Αλλαγές στον Ποινικό Κώδικα (2012-03-21)

1
ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ επικαιρότητα που είδα σήμερα στο ΣΚΑΙ (ειδήσεις Ελλάδας).
Αλλαγές στον Ποινικό Κώδικα (2012-03-21)

- Καταργούνται όλα τα πταίσματα
- Μετατρέπονται σε απλές παραβάσεις
- Τιμωρούνται με πρόστιμο
========

- Δήμευση περιουσιακών στοιχείων σε όλα τα οικονομικά εγκλήματα.
- Καταργείται η μετατροπή των ποινών σε χρηματικές
- Προβλέπεται μόνο αναστολή τους για τρία ή πέντε χρόνια

========

- Τα ισόβια επιβάλλονται σπάνια
- Ποινές εως 15 χρόνια για τα περισσότερα κακουργήματα
- Αναβάθμιση ποινικής τιμωρίας των εγκλημάτων περιβάλλοντος και μέσω διαδικτύου
- Αυστηρότατες ποινές για δωροδοκία βουλευτών, υπουργών, δικαστών


Έχουμε κανέναν δικηγόρο στην παρέα να μας ανοίξει τα μάτια?
Εμένα ήδη μου χτυπάνε τα καμπανάκια οτι όσοι χρωστάνε στο δημόσιο...θα χάνουν τα σπίτια τους και ο,τι άλλο έχουν...
Καθώς επίσης και πολλά σχετικά με τα "Εγκλήματα Περιβάλλοντος" (whats that??). Το "και μέσω διαδικτύου" δεν το καταλαβαίνω.


Καταλαβαίνετε "που πάει" η κατάσταση και "τι μας περιμένει"?

Υστερόγραφο: έχω και τα screenshots από τις ειδήσεις του ΣΚΑΙ αλλα δεν είναι και τόσο σημαντικό να τα ανεβάσω. Αν θέλετε τα ανεβάζω βέβαια, αλλά δεν έχω ιδέα αν έχω άπλετο χώρο στο Server ή αν θα έπρεπε να κάνω "λογική χρήση" του διαθέσιμου χώρου που μου αναλογεί. Τι Quota χώρου έχω αλήθεια?
«Όσο κι αν είναι λίγοι αυτοί όπου διατηρούν την ευσέβεια, αυτοί είναι η Εκκλησία» (Αγ.Νικηφόρος)\n\n«Μὴ φοβοῦ τὸ μικρὸν ποίμνιον· ὅτι εὐδόκησεν ὁ πατὴρ ὑμῶν δοῦναι ὑμῖν τὴν βασιλείαν.» (Λουκ.ιβʼ32)

Re: Αλλαγές στον Ποινικό Κώδικα (2012-03-21)

2
Eχεις χώρο,αλλά όπως είπες να κάνεις λογική χρήση.



Ποινικοποιείται το κίνημα των διοδίων



Τους εργολάβους οι οποίοι εισπράττουν πανάκριβα διόδια σε ημιτελείς οδικούς άξονες, αλλά και κάθε ενδιαφερόμενο επενδυτή real estate για κατασκευή τουριστικής κατοικίας, σπεύδει άρον-άρον να ικανοποιήσει η κυβέρνηση διά του σχεδίου νόμου "ρυθμίσεις ηλεκτρονικών επικοινωνιών, μεταφορών, δημοσίων έργων και άλλες διατάξεις". Έτσι, με το άρθρο 143 επιχειρείται η ποινικοποίηση κάθε διαμαρτυρίας κατά των τσουχτερών διοδίων, καθώς "απαγορεύεται η καθ' οιονδήποτε τρόπο κατάληψη μέρους ή ολόκληρου του οδοστρώματος και των εγκατεστημένων σε αυτό σταθμό διοδίων των αυτοκινητοδρόμων, καθώς και η παρεμπόδιση ή διακοπή (μερική ή ολική) της λειτουργίας των σταθμών διοδίων με οποιοδήποτε τρόπο".

Η διαμαρτυρία μετατρέπεται σε ποινικό αδίκημα με ποινές φυλάκισης από 3 έως 6 μήνες. Επιπλέον αλλάζει προς το χειρότερο ο προηγούμενος νόμος Ρέππα, που κι αυτός χαρακτήριζε, μετά από αίτημα των εργολάβων, την άρνηση πληρωμής των διοδίων "παράβαση" του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας, αλλά τη βεβαίωση της "παράβασης" διαπίστωναν αυτοπροσώπως τα αρμόδια αστυνομικά όργανα, δηλαδή η Τροχαία. Τώρα προστίθεται η φράση "είτε μέσω τεχνικών ή ηλεκτρονικών μέσων".


Η ΑΥΓΗ
''...δεν είναι η πάλη ημών εναντίον εις αίμα και σάρκα, αλλ' εναντίον εις τας αρχάς, εναντίον εις τας εξουσίας, εναντίον εις τους κοσμοκράτορας του σκότους του αιώνος τούτου, εναντίον εις τα πνεύματα της πονηρίας εν τοις επουρανίοις''\n[/align]

Re: Αλλαγές στον Ποινικό Κώδικα (2012-03-21)

3
Να και τα Screenshots (1/2)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος omg την 28 Μαρ 2012, 14:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
«Όσο κι αν είναι λίγοι αυτοί όπου διατηρούν την ευσέβεια, αυτοί είναι η Εκκλησία» (Αγ.Νικηφόρος)\n\n«Μὴ φοβοῦ τὸ μικρὸν ποίμνιον· ὅτι εὐδόκησεν ὁ πατὴρ ὑμῶν δοῦναι ὑμῖν τὴν βασιλείαν.» (Λουκ.ιβʼ32)

Re: Αλλαγές στον Ποινικό Κώδικα (2012-03-21)

4
Και εδώ τα υπόλοιπα Screenshots (2/2).
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
«Όσο κι αν είναι λίγοι αυτοί όπου διατηρούν την ευσέβεια, αυτοί είναι η Εκκλησία» (Αγ.Νικηφόρος)\n\n«Μὴ φοβοῦ τὸ μικρὸν ποίμνιον· ὅτι εὐδόκησεν ὁ πατὴρ ὑμῶν δοῦναι ὑμῖν τὴν βασιλείαν.» (Λουκ.ιβʼ32)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ειδησεις απο την Ελλάδα”

cron