Δεν ήταν αυτοκτονία,ήταν δολοφονία.

1
ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ! Να παραιτηθεί η κυβέρνηση!
Η αυτοκτονία του συνταξιούχου φαρμακοποιού, σήμερα το πρωί στην πλατεία Συντάγματος, είναι ξεκάθαρα ΠΟΛΙΤΙΚΗ! Αυτό λέει στο...
σημείωμα που άφησε πίσω του.



«Η κατοχική κυβέρνηση Τσολάκογλου εκμηδένισε κάθε ίχνος επιβίωσής μου. Και επειδή δεν μπορώ να βρω το δίκιο μου, δεν μπορώ να βρω άλλον αγώνα αντίδρασης, εκτός από ένα αξιοπρεπές τέλος πριν αρχίσω να ψάχνω τα σκουπίδια για τη διατροφή μου».



Δεν είναι ένα τυχαίο γεγονός! Είναι κάτι που όσοι μπορούν να δουν πέρα από τη μύτη τους ήξεραν ότι θα συμβεί. Ήταν αναμενόμενο. Αργά ή γρήγορα κάποιος πολίτης θα έπραττε με αυτόν τον τρόπο. Σημάδια υπήρχαν. Ενδεικτικά: ο 70χρονος συνταξιούχος που κατέλαβε ένοπλος την Εφορία της Αγίας Παρασκευής, ο εργάτης που κράτησε όμηρο τον εργοδότη του στην Κομοτηνή.
Και φυσικά οι εκατοντάδες, ίσως και χιλιάδες, συμπολίτες μας που αυτοκτόνησαν τα τελευταία χρόνια εξαιτίας των κυβερνώντων και των πολιτικών που εφαρμόζουν!
Μας κυβερνάνε ανόητοι, δουλοπρεπείς πολιτικάντηδες, που οδηγούν το έθνος συνολικά και τον καθένα μας ξεχωριστά στον αφανισμό!
Απόψε το απόγευμα πρέπει να είμαστε όλοι στο Σύνταγμα!
Να τιμήσουμε τον νεκρό συμπολίτη μας και στο πρόσωπό του όλους τους συνανθρώπους μας που οδηγήθηκαν στο θάνατο.
Να δείξουμε την απόφασή μας, ότι το πνεύμα του Κινήματος των Πλατειών δεν πέθανε, δεν κουράστηκε, είναι εδώ, είναι όλοι εμείς!
Ο αγώνας για Δημοκρατία, Δικαιοσύνη, Εθνική Ανεξαρτησία είναι διαρκής!
Όλοι Σύνταγμα στις 20.00
Να παραιτηθεί η κατοχική κυβέρνηση! Να τιμωρηθούν οι ΗΘΙΚΟΙ ΑΥΤΟΥΡΓΟΙ κάθε αυτοκτονίας – δολοφονίας του κράτους!

sibilla-gr
''...δεν είναι η πάλη ημών εναντίον εις αίμα και σάρκα, αλλ' εναντίον εις τας αρχάς, εναντίον εις τας εξουσίας, εναντίον εις τους κοσμοκράτορας του σκότους του αιώνος τούτου, εναντίον εις τα πνεύματα της πονηρίας εν τοις επουρανίοις''\n[/align]

Re: Δεν ήατν αυτοκτονία,ήταν δολοφονία.

2
Εικόνα
''...δεν είναι η πάλη ημών εναντίον εις αίμα και σάρκα, αλλ' εναντίον εις τας αρχάς, εναντίον εις τας εξουσίας, εναντίον εις τους κοσμοκράτορας του σκότους του αιώνος τούτου, εναντίον εις τα πνεύματα της πονηρίας εν τοις επουρανίοις''\n[/align]

Re: Δεν ήατν αυτοκτονία,ήταν δολοφονία.

3
Πολίτες συγκεντρώνονται στο σημείο όπου αυτοκτόνησε ο 77χρονος στο Σύνταγμα

Δεκάδες πολίτες συγκεντρώνονται στην πλατεία Συντάγματος, όπου αυτοκτόνησε ο 77χρονος συνταξιούχος. Διαβάστε τους λόγους που τον οδήγησαν στο απονενοημένο διάβημα

Εικόνα

Περίπου πενήντα άνθρωποι έχουν συγκεντρωθεί στην πλατεία Συντάγματος, στο σημείο όπου άφησε την τελευταία του πνοή ο 77χρονος αυτόχειρας, συνταξιούχος φαρμακοποιός.

Οι συγκεντρωμένοι άφησαν λουλούδια στο σημείο και φώναξαν συνθήματα όπως "Φτάνει πια" και "ποιος θα είναι ο επόμενος", καθώς και "αυτό δεν είναι αυτοκτονία, αλλά δολοφονία".

Οι "Αγανακτισμένοι Μοτοσυκλετιστές Ελλάδας" οργανώνουν το απόγευμα την 34η Μοτοπορεία τους στον νομό Αττικής και την αφιερώνουv στον 77χρονο.

"Καταγγέλλουμε με την σημερινή μας Μοτοπορεία όλους αυτούς που ποδοπάτησαν το Σύνταγμα της Ελλάδος και κατακρεούργησαν κάθε δομικό συστατικό της δημοκρατίας που δήθεν υπηρετούν.

Καταγγέλλουμε όλους αυτούς που όπλισαν το χέρι του αυτόχειρα αδελφού μας σήμερα. Με την σημερινή πορεία μας στέλνουμε το μήνυμα σε όλους τους συμπολίτες μας για όλους αυτούς που έχασαν την ζωή τους και την ψυχή τους" αναφέρουν.

Σημείο συνάντησης των μοτοσυκλετιστών θα είναι το πάρκινγκ θεάτρου Λυκαβηττού (17:30).

news247.gr
''...δεν είναι η πάλη ημών εναντίον εις αίμα και σάρκα, αλλ' εναντίον εις τας αρχάς, εναντίον εις τας εξουσίας, εναντίον εις τους κοσμοκράτορας του σκότους του αιώνος τούτου, εναντίον εις τα πνεύματα της πονηρίας εν τοις επουρανίοις''\n[/align]

Re: Δεν ήταν αυτοκτονία,ήταν δολοφονία.

4
Newsbeast.gr - Δένδρο με σημειώματα στο σύνταγμα

phpBB [video]
Είδα τα καλύτερα μυαλά της γενιάς μου\nχαλασμένα απ΄ την τρέλα,\nλιμασμένα, υστερικά γυμνά...\n\nAllen Ginsberg

Re: Δεν ήταν αυτοκτονία,ήταν δολοφονία.

5
Αυτό είναι το σημείωμα του αυτόχειρα συνταξιούχου

Αυτό είναι το χειρόγραφο σημείωμα που άφησε ο 77χρονος συνταξιούχος πριν πάρει ο ίδιος τη ζωή του στην πλατεία Συντάγματος.
Εικόνα
Ολο το κείμενο του 77χρονου συνταξιούχου έχει ως εξής:

«Η κατοχική κυβέρνηση Τσολάκογλου εκμηδένησε κυριολεκτικά την δυνατότητα επιβίωσής μου που στηριζόταν σε μια αξιοπρεπή σύνταξη που επί 35 χρόνια εγώ μόνον (χωρίς ενίσχυση κράτους) πλήρωνα γι’ αυτή.

Επειδή έχω μια ηλικία που δεν μου δίνει την ατομική δυνατότητα της δυναμικής αντίδρασης (χωρίς βέβαια να αποκλείω ότι αν ένας Ελληνας έπαιρνε το καλάσνικωφ ο δεύτερος θα ήμουν εγώ) δεν βρίσκω άλλη λύση από ένα αξιοπρεπές τέλος πριν αρχίσω να ψάχνω στα σκουπίδια για τη διατροφή μου.

Πιστεύω πως οι νέοι χωρίς μέλλον, κάποια μέρα θα πάρουν τα όπλα και στην πλατεία συντάγματος θα κρεμάσουν ανάποδα του εθνικούς προδότες όπως έκαναν το 1945 οι Ιταλοί στον Μουσολίνι (πιάτσα πορέτο του Μιλάνου)».


http://www.newsbomb.gr
Είδα τα καλύτερα μυαλά της γενιάς μου\nχαλασμένα απ΄ την τρέλα,\nλιμασμένα, υστερικά γυμνά...\n\nAllen Ginsberg

Re: Δεν ήταν αυτοκτονία,ήταν δολοφονία.

7
grecko έγραψε:
Εικόνα
Tι να πει και τι να σχολιάσει κανείς.


Τί να πεί; Ότι με τις αυτοκτονίες δε κάνουμε τίποτα, βγάζουμε τα μάτια μας μόνοι μας. Δεβρίσκω τίποτα ηρωϊκό ούτε μαρτυρικό σε μια αυτοκτονία. Το σύστημα θα αποκρούσει εύκολα τέτοιες "πατάτες".
Αυτό που χρειάζεται είναι φωτιά κι ατσάλι να ξεβρωμίσει ο τόπος... Και αυτό είναι δουλειά του Θεού πλέον, δυστυχώς (να το επιτρέψει- ο νοών νοείτω). Εδώ που φτάσαμε πια τα πράγματα θα πάνε "μόνα τους" ...
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Δεν ήταν αυτοκτονία,ήταν δολοφονία.

8
Συμφωνώ spartan,oι αυτοκτονίες δεν είναι λύση και η μισή Ελλάδα να αυτοκτονούσε δεν θα τους ένοιαζε.
Και αυτό πρέπει να καταλάβουν όλοι,δεν περισσεύει κανείς,είμαστε και λίγοι για να τους κάνουμε και την χάρη να αυτοκτονούμε κιόλας.
Να τους γλυτώνουμε και απο τον κόπο.


Τώρα ο συγκεκριμένος ήθελε να αφήσει ενα μύνημα και το άφησε,αλλίως θα αυτοκτονούσε σπίτι του.
2000 άτομα έχουν αυτοκτονήσει και κανείς δεν ενδιαφερόταν και τώρα βγήκαν όλοι και κάνουν δηλώσεις.
Αλλά να το ξεφτυλίζουν ,οπως το κάνουν οι παραπάνω,νομίζω οτι μόνο πρόκληση και ντόρο θέλουν να πετύχουν.
Λιγο σεβασμός,γιατί πρόκειται για νεκρό,αλλα θα μου πεις τους ζώντες δεν σέβονται.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Δεν ήταν αυτοκτονία,ήταν δολοφονία.

9
Τί είπες φιλενάδα; Σεβασμό στους νεκρούς και τους ζωντανούς; Ναι καλά. Κοιτάξτε πόσο σεβασμό έχουν οι ξεπουλημένοι!!

Ακούστε τι λέει ο Μπεγλίτης για τον αυτόχειρα: Δεν έχει σημασία αν τα έφαγε αυτός ή τα παιδιά του!!!

phpBB [video]
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ειδησεις απο την Ελλάδα”