουν σημεία ψυχασθένειας μερικοί στα ΜΑΤ. Δεν είναι συμφέρον τους να χτυπούν και να δέρνουν τελείως τυφλά.

Σε συνέλαβαν;

Re: Επίθεση... αδυναμίας και φόβου σε διαδηλωτή! Διαβάστε!

7
όχι ...αλλά το ψέκασμα δεν το γλύτωσα...
Ουκ αρνησόμεθά σε φίλη Ορθοδοξία,\nου ψευσόμεθά σε πατροπαραδοτον σέβας,\nεν σοι εγεννήθημεν, εν σοι ζώμεν, εν σοι κοιμηθησόμεθα.\nΕι δε και καλέσει καιρός,\nκαι μυριάκις υπερ σου τεθνηξόμεθα.\n ΙΩΣΗΦ ΒΡΥΕΝΙΟΣ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ειδησεις απο την Ελλάδα”

cron